Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Oświetlenie


Praca magisterska - wpływ długości fali świetlnej na roślinyDobór oświetlenia do akwarium. Lampy, świetlówki, diody LED. + nowy temat
Witam wszystkich.

Przymierzam się do pisania pracy magisterskiej, o której chciałem tutaj napisać. Otóż zamierzam zbudować lampę akwarystyczną na diodach mocy, gdzie wydzielę 7 kanałów świetlnych, z których każdy będzie w pełni sterowalny. Każdy kanał będzie określoną liczbą diod emitujących promieniowanie o określonej długości fali. Taką lampą powieszę nad akwarium i co jakiś czas (np. co miesiąc) będę zmieniał składowe długości fal. Z grubsza założenie jest takie, żeby najpierw iść w stronę czerwonego, potem niebieskiego i na koniec pełna moc. Zamierzam też zbadać czy uzupełnienie o UV i IR jakkolwiek wpłynie na rośliny. Na chwilę obecną jestem na etapie konsultacji z promotorem, więc wszystko jest jeszcze surowe. Proszę o wszelkie uwagi: co można zmienić, na co zwrócić uwagę, jakie rośliny użyć, aby efekty były jak najbardziej interesujące (w planach są głównie czerwone i bucephalandry). Chciałbym wystartować z baniakiem testowym około kwietnia, na początku na świetlówkach a po około miesiącu wymienić na doświadczalną lampę, i zbierać dane przez około 1 rok. Oczywiście będę wrzucał postępy na forum.

Poniżej wstępnie zaplanowane kanały świetlne wraz z liczbą diod do nich przypisaną.

1 kanał: UV (370nm) - 5 diod 1W
2 kanał: Royal blue (450nm) - 14 diod 1W
3 kanał: Niebieski (470nm) - 9 diod 1W
4 kanał: Zielony (530nm) - 14 diod 1W
5 kanał: Czerwony (630nm) - 9 diod 1W
6 kanał: Ciemnoczerwony (660nm) - 14 diod 1W
7 kanał: IR (730nm) - 5 diod 1W

Proszę o wszelkie uwagi.

*Akwarium 63 litry będzie poligonem doświadczalnym:wink:

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Sam prowadziłem eksperymenty do pracy magisterskiej związanej z roślinami wodnymi, więc postaram Ci się pomóc. Na pewno Promotor zwróci Ci uwagę na kwestie, o których piszę niżej - ale lepiej abyś miał świadomość jak badania do takiej pracy magisterskiej powinny wyglądać.

Na wielu uczelniach badacze pracują głównie na roślinach lądowych i mają małe doświadczenie z wodnymi a jest tu parę kwestii istotnych. Ja miałem to szczęście iż mój promotor - dr Marek Burzyński przykładał bardzo dużą uwagę do prawidłowej metodyki badań a konsultacje z dr Ryszardem Kamińskim pozwoliły dobrać materiał roślinny i warunki hodowli laboratoryjnej. Warto konsultować kwestie problematyczne z kim tylko się da, bo jak wiadomo literatury na temat roślin wodnych jest jak na lekarstwo.

Jeśli chodzi o metodologię:

a) musisz mieć dużą bazę materiału roślinnego

Najlepiej w tym celu skontaktować się z ogrodem botanicznym lub zbudować własną hodowlę w laboratorium (jeśli kierownik instytutu doceni Twoje zainteresowania - na pewno udostępni Ci miejsce).

Nie możesz prowadzić doświadczenia tylko na jednym akwarium - potrzebujesz zbiorników na tyle by wyniki miały wiarygodność statystyczną. Możesz wykorzystać słoje, których używa się do siewek ogórków lub największe kolby pomiarowe (jak tak robiłem w przypadku Echinodorusów). Ew. możesz zgłosić się do producentów takich jak Diversa czy Aqua-El, które zasponsorują zbiorniki do badań.

Musisz się przygotować na to, że połowę czasu zajmie Ci zebranie materiału.

Jeśli chodzi o wybór roślin - odradzam Bucephalandry.
Do doświadczeń musisz wykorzystać rośliny względnie szybkorosnące i na tyle mało wymagające aby warunki hodowli eksperymentalnej pozwoliły im na utrzymanie się przy życiu. To podstawowa zasada badań laboratoryjnych. Dzięki temu jest szansa, że badania wykonasz w rok.

