Witam!
Jest to mój pierwszy post; jestem pełen uznania dla Waszej wiedzy. Stąd też mam konkretne pytania - jak się okazuje, najwięcej wiedzy praktycznej przy budowie customowych lamp LED mają akwaryści. Mam nadzieję, że pomożecie.
Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie będzie to lampa do akwarium, a do zastosowania naukowego. W założeniu, ma składać się wyłącznie z diod czerwonych i dalekiej czerwieni. Tak, to prawda -
rośliny nie będą miały z tego pożytku; ta lampa zostanie jednak wykorzystania do badań nad kiełkowaniem nasion, a nie do wzrostu roślin. Z teorii - nasiona posiadają precyzyjny system detekcji światła czerwonego i dalekiej czerwieni w oparciu o fitochrom. Dla zainteresowanych mogę podrzucić jakieś źródła.
Mam zamysł zbudowania dwóch lamp z użyciem diod mocy 3W:
1) Epiled 660 nm, 45 mil na podstawie mcpcb - link:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Deep-R ... zerwona/382) Epiled 740 nm, 45 mil na postacie mcpcb - link:
https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-IR-740 ... zerwona/86Konfiguracja takich lamp (gdzie diody są połączone w szereg) byłaby następująca:
1) 5 x LED 660 nm (3W każda) + 4 x LED 740 nm (3W każda) - łącznie 9 diod,
2) 1 x LED 660 nm (3W każda) + 4 x LED 740 nm (3W każda) - łącznie 5 diod.
I tu moje pytania:
- jakie konkretne modele drivera/driverów polecacie do takiego projektu? Zaznaczam, że diody te nie muszą pracować na 750 mA, mogą świecić ciemniej - jeśli tak, to jaki driver/drivery wybrać? Klasa szczelności nie ma tu dużego znaczenia, bo instalacja będzie działać przy RH ok 40-50% przy temperature 25 stopni.
- jaki radiator (i czy w ogóle) dobrać aby skutecznie odprowadzić ciepło?
- na jakie inne aspekty zwrócić uwagę?
Tym ostatnim pytaniem zdradziłem, że nie jestem elektronikiem. Bardzo zależałoby mi na radach i konkretnych propozycjach rozwiązań. Po przeszukaniu forum znalazłem trochę informacji, które mnie naprowadzają na to co zrobić, ale fajnie jest posłuchać rad doświadczonych ludzi.
