Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Oświetlenie


Diversa LED intenso 21.6W - analizaDobór oświetlenia do akwarium. Lampy, świetlówki, diody LED. + nowy temat
Witam,

Zakupiłem ostatnio tytułową belkę oświetleniową LED.
Z tego co mi wiadomo zastosowano w nich chipy SMD 5050 cool white
Z danych na szybko znalezionych w necie i moich obliczeń wynika że:

1 chip generuje 14lm - 20lm ( ja przyjmuje że 15lm )
1 chip ma 0,24W
belka ma 21,6W
21,6/0,24 = 90 chipów ( zgadza się ).
90 chipów * 15 lumenów = 1350 lm

lumenów: 1350
kąt: 120
odległość 0,5m ( bo taką mam od belki do dna )

daje to nam: 1718.88 luxów

1000 - 1500 luxów jest zaliczane do światła jasnego.
Czyli 1718,88 luxów można by zaliczyć do światła bardzo jasnego.

Tutaj mamy przykład PAR:
Obrazek
A tutaj mamy widmo SMD 5050 cool white:
Obrazek

Oczywiście nie jest to źródło punktowe i trzeba jeszcze wziąć pod uwagę taflę wody, ale ogólnie wychodzi na to że to źródło światła o całkiem przyzwoitej jak na warunki akwariowe mocy.

Na oko światło w akwarium nie jest zbyt jasne, ale tutaj nie o to chodzi.

Wiele osób wypowiada się negatywnie o tych lampkach, jednak z wyliczeń wynika co innego. Na ich podstawie można stwierdzić że lampka ta jak najbardziej pasuje do oświetlania akwarium roślinnego.

Moje akwarium oparte o to oświetlenie dopiero startuje, więc nic konkretnego w podejściu praktycznym jeszcze powiedzieć nie mogę.

Prosiłbym o komentarze i ewentualne poprawki w wyliczeniach.

Pozdrawiam SmolarSmolarium
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył: 05 lis 2012, 13:32
Miasto: Częstochowa, Katowice

Nie widzę ewidentnego błędu w obliczeniach, ale zwróć uwagę, że belka uzyskuje wynik 1350lm (na papierze, nie wiadomo ile naprawdę). To jest tyle, ile uzyskuje zwykła świetlówka T8 18W, która jest tańsza i łatwiej dostępna, a przy barwie 865 sprawdza się doskonale w uprawie roślin.
W takim wypadku powstaje pytanie: po co iść w droższe rozwiązanie, skoro nie jest lepsze?

To są rozważania teoretyczne, na papierze ("eksperymenty myślowe" :D ). Prawdziwe porównanie/ocena byłyby możliwe tylko za pośrednictwem miernika PAR.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Dziękuję za odpowiedź.
Dużym minusem świetlówki jest jej żywotność i sam sposób świecenia.
Owszem świetlówka taka ma powiedzmy 1300lm ale ile z tego dotrze do dna? Nawet z dobrymi odbłyśnikami maksymalnie 900-1000lm, reszta pójdzie w eter.
Jeśli chodzi o żywotność to wiadomo że świetlówki powinno się zmieniać co najmniej raz na pół roku ze względu na zmianę ich parametrów. LED po czasie nie zmienia parametrów ( no może jedynie intensywność ale nie widmo ) i teoretycznie powinien wystarczyć na 15 lat ( przy 9h świecenia dziennie ).
Właśnie szkoda że nie mam dostępu do miernika PAR bo wtedy byłoby wiadomo na 100%.Smolarium
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył: 05 lis 2012, 13:32
Miasto: Częstochowa, Katowice

Smolarium napisał(a):Owszem świetlówka taka ma powiedzmy 1300lm ale ile z tego dotrze do dna? Nawet z dobrymi odbłyśnikami maksymalnie 900-1000lm, reszta pójdzie w eter.


Zgadzam się co do zasady, ale brak jest danych, aby wypowiadać się co do wartości. Odbłyśnik wiele zmienia, a często jest niedoceniany. Świetlówki T8 sprawdzają się w praktyce do ok. 45cm wysokości zbiornika. T5HO można używać z powodzeniem nawet przy ponad 1m słupa wody.
Z kolei jeśli chodzi o diody SMD, to są one pozbawione soczewek, więc intensywność świecenia spada tak samo, albo wręcz szybciej niż w przypadku świetlówek. To właśnie dlatego w akwarystyce morskiej stosuje się PowerLed z kolimatorami. Skuteczność penetracji światła LED SMD oszacowałbym na taką samą lub niższą niż w przypadku T8 (na oko oczywiście - widziałem akwarium oświetlone belką Diversy i było w nim najzwyczajniej ciemno).