Z tego też powodu odpadają rośliny czerwone (ale o tym za chwilę).

b) musisz ustalić z promotorem w jaki sposób chcesz badać wpływ światła na rośliny

Sama obserwacja zbiorników to za mało aby praca magisterska, która jest podstawą do jakby nie było - tytułu naukowego (w naukach przyrodniczych jeszcze ma to jakieś pokrycie z rzeczywistością) była poważną pracą naukową.

Ja w swojej pracy posługiwałem się pomiarem wydajności fotosyntezy i badałem poziom chlorofilu oraz biomasę. Są to dobre wyznaczniki kondycji roślin ale mają swoje ograniczenia:

1. Warto wybierać rośliny o dużych szerokich liściach, które umożliwią skorzystanie z dostępnej aparatury pomiarowej (szerokość klipsa do pomiaru wydychanych gazów lub wyłapywania nie pochłoniętego światła przez chlorofil).

Najlepsze rośliny do takich badań to Echinodorusy.

2. Warto wybierać rośliny o liściach zielonych u których inne barwniki nie zasłaniają położonych głębiej warstw chlorofilu (dlatego problemem są rośliny czerwone).

3. Możesz też wybrać drobnolistne rośliny pływające np. rzęsę wodną (która notabene jest częstym gościem badań laboratoryjnych). W ich przypadku sprawa jest prosta bo możesz zbadać biomasę rośliny wagą laboratoryjną (odrzucając wcześniej korzenie). Łatwiej jest też dobrać identyczną ilość roślin do powtórzeń - licząc po prostu liście.
Z tym, że nie będą to rośliny zanurzone.

4. Możesz też wybrać rośliny duże i badać ich masę spopieloną - ale w przypadku roślin wodnych materiału zostaje naprawdę mało (większość stanowi woda i puste przestrzenie aerenchymy) więc nie idź w tę stronę.

Generalnie jeśli jak w p.3 chciałbyś zbadać wpływ światła UV na rośliny wynurzone, to na Twoim miejscu ułatwiłbym sobie sprawę i nie dokładał problemów z roślinami wodnymi.
Lepiej wykorzystać siewki pszenicy, czy ogórka - są już do nich gotowe pożywki (nie musisz tracić czasu na dostosowanie ich składu i eksperymenty ze swoimi roślinami wodnymi) i są łatwo dostępne w Twoim instytucie.

c) musisz przygotować odpowiednią pożywkę

Jest kilka gotowych przepisów, ale do swoich roślin i tak najpierw musisz przygotować kilka wersji pożywek i w ogóle przed rozpoczęciem badań dobrać odpowiednią do Twoich roślin.

Nie możesz wykorzystać gotowej pożywki np. dla ogórków bo o ile w ich przypadku osłaniasz słoje folią aby nie rozwijały się w nich glony - o tyle w Twoich naczyniach eksperymentalnych będzie to stały problem.

Dlatego pożywka powinna być przygotowana tak aby ograniczyć wzrost glonów - posiadać odpowiednio dobrane stężenia makroelementów. Możesz też zasymulować cotygodniowe podmiany wody i stosować małe stężenia podmieniając pożywkę w eksperymencie.
Dowiedz się więcej jak sobie radzić z glonami w badaniach laboratoryjnych, bo jak zaatakują Ci liście to będzie problem.

d) musisz przygotować odpowiednią lampę

Jeśli zaplanujesz 30 naczyń z roślinami - musisz zbudować odpowiednio długą lampę aby je oświetlić (pamiętaj aby nie umieszczać zbiorników na jej brzegach - podobnie jak w przypadku świetlówek). Lub podzielić eksperyment na etapy np. po 10 zbiorników.

Co do samych diod - pewnie nasi spece od LED doradzą Ci dobrą konstrukcję (Panowie liczę na Waszą pomoc Koledze!).

Pamiętaj jednak, że zaplanowałeś sobie badanie aż kilku czynników, które będą miały wpływ na rośliny (aż 7 różnych kanałów świetlnych). To pomnaża ilość roślin potrzebnych do eksperymentu, ilość zbiorników doświadczalnych i ilość powtórzeń.
To badania na lata - uprość sobie sprawę i zdecyduj się na 1-2 czynniki zewnętrzne, które będziesz badał i uzależnij od tego konstrukcję lampy.


Podsumowując

Generalnie musisz mieć świadomość, że rośliny wodne (zanurzone) to bardzo ciężki materiał do badań. Same badania do pracy magisterskiej to minimum rok, część pomiarów wykonuje się przez wiele godzin w warunkach całkowitej ciemności. To potrafi zmęczyć a musisz jeszcze normalnie studiować (mnie np. na ostatnim roku uraczyli przedmiotami "humanizującymi" - musieliśmy zdawać egzaminy z filozofii, psychologii itp. trwał też 2-letni kurs pedagogiczny związany z praktykami w szkołach).

