Tetra oczko wodne
Jesteś tutaj: SerwisForumTechnikaPodłoże


ADA Amazonia czy Seachem Black ?Dobór podłoża dla roślin akwariowych.
Granulaty, żwiry, piaski, substraty itp. Metody wzbogacania.

Witajcie,

wiem, że tematów o każdym podłożu jest mnóstwo.
Jednak chciałem prosić o wypowiedź osób, które używają/używały tego rodzaju substrat i będą w stanie mi pomóc wybrać.

Moje obawy co do wyboru Amazonii budzi tylko kwestia tego, że po wydaje mi się niezbyt długim okresie (mniej więcej rok czasu ??) podłoże traci swoje właściwości …. czy to rzeczywiście prawda ?
Druga kwestia to rozpad podłoża pod wpływem czasu i jego opadanie. Co wówczas robić - dosypywać na wierzch świeże podłoże ???

Seachem jest w podobnej cenie i ma tą zaletę, że nie trzeba obawiać się o zmianę parametrów podłoża.

I na koniec jeszcze taka prośba o opinie - czy jest sens przekładania jakąkolwiek ilość podłoża z obecnego akwarium (zwykły żwir) do nowego z Adą na przykład w celu przykrycia samego spodu akwarium. Chociażby w celu zmniejszenia zapotrzebowania na ilość Ady :)
Majkel82
Początkujący
 
Posty: 25

 

Każde podłoże granulowane traci swoje właściwości po mniej więcej roku (w zależności od ilości i rodzaju posadzonych w akwarium roślin). Po tym czasie dosypujemy na wierzch świeże a pod korzeniami umieszczamy nawozy w kapsułkach/tabletkach.

Możesz użyć starego żwiru, ale dobrze zaplanuj aranżację aby potem nie grzebać w zbiorniku - gdy żwir wymiesza się z granulatem cały efekt weźmie w łeb. Możesz go zabezpieczyć w siatce (np. takiej na wkłady filtracyjne). Zwykle zamiast żwiru używa się w tym celu keramzytu.

Generalnie poczytaj wskazówki w artykułach na Serwisie - są w nich odpowiedzi na powyższe a także wiele innych pytań, które pewnie z czasem przyjdą Ci na myśl, zapraszam: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/podloze.html


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 9883
Miasto: Nowa Ruda

Dziękuje Piotrze :)
Majkel82
Początkujący
 
Posty: 25

Mam seachem czerwony i to jałowe podłoże . Producent podaję jakieś s pierwiastki nie wiem być może ale są tak minimalne że nie wpływają na nic u mnie się dobrze prowadzi na tym akwarium ale równie dobrze by mi się prowadziło na zwirze. Pod seachem dałem kapsułki i kulki torfowo gliniane. Ogólnie polecam to podloze bo jest ładne reszta to marketing i wyciąganie naiwnym ludziom pieniędzy z portfela i to nie małych. Dziś kupiłbym drobny jasny żwirek.
IMG_20180531_003142.jpeg
IMG_20180530_202831.jpegDawidJot
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184

Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników

Sklep roslinyakwariowe.pl został przeniesiony na ulicę Młyńską Boczną 5 w Krakowieczytaj więcej