Smolarium napisał(a):Jeśli chodzi o żywotność to wiadomo że świetlówki powinno się zmieniać co najmniej raz na pół roku ze względu na zmianę ich parametrów. LED po czasie nie zmienia parametrów ( no może jedynie intensywność ale nie widmo ) i teoretycznie powinien wystarczyć na 15 lat ( przy 9h świecenia dziennie ).


Uważam, że jest to zalecenie zdecydowanie przesadzone, o czym już wiele razy pisałem. Zastanawiałbym się nawet nad koniecznością wymiany raz na rok, a osobiście T5 wymieniam raz na 2,5 roku. Nawet jeśli ktoś chce wymieniać tak często świetlówki, to koszt 15zł za sztukę i dostępność w każdym markecie budowlanym, bardzo taką decyzję ułatwiają (mowa o 18W 865).
Niezaprzeczalnie imponująca żywotność diod jest podana przy optymalnych warunkach pracy. Dodajmy do tego np. zbyt wysoką temperaturę lub wilgotność i parametry mogą ulec zmianie, ale na pewno nie w sposób drastyczny. Nawet skrócenie żywotności o połowę nie jest jakimś dramatem.

Smolarium napisał(a):Właśnie szkoda że nie mam dostępu do miernika PAR bo wtedy byłoby wiadomo na 100%.


Niestety, osoby które mają dostęp do takiego sprzętu nie wykazują zainteresowania tą problematyką :(
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Posiadam lampkę LED diversy 7,2W i używam jej w kostce 30x30x30 (27L). Kupiłem ją z ciekawości i żeby zobaczyć, czy coś będzie od nią rosło. Mam ją jakieś dwa miesiące i stwierdzam, że jakoś daje rade. Mały heniek rośnie, ludwigia arcuata i pogostemon erectus również. Na początku byłem zawiedziony, gdyż barwa światła wydawała się dziwnie nie naturalna, jednak dałem szansę ledom i gdy się już przyzwyczaiłem do nieco innego światła stwierdzam, że jest ok. Przyznaję, wszystko nieco wolniej rośnie, ale nie mam za to problemów z glonami, prócz krasnorostów na lawie, ale to raczej nie kwestia oświetlenia.

Wiem, że moja wypowiedz ma się jak piernik do wiatraka przy wnikliwej analizie, ale chciałem tylko zaznaczyć, iż osobiście uważam, że Ledy Diversy jednak są fajną alternatywą dla świetlówekMonty
Poznaje temat
 
Posty: 123
Dołączył: 08 kwi 2012, 20:34

Witam.Ja do mojej Diversy dołożyłem od siebie 5m led 5050 smd i dopiero wtedy uzyskałem takie światło jakie sobie wyobrażałem po zakupie Diversa Led Intenso.Moim zdaniem 1 belka na 200l akwarium o wysokości 50cm daje za słabe światło dla roślin z pierwszego planu.
Załączniki
IMG_1609.jpg

Avatar użytkownika

Adam Żabiński
Poznaje temat
 
Posty: 59
Dołączył: 06 wrz 2013, 11:57

To oświetlenie testowałem praktycznie w akwariach sklepu, w którym pracuję. Niestety, praktyka pokazuje, że po prostu przy przy tych ledach rośliny kompletnie nie mają żadnego wzrostu i z czasem całkiem zamierają.

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

Witajcie, w ramach oszczędności, wiosną - na około 90 litrowy baniak - założyłam oświetlenie diodowe. Napiszę krótko - wracam do świetlówek. Najpóźniej jutro je instaluję, bo mam dosyć usuwania brązowych glonów, które moje piękne kamienie zamieniają w breję, a na dnie niewiele chce rosnąć. Diody radziły sobie w szczycie lata, kiedy - tak to sobie tłumaczę - wspomagane były słońcem - teraz wypad :). Wrócę do nich najprędzej latem przyszłego roku ;). Dodam, że doświadczenia specjalnego nie mam (parę lat mam dopiero akwarium) ale wspomagam się logiką i własnymi obserwacjami. Wolę silne oświetlenie i zielone glony niż te brązowe, fuj ;).ybka
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył: 17 gru 2012, 10:48

Smolarium napisał(a):Jeśli chodzi o żywotność to wiadomo że świetlówki powinno się zmieniać co najmniej raz na pół roku ze względu na zmianę ich parametrów.

