Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Wysokie kh, ph i gh, pomocy !



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



02 kwi 2016, 09:07 Wysokie kh, ph i gh, pomocy !  (#1)  

Dzień dobry.
Udało mi się wreszcie dostać w sklepie testy paskowe z tetry. Zmierzyłam parametry wody :
CI² wynosi ok. 0 - 0,8
pH- 8-8,4
Kh ( i tu mnie to bardzo martwi ) 20° d
Gh -8°d - 16° d
No³ - ok. 0 ( paseczek był prawie biały )
No² tak samo jak No ³
Akwarium 60 l
Jak widać powyżej mam chyba strasznie wysokie kh i ph ( gh też chciałabym zbić ) . Nie wiem co mam z tym zrobić, bo na chemii kompletnie się nie znam. Jako podłoże mam kuleczki palonej gliny. Nie wiem, czy wpływa ono na parametry wody, ale sądząc po wyglądzie roślin jest dla nich dobre. Mam też biały nieduży kamień. Mam dylemat, czy jest to zwykły otoczak ,czy też wapień , który zatwardza wodę. Filtruję przez węgiel aktywny. Czy są jakieś naturalne sposoby na obniżenie ph, kh i gh ? Oprócz filtra odwróconej osmozy jest jakiś sposób na zmiękczenie wody ? Czytałam, że ph można obniżyć za pomocą szyszek olchy lub suchych liści dębu. Czy to prawda ?

Avatar użytkownika
_Kreweta_
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 23 lis 2015, 19:35

No niestety - to co kupiłaś to nie są testy, tylko kiepskiej jakości wskaźniki. Możesz z nich wywnioskować tylko orientacyjne wartości, a w celu poznania rzeczywistych parametrów wody musisz nabyć testy kropelkowe.

W każdym razie orientacyjnie widać od razu, że wodę masz bardzo zasadową i być może twardą (tu wychodzi kolejna niedokładność testów, bo mamy 8-16n - to jest żadna dokładność).

Odpowiadając na Twoje pytania:
Są naturalne sposoby - np. torf (przy zasadowości jaką Ty masz - bez sensu).
Są inne sposoby niż RO - np. kationit wodorowy.
Za pomocą szyszek i liści można zbić pH - ale nie przy dużej zasadowości wody.

Jakie parametry chcesz osiągnąć? Albo inaczej: jakie ryby hodujesz?

Anonim 46444


Też jestem na etapie działania z PH i KH.
Inaczej obniżasz PH a inaczej KH. Obniżając KH obniżasz PH ale obniżając PH nie obniżasz KH.

Na początek musisz wiedzieć dokładnie jakie masz KH i PH.
Z tych wartości możemy sprawdzić jaką masz zawartość CO2. Prawdopodobnie będziesz miała na tyle mało CO2, że podając dodatkowe CO2 będziesz mogła obniżyć PH, oczywiście tylko do pewnej granicy, aby nie podusić rybek.

Aby dalej obniżać PH, trzeba również obniżać KH i tutaj przyda się woda destylowana bądź woda z RO.
Ale aby coś podziałać musisz znać dokładne wartości KH i PH. Od tego trzeba zacząć.
I przede wszystkim, jeśli decydujemy się na obniżenie PH, musimy to zrobić tak, aby PH było w miarę stabilne. Skoki PH są szkodliwe dla ryb. I chyba dla roślin również.

k0zz
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 21 mar 2016, 18:42

Jeśli chodzi o ryby to hoduję bojowniki, ale mam też krewetki amano i raczka cpo. Ph chciałabym zbić do ok. 7 ,gh do ok 10 . Nie wiem tylko co zrobić z kh. Jakie jest odpowiednie dla ryb i krewetek ? To zależy od gatunku ? Poszukam tych szyszek olchy i liści, bo na razie tylko to mogę chyba zrobić. Mam jeszcze pytanie. Mam preparat tetra easy balance. Jest tam napisane, że stabilizuje on kh i ph wody. Co o tym myślicie ? Dziękuję za odpowiedzi.

