Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Temperatury bezpieczne dla diód led.



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Cześć. Posiadam lampę Chichiros A801 plus, obecnie świecąc na poziomie 6/7 temperatura radiatora wynosi 50 stopni. Czy to nie zbyt dużo?
Chce żeby lampa posłużyła jak najdłużej stąd rozważania na temat maksymalnych temperatur które nie przyczynią się do skrócenia żywotności.
Ktoś miał podobne przemyślenia? Zastanawiam się nad dołożeniem odbłyśnika z cienkiej polerowanej blachy od gory który równocześnie będzie służył jako dodatkowy radiator.
Co myślicie? Jakieś inne pomysły?

Wysłane z POCO F2 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

Temperatura radiatora nic w tym przypadku nie mówi. Wszystko zależy ile stopni jest bezpośrednio na diodzie i jaka jest przewodność cieplna podłoża.

Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 447
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

Tak jak kolega wyżej napisał, ważniejsze od temperatury radiatora jest temperatura złacza. W.g danych katalogowych wiekszości diod nie powinna ona przekraczać 65stC. Tzn może nawet osiągnąc temperaturę 135st lecz luminofor tego nie wytrzyma i jego żywotność liczymy wówczas w godzinach a nie latach.
Jeżeli radiator ma 50st to złaćze na bank ma powyżej 65st .
gdzieś ma foto z kamery temowizyjnej - postaram sie dołączyć

edit :
https://naforum.zapodaj.net/4e89026641cb.gif.html

to jest dioda 5W na solidnym radiatorze . W rzeczywistych warunkach (lamki typu chichiros itp) jest jeszcze gorzej.
Ta seria zdjęć ilustruje moje wypowiedzi ad obniżenia temperatury i zasilenia diod prądem zdecydowanie mniejszym niż maks. (np 350mA dla 1W diod)

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Dzięki za konkretną odpowiedź. Z tego co widzę to mimo dużego radiatora to przy zbyt wysokim prądzie dioda i tak pozostaje gorąca. Więc jeśli dobrze rozumuję to dołożenie chlodzenia czy pasywnego czy aktywnego nie spełni zadania i nie obniży temperatury samej diody.
Mam zasilacz 5A, 270 diód po 0.33W, czyli prąd idący w jedną diodę to 5000/270 = 18mA?
Jedyna opcja to obniżenie mocy ? Jak sądzicie, jaka może być bezpieczna temperatura radiatora?

Wysłane z POCO F2 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

Czy dołożenie radiatora poprawi punkt pracy diody? i tak i nie .
Ochłodzi złącze ale nie na tyle abyśmy byli usatysfakcjonowani ale wielokrotnie mniej niż obniżenie prądu.
Jeśli chcemy ciepło odprowadzić skutecznie czyli ochłodzić złącze musimy zadbać o zmniejszenie oporu cieplnego złacz przez zaniechanie samodzielnego montażu diod na radiatorach PCB - to jest absolutna podstawa i podstawowy błąd wielu konstrukcji . Ba! Takie diody z klejonymi (!) radiatorami są sprzedawane /polecane na znanym portalu przez "renomowanych" sprzedawców.
Własciwie dioda z przylutowaną obudową do radiatora PCB powinna być przykręcona za pomocą wkrętów do podłoża z zastosowaniem odpowiedniej pasty termoprzewodzącej (nie kleju!)

Ale nic nie zastąpi obniżenia prądu (mocy) zasilania -to oczywista oczywistość.

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Dzięki za rozjaśnienie sytuacji. Pozostaje zmniejszyć moc do 4/7 i kupić drugą lampkę z mocą adekwatną do obniżonej mocy na Chihirosie. ;)

Wysłane z POCO F2 Pro przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

tomto1
Poznaje temat

Posty: 118
Dołączył: 21 mar 2010, 13:43
Miasto: Bielsko-Biała

Hultaj napisał(a):Własciwie dioda z przylutowaną obudową do radiatora PCB powinna być przykręcona za pomocą wkrętów do podłoża z zastosowaniem odpowiedniej pasty termoprzewodzącej (nie kleju!)


Mozesz mi pojasnic dlaczego uwazasz, ze nie mozna kleju termopprzewodzacego oczywiscie o wlasciwym wspolczynniku przewodzenia, czyli dla poower led min 5 W/mK stosowac?

Kilkanascie lamp, ktore zrobilem juz tak smiga bezawaryjnie latami!

Avatar użytkownika
funflik
Znający temat

Posty: 1031
Dołączył: 13 lut 2015, 12:19

Ależ można. Nie napisałem że nie można ponieważ uzyłem słowa "powinna".
Wspólczynnik przewodzenia kleju jest mniejszy niż past termoprzewodzących i stosowanie past zamiast kleju jest rozwiązaniem bardziej odpowiednim. Gratuluję bezawaryjnych konstrukcji jednak czy to oznacza również niezmiennośc parametrów?
Wreszcie co oznacza "latami"? bezawaryjna praca świetlówek to w.g producenta to w warunkach akwarystyki ok 3lata - ledy mają m.innym większą trwałośc więc jeśli te konstrukcje mają niezmienne parametry od 10 lat to szacun

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Nie chcce mi sie z Toba wchodzic w polemike!

