Jesteś tutaj: SerwisForumTechnikaOświetlenie


Najpopularniejsze kombinacje świetlówek (porównanie)Dobór oświetlenia do akwarium roślinnego.
Wybór lampy, pokrywy, świetlówek. Diody LED.

Fotografie: Maciej Michalski, Opracowanie: Piotr Baszucki

Obrazek

Zapraszamy do obejrzenia porównania wizualnego najpopularniejszych kombinacji świetlówek do akwarium roślinnego.

Przygotowaliśmy zestawienie następujących połączeń najchętniej wybieranych do akwarium roślinnego:


Czytaj węcej i zobacz porównanie świetlówek na zdjęciach »


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3558
Miasto: Kraków

     Łatwiej by się oglądało zdjęcia, gdyby na nich było napisane jakie to świetlówki. Teraz trzeba zaglądać do tekstu.  DavyJones
   

  Parę tygodni temu zaglądałem,bo sam byłem ciekaw jak to porównanie wygląda i były zdjęcia wraz z opisem konkretnych typów świetlówek.Ostatnio "coś" się porobiło,że są zdjęcia ale bez opisów(konkretnie jeden opis.Dawniej zdjęcia były dużego formatu i zestawione w całość.Teraz są mniejsze i za każdym razem trzeba naciskać aby uzyskać powiększenie.Tęknię za starą wersją.Była bardziej czytelna i wyrazista. :D

  Pozdrawiam.
  Tomasz 8)
  Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
  112l. MT
  http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.htmlwyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122:?:
  72l. LT
  http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
  30l. krewetkarium
  http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
  W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
  Pozdrawiam Tomasz


  Avatar użytkownika

  tomaszsu75
  Z dużym doświadczeniem
   
  Posty: 3274
  Miasto: Wrocław

  Są podpisy pod zdjęciami ale jak się przegląda w tej flaszowej galeryjce zdjęć, to tylko jedna fotografia ma wklejony opis.

  Chyba wklejanie opisu w zdjęcie zmieniałoby temperaturę fotografii.  DavyJones
   

  Cześć i o to chodziło dobra robota jesteście wielcy i wspaniali dziękuję bardzo  balsampomorski
  Początkujący
   
  Posty: 35

  Tego właśnie szukałam cały czas :) Dzięki. Monika.  Mansiak
  Początkujący
   
  Posty: 1

  Witam Szanownych Forumowiczów,

  Przeczytałem już wielu materiałów na temat słabości tradycyjnej metody określania zapotrzebowania na światło naszych zbiorników roślinnych (Watów/litr) i tak sobie myślę:

  - Stare przeliczniki W/l w czasach żarówek mające jeszcze jakiś sens dzisiaj już przestają być adekwatne

  - Trudno znaleźć jakiś sensowny kalkulator oświetlenia, nie bazujący na W/l (np. http://www.defblog.se/LightCalculator/ ma niestety małą bazę źródeł światła i często nie znajdziemy tam tego co znajdziemy w sklepach. Nawet na tym serwisie kalkulator oświetlenia ale już od jakiegoś czasu jest niedostępny

  - Pomiary PAR (o PUR już nawet nie wspominając) zwłaszcza u mniej zaawansowanych (i zamożnych) akwarystów dysponujących jednym lub kilkoma zbiornikami są praktycznie niewykonalne

  - Zestawy świetlówek proponowane przez sprzedawców oświetlenia trudno ocenić i porównać a poza tym mogą być dobierane tendencyjnie pod kątem zapasów magazynowych.

  - Wielu akwarystów zakładających nowe zbiorniki staje przed mrowiem różnych kombinacji oświetlenia i chcąc nie chcąc powtarza te same błędy które popełnili już inni bo nie znajduje dobrej podstawy doświadczeń innych na której mogliby się oprzeć.

  Sam mam podobne problemy:
  Mam standardowych wymiarów 240l które muszę doświetlić i nie wiem jak bo kombinacja: 1 x 54W Sylvania Grolux T5 + 1 x 54W Narva Cool Daylight uniemożliwia wyhodowanie jakiegokolwiek trawnika.

  Mam też standardowych wymiarów 60l które chciałbym zmienić w roślinniak i zupełnie nie wiem ile i jakich świetlówek wybrać.

  Dlatego myślę, strasznie przydałyby się tabele opisujące jakie oświetlenie typowych zbiorników zdaje egzamin.