Nie każdy ma w sobie tyle pasji by się w to bawić - dlatego takie prace magisterskie można policzyć na palcach jednej ręki. Ale jeśli czujesz się na siłach, liczysz się z tym, że coś może nie wyjść i jesteś zawzięty chcąc wprowadzić coś cennego do akwarystyki w sensie naukowym - dołączysz do tego elitarnego grona :)

Miej tez świadomość jednego - spełnienia minimum statystycznego aby badania były wiarygodne. W przeciwnym razie taka obserwacja jednego akwarium to raczej doświadczenie do kółka biologicznego w liceum a nie praca magisterska, której obrona pozwoli Ci zdobyć tytuł naukowy.

Mimo wszystko wierzę w Ciebie i mam nadzieję, że nie zrezygnujesz - opisuj wszystko w tym wątku - będziemy starali się Ci pomóc.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11201
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Wprowadziłeś mnóstwo cennych dla mnie informacji, ale chciałbym kilka rzeczy doprecyzować. :D

Studiuje na wydziale elektrycznym, głównym założeniem tematu do którego podchodzę miała być budowa lampy (dobór źródeł, zasilanie, rozwiązanie sterowania itp.) pod konkretne rozwiązanie (w tym wypadku akwarystyka roślinna).

Założyłem sobie, że całość wykonam w swoim zbiorniku wyposażonym w co2, podłoże, nawozy itp. itd. właśnie, żeby wyeliminować ten powolny wzrost i ewentualne niespodzianki. Do tej pory myślałem żeby opierać się głównie na obserwacjach i fotografii (zdjęcia w jakiś sposób ustandaryzowane, czyli ta sama odległość, te same ustawienia itp.). Celowałem w czerwone rośliny bo domyślam się, że tam łatwo będzie zaobserwować różnice w wybarwieniu.

Badania o których piszesz są dla mnie czymś obcym i domyślam się, że u mnie na wydziale elektrycznym ciężko będzie o ich realizacje, ale np. pomiar tempa fotosyntezy poprzez zbadanie ilości tlenu wydobywającego się z akwarium (przezroczysta pokrywa na akwarium z wprowadzoną sondą) jest chyba bardziej realny. Pomyślałem też, że mógłbym zbierać próbki w postaci liści ale nie wiem czy to ma jakikolwiek sens :D

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Jeżeli chodzi o konstrukcje samej lampy, to uważam to za najłatwiejszą część zadania ponieważ mam to już przemyślane a więc:
Diody wraz z podstawkami mocowane klejem termoprzewodzącym do radiatora. Każdy kanał sterowany osobno z arduino nano potencjometrem. Ewentualnie jakaś pleksa żeby zabezpieczyć przed wodą.

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Rozumiem,

to troszkę zmienia postać rzeczy - aczkolwiek wciąż eksperyment dotyczy bardziej natury biologicznej niż technicznej.

Jeśli planujesz akwarium to niestety nie możesz użyć w nim innego podłoża niż jałowe (granulaty jak wiemy wyczerpują rezerwuar związków odżywczych) - aby mieć miarodajne wyniki i maksymalnie wyeliminować inne czynniki niż oświetlenie - które mogą mieć wpływ na różny wzrost roślin w okresie czasu.

Aby praca nie opierała się na Mickiewiczowskim: "Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko" nie obędzie się raczej bez konkretnego pomiaru (zdjęcia to dodatkowy materiał).

Co do obudowy - musiała by być szczelna a pomiar musiałbyś wykonywać w maksymalnie zbliżonych, stałych godzinach (pamiętaj o oddychaniu roślin). W tym przypadku tym bardziej musisz postawić na rośliny szybko rosnące, które produkują duże ilości tlenu (polecam popularną i odporną moczarkę) aby były znaczące różnice w wynikach, które obrobisz statystycznie.

Generalnie ciężki temat, problem z powtarzalnością i materiałem.
A nie myślałeś o czymś, co będzie równie przydatne - zbadaniu zachowania różnej długości fal emitowanych przez diody LED w słupie wody i ich pochłanianiu na różnej wysokości zbiornika?