A możesz pokazać mi wiarygodne dane a nie tylko reklamy producentów? Niby czemu luminofor miałby zmienić skład chemiczny w hermetycznej rurze?etherni
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył: 25 sty 2012, 02:19

etherni napisał(a):A możesz pokazać mi wiarygodne dane a nie tylko reklamy producentów? Niby czemu luminofor miałby zmienić skład chemiczny w hermetycznej rurze?


Niestety nie jestem w stanie przedstawić żadnych wiarygodnych danych.
Znajoma jest mi jedynie teoria nie tyle zmiany składu chemicznego luminoforu co zmian fizycznych w jego warstwie spowodowanymi światłem UV. Nie będę się upierał co do słuszności tej teorii bo jak już wspomniałem nie mogę poprzeć tego żadnymi wiarygodnymi danymi.

ybka napisał(a):Diody radziły sobie w szczycie lata, kiedy - tak to sobie tłumaczę - wspomagane były słońcem


Rzeczywiście może mieć to znaczenie ze względu na braki w "czerwonej" części widma tych ledów.

ybka napisał(a):Wolę silne oświetlenie i zielone glony niż te brązowe, fuj .


Czy możesz sprecyzować o jakie brązowe glony się rozchodzi? Sam borykałem się ostatnio z czymś takim ale ustaliłem już że to nie żaden glon tylko nadmiar DOC ( w moim przypadku ) ze względu na użycie części podłoża ze starszego akwarium. Podmiana wody i duża dawka bakterii nitryfikacyjnych i już się to cofa, także może to nie mieć bezpośredniego związku z oświetleniem. Obecnie mam małą inwazję zielenic, ale to raczej wina błędów w nawożeniu.

droser napisał(a):To oświetlenie testowałem praktycznie w akwariach sklepu, w którym pracuję. Niestety, praktyka pokazuje, że po prostu przy przy tych ledach rośliny kompletnie nie mają żadnego wzrostu i z czasem całkiem zamierają.


W moim zbiorniku także nie ma zbyt dużych przyrostów. Brak bomblowania( wiem że to żaden wskaźnik ). Zauważyłem w dniu wczorajszym niewielkie plamki nekrotyczne na rotali. Uznałem że mogą to być niedobory mikro ( pewności nie mam ). Podałem zatem sporą dawkę. Dzisiaj już obserwuje bomblowanie.
Muszę jeszcze poeksperymentować z mikro. Makro podaję z soli metodą EI.

W ciągu kilku dni napiszę jak się ma sprawa z przyrostami.
Nie chciałbym żeby ktoś mnie źle zrozumiał. Nie zależy mi na udowadnianiu na siłę jakości tematycznego oświetlenia. Zależy mi na rzeczowej analizie i rozwianiu wszelkich wątpliwości.

Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi :wink:Smolarium
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył: 05 lis 2012, 13:32
Miasto: Częstochowa, Katowice

To zaufaj mi że zmiana spektrum świetlówki z czasem to czysta propaganda producentów, zresztą w stylu strzał w kolano - "nasze świetlówki są tak dobre że pół roku ich charakterystyka jest do d... i musisz kupić nowe, ale są najlepsze na rynku".
Owszem, sama wydajność świetlówki spada z czasem, w jednych szybciej w innych wolniej - w zależności od firmy (nie podam konkretów z wiadomych przyczyn), czasem jest to 5 miesiecy i 50% a czasem po 2 latach spadek wydajnosci nie przekracza 10% (identyczna moc i inne parametry). Jestem elektrykiem i od lat zawodowo zajmuje się właśnie oświetleniem, co oczywiście nie znaczy że wiem wszystko, szczególnie w akwarystycznym oświetleniu - ale jawne bzdury bede dementował.etherni
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył: 25 sty 2012, 02:19

Mam tą belkę oświetleniową od pół roku oto moje spostrzeżenia:
- estetyka belki do akwarium otwartego SUPER
- zużycie energii super niskie
- wykonanie super
- jasność w porównaniu do 4x24W średnia jak nie niska (dopiero po zmianie na 4x24W zauważyłem jak bardzo moje akwarium było niedoświetlone)

- niestety rośliny na tym świetle nie chcą rosnąc dla tego zmieniłem na T5 4x24W
ALE nadal używam do podświetlenia akwarium wieczorem daje efekt półmroku (w porównaniu z 4x24W)