  Wtedy zamiast pytań pod hasłem "Pomocy jak oświetlić moją 112l" itp. wystarczyłoby zajrzeć do tabel. aby dowiedzieć się jakie kombinacje świetlówek stanowią minimum, jakie pozwolą na hodowlę większości gatunków a jakie już pozwolą na cieszenie się bujnym trawniczkiem na samym dnie.

  O ile coś na początek w zakresie kolorystyki już się znajdzie ( http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/akwarium-technika/oswietlenie/1318-najpopularniejsze-kombinacje-swietlowki-akwarystyczne-t5-t8.html ) o tyle w zakresie SKUTECZNOŚCI nie znalazłem jeszcze żadnego zestawienia.

  Nie mam możliwości dokonać takich testów samemu bo z radością podzieliłbym się wynikami, dlatego mam prośbę o szczyptę Waszych doświadczeń w tym zakresie.

  Ponieważ miałoby to stanowić dobry start skupiłbym się na świetlówkach T5, mimo, że pewnie nie najekonomiczniejszych w eksploatacji i nie stanowiących najnowszego trendu ale stosunkowo najpopularniejszych i najdostępniejszych do tych zastosowań.

  Z tego samego powodu skupiłbym się też tylko na typowych wymiarach zbiorników.

  Myślę, że można przyjąć za standard dla roślinniaków dodatkowe nawożenie mineralne (bez względu na metodę) oraz nawożenie CO2 to byłyby właściwie jedyne warunki wstępne.

  Pozdrowienia :)

  Avatar użytkownika

  gabriel
  Poznaje temat
   
  Posty: 85
  Miasto: Kraków

  Odpuść Grolux ponieważ za dużo dobrego z tego światła Ci nie przyjdzie. Celuj w coś w pomiędzy 6000 -max. 7000K. Sam Ci nie podpowiem które świetlówki wybrać gdyż ja używam tylko LEDowego oświetlenia ale jeżeli już mam coś proponować to moim wyborem jest Sera Daylight brilliant T5 54W 6000k i do tego coś 6800K. Używałem... byłem bardzo zadowolony.
  Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


  Avatar użytkownika

  Prospero
  Znający temat
   
  Posty: 1891

       Prospero napisał(a):Odpuść Grolux ponieważ za dużo dobrego z tego światła Ci nie przyjdzie.


   Skąd taki wniosek? Używałeś i rośliny gorzej rosły?   DavyJones
    

   No właśnie... Czemu tak źle o Sylvanii?
   Jedyny jak dla mnie minus tej Sylwanii (stosowanej solo) to różowe zabarwienie, przekłamujące kolorystykę.
   Patrząc na wykresy widma Groluxa i Sery Daylight Brilliant można odnieść wrażenie: "Trochę gorzej dla roślin (choć nie beznadziejnie) i dużo lepiej dla oka".

   Avatar użytkownika

   gabriel
   Poznaje temat
    
   Posty: 85
   Miasto: Kraków

   Prospero napisał(a):Odpuść Grolux

   ... Tylko jeśli nie podoba Ci się jej barwa, dla roślin to świetny wybór. Ale... :wink:

   gabriel napisał(a):Dlatego myślę, strasznie przydałyby się tabele opisujące jakie oświetlenie typowych zbiorników zdaje egzamin.

   Wtedy zamiast pytań pod hasłem "Pomocy jak oświetlić moją 112l" itp. wystarczyłoby zajrzeć do tabel. aby dowiedzieć się jakie kombinacje świetlówek stanowią minimum, jakie pozwolą na hodowlę większości gatunków a jakie już pozwolą na cieszenie się bujnym trawniczkiem na samym dnie.

   Na każdym rodzaju światła można uprawiać rośliny, ale muszą być spełnione warunki sprzyjające ich rozwojowi.
   (szeroko pojęte nawożenie, skład chemiczny wody, podłoże, oświetlenie)
   Swego czasu zbiornik oświetlałem świetlówką jednopasmową, o RA 70 i barwie 2700K. Nie były to wymagające gatunki, nie mniej jednak wszystko rosło.

   1 x 54W Sylvania Grolux T5 + 1 x 54W Narva Cool Daylight uniemożliwia wyhodowanie jakiegokolwiek trawnika.