Wtedy wystarczy naczynie o wysokości maksymalnie 1m (lub nawet 60-70m) i luksomierz z wodoodpornym czujnikiem. Tylko nie wiem czy to nie zbyt banalny temat na pracę magisterską (sama konstrukcja lampy to chyba za mało) - ale można temat wzbogacić o korelację z wysokością na jakiej montujemy lampę, zasymulować falowanie wody, lub utworzyć na jej powierzchni warstwę koloidową, która będzie modelem błony bakteryjnej występującej w akwariach. Od statystyki tu jednak nie uciekniemy (nie wiem czy uczyłeś się jej na studiach).

Można także przygotować określone stężenie kwasów humusowych (bazując na gotowym preparacie do celów akwarystycznych) i zbadać jak pochłaniane są poszczególne fale na różnej wysokości akwarium (bardzo przydatne - mamy w akwariach korzenie i granulaty z humusami). Dokładasz do tego konstrukcję lampy i masz już konkretny temat:

"Budowa lampy akwarystycznej opartej o diody LED i pochłanianie fal świetlnych w warunkach akwariowych."

tylko musisz najpierw zdecydować się - czy stawiasz na testy różnych źródeł światła (różne diody LED np. producenci czyli bardziej technicznie) czy na eksperymentowaniu z barwą - tak aby praca nie była zbyt obszerna bo się zakopiesz.

Jeśli Promotor przepuści Ci kwestię samych obserwacji i fotografii - to musisz zadbać o:
- jak wspomniałem wcześniej - jałowe podłoże
- do każdego powtórzenia musisz użyć nowych roślin o podobnej masie/ilości liści
- musisz bazować na przygotowanej wodzie (tzw. pożywce) - kranówka nie ma stałych wartości i będzie to zakłócało wyniki

Niestety jeśli chodzi o badania żywych organizmów - trzeba maksymalnie wyeliminować czynniki dodatkowe - tak. aby np. skład wody nie miał wpływu na wynik, podobnie wiek roślin bo jeśli np. oświetlisz je diodami niebieskimi, następnie białymi - to rośliny będą miały zakumulowane substancje pokarmowe i hormony z poprzedniego eksperymentu, które pozwolą im przetrwać w warunkach niekorzystnego oświetlenia - wtedy możesz wysnuć błędny wniosek, że np. diody takie a takie nie mają złego wpływu na wybarwienie roślin.

Nie da się tego przeskoczyć, a jak pominiesz te kwestie to eksperyment z punktu widzenia naukowego będzie nic nie warty :( Dlatego jeśli nie masz innej możliwości - skup się na badaniu samego światła (moje sugestie wyżej) lub ogranicz do moczarki w wodzie demineralizowanej z dodatkiem takich samych dawek nawozu w każdym powtórzeniu.

A powtórzenia musisz zrobić bo bez tego nie odrzucisz błędnych wyników.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11201
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Generalnie ciężki temat, problem z powtarzalnością i materiałem.
A nie myślałeś o czymś, co będzie równie przydatne - zbadaniu zachowania różnej długości fal emitowanych przez diody LED w słupie wody i ich pochłanianiu na różnej wysokości zbiornika?

Wtedy wystarczy naczynie o wysokości maksymalnie 1m (lub nawet 60-70m) i luksomierz z wodoodpornym czujnikiem. Tylko nie wiem czy to nie zbyt banalny temat na pracę magisterską (sama konstrukcja lampy to chyba za mało) - ale można temat wzbogacić o korelację z wysokością na jakiej montujemy lampę, zasymulować falowanie wody, lub utworzyć na jej powierzchni warstwę koloidową, która będzie modelem błony bakteryjnej występującej w akwariach. Od statystyki tu jednak nie uciekniemy (nie wiem czy uczyłeś się jej na studiach).


Dorzucę swoje 5 groszy.
Krąży mit, że światło czerwone jest w akwarystyce nieprzydatne bo jest pochłaniane przez wodę.
Owszem ale od głębokości liczone w metrach a nie jak akwarium ma 50 czy 60cm.

Wtedy wystarczy naczynie o wysokości maksymalnie 1m (lub nawet 60-70m) i luksomierz z wodoodpornym czujnikiem.

Może nie luksomierz bo on tylko rejestruje natężenie światła ale jakiś bardziej zaawansowany przyrząd co zbada spektrum światła (kolorymetr ??)
W takim 1m akwarium posadzić rośliny na dnie oraz na pólkach np. co 10cm i wtedy można zaobserwować czy faktycznie wraz ze wzrostem głębokości rośliny otrzymują mniej światła o danej długości fali.
Bo, że mniej będzie światła to wiadomo, tylko które światło będzie najbardziej wytracane.

