Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Temat sponsorowany przez literkę "P", czyli o fosf



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam.
Dookoła słychać o problemach z fosforem. Jedni go dodają, a on znika, a inni podmieniają wodę, a on i tak jest. A więc wogóle co to jest ten fosfor?
Fosfor, jest składnikiem wszystkich żywych istot, gdyż wchodzi w skład kwasów nukleinowych (RNA, DNA) oraz białek. Często jest składnikiem innych elementów (ale bez zbędnych szczegółów), a zawsze natomiast jest składnikiem strukturalnym. Oczywiście w akwarium nie mamy czystego fosforu, lecz w postaci jonu, fosforowego (V).
Kwas fosforowy H3PO4 jest średniej mocy kwasem, coś po środku między kwasem węglowym (HCO3), a stężonym siarkowym (VI) (HSO4), czy azotowym (V) (HNO3). W wodzie rozpada się na trzy jony według równania reakcji:
H3PO4 + 3H2O <=> H2PO4- + H3O+ + 2H2O <=> HPO4 2- + 2H3O+ + H2O <=> PO43- + H3O+
Mamy więc bigos z trzech jonów i cząsteczki. Dwa pierwsze (H3PO4 i H2PO4-) pomijamy, bo mało ich w wodzie, ale dwa ostatnie jony, fosforanowy (v) PO43- i wodorofosforanowy HPO42- występują w stosunkowo dużej ilości.
Rośliny pobierają z wody jony fosforanowe (V) i to głównie one odpowiadają za funkcję fizjologiczną, gdyż w naszych akwariowych zakresach ph (6,0-8,0) jest go największy odsetek. I co za tym idzie to głównie je wykrywają testy, bo po co wykrywać nieczynne fizjologicznie jony..
Łatwo zauważyć, że podobną funkcję strukturalną do opisywanych jonów mają jony azotanowe (V) (NO3-, są nawet podobne strukturalnie, a nie ma z nimi takich cyrków. Zgadza się. Tyle, że dysocjacja jonów azotanowych przebiega w sposób o wiele prostszy:
HNO3 + H2O <=> NO3- + H3O+
Ustala się tam tylko jeden stan równowagi, a na dodatek stała rospuszczalności jest potężna więc, stężenie cząsteczki HNO<sub>3</sub> jest bardziej teoretyczne niż rzeczywiste, przez co zakłada się, że cały azotan jest w postaci jonu NO3-.
Ale wróćmy do fosforu. Ustaliliśmy, że wykrywamy tylko jony fosforanowe (V), ale jonów wodorofosforanowych nie jest tak mało... Teraz będzie trudniej:
Zachowanie jonów w wodzie (na przykładzie jonów fosforanowych w akwarium):
Zaczniemy od pH. Stosunek ilościowy jonu HPO42- do jonu PO4 3- jest zależny właśnie od pH i ta zeleżność nie jest bynajmniej prostoliniowa i wygląda tak:
pH = pK + lg( [PO4 3-]/[HPO4 2-] ). "[]" oznacają stężenia, a pK to stała i wynosi w zaokrągleniu 12,32. Jest ona zależna od wielu czynników ale podaną wartość można do celów akwarystycznych z powodzeniem stosować. Idąc dalej, z podanego wzoru znając pH i znając ilość jonów PO4 3- można wyliczyć stężenie jonów HPO4 2- i mamy wyliczoną ilość całkowitego fosforu. Oczywiście mamy też jony H2PO4 - i cząsteczkę H3PO4, ale jak pisałem w naszych zakresach pH jest ich mało i można z czystym sumieniem je zaniedbać. Skoro już znamy ilość całkowitego fosforu odejmujemy od tej liczby np 30% przy podmianie takiej ilości wody (30%) i mamy to co nam zostaje w akwa. Jak już podmienimy wodę sprawdzamy pH i liczymy ile będzie jonów PO4 3- i niby koniec. Jak sobie policzymy w różnych pH to zaobserwujemy, że podmieniając 30% wody nie zawsze usuwamy 30% jonów fosforanowych (V).
Ubiegając wasze wyniki:
W miarę wzrostu pH rośnie nam stosunek [PO4 3-]:[HPO4 2-] i na odwrót, jak mamy niskie pH spada nam stosunek [PO4 3-]:[HPO4 2-]. Czyli jak podmieniamy wodę i pH nam wzrośnie to ilość PO4 3- będzie większa niż powinna. W zakresach pH 6,5-8,0 jest to więcej o około 10-15% (są to wartości bardzo zaokrąglone :D ). Możnaby napisać koniec, ale brakuje jednego zdania: te obliczenia nie uwzględniają innych jonów, ani co gorsza, buforów... Co to znaczy? Że zmiany w ilościach fosforu mogą być większe niż te 10%. Dlatego w jednych tematach słyszymy, że ktoś dodaje fosfor, a on mu znika (PO4 3- przechodzi w HPO4 2-) głównie przy kwasowych pH i na odrwót: ktoś podmienia wodę, ale fosforany nie znikają (HPO4 2- przechodzi w PO4 3-) głównie przy pH zasadowych.
Co trzeba więc robić?
Podmieniać wodę, ale bez szaleństw! Wszak udowodniono, że glony to nie skutek za dużej ilości fosforu, a nagłe i duże zmiany składu wody mogą zachwiać równowagę! Problem przypomina zmiany pH. Czasem dodajemy np 10 ml odczynnika i pH zmienia sie nieznacznie. Znowu dodajemy więc 10ml i ph nam skacze o 1 lub więcej jednostek.
Mam nadzieje, że trochę wyjaśniłem i tak zagmatwany problem. Wiele rzeczy jest napisanych w dużych uogólnieniach i szczegóły mogą się nie zgadzać z niektórymi źródłami, a niektórych szczegółów postanowiłem wam oszczędzić. Starałem się napisać to w taki sposób by z jednej strony było to zrozumiałe, a jednocześnie dostatecznie wyjaśniało opisywane zjawisko.
A teraz, ponieważ wychodzi słońce odchodzę od komputera.