Avatar użytkownika
_Kreweta_
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 23 lis 2015, 19:35

Rozumiem że do podmian używasz wody kranowej- a znasz jej parametry?
Zmierz może też tym testem (jeżeli nie znajdziesz informacji o składzie swojej wody na stronie internetowej) i sprawdź czy woda w akwarium i kranowa mają podobne parametry czy może faktycznie ten kamień zatwardza ci wodę.

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

_Kreweta_ napisał(a): Mam jeszcze pytanie. Mam preparat tetra easy balance. Jest tam napisane, że stabilizuje on kh i ph wody. Co o tym myślicie ? Dziękuję za odpowiedzi.

Nie należy takich preparatów lać, a to dlatego że nie znamy ich składu. Nie lejemy do akwarium niczego, o czym nie mamy pełnej informacji ;) To tak żeby nie zrobić sobie i życiu kuku ;)


KH tak czy siak musisz zbić, bo inaczej nic nie zrobisz z pH. Można to łatwo zrobić kwasem, ale nie przy takich wartościach. Masz zbyt duże KH, aby to tak robić. Woda demi/RO jest tu jedynym rozwiązaniem.

Szyszki i liście sobie odpuść, bo jak pisałem - w niczym w tym momencie Ci nie pomogą. Nie będzie żadnego efektu.

Anonim 46444


Tak, do podmian używam wody kranowej. Mierzyłam jej parametry i są one takie same jak woda z akwarium. Z tego co zrozumiałam najpierw mam obniżyć kh, a dopiero potem ph ? Jeśli chodzi o wodę destylowana to gdzie można ją dostać i w jakiej ilości dodawać do wody ?

Avatar użytkownika
_Kreweta_
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 23 lis 2015, 19:35

_Kreweta_ napisał(a):Tak, do podmian używam wody kranowej. Mierzyłam jej parametry i są one takie same jak woda z akwarium. Z tego co zrozumiałam najpierw mam obniżyć kh, a dopiero potem ph ? Jeśli chodzi o wodę destylowana to gdzie można ją dostać i w jakiej ilości dodawać do wody ?


To zupełnie nieopłacalne. 5L destylki to ~5zł (chyba że ogarniesz sobie jakieś stałe źródło). Podmianki załóżmy 25% raz w tygodniu. I teraz: jeżeli, powtarzam jeżeli KH wynosi ok. 20n (a wcale nie można być tego pewnym, biorąc pod uwagę jakość tych "testów") to musiałabyś brać 3 części destylki i jedną część kranówy, żeby dostawać KH=5n. Piszesz: 60L, pewnie netto 50L. Zatem podmiana 12,5L, zatem 9,375L destylki, oczywiście odmierzać co do mililitra nie ma sensu, więc 10L. Czyli 10zł koszt podmianki, po roku ponad 500zł.
Wtedy mając KH=5n możesz bezpiecznie osiągnąć to pH=7 za pomocą CO2 (nie polecam), lub zbijać dalej i w praktyce powinno się udać osiągnąć żądaną wartość przy KH ok. 2. A najlepiej sobie wtedy już pomóc humusami (czyli wspomnianymi wcześniej szyszkami/torfem).

Anonim 46444


Kreweta według swoich testów ma

KH = 20
PH = 8,4

według tej tabeli

http://mirekkon.akwarium.net.pl/IMGCO2/CO2.gif

Ma stężenie CO2 = 3,6 ( mniej więcej ).

Podając CO2 do stężenia 28,6 ( absolutny max ) zejdzie do PH 7,4. Jeśli da więcej CO2 i zejdzie jeszcze niżej z PH ( przy KH = 20 ) prawdopodobnie rybki trafi szlag.

Jeśli chce zejść niżej z PH ( poniżej 7,4 ) musi obniżyć KH.

