Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Test pokazujący że pierwiastek jest a nie ile go jest ;)Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Pytanie do mądrych głów ;)

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie taka myśl. Wszystkie testy akwarystyczne opierają się na informacji ile danego pierwiastka znajduje się w wodzie a mnie ciekawi czy są testy które po prostu pokazują czy dany pierwiastek wogóle znajduje się w wodzie - nawet pomijając to co wiemy wszyscy że dokładność testów nie jest najlepsza i nawet jeżeli test wskazuje zerową zawartość to nie znaczy że danego pierwiastka w wodzie nie ma. Bo w gruncie rzeczy w większości przypadków o ile nie wszystkich wystarczyłaby w zupełności informacja że danego pierwiastka nie ma i to by był wystarczający sygnał do tego żeby uzupełnić jego zawartość. Pomijam w tej kwestii nadmiar jakiegoś pierwiastka. Chodzi mi o wskazanie czy jest czy go nie ma.

Pozdrawiam
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika

marofoxyz
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

23 mar 2011, 00:41   (#2)  

A jakiez to pierwistki chciałbys mierzyc , gdyz tylko składniki mikro sa na poziomach dziesietnych i setnych ppm.
Po drugie przypisany test jest na tyle czuły aby mierzyc stezenia odpowiednie w akwarystyce jesli o takie ci chodzi.
300 L Palety
112 L Roslinne
27 L CUBE 30 Iwagumi

Avatar użytkownika

adriaco
Stały bywalec
 
Posty: 322
Dołączył: 05 kwi 2009, 20:04
Miasto: Norwegia

23 mar 2011, 01:21   (#3)  

Każdy żeby było najłatwiej, można to porównać hipotetycznie do jakiegoś urządzenia pomiarowego, którego sondę wkładamy do wody , wybieramy jaki pierwiastek nas interesuje i jeżeli pierwiastek znajduje się w wodzie to zapala się światełko jeżeli go nie ma to światełka brak ;)
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika

marofoxyz
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

23 mar 2011, 10:18   (#4)  

marofoxyz napisał(a):Każdy żeby było najłatwiej, można to porównać hipotetycznie do jakiegoś urządzenia pomiarowego, którego sondę wkładamy do wody , wybieramy jaki pierwiastek nas interesuje i jeżeli pierwiastek znajduje się w wodzie to zapala się światełko jeżeli go nie ma to światełka brak ;)


spektrometr- na podstawie widma danej substancji i pików które się w tym widmie znajdują można określiś zawartość poszczególnych substancji co więcej to urządzenie pozwala także na pomiar zawartości danej substancji... a jak zmierzysz sobie C14 to możesz określić wiek badanego przedmiootu ( do 62 tys lat). Mają go na politbudzie w Gliwicach

Avatar użytkownika

moonrider
Znający temat
 
Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

23 mar 2011, 15:23   (#5)  

Nie rozumiecie prostoty mojego założenia ;) Wiem co to jest spektrometr i wiem co to jest spektrofotometr bo ten drugi już niedługo powinien pojawić się w moim akwarystycznym kąciku chemika :D Chodzi mi o coś o trochę innej zasadzie działania, opartej na podobnej zasadzie działania jak wyżej wymienione urządzenia ale pokazujący tylko i wyłącznie informację czy pierwiastek jest czy nie czyli prosta informacja "Tak" lub "Nie". Wiem na jakiej zasadzie działa spektrometria i spektrofotometria. Mnie nie interesuje zawartość danego pierwiastka w wodzie. Dla mnie wystarczająca jest informacja czy jest czy nie, bo jeżeli wiem że danego pierwiastka nie ma to po prostu daję go w znanej ilości. Ja na przykład stosuję dawki pierwiastków podane w artykule Clive'a Greena czyli metoda EI jakby ktoś nie wiedział ;) Dla mnie osobiście wyżej wymieniony sposób działania wystarczyłby do tego że jeżeli "hipotetyczne światełko" się nie pali to już wiem że na przykład muszę dodać 20ppm Azotu chociażby i od momentu podania czekam do momentu aż światełko znowu zgaśnie i znowu dodaję te 20ppm. Spider jeżeli widzisz ten post to wrzuć tutaj od siebie kilka groszy bo ty masz całkiem szerokie horyzonty myślowe w takich kwestiach ;) Myślę że ty zrozumiesz o co dokładnie mi chodzi. Ja tutaj proponuję odmienny sposób myślenia na temat "testowania". Wydaje mi się że coś takiego jest możliwe i może nawet istnieje, bo według mnie musiało by to działać na o wiele prostszej zasadzie i mogło by być o wiele tańsze niż na przykład spektrofotometria. Przykładowo to coś musiało by mierzyć tylko minimalną ilość danego pierwiastka - czyli musiało by być jakby to powiedzieć wyskalowane tylko na jedną wartość, czyli jeżeli tej wartości nie ma to "światełko się nie pali" a jeżeli jest nawet 100 razy więcej to mnie to już nie interesuje - tylko proszę was o wnikliwe zanalizowanie mojego pomysłu i nie uświadamianie mnię o nadmiarach i niedoborach tylko i wyłącznie na podstawie części w której użyłem stwierdzenia "100 razy więcej" ;) Pozdrawiam :)
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika

marofoxyz
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: Skierniewice

23 mar 2011, 16:21   (#6)  

marofoxyz napisał(a):Nie rozumiecie prostoty mojego założenia ;) Wiem co to jest spektrometr i wiem co to jest spektrofotometr bo ten drugi już niedługo powinien pojawić się w moim akwarystycznym kąciku chemika :D Chodzi mi o coś o trochę innej zasadzie działania, opartej na podobnej zasadzie działania jak wyżej wymienione urządzenia ale pokazujący tylko i wyłącznie informację czy pierwiastek jest czy nie czyli prosta informacja "Tak" lub "Nie". Wiem na jakiej zasadzie działa spektrometria i spektrofotometria. Mnie nie interesuje zawartość danego pierwiastka w wodzie. Dla mnie wystarczająca jest informacja czy jest czy nie, bo jeżeli wiem że danego pierwiastka nie ma to po prostu daję go w znanej ilości. Ja na przykład stosuję dawki pierwiastków podane w artykule Clive'a Greena czyli metoda EI jakby ktoś nie wiedział ;) Dla mnie osobiście wyżej wymieniony sposób działania wystarczyłby do tego że jeżeli "hipotetyczne światełko" się nie pali to już wiem że na przykład muszę dodać 20ppm Azotu chociażby i od momentu podania czekam do momentu aż światełko znowu zgaśnie i znowu dodaję te 20ppm. Spider jeżeli widzisz ten post to wrzuć tutaj od siebie kilka groszy bo ty masz całkiem szerokie horyzonty myślowe w takich kwestiach ;) Myślę że ty zrozumiesz o co dokładnie mi chodzi. Ja tutaj proponuję odmienny sposób myślenia na temat "testowania". Wydaje mi się że coś takiego jest możliwe i może nawet istnieje, bo według mnie musiało by to działać na o wiele prostszej zasadzie i mogło by być o wiele tańsze niż na przykład spektrofotometria. Przykładowo to coś musiało by mierzyć tylko minimalną ilość danego pierwiastka - czyli musiało by być jakby to powiedzieć wyskalowane tylko na jedną wartość, czyli jeżeli tej wartości nie ma to "światełko się nie pali" a jeżeli jest nawet 100 razy więcej to mnie to już nie interesuje - tylko proszę was o wnikliwe zanalizowanie mojego pomysłu i nie uświadamianie mnię o nadmiarach i niedoborach tylko i wyłącznie na podstawie części w której użyłem stwierdzenia "100 razy więcej" ;) Pozdrawiam :)

no ok rozumiem że chcesz wykonać badanie jakościowe a nie ilościowe lub półilościowe. Natomiast jakiejkolwiek metody badawczej nie użyjesz będzie miała ona swoją czułość czyli najmniejsze wykrywalne stężenie i tym samym jest badaniem półilościowym. Reasumując każda metoda półilościowa jest metodą jakościową, natomiast nie znam żadnych urządzeń które badały by tylko fakt obecności pierwiastka. Jeżeli chodzi o spektrofotometrię- to tu jest taka niedogodność że najczęściej dostępnymi standaryzowanymi odczynnikami są odczynniki do badań krwi a one są opracowane na wyższe stężenia niż występują w akwariowej wodzie no chyba że chce ci się bawić we własnoręczne sporządzanie roztworów, robienie krzywej, kalibrowanie ale w warunkach domowych obarczone to może być dużym błędem...