Ale to chyba już krąży w internecie i są pewnie dokładne dane w tej kwestii.

Nawet pamiętam z artykułów jak śp. Takashi Amano opisywał jak nurkował i badał jaka barwa światła jest na określonej głębokości i dlatego ADA najczęściej ma w lampkach 7000K czy też 8000K bez dodatków kolorów.

Poniżej wstępnie zaplanowane kanały świetlne wraz z liczbą diod do nich przypisaną.

1 kanał: UV (370nm) - 5 diod 1W
2 kanał: Royal blue (450nm) - 14 diod 1W
3 kanał: Niebieski (470nm) - 9 diod 1W
4 kanał: Zielony (530nm) - 14 diod 1W
5 kanał: Czerwony (630nm) - 9 diod 1W
6 kanał: Ciemnoczerwony (660nm) - 14 diod 1W
7 kanał: IR (730nm) - 5 diod 1W

Proszę o wszelkie uwagi.


Jeśli chcesz przetestować wpływ tylko tych barw to akwarium musisz postawić w pomieszczeniu bez światła dziennego.
Podobne eksperymenty już były:


Avatar użytkownika

pietach
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2128
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Piotr napisał(a):Sama obserwacja zbiorników to za mało aby praca magisterska, która jest podstawą do jakby nie było - tytułu naukowego (w naukach przyrodniczych jeszcze ma to jakieś pokrycie z rzeczywistością) była poważną pracą naukową.Piotr napisał(a):Miej tez świadomość jednego - spełnienia minimum statystycznego aby badania były wiarygodne. W przeciwnym razie taka obserwacja jednego akwarium to raczej doświadczenie do kółka biologicznego w liceum a nie praca magisterska, której obrona pozwoli Ci zdobyć tytuł naukowy.


Ad rem 'magister' jest stopniem zawodowym. Tytuły naukowe zaczynają się obecnie na dysertacji - czyli 'doktorze'

Lysak_69 napisał(a):Przymierzam się do pisania pracy magisterskiej, o której chciałem tutaj napisać.


Bardzo fajny pomysł! Uważam, że Piotr przybliżył Ci jego problematykę od strony podejścia akademickiego, z którym będziesz musiał się zmierzyć. Ze swojej strony, ja bym Tobie poradził, abyś najpierw rozejrzał się za promotorem, który zechce prowadzić taki temat. Z doświadczenia wiem, że pomysły to jedno, ale jak przychodzi do tematu pracy magisterskiej to niestety zamyka się on przede wszystkim w zainteresowaniach naukowych promotora (co jemu może się przydać z Twojej pracy) oraz możliwościach jednostki, w której będziesz realizować pracę. Niestety pieniądze na magistrantów są żadne, więc nikt nie będzie inwestował w magistranta, tym bardziej, jeżeli ma ona pracę zupełnie zakładowi nie potrzebną.

Naukowcy to jednak w przeważającej części otwarci ludzie, więc nawet jeżeli nie mieszkasz we Wrocławiu i nie masz możliwości osobistego spotkania, możesz śmiało pisać mejle. Na pewno dr Marek Burzyński jest osobą, z którą warto porozmawiać z osób z którymi współpracowałem (Piotr - gratuluję promotora! :) ), ale tutaj raczej polecam osobistą rozmowę lub telefon.

Powodzenia!

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Moje kolejne 5 groszy.
Skoro to jest praca bardziej techniczna (wydział elektryczny) to główny nacisk będzie na elektronikę a rośliny tylko jako efekt uboczny (bo urosły szybciej lub wolniej) to proponowałbym przemyśleć budowę lampy i sposób ocenienia jest przydatności.

Jedno akwarium jak pisze Piotr to może być za mało.
Może postawić obok siebie ze 3-4 jednakowe zbiorniki.
A lampa wyposażona w diody białe np 6500K i 8000K pół na pół jako światło podstawowe a dopiero kolorowe dodatki jako czynnik zmienny i wtedy obserwować przy których "dodatkach" rośliny reagują najlepiej.

Avatar użytkownika

pietach
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2128
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Mickiewicz do mnie trafił :)

Ok rozumiem. Czyli żeby eksperyment był miarodajny powinno to wyglądać tak:
-Startuje baniak, sadze rośliny (np. invitro), oświetlam konkretną barwą, zbieram dane i np. po 2 miesiącach wszystko wylatuje (chyba bez restartu?), sadze nowe rośliny (te same gatunki, w podobnej ilości) in vitro i znów oświetlam tym razem inną barwą. To mogłoby się udać, w międzyczasie mógłbym mierzyć efektywność fotosyntezy.

