Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Żródło żelaza w akwariumDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

17 wrz 2020, 12:48 Żródło żelaza w akwarium  (#1)  

Sytuacja wygląda tak: akwarium prawie trzyletnie gęsto obsadzone roślinami na podłożu aktywnym Prodibio, nawożone nawozami Aqua Art (Macro Red i Green na zmianę oraz K+). Woda RO mineralizowana HydroMineral. Rośliny rosną dobrze, ale od około 4 miesięcy mam wysokie stężenie Fe (test Zoolek w okolicach końca skali, czyli 1,5 mg/l). Test jest na pewno dobry, pomiar wody wlewanej do akwarium wykazuje 0. Od tych 4 miesięcy nie wlewam mikro ani żelaza, robię cotygodniowe podmiany 50%, a poziom Fe utrzymuje się stale taki sam. W filtrze gąbki i ceramika. Nie mam pomysłu skąd to żelazo się bierze, żadnych gwoździ w podłożu nie zakopałem. Objawem nadmiaru jest u mnie pył na szybach, Czy dołożenie węgla aktywnego do filtra może rozwiązać problem?Berlioz
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył: 14 gru 2018, 14:54

Berlioz napisał(a):Sytuacja wygląda tak: akwarium prawie trzyletnie gęsto obsadzone roślinami na podłożu aktywnym Prodibio, nawożone nawozami Aqua Art (Macro Red i Green na zmianę oraz K+). Woda RO mineralizowana HydroMineral. Rośliny rosną dobrze, ale od około 4 miesięcy mam wysokie stężenie Fe (test Zoolek w okolicach końca skali, czyli 1,5 mg/l). Test jest na pewno dobry, pomiar wody wlewanej do akwarium wykazuje 0. Od tych 4 miesięcy nie wlewam mikro ani żelaza, robię cotygodniowe podmiany 50%, a poziom Fe utrzymuje się stale taki sam. W filtrze gąbki i ceramika. Nie mam pomysłu skąd to żelazo się bierze, żadnych gwoździ w podłożu nie zakopałem. Objawem nadmiaru jest u mnie pył na szybach, Czy dołożenie węgla aktywnego do filtra może rozwiązać problem?
A jak wygląda sytuacja makroelementów, roślin? Nie ma objawów żółknięcia, dziur na liściach?


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 7963
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Nie, rośliny rosną dobrze, raz w tygodniu muszę ciąć. NO3 około 2-5, PO4 niewykrywalne (ale nie ma oznak braków), Ca 40, Mg 8, K 25.


Proszę nie zwracać uwagi na aranżację, to mój zbiornik doświadczalny:
Berlioz
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył: 14 gru 2018, 14:54

Ja raczej stawiam na test.Taki poziom żelaza w połączeniu z brakiem Po4 powinien spowodować armagedon zielenic.Może test jest stary i kiedy żelazo jest nie wykrywalne to pokazuje 0 a kiedy pojawi się go trochę do wali do końca skali.Chyba ,że to podłoże tak skumulowało i teraz oddaje-ale w tym temacie są inni mądrzejsi.Zbadaj jeszcze Fe biorąc wodę z podłoża.

Avatar użytkownika

BOROTom
Znający temat
 
Posty: 1193
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Ja też stawiałem na test, ale kupiłem nowy i jest to samo. Generalnie to nie było zmian w nawożeniu poza drobnymi korektami i w pewnym momencie zaczęły wychodzić takie wartości żelaza plus pył na wszystkim. Woda pobrana igłą z podłoża daje taki sam wynik jak ta z toni. Wiem, że nie ma cudów i coś musi być źródłem żelaza, ale nie mam pojęcia co.Berlioz
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył: 14 gru 2018, 14:54

Ja bym się skupił na makroelementach, a nie na żelazie. Jak będą te pierwsze to i żelazo 2ppm nie będzie problemem.
Tego NO3 to takie wartości głodowe, a już PO4 na 0 jest czynnikiem warunkującym.
Jeszcze gdybyś miał jakieś zwierzęta, to cis by tam wpadało. Ale jeden neonek cudów nie działa.
I na B...a przytnij tego Eleocharis.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 7963
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

OK, dzięki. Spróbuję powoli podnieść makro i zobaczymy, co się będzie działo. Aczkolwiek zaznaczam, że przez długi czas na takich wartościach bliskich zeru jechałem i było dobrze.

A ten neonek to ostatni Mohikanin z licznego kiedyś stada. Akwarium będę zmieniał na większe, ale chcę najpierw rozwiązać zagadkę tego żelaza.

Eleocharisa najchętniej bym się pozbył, bo miał być kapryśny, a rośnie jak chwast.Berlioz
Początkujący
 
Posty: 39
Dołączył: 14 gru 2018, 14:54

Berlioz napisał(a):OK, dzięki. Spróbuję powoli podnieść makro i zobaczymy, co się będzie działo. Aczkolwiek zaznaczam, że przez długi czas na takich wartościach bliskich zeru jechałem i było dobrze.

A ten neonek to ostatni Mohikanin z licznego kiedyś stada. Akwarium będę zmieniał na większe, ale chcę najpierw rozwiązać zagadkę tego żelaza.

Eleocharisa najchętniej bym się pozbył, bo miał być kapryśny, a rośnie jak chwast.
Eleocharis to dość łatwa roślina, jeśli zapewni się jej wszystko co potrzeba. Zresztą jak ze wszystkimi roślinami.
Widać, czegoś brakuje skoro pyli. A to że wcześniej rosło, to nie mam wątpliwości. Jednak takie wartości to bardziej do wybarwiania roślin.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 7963
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.Powiązane tematy


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.