   To dobre połączenie. Przyczyny takiego stanu mogę leżeć gdzie indziej ( patrz wytłuszczony druk powyżej)
   080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
   https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
   Nawozy do podłoża - tania alternatywa
   http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html


   Avatar użytkownika

   msnolan
   Aquascaping Team Poland
    
   Posty: 2434
   Miasto: Pisz

    Używam od dawna połączenia Narva Cool Daylight i Narva Biovital. Polecam każdemu, kto nie przepada za landrynkową poświatą w baniaku.    3promile
    Aktywny użytkownik
     
    Posty: 640

    Akwaryści pewnie dlatego uważają, że Grolux się nie nadaje, bo większość jego widma przez ludzkie oko nie jest odbierana jako jasne światło. Ale rośliny, zwłaszcza czerwone, rosną i wybarwiają się pod nim wspaniale. Ja z Groluxa nie zrezygnuję nigdy.

    Dorzuciłem Juwel Nature, który świeci na żółto/pomarańczowo, do zestawu Grolux+Aquastar. Ta okropna różowa barwa zniknęła.    DavyJones
     

    DavyJones napisał(a):Ale rośliny, zwłaszcza czerwone, rosną i wybarwiają się pod nim wspaniale

    Muszę to potwierdzić... mój Lotos Tygrysi, który Zona wytargała od jakiejś swojej koleżanki od roku rośnie tak, ze aż oko cieszy wybarwiony soczyście i muszę go intensywnie ciąć bo stłumiłby wszystko inne :)

    Jednak - jak powiadam - moja kombinacja świetlówek jest jednak za słaba. Na dnie bąbelkować u mnie potrafią tylko mniej wymagające świetlnie gatunki. Glosia zginęła i Heniek. Blyksa podobnie. Ale Mikrozorium sobie radzi. W tym samym zbiorniku na górze kawałki, przyciętego Heńka bez najmniejszego problemu radośnie ożyły... Stąd moja pewność, że chodzi o światło. Bo jeśli nie o tylko dystrybucja składników (a nie nawożenie tak w ogóle) może być winowajcą.

    Avatar użytkownika

    gabriel
    Poznaje temat
     
    Posty: 85
    Miasto: Kraków

    gabriel napisał(a):
    DavyJones napisał(a):Ale rośliny, zwłaszcza czerwone, rosną i wybarwiają się pod nim wspaniale

    Muszę to potwierdzić... mój Lotos Tygrysi, który Zona wytargała od jakiejś swojej koleżanki od roku rośnie tak, ze aż oko cieszy wybarwiony soczyście i muszę go intensywnie ciąć bo stłumiłby wszystko inne :)

    Jednak - jak powiadam - moja kombinacja świetlówek jest jednak za słaba. Na dnie bąbelkować u mnie potrafią tylko mniej wymagające świetlnie gatunki. Glosia zginęła i Heniek. Blyksa podobnie. Ale Mikrozorium sobie radzi. W tym samym zbiorniku na górze kawałki, przyciętego Heńka bez najmniejszego problemu radośnie ożyły... Stąd moja pewność, że chodzi o światło. Bo jeśli nie o tylko dystrybucja składników (a nie nawożenie tak w ogóle) może być winowajcą.


    To dosyć proste -masz za mało światła .Dołóż jeszcze co najmniej jedna T5-54 W np o barwie 965 ,nie rezygnuj z Groluxa.i pamiętaj o jednym .Moc światła ,jest ważna ,jednak widmo ważniejsze .

    Avatar użytkownika

    mayaca
    Zaawansowany użytkownik
     
    Posty: 804
    Miasto: Polska -wyłącznie

    Prospero napisał(a):Odpuść Grolux ponieważ za dużo dobrego z tego światła Ci nie przyjdzie. Celuj w coś w pomiędzy 6000 -max. 7000K. Sam Ci nie podpowiem które świetlówki wybrać gdyż ja używam tylko LEDowego oświetlenia ale jeżeli już mam coś proponować to moim wyborem jest Sera Daylight brilliant T5 54W 6000k i do tego coś 6800K. Używałem... byłem bardzo zadowolony.


    Kwestja co chesz pod groluxem posadzić bo z tego co wiem to jedna najlepszych świetlówek pod czerwone krzaki
    moimi ulubionymi roślinami są Alternanthera splendida .Posadź ją pod zwyką 865 a pod groluxem zobaczym gdzie pociągnie.Obecnie mam cały środkowy plan z tej rośliny pod 2 groluxami bo pod innymi z żelu byłaby lipa.
    Podstawową sprawą jeśli chodzi o groluxy to umiejętne pomieszanie ich z innymi świetlówkami takimi jak 1000k i 6500k bo same groluxy to często opisywana landryna i glony.