Jeżeli chodzi o podłoże, to gdybym np. użył nowej amazonii, to po jakimś czasie ono również by się ustabilizowało. Zakładam, że np. po miesiącu takie podłoże będzie stabilne póki nie zacznie oddawać fosforu. Czy ten czas stabilności nie wystarczyłby do przeprowadzenia doświadczenia? Chociaż z drugiej strony żwir plus nawozy do słupa wody też powinny załatwić sprawę.

Sugerujesz używać wody RO ze stałymi proporcjami nawozów-to również do mnie przemawia

Generalnie badanie samego światła dla mnie nudne. Chciałem połączyć hobby z pracą dyplomową i przy tym liczę na jakieś zaskakujące wnioski.

Była jeszcze koncepcja tego typu, że akwarium obsadzam rzędami, i połowę baniaka np. oświetlam taśmą led a drugą połowę wykonaną lampą. W tym wypadku również mógłbym co jakiś czas sadzić wszystko na nowo i oświetlać inną barwą. Co o tym myślisz?

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Niestety dr Marek Burzyński jest już na emeryturze :(
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11201
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Świetnie, że dyskusja się rozwinęła :D
Dzięki Piętach nie widziałem tego materiału. Co do barwy diod uznałem, że lepiej nad poszczególnymi długościami fal mieć kontrole, niż korzystać z białych diod, których światło jest złożone z wielu długości.
Droser - racja jest to tytuł zawodowy. Póki co jestem po wstępnej rozmowie z promotorem i mam jego wstępną akceptacje. Teraz przygotowuję materiał i pomysł, który mu przedstawię. Myślę, że pójdzie na to bo nie jest to typ, który zamyka się tylko w kręgu swoich zainteresować (tak myślę;)

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Z chęcią postawiłbym kilka małych baniaków w szeregu, ale niestety tu pojawiają się problemy z co2, filtracją itp. Chciałem pod tym względem wykorzystać to co mam.

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Albo jeden długi zbiornik, podzielić przepuszczalnymi przegrodami i nad każdą sekcja świecić innymi barwami.
Wtedy masz wszędzie takie same parametry wody (nawozy, ph, twardość, temperatura ...)
Więc jedyna zmienną była by tylko barwa światła.

Avatar użytkownika

pietach
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2128
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

pietach napisał(a):Albo jeden długi zbiornik, podzielić przepuszczalnymi przegrodami i nad każdą sekcja świecić innymi barwami.
Wtedy masz wszędzie takie same parametry wody (nawozy, ph, twardość, temperatura ...)
Więc jedyna zmienną była by tylko barwa światła.


O - to jest świetny pomysł!
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11201
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Pomysł bardzo dobry. Wówczas wykorzystam swój osprzęt, co2, nawozy a i podłoże aktywne, bo warunki będą takie same we wszystkich zbiornikach. No i nie musiałbym robić restartu co 2 miesiące :wink: Jak myślicie ile takich przegród mógłbym zastosować i jakie długości fal?
1. Czerwone+IR
2. Czerwone bez IR
3. Niebieskie +UV
4. Niebieskie bez UV
?

Niestety konstrukcja lampy strasznie się uprości w takim wypadku, arduino wyleci itp.:/

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Tylko kwestia czy chcesz świecić tylko tymi barwami czy te barwy testowe jako dodatek do światła białego?
Załączniki
testownia.jpg

Avatar użytkownika

pietach
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2128
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Ohhhho....Fajnie ze masz taki zamiar i podejmujesz sie takiego tematu....

Ale z tego co opisujesz i jakiego sprzetu chcialbys uzyc,to bardziej bedzie mialo to charakter amatorski i niz realny.
Do takiego testu potrzebujesz:

-5-zbiornikow tego samego litrazu,tych samych rozmiarow.
-5-grzalek
5 termmetrow
-nad kazdym zbiornikiem to samo zrodlo swiatla,moc,barwa
-5 prostych spiekow CO2

A teraz bardziej technicznie:
-Do mierzenia swiatla potrzebujesz miernika PAR i tylko jego APOGEE lub tanszego jak ja uzywam z ta sama sonda apogee czyli BIOTEK
dlaczego-gdyz ta sonda wysterowana jest na konkretnie pod widmo pobieralnosci przez rosliny i tylko ta sonda w sposob realny zmierzysz ile swiatla dochodzi do tego samego miejsca w zbiorniku,a to jest bardzo istotne z punktu widzenia takiego przedsiewziecia.
- kolejna sprawa to CO2
jesli chcez precyzyjne podawanie CO2 to reduktory swageloka
-kolejna sprawa to miernik PH ,do takiego badania to miernik Extechu

Jak widzisz do takiej pracy i konkretnych,ralnych wynikow trzeba ponies koszty

Obecnie jedyna osoba na swiecie przeprowadza takie zaawansowane badania.