P.S.
Jakby były pytania to zachęcam do kontunuowania wątku i jakby ktoś zauważył jakieś nieścisłości to również proszę dać znać! Nawet w razie niepewności, bo mogłem się pomylić pisząc, choć całość czytałem minimum dwa razy.

Pozdrawiam.
Grzesiek


EDIT:
Widzę, że html nie działa :D A szkoda bo się namęczyłem ze wstawianiem indeksów, żeby ładnie to wyglądało. Na razie to tak musi zostać, ale później porobię i powklejam jpegi. Mam też pytanie do moderatorów:
Nie znam się na html i nie wiem dlaczego <sub> i <sup> nie działa. Czy robię coś nie tak, czy po prosty forum tego nie obsługuje? Podaje wzór komendy <sub>tekst</sub> i <sup>tekst</sup>.

kovall


19 wrz 2006, 14:41   (#2)  

Witam,
możesz podać konkretne źródła, z których korzystałeś?
pozdrawiam
Paweł B. z Zabrza

<a href="http://www.gsa.org.pl/">GÓRNOŚLĄSKIE STOWARZYSZENIE AKWARYSTÓW</a>

Avatar użytkownika
hydrophil
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 02 paź 2005, 18:57
Miasto: zabrze

21 wrz 2006, 17:45   (#3)  

Rośliny pobierają z wody jony fosforanowe (V) i to głównie one odpowiadają za funkcję fizjologiczną, gdyż w naszych akwariowych zakresach ph (6,0-8,0) jest go największy odsetek. I co za tym idzie to głównie je wykrywają testy, bo po co wykrywać nieczynne fizjologicznie jony..
No właśnie, czy jesteś pewien że testy wykrywają tylko jony PO4(3-)? Od dawna nurtuje mne pytanie: czemu w jednym akwa rośliny rosną mi dobrze przy fosforanach nieoznaczalnych a w drugim rośliny wykazują niedoboru gdy poziom PO4 spada< 0,3 mg/l.?
Poza tym wydawało mi się że rośliny mogą popierać PO4,HPO4 i H2PO4, ale mogłem się mylić.
Krzysiek