Avatar użytkownika

xyzabc
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 03 sty 2014, 20:28

Cały czas nie rozumiem czemu porównujecie belkę LED 21W do świetlówek o łacznej mocy rzędu 50-96W. LED nie jest cudem o 10x większej wydajnosci, to po prostu inne źródło światła i dopiero uczymy się go używać w akwarystyce. Jak wykazano wyżej wydajność w lm jest raczej marna, dodam że zwykła T5 14W 865 daje ponad 1000lm.
Jeżeli w tej belce sa wyłacznie diody o barwie zimnej (czyli 6000-8000K dla LED) , to wcale nie dziwię się że rosliny słabo rosną pod takim światłem.
Zauważcie ze w lampach LED f-my ADA montowane są diody o 3 temperaturach barwowych - 3000K, 6000K, i 10000K. Dzięki temu widmo jest dobrze zapełnione. Sam mam podobne rozwiązanie (moduły led w różnych temperaturach barwowych) w akwa 43L i skoro mały heniek daje radę przy około 15W to chyba nie jest to najgorsze światło.etherni
Początkujący
 
Posty: 26
Dołączył: 25 sty 2012, 02:19

Pewnie masz rację z tymi ledami ALE - mało kogo stac na lampy od ADA ...

Poza tym mój znajomy pracujący w sklepie akwarystcznym spotkał się z wieloma negatywnymi opiniami na temat LEDvsRośliny sam chcąc zweryfikowac sprawę założył małe akwarium z BARDZO mało wymagającymi roślinami i mchami - mówi mi po czasie że nie może z tym światłem ujechac ...glony mu szaleją a rośliny marnieją (nadmienię że ma duże doświadczenie akwarystczne i nie podejrzewam go o inne błędy w aspekcie glonów)

A z ADA LED może ktoś używa ????

Avatar użytkownika

xyzabc
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 03 sty 2014, 20:28

Osobiście mam 33W na mierniku w 52L w SMD 5050 i wydaje mi się że jest to stosunek 1:1 w porównaniu do T5, myślę o dołożeniu kilku ledów o większej mocy np luxeon bądź cree.

Avatar użytkownika

_VIPER_
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 16 gru 2013, 18:27
Miasto: Łódź

Osobiście mam 33W na mierniku w 52L w SMD 5050 i wydaje mi się że jest to stosunek 1:1 w porównaniu do T5, myślę o dołożeniu kilku ledów o większej mocy np luxeon bądź cree.

Avatar użytkownika

_VIPER_
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 16 gru 2013, 18:27
Miasto: Łódź
Powiązane tematy
 • Belka DIY power led akwarium 200l

  Witam serdecznie Planuję zmontować belkę na power ledach. Przejrzałem wiele forów, łącznie z tym, w poszukiwaniu inspiracji, jednak chciałbym prosić Was o ocenę i podpowiedzi. Zacznę od początku, c...

  Wyświetlenia: 1953 | Odpowiedzi: 40 czytaj więcej...

 • DIY belka LED w pokrywie do akwarium 72l

  Cześć, jako że na forum jestem nowy, to na wstępie chciałbym się przywitać :) Planuję założyć akwarium 72l 60x30x40 cm. Właściwie to zastanawiam się nad dodaniem kilku centymetrów do długości i głę...

  Wyświetlenia: 1496 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

 • Power led zmierzch/świt TC420

  Cześć, Jestem w trakcie zakładania nowego akwarium i postanowiłem podjąć się pewnego wyzwania, jakim jest belka power led z funkcją zmierzchu i świtu. Mam zamiar podłączyć pod programator TC 420. Pr...

  Wyświetlenia: 2617 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

 • Belka LED 1w WRGB

  Chciałem przerobić swoją belkę na White RGB połowa diod białych 3200 4500 i połowa kolory .Połowa kolorów Red i dep Red ,25% gren i 25% blu lub/i royal blu .Pytanie odnośnie niebieskich czy biorąc pod...

  Wyświetlenia: 782 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

 • Mitoja LED 30 watt V Aquell retrofit plant 16watt

  Witam zamierzam kupic nowe akwraium 125l aguel opti set wraz z szafką ogólnie cały zestaw pod akwarium roślinne i teraz mam dylemat co zrobic : 1 opcja kupić zestaw oświetleniem 2x Aquel tube sunny ...

  Wyświetlenia: 800 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.