Lista działów » Technika » Oświetlenie


Dodatkowe oświetlenie wspomagające dla roślin 200lWybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.Witam, jako nowy członek choć od lat szukający inspiracji, wiedzy i rozwiązań na forum RA.
Tym razem zdecydowałem się jednak założyć temat ponieważ każde akwarium jest indywidualne i pomimo przeszukania forum to moje pytanie pozostało bez odpowiedzi.

Na wstępie chciałem opisać moje akwarium założone 06.03.br Jest to zbiornik 120x40x50 200l netto.
Akwarium na ziemi ogrodowej uniwersalnej i do kaktusów razem ok. 10l z dodatkiem zeolitu, węgla aktyw., keramzytu, włókna kokosowego i kulek GT. Pokryte warstwą żwirku kwarcowego czarnego 2-3mm w ilości od 5-8cm.
Wyposażenie to dwa niewielkie kamienie serpentynitu oraz korzeń ok. 20-30cm.
Filtracja IKOLA 600MAX + prefiltr eheim na zasysie. W koszykach ceramika, matrix, gąbka, purigen i włóknina. Grzałka ustawiona na 24'C
CO2 z butli ok. 3b/s podawane przez dyfuzor narurowy DIY na wężu wylotu filtra. Podawane tylko w dzień.
Woda RO mineralizowana growise zgodnie z zaleceniami Gh 8, Kh 6. Ph po południu ok. 6.6 rano ok. 7.3. Podmiany ok. 40% 2 razy w tygodniu. Czasem 1 -40% i 2 po 20%.
Roślinny kupione głównie z przycinek. Lotos zielony, Wywłócznik zielony i rdzawy, Bacopoa zielona i czerwona, Pogostemon helferi, Limnophila sessiliflora, Ceratopteris thalictroides, Rotala sp. bonsai, Ludwigia repens zielona, Lobelia cardinalis, Staurogyne repens. Na Korzeni anubias i jako trawnik monte-carlo. Dodatkowo wsadziłem po około 2 tyg. z in-vitro Bacopa monnieri, Hemianthus Micranthemoides, Ludwigia Repens Mesakana, Ludwigia guinea, Rotala sp. Nanjenshan, Proserpinaca Palustris. Niestety kuracja carbo chyba mi załatwiła ludwige meskana i prosepinaca.
Problem jest taki, ze od samego początku na wywłóczniku rdzawym zacząłem obserwować nitki. Początkowo myślałem aby nie szaleć z nawozami, ponieważ adaptacja roślin sprawiała ich częściowe obumieranie i wyrzucało PO4. Ograniczyłem się do podmian wody i dodawaniu potasu (na testach 20-25ppm). Przy nasileniu glona postanowiłem podnieć NO3 gdyż cykl zaczął się stabilizować NO2 i NH3 niewykrywalne a NO3 5ppm przy PO4np.2-5ppm. Do kuracji dorzuciłem 3x carbo przez 7dni. Glon być może troszkę przyhamował ale rozpuściło 2 szczepki in-vitro. Troszkę szkoda ale takie roślinki zazwyczaj kupuje przy okazji i liczę się, że nie wszystko wyrośnie pięknie. O dziwo Heniek i bacopa wyraźnie przyrastają a ludwiga senegalska widzę, że się adaptuje.


Trochę się rozpisałem. Wracając do tematu

Oświetlenie - belka 110 cm o szerokości 16 cm, 88 Wat, 45 mil, 12 320 lumenów plus zasilacz i sterownik świt zmierzch. Tc 420. Ustawione na ok. 30min rozjaśniania od 0 do 100% i analogicznie wyłączanie. W godzinach 11-17 (co tydzień wydłużam o 30 min fazę 100%) Obecnie świece od 11:00-19:30 (pełne 100% od 11:30-19:00) i tu zasadnicze pytanie, czy to nie za mało? mam plan dołożyć na razie taką symboliczną belkę do 200zł bo budżet już przerąbałem :D i nie mogę zdecydować:

Lampa PLANT LED do akwarium od Aquastel, 30 W i 106 cm
Świetlówka LED do akwarium od Aqualed, Plant 3:1 110 cm
Świetlówka LED do akwarium od Aqualed, GROW 1:1 110cm

obecnie lampa jest na środku i roślinki lekko ciągną do przodu akwarium więc zamontowanie mojej dodatkowej świetlówki LED było by tuż za belką.

