Lista działów » Technika » Oświetlenie


Zbyt wysoka temperatura w baniaku



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Witam

Po ostatnim ociepleniu pojawił się problem z temperaturą w baniaku 180l. Wieczorem woda ogrzewa się do 29*C a przez noc schładza się do około 26.5*C. Mam pokrywę 120W(4.5cm nad lustrem wody) w świetlówkach T8 działających 10.5h/dobę więc one troche tego ciepła dają. Obawiam się, że w lato temperatura może osiągnąć sporo powyżej 30*C :(

Jak Wy sobie z tym radzicie?

Wiem, że niektórzy instalują wiatraczki komputerowe czasami połączone z termostatami. Czy ktoś mógłby mi przesłać schemat+zdjęcia+opis swojej instalacji lub jakiś link? Co będzie potrzebne do wykonania instalacji i jakie będą koszta? Nie jestem biegły w elektryce...zrobiłem sam pokrywę ale obawiam się że modyfikacje termostatu RT2 bez pomocy to już dla mnie za wiele :wink:
Będę wdzięczny za pomoc. Może być na priv.
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

16 cze 2004, 07:14   (#2)  

Też miałem ten problem, lecz wywierciłem z tyłu dodatkowe dziury w pokrywie, które skutecznie odprowadzają ciepło. Trudniejsze może być to do zrobienia w oryginalnych pokrywach. Patent z wiatraczkami jest dobry tylko trzeba przerobić zasilanie na 230V (chyba że ciągniesz zasilanie od PC :wink: ).

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

16 cze 2004, 07:26   (#3)  

Ja mam w pokrywie dwa wiatraczki takie jak w zasilaczu od PCeta. Podłączone są one do zasilacza z możliwością ustawienia napięcia od 1,5 do 12V co umożliwia dobranie odpowiedniej prędkości obrotów (przestają się kręcić dopiero przy 3V). Na 12V pracują dosyć głośno, na 4,5V są zupełnie niesłyszalne. Wiatraczki włączają się razem z oświetleniem. W zeszłym roku w największe upały temperatura wzrastała wieczorem do 28 stopni (wcześniej nawet do 31) co IMHO jest przyzwoitą wartością. Pewnie dałoby się mocniej zchłodzić ale parowanie wody byłoby wtedy o wiele większe.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

16 cze 2004, 09:31   (#4)  

Dobry pomysł z tym zasilaczem regulowanym.
Faktycznie na 12V wiatraczki chodzą dość głośno. W komp'ach też nie są na stałe zasilane max zasilaniem, tylko regulowane w zależności od potrzeby.
Można to stosować tak jak Marcin (niepotrzebna nic przerabiać – sterowanie ręczne/zmiana napięca), lub dodać termoregulator.
Dodam jeszcze, że 6cm wentylatorek w 60l akwa sterowany RT2 (przy 12V zasilaniu) w największe upały pozwolił utrzymać temp. 26 stopni. Dla niektórych zbiorników może to być istotne.

Grzegorz Zbieć


16 cze 2004, 10:03   (#5)  

Marcinie a ile obrotów mają te twoje wiatraki? Mam wolne dwa wiatraki 80mm MasterCoolera 2700obr/min z płynną regulacją (kiedyś miałem bzika na punkcie podkręcania kompa :wink: ) za pomocą regulatora Zalmana 5-12V. Niestety obawiam się, że to może być za mało. Spotkałem się z zastosowaniem wentylatorów przemysłowych na napięcie 230V do chłodzenia szaf sterowniczych lub zasilaczy dużych mocy ale nie wiem jak to wygląda (spodziewam się że to duże hałaśliwe ustrojstwo :wink: ). Marcinie te wiatraki rozumiem że chodzą non-stop razem z oświetleniem. Jak one pracują tzn jeden zasysa a drugi wtłacza powietrze pod pokrywę?

Grzegorzu czy trzeba coś przerabiać w RT2? Z tego co wiem on działa na odwrotnej zasadzie niż chcę tzn. załącza się przy spadku temperatury do danej wartości. Z drugiej strony jego dokładność to chyba +/- 0.5*C więc pewnie co chwila by się załączał/wyłączał.

Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

16 cze 2004, 10:47   (#6)  

Ilość obrotów na min. zależy od napięcia, im wyższe tym więcej. Na 4,5V obracają się bardzo wolno (widać nawet łopatki). Mam wstawione dwa wentylatory w tylnej ścianie pokrywy, obydwa wysysają powietrze z wnętrza. Działają tylko w tedy gdy włączone jest oświetlenie. Gdybym ustawił je na wyższe napięcie albo gdyby działały nonstop to pewnie temperatura spadła by bardziej ale parowanie jest wtedy naprawdę duże. Żeby przerobić termoregulator trzeba wymienić przekaźnik (to co włącza napięcie na grzałkę) na odwrotny czyli taki który włączy a nie wyłączy napięcie gdy temperatura wzrośnie ponad nastawioną wartość. Koszt takiego przekaźnika wynosi bodajrze 12zł. Ponoć są też takie które mogą działać na dwa sposoby w zależności od podłączenia. Trzeba sprawdzić czy termoregulator taki posiada wtedy wystarczy przelutować kable.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

17 cze 2004, 11:03   (#7)  

Z moich doświadczeń wynika że wystarczy jeden wiatraczek przymocowany tak aby wyciągał powietrze (chłodniejsze powietrze i tak jest zasysane bo pkrywa nigdy nie jest szczelna). U mnie także jest włączany razem z oświetleniem. Po za tym jeden wiatraczek jest cichszy niż dwa. Ja na początek zastosowałem zasilacz od telefonu komórkowego ale później zmieniłem na taki z regulacją bo temp. wody ulegała obniżeniu :) (za szybkie obroty przy napięciu 9V)

labeo


17 cze 2004, 15:21   (#8)  

Można zainstalować wentylator jako wtłaczający lub wyciągający powietrze spod pokrywy. Wtłaczanie jest efektywniejsze - dmucha chłodnym powietrzem na powierzchnię wody. Jednak kwestia wyboru rozwiązania zależy od tego, jaka jest wydajność wentylatora w stosunku do potrzeb chłodzenia. W obu wypadkach wydajność można podnieść, jeśli zapewnimy odpowiedniej wielkości otwory/nieszczelności w obudowie by powietrze tłoczone/zasysane przez wentylator mogło wylatywać/wlatywać.

Przekaźnik, który jest stosowany w RT2 (przynajmniej tak było w moim) ma złącza obu typów (załączające i rozłączające). Przerobienie polega na podłączeniu do gniazda sterowanego odpowiedniego wyjścia z przekaźnika.
Czujnik temperatury sugeruje umieścić w wodzie (nie w powietrzu pod pokrywą).
Zapobiegnie to częstemu włączaniu i wyłączaniu się wentylatora.

Grzegorz Zbieć


18 cze 2004, 06:51   (#9)  

Grzegorzu pisanie że wtłaczanie jest efektywniejsze od wysysania jest jak pisanie o wyższości jednych świąt nad drugimi, chyba że potwierdzają to twoje badania lub obliczenia. :)
Co do RT2, miałem kiedyś ale był problem chyba z progiem wł/wył urządzenia, po prostu przekaźnik wariował przełączał kilka razy na 2-3 sek czy u Was też tak jest czy mój był jakiś wadliwy?

labeo


18 cze 2004, 10:14   (#10)  

labeo1 napisał(a):Grzegorzu pisanie że wtłaczanie jest efektywniejsze od wysysania jest jak pisanie o wyższości jednych świąt nad drugimi, chyba że potwierdzają to twoje badania lub obliczenia. :)

Nie robiłem obliczeń, ale sprawdziłem eksperymentalnie.
Wentylator dmuchając wytwarza silny strumień powietrza (oczywiście, kiedy pracuje na wyższych obrotach). Taki strumień skierowany na/po powierzchni wody powoduje szybszą wymianę cieplną.
W przypadku zasysania powietrza przez wentylator, ruch powietrza przy powierzchni wody jest spokojniejszy i wymiana jest wolniejsza.
labeo1 napisał(a):Co do RT2, miałem kiedyś ale był problem chyba z progiem wł/wył urządzenia, po prostu przekaźnik wariował przełączał kilka razy na 2-3 sek czy u Was też tak jest czy mój był jakiś wadliwy?

Spotkałem się z różnymi opiniami, co do jakości RT2. Mój działał poprawnie. Wymagał tylko przeskalowania.
Przełączanie się przekaźnika, co 2-3 sek. występuje, kiedy czujnik bada temperaturę powietrza pod pokrywą a nie wody. Włączenie się wentylatora powoduje gwałtowne zmiany temp powietrza – stąd natychmiastowe wyłączenie.