KH najłatwiej jest obniżyć używając wody destylowanej / wody po RO zmieszanej z kranówką. Woda po RO / destylowana to KH = 0. Mieszając ją z kranówką otrzymamy wodę z niższym KH niż sama kranówka. Proporcje trzeba dobrać samemu używając testów.

Szyszki i liście obniżają PH ponieważ obniżają KH. PH zależy od KH i CO2.
Pytanie, czy używając szyszek i liści dębu jesteśmy w stanie utrzymać stałą wartość PH ? Tego nie wiem.
Dlatego sam skłaniałbym się do wody destylowane / wody po RO.

Kreweta :

Jeśli chcesz obniżyć PH i zostawić KH na poziomie który masz, musisz użyć CO2. Przy takim rozwiązaniu nie wolno Ci zbić PH poniżej 7,3.

Używając wody z KH = 0 mieszanej z kranówką obniżysz KH. To pozwoli Ci dodać więcej CO2 i przez to zbić PH jeszcze niżej.

k0zz
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 21 mar 2016, 18:42

Greek napisał(a):
_Kreweta_ napisał(a): KH tak czy siak musisz zbić, bo inaczej nic nie zrobisz z pH. Można to łatwo zrobić kwasem, ale nie przy takich wartościach. Masz zbyt duże KH, aby to tak robić.

Jako niechemik mam pytanie. W małej 30l, gdzie nie podaję CO2, Ph, po początkowym zakwaszaniu przez soil, jakiś czas temu podskoczyło do >7,5 a KH do 12.
Nie ma tam roślin zbyt wymagających: Parvula, Rotala, Crypta, mech, wiec sobie jakoś radzą, ale pojawił się wielki problem z krasnorostami.

Zacząłem eksperymentalnie zakwaszać wodę przy użyciu DO! AQUA BE SOFT -przeczytałem gdzieś na zagranicznym forum, że zawiera mineralne kwasy, m.in. rozwodnione kwasy ortofosforowy i azotowy oraz inne kwasy nieorganiczne.

Czy działa? Tak, skutecznie obniża Ph i KH, ale patrząc na słynną tabelę CO2, wskazuje na podwyższony poziom CO2, czyli Ph spada szybciej niż KH.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, czy zastosowanie takiego "pH minus" powoduje obniżenie Ph i KH poprzez reakcję kwasów z węglanami w wyniku czego uwalnia się CO2? Coś na wzór reaktora CO2 z sody i kwasku? Oczywiście w dużo mniejszym stężeniu.

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Nie wytłumaczę Ci tego bo nie czuję się komponenty żeby napisać coś na 100%.
Niemniej jednak z tego co naczytałem się w necie, to moim zdaniem tak to właśnie działa, jak napisałeś w ostatnim akapicie. Jeśli nie odezwie się ktoś mądrzejszy to ja bym przyjął, że tak to działa.

Swoją drogą podejrzewasz że podwyższone PH i KH jest odpowiedzialne za pojawienie się glonów w baniaku ? Łączysz to może z przejściem NH4 do NH3 poprzez podwyższone PH ?
Tak tylko z ciekawości pytam :) Interesuje mnie wszystko związane z PH i KH/GH.

k0zz
Poznaje temat

Posty: 105
Dołączył: 21 mar 2016, 18:42

Dzięki za podpowiedź.
Co do moich podejrzeń dot. przyczyn krasnorostów, to stawiam na dużo doc jako podstawową przyczynę (przerybienie, mały wewnętrzny filtr). Być może doc też mocno wzrastał ze względu na korzenie, które są miękkie i widzę objawy butwienia. Kamienie też nie są obojętne - nie pieniły się przy próbie octowej, ale po 3 dniach w wodzie demineralizowanej, podniosły jej twardość.
Wg mnie to wszystko mogło spowodować wzrost pH po "wyczerpaniu się" zdolności obniżania pH przez podłoże.

