Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Oświetlenie

Świetlówki LEDowe - czy warto wymieniać stare wysłużone T8?

Dobór oświetlenia do akwarium. Lampy, świetlówki, diody LED. + nowy temat
Coraz więcej firm wprowadza do oferty świetlówki z diodami LED.

Polecane jako energooszczędne (choć nie tanie biorąc pod uwagę początkową cenę), mają być alternatywą do przestarzałego oświetlenia T8.

Świetlówka led z charakterystycznymi diodami:
Obrazek

Porównanie tradycyjnej T8 i LED:
Obrazek

Zbliżenie:
Obrazek

Uważacie, że warto wymieniać stare wysłużone świetlówki T8 na świetlówki LEDowe?
Zapraszamy do dyskusji...

Linki dla zainteresowanych tematem LED w akwarium:
Najdłuższa dyskusja akwarystyczna o diodach LED (lektura całości dla wytrwałych):|
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=25361
Lampy DIY, czyli zrób to sam:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=41449

Przykłady świetlówek LED:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 4_996.html

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Kraków

17 lis 2011, 18:10   (#2)  

Nie widzę sensu.... Powody:

- niedostępne wykresy widma emitowanego światła
- 10 razy droższa cena "wata światła" w porównaniu do t5 (pewnie po kilku latach wyjdziemy na 0 biorąc pod uwagę fakt większej wydajności tego źródła światła
- w sklepie proponowane są świetlówki o temperaturze 20000K i tylko takiej a nie każdemu to pasuje

moonrider
Znający temat

17 lis 2011, 18:51   (#3)  

Patrząc po parametrach, to jedynie diody mocy mają sens stosowania. Chodzi mi o to że są w stanie wycisnąć 120 lm z wata, a taśma led 65-70 lm/w. Nie wiem jak wyżej opisane świetlówki, lecz widać że jest tam wiele małych diod.
Świetlówka Osram Lumilux T8 18 wat 1300lm - 72 lm/w.
Osram T5 FQ 24wat 1770 lm - 73lm/w.

T5 też miało być och ach, zimne podczas pracy, mniej prądożerne itd. a dotknąć świetlówki nie idzie jak świeci. Gdzieś czytałem opinię że im wyższa temperatura tym lepsza wydajność.

Cena powala na kolana.

kyzak
Zainteresowany tematem

Miasto: Kościan

17 lis 2011, 19:23   (#4)  

Moim zdaniem takie świetlówki mają sens w momencie gdy posiadamy 6 czy 8 świetlówek T8, wtedy możemy "wpleść" białe światło LEDów w inne odmiany świetlówek i uzyskać przyjemną dla oka barwę światła.

Z czasem im więcej świetlówek o różnej barwie będzie się pojawiało, tym większe pole do popisu dla akwarysty, choć z uwagi na cenę i tak korzystniej będzie inwestować w takie oświetlenie dopiero przy większej ilości świetlówek.
Mimo wszystko jest jeszcze spora grupa akwarystów, która oświetla swoje zabudowane akwaria holenderskie rzędem świetlówek np. 18w (6x18W, 10x18W itd).

Na pewno potrzebujemy jeszcze więcej raportów ilustrujących wzrost roślin przy diodach LED, akurat do tego czasu świetlówki tego typu potanieją na tyle iż będą dostępne dla przeciętnego akwarysty. Zapewne pojawią się również bardziej wydajne wersje. Wtedy modernizacja np. starych pokryw na T8mki będzie miała sens bez potrzeby dokładania kolejnych świetlówek.

Na razie wygląda na to iż przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Co do temperatury o której pisał kyzak - zarówno przy świetlówkach jak i przy diodach LED wydajność świetlna maleje wraz ze wzrostem temperatury pracy. Dlatego np. te lepsze lampy mają wbudowane wiatraki lub radiatory.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

17 lis 2011, 22:04   (#5)  

Jak dla mnie są to choinkowe diody i do standardowych zbiorników się nie nadają.
Dają tyle światła co nic, przepraszam tafle wody to to oświetli, może nawet 10cm w głąb też ale niżej to jest ciemność.
Rozwiązanie z ledowymi świetlówkami będzie dobre jeśli zamiast tych małych diodek pojawią się w końcu porządne power ledy.