Grzegorz Zbieć


23 cze 2004, 12:26   (#11)  

Jeśli chodzi o RT2 to chodziło o temp wody współpracował z grzałką ale to było tak dawno :).
Jeśli wentylator kręci się szybko to też powoduje lekkie wzburzanie się wody i szybką wymianę temp z powietrzem znajdującym się nad wodą ;) więc dajmy juz temu spokój wydaje mi się że jedna i druga metoda jest podobnie efektywna.

labeo


23 cze 2004, 17:52   (#12)  

IMO najlepsze jest rozwiązanie mieszane, jeden wdmuchuje drugi wyciąga.Ilość wentylatorów należy dobrać do mocy oświetlenia.Dużo też zależy od ich wydajności, w swojej pokrywie ze wzgledu na jej wysokość musiałem założyć mniejsze (60x60mm),ale za to mają 7000obr./min i podwójnie większą wydajność.Dwa środkowe wdmuchują a dwa skrajne wyciągają,obroty reguluję zmniejszając napiecie w zasilaczu,obecnie 6V (zimne lato :D ) i są praktycznie niesłyszalne, dopiero przy 9V coś tam słychać.Efekt przy 12V jest taki że włączaja sie grzałki :D .
Załączniki
chlodzenie pokrywy.jpg
(39.3 KiB) Pobrane 915 razy

Avatar użytkownika
Sebastian Stopinski
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 07 wrz 2003, 14:49
Miasto: Jawor











Powiązane tematy
  • 3x24w temperatura barwowa

    Witam. Postanowiłem zmienić swietlowki na nowe ponieważ stare są już w kiepskiej kondycji. Po głębokich rozważaniach i na koniec namowie sprzedawcy postanowiłem założyć 2x24 6700k fluval oraz 1x18000k...

    Wyświetlenia: 572 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zbyt mało światła (0.33W/l)?

    Witam! Mam akwarium o wymiarach 120x47x50 (dług.x głeb.x wys.). Używam dwóch świetlowek T5 o mocy 39 W: Sylvania Grolux i Sylvania LuxlinePlus. Przyjmując że mam ok. 230 litrów wody i wychodzi mi że ...

    Wyświetlenia: 3995 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Zbyt intensywne oświetlenie?

    Cześć! Mam taki problem: Akwarium z którym jedyną roślinnością jest montecarlo, posiada wymiary 30*30*30. Aranżacja jest tak stworzona, że rośliny znajdują się bardzo wysoko - praktycznie w połowie w...

    Wyświetlenia: 904 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Pokrywa z paneli pcv a temperatura

    Czy wewnątrz pokrywy wyłożyć zagrzejnikowymi panelami styropianowymi by odizolować panele PCV od ciepła ? Może temperatura od świetlówek nie jest tak duża. A może cały środek wyłożyć folią z aptecz...

    Wyświetlenia: 675 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Czy 48 watt starczy w baniaku 112 litrów?

    Witam wszystkich Mam na imię Tomasz i jestem tutaj nowy. Mam małe pytanie. Czy 48 watt wystarczy do 112 litrów? Te 48 watt to dwie świetlówki T5. Jedna to narva 865 24 w a druga to philips aquarelle...

    Wyświetlenia: 681 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • hqi- temperatura barwowa

    Siemka koledzy niedawno kupiłem w hurtowni dwie lampy hqi 70w do mojej 240l. No i mam pytanie jakiej temperatury żarniki dają takie lekko niebieskawe światło bo te co oni mają na miejscu to są albo d...

    Wyświetlenia: 1657 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Czy można mieć zbyt silne oświetlenie

    Czy można mieć zbyt silne oświetlenie w akwarium. Posiadam zbiornik 160l (100/40/40) i oświetlam go 150W metahalogenem 5600K. Rogatek rośnie ale jakby tracił zielony kolor na końcach. Reszta roślin z...

    Wyświetlenia: 14015 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Oświetlenie w baniaku 40x25x25

    Witam :) Chciałbym założyć sobie dodatkowy baniaczek na substarteII, mały + duży heniek, kilka kreweci. Zastanawiam się jakie światło będzie odpowiednie. Nie stać mnie na HQI. Czy można by było...

    Wyświetlenia: 1316 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Zbyt tania świetlówka!Jest w tym jakiś haczyk?

    Przeglądałem aukcje ze świetlówkami i natkną łem się na świetlówke 18W o barwie 6500k.Niby super ale kosztuje 4,50.Czy jest w tym jakiś haczyk???? http://allegro.pl/item361363517_swietlowka_t8_18w_...

    Wyświetlenia: 3602 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • temperatura barwowa - kelwiny a świetlowki/żarniki ADA

    Witam W ostatnim numerze NA jest artykuł pt : # Oświetlenie w akwarystyce – temperatura barwowa , czyli o co chodzi z kelwinami? -Grzegorz Szymański Co prawda jest o artykuł o doborze światła...

    Wyświetlenia: 11325 | Odpowiedzi: 57 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 414 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.