Oczywiscie jak Piotr wspomnial jalowy zwir.

Poprostu jesli chcesz podejsc do pewnych wynikow to niestety trzeba poniesc i koszty by te wyniki w 100% odzwierciedlaly to co mierzysz.
Załączniki
rustovy_pokus_ozareni.jpg
extech-sdl100-front.jpg
7CBA496A-1F79-4749-B739-BE65AE71D956.jpg~original.jpg

Avatar użytkownika

macek.g
Znający temat
 
Posty: 1048
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

Zacznę od tego, że temat pracy wymyśliłeś bardzo ciekawy i przydatny.

Mam kilka uwag, które mogą być dla Ciebie przydatne:
1. Pamiętaj, że jest to praca dyplomowa, którą będziesz musiał zapewne obronić. Może się zdarzyć, że przewodniczący komisji nie będzie fanem akwarystyki i sumarycznie wylądujesz z 3 z egzaminu.
2. Rozumiem, że nie jest to typowy temat, który występuje w 90% prac na Twojej uczelni, więc raczej trudno będzie o pomoc promotora, a recenzenci mogą mieć problem z oceną Twojej pracy.
3. Jeden długi zbiornik może nie być dobrym rozwiązaniem. Rośliny nie tylko pochłaniają związki z wody, ale i oddają inne do środowiska. Najlepiej rosnące egzemplarze mogą tłumić wzrost pozostałych fałszując w Twoje wyniki.
4. Poszukaj finansowania dla tego projektu. Możliwe, że producenci sprzętu będą zainteresowani wynikami Twoich badań i zasponsorują je. Może są jakieś granty na takie badania?
5. Przydałby Ci się współpracownik. Zoorientuj się czy możesz pisać tę pracę we współpracy z kimś z innego kierunku.MacGyver
Poznaje temat
 
Posty: 135
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Jeśli patrząc na to jako praca biologa ,botanika to Ok. Jednak praca magisterska elektryka,elektronika oparta na arduino to według mnie trochę mało.Do technikum na egzamin może być. No chyba ze dziś nie trzeba już umieć samemu projektować.grzeniu 73
Znający temat
 
Posty: 1861
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

W związku z waszymi sugestiami, trochę zmieniłem koncepcje tego doświadczenia.
Wciąż zostaje jeden baniak, na jałowym podłożu i wodzie RO. Połowę baniaka oświetlam świetlówką akwarystyczną np. solar duo boyem (czymś sprawdzonym), a drugą połowę moją lampą. Oczywiście po obu stronach sadze te same rośliny (kolorowe+echinodorusy za radą Piotra). Zapytam promotora, o badanie chlorofilu, bo widziałem w Internecie przenośne mierniki do tego np. fluorpen fp100 tylko nie wiem jak z ich dokładnością. Chciałbym nadal pozostać przy koncepcji zmian składowych fal na roślinach już rosnących. Zapytacie dlaczego jestem taki uparty
Po 1. Chciałbym zaobserwować przemianę podobną do zmiany roślin podwodnych w emersy (tu akurat obumieranie starych liści i wyrastanie nowych, całkowicie innych). Domyślam się, że taka zmiana nie zajdzie w tydzień, ale myślę (mam nadzieję), że po dłuższym czasie taką zmianę zaobserwuje-wtedy będę mógł myśleć o kolejnej zmianie składowych. Kolor liści mógłbym porównywać np. z jakąś skalą barw, która by była wzornikiem i z kolorem roślin oświetlanych świetlówką.
Po 2. Doczytałem, że wśród roślin np. kolor czerwony stymuluje rozkwit a niebieski zatrzymuje rozrastanie się. Tak w dużym uproszczeniu. Jestem ciekaw, czy podobne efekty mógłbym zaobserwować w tym doświadczeniu.

