Strona główna

Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 09:39

Witam wszystkich
Od niedawna znowu (po wieeeelu latach) jestem posiadaczem akwarium, niestety przez te lata sporo sie zmieniło.... ale do rzeczy.
Zaliczyłem już pierwszą przygodę z rozrostem glonów, spowodowaną pewnie sumą wielu składowych (świeże akwarium, marna filtracja, zbyt długie oświetlenie).
Na chwilę obecną ma zbiornik 102l podłoże JBL przykryte żwirkiem 1-3mm, filtr zewnętrzny unimax 250, oświetlenie 2x16W LED, jedna SUNY druga PLANT.
No i właśnie..... wymyślił sobie że jedna lampa będzie świeciła dłużej druga krócej, obecnie ustawiłem 12-21 plant i 13-12 suny. Ma to sens, czy lepiej odwrotnie, a może nie kombinować i niech świecą razem?

Roślinki na razie proste: zwartki, moczarka, pogrstemern helferi, bakopa i kilka innych podobnych w uprawie. Dodaje easycarbo 1.5ml/dobę i potas 10ml/ tydzień

Z góry dzięki za wszelkie uwagi i rady

Ps: z takim światłem da rade jakiś trawnik wychodować? Myślałem o lilaeopsis brasil lub staurogyne repens, ale może coś innego?

Re: Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 11:03

Co do czasu świecenia, proponuję świecić razem gdyż uważam że jest go i tak zdecydowanie za mało, no chyba że masz akwa typu LT.

Re: Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 11:18

Czas świecenia wydłużyć to nie problem, bo się tylko powrotu glonów.
Jak pisałem, zrobiły już jedną "przymiarkę" do ataku na zbiornik :)
wtedy miałem tylko 1x16W SUNNY, ale świeciłem koło 14 nawet 15h, dlatego boje się teraz przesadzić z czasem świecenia, ale zdaje sobie sprawę z tego że jak go będzie za mało to też będzie źle :)

Jeśli chodzi o rodzaj akwarium to na chwilę obecną można chyba go zdecydowanie nazwać LT, natomiast mam ambicje zrobić coś fajniejszego niż to co pamiętam z lat młodzieńczych, a co po prostu "samo" rosło :)

Re: Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 12:05

Ja zawsze starałem sie świecić w okolicach 10-11 godzin na dobę.
A to że rosna glony to nie zawsze wina oświetlenia tylko i innych czynników.
W poprzednim swoim akwarium stosowałem przerwę deszczową na 2 godziny wyłączane było światło - fakt nie miałem takich sterowników jak sa obecnie - dziąłało to na zwykłm programatorze czasowym.
Przewra w oświetleniu miała improwizowac właśnie burze a tym samym dawałą mi możliwość jakoby dłuższego cieszenia oka zbiornikiem.

Re: Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 14:04

Taki sposób świecenia poleca firma Dannerle jako sposób na glony. Przerwa w ciągu dnia ma utrudniać glonom:
Zostało udowodnione, że taki cykl przynosi korzyści:
• 4-5 godzin światła rano
• Przerwa na 2-4 godziny
• Następnie od 5 do 7 godzin światła."
Rośliny wyższe posiadają zdolność akumulowania energii i są w stanie prowadzić fotosyntezę dłużej po zgaszeniu światła niż glony.

Praktycznie od początku obecnej aranżacji mam zaprogramowaną przerwę 3 godzinną i glonów nie mam żadnych. Po za tym w ten sposób światło w akwarium zapala się wcześnie rano, a po południu gaśnie dopiero o 22 więc świeci długo bez wydłużania czasu świecenia :wink:

Re: Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 14:35

No to nie pozostaje nic innego jak przetestować :)
Przeprogramuje dziś timery i ustawie świecenie 9-13 i 15-21 zobaczymy co na to glony i roślinki ;)
A czy co2 w plynie dozować przy takim cyklu przed włączeniem światła rano, w południe, czy nie ma to znaczenia?

Re: Ustawienie czasu oświetlenia

05 gru 2017, 15:14

U siebie podaję godzinach świecenia (bez wyłączania CO2 w trakcie przerwy)
Wypróbuj aplikację mobilną