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Dokładnie tak - po wlaniu kwasu (pH minus) wydziela się CO2 i po ulotnieniu pH wraca do wartości, która odpowiada KH :)

Anonim 46444


Dzięki. Tak też sobie to wytłumaczyłem. Zastanawia mnie jeszcze co jest efektem takiej reakcji, tj. jakie powstają związki i jak wpływają na chemię wody (N,PO i inne).

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34











Powiązane tematy
  • Wysokie ph na wodzie z osmozy

    Mam dość wysokie ph w akwarium w którym do podmiany używam osmozy z mineralizatorem Qualdrop GH+. Wynosi ono 7.6. Podloze aktywne ale juz dosyć lecie, ma kilka lat. Z rok temu dostałem ok 2 cm świeżeg...

    Wyświetlenia: 1589 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Potrzebuje pomocy z zulixem

    witam, dawno nie robiłem micro z kalkulatorem zulixa i zapomniałem jak wpisać dawkę jaką będę dawał dziennie do akwarium i czy dając intermag i chelat zelaza to w dwóch okienkach u góry po lewo ma być...

    Wyświetlenia: 554 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe Pomocy...

    Witam. Od dłuższego czasu mam problem z zielenicami punktowymi na roślinach, na szybach i sprzęcie. Są to kropki ciężkie do usunięcia. Podaje parametry może ktoś się coś tu doszuka; Akwarium 112L Oświ...

    Wyświetlenia: 1348 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Wysokie SiO2 czy szkodzi roślinom?

    Zrestartowałem jedno akwarium gdzie są nowe świetlowki T5 ok 1W/L. Chce zrobić na nim test na samej wodzie kranowej, która ma twardość 14Gh, 15Kh, przewodność 630uS. Po tygodniu wywaliło okrzemki. Tes...

    Wyświetlenia: 528 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawożenie pod wysokie NO3 i PO4

    Mam problem z wysokim NO3 i PO4 oraz dopasowaniem do tego nawożenia. W 70L akwarium trzymam ok 20 szt razbor Espei, 15 błyszczyków, starego zbrojnika oraz starą boję odziedziczone po szwagrze, ok 2 ot...

    Wyświetlenia: 813 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Bardzo wysokie NO3, problem.

    Witam. Mam problem z bardzo wysokim poziomem NO3. Zaczęło się od tego, że u dwóch ryb zauważyłem objawy posocznicy, ten problem ogólnie jest juz zażegnany, kupilem testy paskowe, zeby skontrolować wod...

    Wyświetlenia: 1681 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Wysokie MG

    Witam wszystkich Akwarium na ziemi ogrodowej. W wodzie kranowej mam ponad 30ppm Magnezu. Wapn 90 ppm Czy jedyne wyjscie to woda Ro oprocz podnoszenia potasu ?

    Wyświetlenia: 3508 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Zielona tropica, kalkulator, wysokie NO3 - głupoty?

    Mam dwa zbiorniki: kostka 27l, żwirek kwarc. barwiony i zwykły piasek. Trochę kulek gt i kapsułek w podłożu (głęboko!) - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/027l-green-oasis-d...

    Wyświetlenia: 4502 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Wysokie NO3

    Proszę o poradę w jaki sposób mogę zbić wysokie NO3. Nie mogę sobie dać z nim rady juz od ponad miesiaca. Nie pomagają częste podmiany wody kranówka+RO, preparaty na obniżenie, duża obsada roślin, ryb...

    Wyświetlenia: 4138 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Wysokie PO4- problem z nawozeniem

    Witam. Od kilku tygodni mam problem z zielonym pyłem na szybach. Narasta dość szybko, bo po sobotnim czyszczeniu (podmiany wody 20% co tydzień) we wtorek już zaczyna być widoczny. Baniak to 220 l, osa...

    Wyświetlenia: 11444 | Odpowiedzi: 89 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: razarewi i 189 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.