Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Zciemniacz świetlówek.



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



16 wrz 2004, 09:51 Zciemniacz świetlówek.  (#1)  

W laboratorium w którym pracuję zauważyłem urządzenie które dało mi do myślenia. Mianowicie ściemniacz do świetlówek. Co prawda obsługuje on pakiet małych świetlóweczek UV, ale zastosowanie go w akwarystyce do "płynnych" wschodów i zachodów słońca od tamtej pory zaprząta moje myśli. Podejrzałem nawet elektronike sterującą tym cudem i wygląda mi to na (to dla akwarystów elektroników) falownik z regulowanym wypełnieniem fali. Czy spotkał sie ktoś kiedyś z tym rozwiązaniem w akwarystyce? Powoli zabieram się za projektowanie takiego urządzeni, jednak wyznając zasadę, że nie warto wyważać otwartych drzwi może tu znajdę jakieś gotowe projekty, albo urządzenia?

pawelvod
Początkujący

Posty: 15
Dołączył: 13 lut 2004, 19:12

16 wrz 2004, 21:38   (#2)  

Wiele firm produkuje stateczniki mające możliwość ściemniania. Są to serie oznaczane z reguły jako "dimmable", "dim", "dimmbar". Z reguły świetlówka zapala się już przy 1% światła. Niestety wadą jest cena z tego co pamiętam jeszcze raz taka jak wersja "zwykła".
Faktycznie warto by opracować jakiś schemat....

Los_sandalos


19 wrz 2004, 18:35 Ściemniacz  (#3)  

Witam
W moim akwarium posiadam 8 swietlówk z których 4 sa na sciemniaczu . Rozjaśnienie oraz ściemnianie odbywa się automatycznie w ciągu 35 min. By tak się działo zbudowalem przekładnię mechaniczną, którą uruchamia zegar sterujący. Po rozjasnieniu włanczają się pozostałe 4 świetlówki [odwrotnie przy wyłanczaniu].Urzadzenie działa już dwa lata . wadą jest to że przy załanczaniu nastepuje blysk ze świetlówk podobny do wyładowań atmosferycznycz.

Pozdrawiam
JurekB.

JerzyB.


19 wrz 2004, 19:25   (#4)  

Jurek ,czy mozesz podać szczegóły takiej przekładni.
To bardzo ciekawe .

Piotr Baszucki


20 wrz 2004, 13:38 Ściemniac  (#5)  

Witam
Przekładnię miałem od kanałw wentylacyjnych tj . od zasuwy. Dorobiłem tylko koła pasowe tak by czas ściemniania wynosił tyle ile chiałem , u mnie 35min.Jedno koło pasowe jest na ściemniaczu a drugie na przekładni. Koła pasowe połączone sa gumką [taka jak w magnetofonach].Na większym kole pasowym znajduje się krzywka , która wyłancza wyłacznik krańcowy , który to z kolei wyłancza zasilanie przekładni gdy ściemniacz jest na maxsa. Ta sama krzywka wyłancza druki wyłącznik krańcowy gdy ściemniacz jest na minimum . Przekładnia działa w dwie strony , rano gdy nstępuje załączenie przekładni silniczek przekładni kręci się w "prawo" , a wieczorem gdy następuje wyłączenie w "lewo" .
Myślę że choć trochę wytłumaczyłem o co w tym wszestkim chodzi.

Pozdrawiam
JurekB.

JerzyB.












Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 622 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.