P.S.Wywłócznik rośnie ale praktycznie cały zajęty glonem, cabomba czerwona też ale nie w takim wymiarze. Podejrzewam spirogyre. Nitki są jak włoski i czepiają się dość silnie roślin ale w palcach mogę je rozerwać, trochę jakby się rozdzielał, wysuwał. Dodatkowo woda od 3 dni lekko zielenieje. Jest mętna. Wiem, że start na ziemi ogrodowej to takie niespodzianki. Mam też małą kostkę roślinną i tam dopiero po 3 miesiącach było dobrze ale nie miałem nitek. Niestety w tamtym akwarium choć mam piękne rośliny które mógłbym rozsadzic do większego, to jest też plaga przytulików więc słabo.
Czy ktoś ma pomysł jak reagować w moim zbiorniku kiedy jeszcze nie mam plagi? Czekać aż wszystko się ustabilizuje, wyciąć wywłócznik niech próbuje się opuszczać nowy/zdrowszy. Micro na razie nie stosuje. Czy światło nie za mocne? Lub filtr za słaby. Już nie wiem w którym kierunku szukać. Ale właśnie postanowiłem dołożyć trochę światła i na razie podmieniać często wodę i czekać na jeszcze większą masę roślinną. Widzę, też drobne niedobory na starszych liściach lub „różnokolorowość ludwigi” i zastanawiam się czy to braki? Test z dzisiaj PO4 1ppm NO3 10ppm.
Akwarium jak pisałem jest tuż po starcie. Do celowo chce zastąpić albo dosadzić ciekawszych roślin, urozmaicić jakimiś czerwieniami etc. Ale $$. Podsyłam kilka fotek jak to teraz wygląda i jak zaczynało.
p.s. Obsada to 1 helmet, 4 krewetki filtrujące, 8 otosków i 4 helenki (rozdętki zaczęły mnożyć)

Pozdrawiam serdecznie Damian
Załączniki
IMG_20220307_175207.jpg
Moja belka zamontowana w pokrywie około 7-8cm od tafli wody
IMG_20220401_165956.jpg
Widok na zbiornik

damian waśniowski
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 02 kwi 2022, 10:25

Czy ja dobrze widzę, że ten profil aluminiowy jest przykręcony do płyty wiórowej bez żadnego dystansu?
Czy dobrze rozumiem, że te LED'y jadą na 100% mocy?
Jeśli tak jest to belka musi się grzać jak cholera. Nie wróżę tym LED'om długiego życia.

A odpowiadając na pytanie dot. oświetlenia pomocniczego, polecam to:

https://aqua-grow.de/lightbars/solid-lb/?p=1

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2118
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Masz akwarium 240l - ilość lumenów 12320 co daje 51 lm/litr , dokupywanie kolejnej lampy to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy moim zdaniem.
Masz akwarium od 06.03 - tj. zaledwie 27 dni - ustabilizuj warunki , parametry najważniejszych makro PO4, NO3, K . W ciągu tych 27 dni przeszedłeś od NO3 - 5 , PO4 2-5 do poziomu PO4 - 1 , NO3 -10 , poczekaj trochę na rezultaty tych zmian. Tak nawiasem aż dziw że nie pojawiła Ci się sinica.
Moim zdaniem poprostu musisz się uzbroić w cierpliwość.

Edit: A jak masz presję na wydanie kolejnych pieniędzy to lepiej kup sobie z cztery nowe rośliny

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

FoCuS_PL napisał(a):Czy ja dobrze widzę, że ten profil aluminiowy jest przykręcony do płyty wiórowej bez żadnego dystansu?
Czy dobrze rozumiem, że te LED'y jadą na 100% mocy?
Jeśli tak jest to belka musi się grzać jak cholera. Nie wróżę tym LED'om długiego życia.

A odpowiadając na pytanie dot. oświetlenia pomocniczego, polecam to:

https://aqua-grow.de/lightbars/solid-lb/?p=1Tak. Profil jest przykręcony bezpośrednio ale do spienionego PCV.Tym niemniej za uwagę dziękuje serdecznie bo taka wskazówka jest bezcenna. Mam na śrubkach lekki zapas i mogę z 1cm przestrzeni między pokrywą a belką chyba zrobić. Do celowo planowałem jeszcze montaż wiatraczków wentylacyjnych albo chociaż jeszcze ze 2 kratki bo jeden otwór już jest. Zmierzę pirometrem temperaturę profilu jak będzie już chwilę świeciło. A jakiej wartości temperatura to już czas na reakcję?

Pozdrawiam Damian

damian waśniowski
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 02 kwi 2022, 10:25

Bernhard Roth napisał(a):Masz akwarium 240l - ilość lumenów 12320 co daje 51 lm/litr , dokupywanie kolejnej lampy to niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy moim zdaniem.
Masz akwarium od 06.03 - tj. zaledwie 27 dni - ustabilizuj warunki , parametry najważniejszych makro PO4, NO3, K . W ciągu tych 27 dni przeszedłeś od NO3 - 5 , PO4 2-5 do poziomu PO4 - 1 , NO3 -10 , poczekaj trochę na rezultaty tych zmian. Tak nawiasem aż dziw że nie pojawiła Ci się sinica.
Moim zdaniem poprostu musisz się uzbroić w cierpliwość.

Edit: A jak masz presję na wydanie kolejnych pieniędzy to lepiej kup sobie z cztery nowe rośliny


Jeśli oświetleniem nie powinienem się na tym etapie przejmować, to na pewno wolę kilka roślinek dokupić.