Jak widzicie, i zresztą część z was stwierdziła dużą część doświadczenia pochłoną obserwacje, natomiast chciałbym aby było to jak najbardziej rzetelne, nie na zasadzie 15.04-rośliny rosną
20.04-rośliny kwitną.
Zapytam mojego promotora co myśli o takiej mojej koncepcji. Dodatkowo proszę was o dalsze komentarze i dyskusje ponieważ jest to dla mnie bardzo cenne źródło wiedzy. Jednak mimo waszych rad nie chciałbym aby doświadczenie miało jakiś ogromny rozmach (kilka zbiorników itp.) bo pracuje, uczę się, mam rodzinkę i nie poświęcę temu tyle czasu ile bym chciał. Przy jednym baniaku będzie to łatwiejsze i bardziej dla mnie osiągalne. :D

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Musiałbyś jakoś przedzielić akwarium czarną płytą na pół już od wysokości lamp - aby fale z 2 źródeł nie przenikały się (pamiętaj, że światło świetlówki rozprasza się w wodzie, LED ją penetruje).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11201
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Tak też zrobię. Ewentualne zmiany długości fal można przypisać do zmiany pór roku. Wtedy mógłbym wykorzystać rośliny z konkretnego biotopu, zaprogramować cały rok na arduino i porównywać z tymi obok.

Avatar użytkownika

Lysak_69
Poznaje temat
 
Posty: 96
Dołączył: 02 kwi 2013, 14:31

Wykorzystanie jednego zbiornika dyskwalifikuje Twoje badania jako rzetelne. Musisz mieć oddzielne zbiorniki dla każdej rośliny. Sprawdź czym jest allelopatia.MacGyver
Poznaje temat
 
Posty: 135
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

Allelopatię wykazano tylko u kilku gatunków roślin wodnych - co oczywiście nie świadczy o tym, że u innych nie istnieje.

Ale jeśli przy obu lampach będą takie same warunki i takie same rośliny - myślę, że można ją spokojnie pominąć.

Bardziej skupiłbym się na składzie wody - do każdej podmiany musi być identyczna.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11201
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Piotr napisał(a):Ale jeśli przy obu lampach będą takie same warunki i takie same rośliny - myślę, że można ją spokojnie pominąć.


Dokladnie o tym pisalem,z opisu wyglada,ze takowe nie beda...Zeby oprzec sie o takie warunki musi byc odpowiedni precyzyjny sprzet i tutaj nie ma zmiluj sie...
Mowimy tutaj o pracy magisterskiej, a nie o amatorskim podejsciu.


Osoba,ktorej prace czasem dotuje,ktora bada na najwyzszym poziomie wplyw pierwiastkow na rosliny,swiatla itp. lacznie z metodologia badan w wspolpracy z profesor biochemi i innymi z zakresu roslin.

Avatar użytkownika

macek.g
Znający temat
 
Posty: 1048
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UKPowiązane tematy
 • Rośliny wyciągnięte w górę - za słabe oświetlenie?

  Witam, W załączniku wrzuciłem zdjęcie pokazujące jak mocno w górę wyciągnięte są kryptokoryny (zaznaczone na niebiesko). Czy jest to wynikiem zbyt słabego oświetlenia? Akwarium 45x35x31 oświetlone lam...

  Wyświetlenia: 416 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Rośliny w kaskadzie. Jakie?

  Słuchajcie, uroił mi się taki pomysł, żeby w kaskadzie posadzić roślinę. Akwarium 30l Myślałem, żeby to zrobić w obecnej, ale kiedy korzenie się rozrosną, to będzie problem przy ewentualnym jej czysz...

  Wyświetlenia: 1452 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

 • Jak obliczyc oświetlenie pod rosliny

  Witam jestem nowy. Mam pytanko co do oświetlenia mojego akwarium pod rośliny mało wymagające jakaś crypto nie pamiętam jaka -mały trawniczek znaczy 2 pojedyncze sadzonki -anubis nana gold -acorus deco...

  Wyświetlenia: 1265 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

 • Rośliny pływające do akwarium

  https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-rosliny-plywajace-akwarium-8c148e05ae337dd3e756ecae45487d18.jpg Na katalog roślin akwariowych powiększych się o kolejny gatunek rośli...

  Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Rośliny akwariowe z wysyłką w 24h

  https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-rosliny-akwariowe-2606-1-093d0b8be7d872b6bc8e9b90c9a9f984.jpg Zapraszamy Was do skorzystania ze świezych dostaw roślin akwariowych, k...

  Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Furyan, nuendo, Ubot73, yetisize i 213 gości

Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.