Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Szkodzące nawozy?Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

11 maja 2018, 12:25 Szkodzące nawozy?  (#1)  

Cześć,

chciałbym opisać pewną sytuację i prosić o jakieś opinie na temat takiego stanu rzeczy (kilka słów o moim akwarium tutaj: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/nawozenie-roslin/pomoc-w-doborze-nawozenia-do-72l-74923.html.

Otóż pod koniec marca zacząłem nawożenie w postaci: Carbo EasyLife w płynie (ok 1.5ml dziennie), sole potasu (2 ml dziennie), aqua art classic (jedno naciśnięcie dziennie, czyli pewnie jakieś 1-2ml) i minimalne ilości ferro (z 0.5ml dziennie). Zbiegło się to z zakupem kilku roślin, m.in. Limnophila Sessiliflora. Efekt? Niezadowalający. Nie dość, że rośliny nie rosły (prócz nadwódki gujańskiej, która jako jedyna od początku akwa pięknie mi rośnie), to wręcz zamierały i gubiły liście. Postanowiłem dodać jeszcze sole magnezu, ale nic to nie dało... Nawet te powszechnie uważane za łatwe, czyli Limnophila Sessiliflora i Hygrophila Polysperma. Po kilkunastu dniach zostały z nich w zasadzie tylko łodygi.

No ale byłem cierpliwy, wierzyłem że na efekty trzeba poczekać... W międzyczasie pojawiły mi się nitkowate odchody u ryb, więc zaaplikowałem leczenie Capisolem 2-tygodniowe i na ten czas odstawiłem wszelkie nawożenie.

Efekt? Rośliny zaczęły odżywiać. Limnophila Sessiliflora praktycznie z samych łodyg zaczęła obrastać i po 2 tygodniach obrosła kilkoma rzędami liści. Hygrophila Polysperma wystrzeliła tak, że do tafli wody dorosła. Podobnie nie mogłem opanować moczarki argentyńskiej.

Pomyślałem, że może to efekt kumulacji nawozów i tak wystrzeliło... Więc po tych 2 tygodniach leczenia znowu wlałem carbo, potas, żelazo i aqua art. Efekt? Po 2 dniach Limnophila Sessiliflora straciła wszystkie liście! Powiedziałem sobie pod nosem "no nie!", w nieco mniej kulturalny sposób. Odłożyłem nawozy w cholerę (prócz carbo) i minęło gdzieś 10 dni i Limnophila Sessiliflora znowu ładnie obrasta liśćmi...

Mogłoby się zatem wydawać, żeby odpuścić nawożenie i cieszyć się rosnącymi (może nie wszystkimi i nie jakoś super) roślinami. Lecz...

Jak dawałem nawozy to glony były w miarę opanowane, teraz jednak hulają. Zielony pył na szybach wraca 3 dni po zeskrobaniu, krasnorosty również poczynają sobie coraz śmielej. Nie ma tragedii, ale z nawozami było pod tym względem lepiej. Kolejna to sprawa to moczarka. Otóż szybko rośnie, więc ją przycinam gdzieś 2/5 wysokości i odcięte fragmenty sadzę. Tak jak odcięte fragmenty się przyjmują i odbijaja do góry, tak te przycięte w tych 2/5, ciągle są tej samej wysokości. W ogóle nie wyrastają nowe liście, a łodyga w miejscu przycięcia brązowieje. Nie wygląda to za ładnie.

Macie może pomysły, o co kaman? Dlaczego nawożenie powodowało śmierć Limnophila Sessiliflora? I z drugiej strony, skąd ona (jak i inne) bez nawożenia pobiera potas i żelazo, które są ponoć niezbędne. Obecnie podaję tylko ok. 2ml carbo dziennie i staram się dozować w te miejsca, gdzie są krasnale (co nieco pomaga).

Póki co wygląda na to, że mam do wyboru albo mało glonów i nierosnące rośliny, albo rosnące rośliny (nie licząc przyciętych moczarek) i więcej glonów...

Jakby co stosunek NO3 i PO4 utrzymuje się stale na tym samym poziomie, czyli ok. 5 NO3 i 0.5 PO4. Innych testów pierwiastków nie posiadam. Jak jakiś czas temu mierzyłem KH to wynosiło 6-7. PH jakoś w przedziale 7.6-7.8Krakers5
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 27 mar 2018, 00:14

12 maja 2018, 17:01 Re: Szkodzące nawozy?  (#2)  

Obstawiam, że palisz to potasem z soli. Jak wyglądają stożki wzrostu na rośłinach po 8h od podania potasu?

Możęsz opisać jak to wygląda po podaniu nawozów, aż do reakcji na podanie przez roślinę. Jak wyglądają lście, czy się zwijają czarnieją końcówki, a może robią się fioletowo purpurowe? Jak wygląda sama roślina w momencie kiedy stwierdzasz, że już obumarła, masz może jakieś fotki one sporo mogą powiedzieć. Patrząc na to co podajesz nie możliwe jest, aby osiągnąć stężenia, które powodowałyby takie skutki. Carbo nawet jakbyś podał 5ml to by nic się nie stało. Fe też podajesz znikomą ilość clasik też ok, zresztą przesadzenie z azotem i fosforem, aby uzyskać taki szybki efekt jak opisujesz musiałoby być bardzo drastyczne.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5255
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: GdyniaPowiązane tematy


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.