Avatar użytkownika
j24
Stały bywalec

Posty: 430
Dołączył: 29 maja 2005, 19:20
Miasto: Zgierz

22 wrz 2006, 18:56 fosforany  (#4)  

kovall napisał(a):Rośliny pobierają z wody jony fosforanowe (V) i to głównie one odpowiadają za funkcję fizjologiczną, gdyż w naszych akwariowych zakresach ph (6,0-8,0) jest go największy odsetek.


Witam,

wg informacji, które posiadam rośliny przyswajają fosfor w postaci jonów H2PO4(-) i HPO4(2-).

Poniżej wykres ilustrujący udział H3PO4, H2PO4(-), HPO4(2-) i PO4(3-) w zależności od pH.

Można wnioskować, że dla interesującego nas przedziału 6<pH<8 największy udział w roztworze mają pochodne H2PO4(-) i HPO4(2-),
przy czym stężenie kwasu HPO4(2-) jest dominujące od pH=pK=7.21.

Testy na fosforany podają wynik w mgPO4/dm3 ( :idea: o ile pamiętam w celu wyrażenia wyników w postaci P otrzymaną wartość dzieli się przez 3,06),
ale nie oznacza to, że badane jest tylko PO4.
Ortofosforany reagują z molibdenianem amonowym tworząc kwas fosforomolibdenowy, który ulega redukcji do błękitu molibdenowego,
a jego intensywność porównuje się ze skalą wzorcową (np. test "nutrafin"). Nie wiem jaka metoda jest stosowana w innych testach (akwarystycznych), ale na ogół chodzi o kolorymetryczne oznaczenie ortofosforanów.

Tyle pamiętam z zajęć, a najlepiej jeśli się wypowie na ten temat chemik:)
Załączniki
fra1.jpg
(21.6 KiB) Pobrane 594 razy
pozdrawiam
Paweł B. z Zabrza

<a href="http://www.gsa.org.pl/">GÓRNOŚLĄSKIE STOWARZYSZENIE AKWARYSTÓW</a>

Avatar użytkownika
hydrophil
Poznaje temat

Posty: 108
Dołączył: 02 paź 2005, 18:57
Miasto: zabrze

02 paź 2006, 00:46   (#5)  

Witam.
Cieszę się, że fosfor tak nas wciąga :] . Bałem się, że mało kto przebrnie przez moje zawiłe teorie. :D
Źródłem była "Chemia analityczna z elementami analizy instrumentalnej" autorów: Tadeusz Lipiec i Stefan Szmal.
Temat zainspirowany był postami, z których dowiadywaliśmy się, że raz fosfor nam się pojawia, a raz znika i nie da się ukryć, że post był nakierowany na takich właśnie odbiorców. Założona sytuacja była dość hipotetyczna, gdyż w tak bogatej mieszance, jakim jest akwarium nie da się dokładnie przewidzieć zachowania tak skomplikowanego jonu jak fosforanowy. Przedstawiony wykres jest oczywiście prawidłowy. I wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że nasze jony w obecności innych nie zachowują się już tak ładnie. :] Przedstawione przeze mnie równania (Hendersona-Haselbacha) też odnoszą się do mało skomplikowanych mieszanek jonów. Są one raczej tłem dla teori jaką starałem się wyjaśnić, czyli zmian postaci związków buforowych, pod wpływem zmian pH, bo w sumie nie zakładałem, że ktoś będzie z nich obliczał stężenie poszczególnych form...
Co do testów to już kiepska sprawa. Zgodzę się co do kolorymetri, bo jak tu się nie zgodzić :P Z jednej strony reakcja z molibdenianem powinna przebiec ilościowo. Jak wówczas wyjaśnić pojawianie się i znikanie fosforu?
Pochwalę się, że znalazłem najlepsze rozwiązanie tego problemu. Nigdy nie kupiłem testu na fosfor :D