a_rek
Aktywny użytkownik

14 sty 2013, 17:20   (#6)  

Witam.
Mam akwa 4 lata, 300l, obsada 5 Brzanek Denisona, 6 Bocji wspanialych, 2 Grubowargi zielone i 2 zbrojniki niebieskie.
Na poczatku mialem 2x36W Osram, 1x 36W Philips (nie pamietam jakie dokladnie).
Jakis rok temu zaczolem swietlowki T8 wymieniac na SMD-Led T8, kilka tygodni temu wymienilem 3, na LED.
SMD-Led maja 18-19W x 3 okolo 60W, stare oswietlenie(dokladnie nie pamietam ale mierzone okolo 180W)
Podaje CO2 bo bez, to nawet na swietlowkach roslinki zle rosly, teraz jestem bardzo zadowolony.
Teraz mam 2x SMD PureWhite 5500-6500 K i 1x Warm White 2700-3500 K, po okolo 2100 lm
Duzym minusem jest cena tego oswietlenia, ale powinny swiecic okolo 50 000 h.
pozdrawiam
Załączniki
AKWA.jpg
Moje akwarium, 14.01.2013

buchcik4

18 sty 2013, 15:34   (#7)  

Zgadza się że będą teoretycznie świecić 50 000h lecz po połowie tego czasu będą świecić połową światła. :)

ladynek

23 sty 2013, 23:24   (#8)  

buchcik4 napisał(a):Witam.
Mam akwa 4 lata, 300l, obsada 5 Brzanek Denisona, 6 Bocji wspanialych, 2 Grubowargi zielone i 2 zbrojniki niebieskie.
Na poczatku mialem 2x36W Osram, 1x 36W Philips (nie pamietam jakie dokladnie).
Jakis rok temu zaczolem swietlowki T8 wymieniac na SMD-Led T8, kilka tygodni temu wymienilem 3, na LED.
SMD-Led maja 18-19W x 3 okolo 60W, stare oswietlenie(dokladnie nie pamietam ale mierzone okolo 180W)
Podaje CO2 bo bez, to nawet na swietlowkach roslinki zle rosly, teraz jestem bardzo zadowolony.
Teraz mam 2x SMD PureWhite 5500-6500 K i 1x Warm White 2700-3500 K, po okolo 2100 lm
Duzym minusem jest cena tego oswietlenia, ale powinny swiecic okolo 50 000 h.
pozdrawiam

Możesz kolego podać gdzie zakupiłeś swietlówki LED?

efi1971

Zaczynam swoją przygodę z akwarystyką i nie za bardzo orientuję się co i gdzie najlepiej kupić. akwarium już jest, ale co z resztą akcesoriów, np. świetlówka? Musi być z dedykowanego sklepu czy może być np. z takiego [nieautoryzowana reklama, wklej zdjęcie i opis aby zapytać o radę] ?

Liczę na Waszą pomoc, dzięki !

krzysiek2
Początkujący

krzysiek2 napisał(a):Zaczynam swoją przygodę z akwarystyką i nie za bardzo orientuję się co i gdzie najlepiej kupić. akwarium już jest, ale co z resztą akcesoriów, np. świetlówka? Musi być z dedykowanego sklepu czy może być np. z takiego [nieautoryzowana reklama, wklej zdjęcie i opis aby zapytać o radę] ?

Liczę na Waszą pomoc, dzięki !

Moim zdaniem na chwilę obecną nie warto już się bawić w oświetlenie świetlówkami w dobie ledów. Jakiej wielkości posiadasz akwarium? :wink:

Mazur
Zainteresowany tematem

Miasto: Wrocław

Trochę odkopaliście temat z przed kilku lat. Jest tu sporo tematów o oświetleniu LED

grzeniu 73
Znający temat

Akwarium ma 150x50x50.

krzysiek2
Początkujący

Na tak duże akwarium odpuściłbym sobie te świetlówki ledowe.To prawie to samo co paski ledowe,tylko ładniej opakowane.Jeżeli chcesz HT to musisz mieć sporo mocy.Ze 100-120W w leadach na pewno.A przy takiej mocy już warto dbać ,żeby wykorzystać energooszczędność ledow.

grzeniu 73
Znający temat

Powiązane tematy

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Furyan, wgr33 i 130 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.