Avatar użytkownika

moonrider
Znający temat
 
Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

23 mar 2011, 22:03   (#7)  

moonrider

Właśnie to jest to słowo którego mi brakowało badanie jakościowe a nie ilościowe :) Jeżeli chodzi o spektrofotometrię to jest o wiele lepiej niż napisałeś, ponieważ spektrofotometr na przykład Hach Lange DR 2800 potrafi wykykryć naprawdę śladowe ilości nawet mikro, rzecz jasna nie każdego ale zdecydowana większość jest na prawdę dokładna, problemem jak dla mnie jest tylko jeszcze cena poszczególnych testów do Hach'a bo sam spektrofotometr to już ok 9000 Pln, chociaż to jestem jeszcze w stanie wygospodarować, tym bardziej że jak już go zakupię to wspomogę kolegów forumowiczów i postaram się uruchomić domowe laboratorium oparte o ten właśnie model i wtedy poinformuję że można przysyłać próbki do analizy, rzecz jasna z zachowaniem wszystkich wymogów i za cenę sporo niższą niż w laboratoriach i różnych tam stacjach okręgowych... ;) Nie wiem jak jest w innych miastach ale na przykład w Skierniewicach w ochronie środowiska za niemetale chcą chyba 25 plus vat i to oczywiście za jeden pierwiastek a za metale nawet 50 plus vat. Do tego dochodzi jeszcze cena testów, ponieważ standardowo z modelem DR 2800 są już jakieś testy ale niestety nie wszystkie i ceny niektórych dochodzą nawet do 1500 zł w przypadku metali ale na szczęście opakowanie zawiera całkiem sporą ilość testów tak więc suma sumarum z tego co wyliczyłem to przeprowadzenie nawet kompletnej analizy wszystkich pierwiastków które nas roślinniaków interesują wcale nie jest aż taką dużą sumą. Jeszcze tylko trochę muszę poczekać aż zacznie się sezon na imprezy plenerowe, wesela itp. i się DR-a kupi ;) Jeżeli Spider się odezwie to może zapyta samego Toma Barra czy twierdząca odpowiedź na moje pytanie jednak istnieje hehe W każdym razie Moonrider fajnie że zainteresowałeś się tematem, bo coś mi mówi że ktoś już cos takiego wymyślił tylko trzeba trochę pobuszować po necie :) Pozdrawiam
Jak mam czas to leżę i odpoczywam, jak nie mam czasu to tylko leżę :D

Avatar użytkownika

marofoxyz
Poznaje temat
 
Posty: 69
Dołączył: 10 gru 2003, 18:51
Miasto: SkierniewicePowiązane tematy
 • Co jest nie tak z nawożeniem...?

  Witam potrzebuje pomocy ponieważ nie wiem co się dzieje ... Wyjaśnię to od początku. Wystartowałem akwarium jakieś 1.5 roku temu wszystko mi rosło jak na drożdżach dawkowałem no3-10, k- 20, fe- 0,1. p...

  Wyświetlenia: 1234 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

 • Czy duży poziom fosforu w kranie jest pobierany przez roslin

  Witam , od półtorej roku mam baniak 200 litrowy. Pół roku temu dołożyłem CO2 i miesiąc temu wymieniłem oświetlenie z oryginalnego juwela na dwie belki Superfish 56W suny + aquael plant 32w. Rośliny po...

  Wyświetlenia: 2638 | Odpowiedzi: 57 czytaj więcej...

 • Gh co jest nie tak

  Witam wszystkich mam akwa od 4 miesięcy w wodzie kranowej mam bardzo dużo żelaza i roślinki mi padały więc dałem filtr ro + demi. Woda po nim tsi 003 po mineralizacji 114 roślinki piękne rosną rybkom ...

  Wyświetlenia: 817 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Ile potasu

  Witam potrzebuje pomocy ile powinienem mieć potasu przy tych parametrach:N-4, P-0,3, Ca-27, Mg-9, Kh-1, Ph-6,2, Fe-0,05,Gh-6 Akwarium jest na podłożu aktywnym helpa rośliny nie rosną

  Wyświetlenia: 1062 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

 • Test JBL na PO4, brak wyniku na skali.

  Hej, Mam szybkie pytanie, robię test JBL na PO4 i wynik mam taki jasny żółty. I tu jest problem ponieważ skala idzie od takiego białego-szarego przez odcienie jasno-niebieskiego po ciemny niebieski. ...

  Wyświetlenia: 760 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.