    Avatar użytkownika

    weder
    Z dużym doświadczeniem
     
    Posty: 5188
    Miasto: Gdynia

    Ja mam groluxa i jakis noname 10k (był w lampie). Nie ma różowego zabarwienia - wygląda to jak bardzo mocne słońce (no może 8k byłoby lepsze bo barwa byłaby bardziej żółta).    kretos
    Aktywny użytkownik
     
    Posty: 545

    Podstawową sprawą jeśli chodzi o groluxy to umiejętne pomieszanie ich z innymi świetlówkami


    I właśnie o to tu chodzi. Ja nie rozumiem wciąż tego odradzania groluxów i aquastarów - to jedne z lepszych świetlówek (nie patrząc na odczucie oka tylko na faktyczne działanie). Wymieszanie ich z innymi barwami daje ciekawe efekty, a tych których razi przekłamywanie kolorów :roll: powinno zadowolić wystawienie swoich baniaków na światło dzienne. Wtedy to zobaczycie ''piękno'' zbiornika - nawet najurodziwsze akwarium zamieni się w koszmar (białe światło). Tak naprawdę ta nagonka zakrawa na niezłą hipokryzję, bo niby czym podkręcanie czerwonej rośliny landrynkową poświatą różni się od podkręcania zielonych roślin zieloną i żółtą (biovital + wszelakie philipsy).
    Obrazek

    Avatar użytkownika

    AdamW
    Znający temat
     
    Posty: 1094
    Miasto: Gdynia

     Sylvania nie zaleca łączenia Grolux'a i Aquastar'a w akwarium roślinnym. A to jedno z popularniejszych połączeń.

     Application guide.jpg
     zdjęcie z opakowania Sylvania Aquastar 45W


     Muszę u siebie to skorygować przy następnej wymianie lamp.     DavyJones
      

     Tabela połączeń świetlówek Sera. Dobre świetlówki, ale ta cena... :?

     Sera light.jpg     DavyJones
      

     Łączenie świetlówek JBL.

     JBL1.jpg     Pierwsza kolumna jest do akwarium roślinnego, druga do akwarium bez roślin, a trzecia do morskiego.
     JBL3.jpg     DavyJones
      

     Świetlówki firmy Juwel i ich najlepsze połączenie wg Juwel.

     Juwel High Lite.jpg


     Juwel.jpg
     Osobiście bardzo lubię Juwel Nature.     DavyJones
      

           Masa konkretów Davy :)
     Ogromne dzięki :)

     Avatar użytkownika

     gabriel
     Poznaje temat
      
     Posty: 85
     Miasto: Kraków

     DavyJones napisał(a):Świetlówki firmy Juwel i ich najlepsze połączenie wg Juwel.

     Juwel High Lite.jpg


     Juwel.jpg
     Osobiście bardzo lubię Juwel Nature.


     miałem u siebie świetlówki Juwel color i świeciły znaczy się dawały jakieś tam światło
     teraz mam 2x Zoo Med Flora Sun Max o wiele tańsze ale światło mają o wiele lepsze przynajmniej dla roślin (lepiej bomblują o jakieś 40%) tylko niewolno przesadzać bo się zrobi landrynkowo

     Avatar użytkownika

     hate
     Zaawansowany użytkownik
      
     Posty: 935
     Miasto: Edinburgh

     Czy pod Zoo Med Flora Sun Max rośliny rosną lepiej niż pod Juwel tego nie wiem, możliwe że tak. Są sprzedawane jako świetlówki dla gadów. Dla mnie są nieprzydatne bo nie produkowane w wersji 45W. Porównując ceny Zoo Med T5 i Juwel T5, to ten pierwszy wcale nie wychodzi taniej.

     Wg mnie rośliny lepiej rosną pod Groluxem niż pod Juwel Color. Miałem obydwie i mam porównanie.

     Jeśli chodzi o przydatność pod kątem akwarystyki roślinnej to z pokazanych wyżej wykresów widma wynika, że JBL powinien wymiatać. Czy tak jest jeszcze nie wiemy, bo żaden ich użytkownik jeszcze się nie wypowiedział.     DavyJones
      

     Serwis roslinyakwariowe.pl


      
       Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

     Sklep internetowy

     Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
     bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
     pielęgnacji akwarium.
     idź do sklepu


     Użytkownicy przeglądający ten dział: 69stiwi, Akaruz, glencore, owsik, pkirylcz i 54 gości