PO4 fakt było duże i aby owych sinic sobie nie sprezentować, zacząłem podnosić delikatnie NO3 przy jednoczesnych podmianach. Efekt w parametrach jak pisałem ale i glon się pojawił. Stąd mam zagwozdkę czy podawać NO3 do poziomów adekwatnych zmierzonemu PO4 czy czasem to nie ja temu glonowi pomagam.

Pozdrawiam Damian

damian waśniowski
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 02 kwi 2022, 10:25

@damian waśniowski

Ja bym się bardzo mocno zastanowił nad odsunięciem lampy od PCV na nie mniej niż 1,5-2,0 cm.
Zrobiłbym też otwory po bu stronach pokrywy i otwory na wentylatory nad lampą. Powietrze powinno być zasysane przez otwory boczne, opływać lampę i być wysysane do góry.
Poza tym do sterowania prędkością obrotową wentylatorów sugerowałbym regulator PWM z czujnikiem temperatury podpiętym do lampy.
Jeśli zaś chodzi o temperaturę belki, dla mnie granicą byłoby około 40 stopni. Trzeba mieć na uwadze, że przy takiej temperaturze profilu, temperatura chipów będzie znacznie wyższa.
Im wyższa temperatura samych LED'ów, tym krótsza ich żywotność, nie mówiąc już o zmianie parametrów światła - luminofor się tym szybciej degraduje, im wyższa temperatura.
No i jeszcze pokusiłbym się o ustawienie TC420 na max 90%
A skoro kolega ma możliwość wykonania pomiarów pirometrem to oczywiście pomiary belki i samych LED'ów przy 100% na TC420, przy 90%, przy 80% i tak dalej...
A w ogóle to jakim prądem zasilane są te LED'y?

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2118
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Zaczynając od końca, zasilanie 12V prąd stały z zasilacza. Diody każda 1W.
Plan obniżenia lampy mam, nawet aby te 2cm była bliżej tafli i lepiej doświetlała. A i to chłodzenie wtedy wspomoże. Zastanawiam się tylko czy powietrze wychłodzi szybciej niż PCV które choć jest tworzywem sztucznym to ciepło od lampy również przejmuje. Wiatraczki i dodatkowe otwory pewnie mnie nie ominą latem gdy zacznie się i temp. otoczenia w salonie podnosić.

Pomiary temperatury po 8h świecenia na 100%: profil/radiator 27-29'C ale z boku belki do którego miałem dostęp. Jak odkręcę ją podczas opuszczania to pomierzę w miejscu przyklejenia chipów. Plexi która przysłania diody aby zabezpieczyć przed wilgocią 25-27'C. Niestety plexi jest dodatkowo uszczelniona na silikonie więc pomiaru samych LEDów czy chipów nie mam jak teraz zmierzyć. Pokrywa od zewnątrz, bezpośrednio nad lampą ok 25-26'C a tuż obok 21-22'C Kalibrowałem pirometr na kilku źródłach dodatkowo, kontrolowanych innym termometrem i różnice wynosiły 0,5-2'C dlatego przedziały podaję. Jeszcze pomierzę innym modelem jak pożyczę.

Pozdrawiam Damian

damian waśniowski
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 02 kwi 2022, 10:25Powiązane tematy
 • Oświetlenie LED do akwarium roślinnego

  Witam szanownych zielarzy.Ostatnio na kilku forach zauważyłem coraz częściej zamiast HQI czy t5 ,t8 zaczyna być stosowane oświetlenie dzienne LED Czy ktoś z was to już stosuje ? Jaki efekt wzrostu r...

  Wyświetlenia: 568639 | Odpowiedzi: 2583 czytaj więcej...

 • Oświetlenie DIY power LED prośba o pomoc w doborze barw.

  Hej, chce stworzyć oświetlenie DIY na dwóch profilach aluminiowych 118x16 do akwarium o wymiarach 120x50x60 Łączna moc oświetlenia, to 126w, 3 rzedy diod na każdym profilu po 21 oświetlenie, będzie st...

  Wyświetlenia: 3239 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

 • Oswietlenie do akwarium 240×60×70

  Witam mysle nad zmiana oswietleniaw tej chwili mam 8 belek kazda po 1.1 m dlugosci robione na zamowienie u EMI Led. Chcialbym cos nowoczesniejszego. Czy ma ktos dosw. Odnosnie lamp Maxspect. Mysle nad...

  Wyświetlenia: 777 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Oswietlenie 950L

  Witam Niedługo przyjezdza do mnie zbiornik 170x80x70h. Mam pytanie jak go oświetlić? Ile lamp Hyperspot zastosować?

  Wyświetlenia: 492 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Oświetlenie do akwarium 52L

  Witam znudziła mi się kostka i zmieniłem na akwarium 52L 50x30x35, z kostki zabrałem oświetlenie Twinstar RGB III 300C 7200K 1028Lm i zastanawia mnie czy wystarczy światła czy nie trzeba będzie dołoż...

  Wyświetlenia: 783 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 126 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.