Grunt ze jednak można:)
Ba, uzywajac kleju jest latwiej i szybciej, oczywiscie jesli posiadaz troche logiki w glowie i masz pozadny klej typu: "Arctic Silver Alumina".
Lepszego i o takim wspolczynniku przewodzenia na rynku nie spotkalem i tylko na nim bazuje, wykonujac lampy wylacznie na power ledach CREE 3 i 5-watowych.
Latami czyli dzialaja bezawaryjnie, rosliny rosna jak szalone a glonow brak!
Dodatkowo jesli zasilasz power ledy pradowo a nie jak wiekszosc osob -> napieciowo, ktore kompletnie nie maja pojecia i jak im ktos powie "coś" to w to wierza bezgranicznie (i w cale sie nie dziwie bo nie maja doswiadczenia i sie ucza) wysterowujesz power ledy na wlasciwy prad oczywiscie nie max, to dioda pracuje bezawaryjnie i sluzy dlugo.

Wiesz teoria teoria a praktyka to inna bajka:)

Avatar użytkownika
funflik
Znający temat

Posty: 1031
Dołączył: 13 lut 2015, 12:19

Nie chcesz wchodzić a wchodzisz . Zresztą tu nie ma miejsca na polemikę bo jak tu polemizować z danymi katalogowymi czy założeniami producenta.
Mam wrażenie że trochę to OT bo piszesz o swoich doświadczeniach producenckich i niech to będzie jako dobra rada nt doboru materiałów . przy okazji cree ma trochę inną technologię i ma inne ograniczenia ad mocy i temperatury - to pewnie wiesz i nie warto o tym tutaj.

Aby nie czynić OT a jednocześnie jakoś to podsumować :
- LED mocy są kalsyfikowane wg. szeregu E3 czyli 1,3,5 czyli moc do wakresie do 1W do 3W itd
- temperatura złącza jest kluczowym parametrem który teterminuje trwałość, sprawność energetyczną a także widmo jako skutek temperatury
- radiator jest zwykle niezbędny aby ewakuować ciepło
- radiator moż nei nadążać z ewakuacją ciepła co ilustrują ilustracje wyżej zamieszczone
- aby usprawnić przepływ ciepła należy niedopuszczać do oporów cieplnych 9 sprawniejszy styk + większa powierzchnia wymiany .
- aby wprowadzić powyższe nie należy używać kleju do mocowania diody do radiatora . Dioda oraz radiator zostały skonstruowana aby diodę do PCB przylutować nie tylko nózkami ale i samą obudową ograniczając opór do minimum
- płytka PCB (gwiazdka) ma nieprzypadkowo taki kształt. wcięcia przewidziane zostały na np wkręty .
- kleje są róznej jakości ale każdy będzie gorszy niż dobra pasta
- przyklejenie jest możliwe ale trzeba być świadomym konsekwencji i profilaktycznie zmniejszyć moc rzeczywistą
- odrębną sprawą jest relacja miedzy strumieniem świetlnym diody a dostarczoną mocą - wcale nie jest to zalezność współliniowa.wieć nie wchodząc w szczegóły niekorzystne jest zasilanie diody dużym prądem (mocą)
- ciekawostka : zakładana żywotność LED to 25lat przy temp. złacza nieprzekraczającej 25 lub 35st C ( w zależności od producenta)
Na koniec wreszcie : teoria jest ściśle z praktyką związana i to nie tylko w elektronice. Przykład ? prędkość poza terenem zabudowanym 90km/h . Ilu tak jeździ ? ja nie. Jest sie czym chwalić? No nie. Czyli teoria sobie a praktyka sobie (?)

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Posty: 781
Dołączył: 10 maja 2020, 18:02

Piszesz jak poeta hehehe 😃

Avatar użytkownika
funflik
Znający temat

Posty: 1031
Dołączył: 13 lut 2015, 12:19











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 527 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2476 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 713 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 616 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Invital LED MA03-FT80PRO WRGB 42W

    Witam ma pytanie czy ta lampa ogarnie zbiornik 80x35x35 , akwarium ma być w stylu iwagumi, obsada roślina Micranthemum Monte Carlo.

    Wyświetlenia: 475 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Sinkor LED II 30 cm biały 10W

    Cześć, jak w temacie. Chciałem zapytać czy ktoś używał może tego oświetlenia. Obecnie w kostce 35x35x40 mam dedykowaną z zestawu aquaela lampke 10W i zamierzam ją zmienić na coś mocniejszego, ale w ro...

    Wyświetlenia: 587 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie led do akwarium 185L- belki

    Witajcie. W ostatnim czasie nabyłem używane akwarium - 100x40x50 - w panoramie czyli coś ok 185 l . Niestety jak to w starym akwarium jest trochę walki żeby doprowadzić go do używalności .Oświetlenie...

    Wyświetlenia: 9347 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...

  • Oświetlenie dla Aquael Glossy 120

    Witam wszystkich Po długiej przerwie postanowiłem reaktywować akwarium roślinne. Na ten cel przeznaczam akwarium, w którym dotąd były puszczaki. I tu mam zagwozdkę. Bo poprzednim razem jaka miałem ak...

    Wyświetlenia: 288 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Lalpa LED Secret Jardin Cosmorrow 20W PPE 2.7 Growing

    Powiecie coś więcej o tej lampie? LAMPA LED SECRET JARDIN COSMORROW 20W PPE 2.7 GROWING Dane techniczne: Wersja: R1.00 Waga: 0,35 kg Wymiary: 470 mm x 32 mm x 14,5 mm Pobór mocy: 20W Napięcie: 24V...

    Wyświetlenia: 559 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Chihiros LED A801 do 112l?

    Witam, mam pytanie czy lampka CHIHIROS LED A801 nada się do akwarium 112l (80x35x40 cm)? Potrzebuję lampki do akwarium HT, podaję CO2 z butli 24/7w. Poszukuję nowej lampki bo mam wrażenie że moja obec...

    Wyświetlenia: 8187 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bernhard Roth i 387 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.