P.S.
W książce "Chemia analityczna jakościowa" autorów Rzeszutko, Opoka, Somogyi znalazłem coś takiego o reakcji z molibdenianem. Cytuję:
Reakcja jest bardzo czuła i może być zastosowana do wykrywania małych ilośći jonów PO4 3-. Koniec cytatu.
Żeby wykryć jony musiałby być w odczynniku stężony kwas azotowy i benzydyna (to wynika z tej książki). Dalej nie szukam bo aż się boję... :P
Dla ciekawskich wrzucam reakcję:
Na2HPO4 + 12(NH4)2MoO4 + 23HNO3 => 21NH4NO3 + (NH4)3P(Mo3O10)4 + 2NaNO3 + 12 H2O
A to tylko pierwsza reakcja... To takie długie po prawej stronie równania (trimolibdeniano-6-fosforan-5-amonu) to osad. Ten związek utlenia benzydynę do błękitu benzydynowego a sam redukuje się do wpsomnianego wcześniej błękitu molidbenowego.

Pozdrawiam!

kovall












Powiązane tematy
  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 163424 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4205 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • 'Nawożenie przez przekarmianie'

    Na czym polega metoda "nawożenia przez przekarmianie" ( to termin chyba wprowadzony przez D. Walstad? ) - czy na tym, że podajemy bardzo dużo jedzenia rybom, które to ryby ( czy inna obsada ...

    Wyświetlenia: 1883 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Czy duży poziom fosforu w kranie jest pobierany przez roslin

    Witam , od półtorej roku mam baniak 200 litrowy. Pół roku temu dołożyłem CO2 i miesiąc temu wymieniłem oświetlenie z oryginalnego juwela na dwie belki Superfish 56W suny + aquael plant 32w. Rośliny po...

    Wyświetlenia: 5872 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Wysokie NO2 przez 7 dni

    Witam. Otóż mam problem ze zbyt wysokim poziomem NO2 w baniaku. Akwarium 240 l , podłoże - żwirek + piasek , filtracja - NCF -1500 + filtr wewnętrzny 600l/h Eheim 2012, spora ilość roślin , spora ilo...

    Wyświetlenia: 1519 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Gnicie roślin przez kulki Gliniano Torfowe ?

    Witam, 2 akwaria 25l i 60l przeszły restart z 2 miechy temu. W tedy niczym nie nawoziłem, około 2 tyg temu zaczołem nawozić kulkami gliniano torfowymi. Czy to możliwe że rośliny zaczęły gnić bo dostał...

    Wyświetlenia: 4685 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • KNO3, JBL, Ferka i... Czyli problemów cd.

    Hej. Co robić, kiedy przy dziennej dawce KNO3 tj ok 2ppm (20ml) testy pokazują 0 przed i po wlaniu nawozu, nawet porankiem ? Dla porównania, 3-5ml ferki BN pokazuje na testach normalnie 2-3 ppm, zero ...

    Wyświetlenia: 1247 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Rdza a woda /czyli podłączanie pompy grundfos z kubłem

    Cześć,chce podłączyć za kubłem pompę obiegową grundfosa.Mam problem gdyż śrubunki które umożliwiają podlaczenie takiej pompy są z żeliwa i one pod wpływem wody najzwyczajniej rdzewieją. Chemicznie t...

    Wyświetlenia: 1522 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Wykrywanie Balance N przez testy

    Ciekawy jestem, czy ktoś miał problem z testami przy nawozie azotowym Ferki,myślałem że to problem z testem i kupiłem drugi to samo.Wygląda na to, że azot ferki nie jest wykrywany przez testy, i co tu...

    Wyświetlenia: 1763 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Próba ratowania zbiornika przez EI

    Witam, Niedawno pisałem o moim zbiorniku założonym na 2 letnim substracie, (aquasubstrate II) który wydaje się być całkowicie wyjałowiony ponieważ wszystkie rośliny stoją, co daje niestety pole ...

    Wyświetlenia: 403 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: adalberthawkins, djlb, kondzik i 319 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.