Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Skończyło Ci się Flourish Potassium Seachema? Wołaj szwagra.Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Jako że kilka osób suszyło mi już głowe o ten nawóz, a metodę na uzupełniacz podaje nawet sam producent, to poniżej jak zrobić "wkład uzupełniający" do opakowania.

Jezeli masz butelkę po nawozie o objętości 100ml, to:
- wsyp do pustej butelki 11 gram K2SO4 (około 7.5ml suchego proszku), dolej wody do pełna i wymieszaj wstrząsając butelką

Jezeli masz butelkę po nawozie o objętości 250ml, to:
- wsyp do pustej butelki 27.5 grama K2SO4 (około 19ml suchego proszku), dolej wody do pełna i wymieszaj wstrząsając butelką

Jezeli masz butelkę po nawozie o objętości 500ml, to:
- wsyp do pustej butelki 55 gram K2SO4 (około 38ml suchego proszku), dolej wody do pełna i wymieszaj wstrząsając butelką

Jeżeli nie masz jeszcze butelki, to różne rozmiary butelek do tego nawozu można zakupić np. tutaj http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawoze ... mp;sort=2a pierwszy wkład w butelce producent daje gratis (no prawie).

Uwaga: Podobno bez oryginalnej butelki nawóz nie działa efektywnie :wink: więc się zastanów zanim będziesz chciał oszczędzić :D .

Uwaga2: Nawozu nie da się ulepszyć dosypując większą ilość soli, gdyż oryginalny przepis bazuje na granicy maksymalnej rozpuszczalności dla tej soli. Gdy wsypiemy wiecej soli, to się po prostu nie rozpuści i w roztworze ciągle będzie taka sama ilość potasu.

Przepis przygotowany na podstawie danych ze strony producenta nawozu (a może butelki) :) : http://www.seachem.com/Products/product ... ssium.html

Edit: Zapomniałem jeszcze napisać, że butelkę należy zakręcić przed wstrząsaniem, niby oczywiste, ale wypadki się zdarzają - bezpieczestwo przede wszystkim :wink: .
Ostatnio edytowano 13 sie 2010, 13:29 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

13 sie 2010, 13:23   (#2)  

Powiem tylko tyle: LOL xD, nie ma to jak prostota, i jeśli faktycznie producent podaje recepturę to jest takie co najmniej dziwne.. takie robienie klienta ale na jego własne życzenie xD, no i oczywiście butelka musi być profesjonalna :), zaraz sobie zmiksuje i powiem czym się różni od mojego potasu (nasycony roztwór K2SO4 w wodzie destylowanej) 8) :lol:

Avatar użytkownika

Waleń
Aktywny użytkownik
 
Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

13 sie 2010, 13:26   (#3)  

Spider brawo... poproszę więcej przepisów na podróbki oryginałów, bo tak się uśmiałem ze szkoda gadać :)) LOLMatrixowo
Stały bywalec
 
Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

13 sie 2010, 13:34   (#4)  

Czyli teraz jakieś 100ml Flourish Potassium kosztuje nas mniej więcej 50gr?

Avatar użytkownika

sarlight
Aktywny użytkownik
 
Posty: 513
Dołączył: 27 maja 2010, 11:58
Miasto: Kraków

spider72 napisał(a):bezpieczestwo przede wszystkim :wink: .


ten komentarz mnie rozwalił :D :!: :!: . do weekendu jeszcze 96 minut świrowania w pracy a ja już mam dobry humor
made in china - Twoje decyzje zakupowe tworzą miejsca pracy

Avatar użytkownika

mocho
Zainteresowany tematem
 
Posty: 219
Dołączył: 08 sty 2009, 15:14
Miasto: Tarnów

13 sie 2010, 13:47   (#6)  

dokładnie chociaż trochę humor się poprawie jak się ciężko pracuje i czeka do 16:00 :)Matrixowo
Stały bywalec
 
Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

13 sie 2010, 14:36   (#7)  

spider72 napisał(a):Jako że kilka osób suszyło mi już głowe o ten nawóz, a metodę na uzupełniacz podaje nawet sam producent, to poniżej jak zrobić "wkład uzupełniający" do opakowania.


Takimi skrótami myślowymi narobicie więcej złego niż dobrego.
Producent w ani jednym miejscu nie podaje metody na przygotowanie "uzupełniacza". Seachem informuje jedynie jakie stężenie soli potasowej stosuje nie zdradzając tajemnicy handlowej dotyczącej dezaktywacji związków chloru.


SÓL POTASOWA granulowana 60 % K2O otrzymywana jest z nieoczyszczonych soli potasowych, zawierający chlorek potasu jako składnik główny. Występuje w kolorze białym i czerwono-brunatnym /granulowana i pylista/. Prawie całkowicie rozpuszcza się w wodzie, nadaje się do wysiewu mechanicznego. Nie pochłania wilgoci z otoczenia ale podczas przechowywania jej luzem na powierzchni tworzy się warstwa twardej skorupy. Sól potasowa jest typowym nawozem przedsiewnym przeznaczonym do stosowania w uprawie roślin jarych i ozimych a także użytków zielonych z wyjątkiem roślin wrażliwych na chlor.

Sól ta może być używana jedynie w przypadku roślin niewrażliwych na chlor!!!

Wszyscy reprezentaci roślin akwariowych są wrażliwi na chlor.

Odnośnie soli K2SO4 jest stosowana przez wielu akwarystów od kilkudziesięciu lat, nie rozumiem trochę tych wszystkich "ochów i achów" wypowiadających się bez merytorycznego sensu i uprawiających hydepark na forum.

Należy jednak zwrócić uwagę na związki siarki występujące w tej soli, ich akumulacja, szczególnie w mniejszych akwariach może być przyczyną złej kondycji roślin oraz delikatniejszych mieszkańcow akwarium takich jak krewetki, ślimaki i drobne ryby stadne.

Należy zadbać o odpowiednie środki pomocnicze dostępne w oryginalnym nawozie aby zapobiec niekorzystnym skutkom jego stosowaniu w akwarium. Proponuje zaplanowanie tych rozwiązań w powyższej recepturze, być może Seachem wspomina o tym na swojej stronie internetowej choć generalnie każda poważna firma trzyma takie informacje w tajemnicy i nie opuszczają one nigdy pomieszczeń laboratoriów.Andrzej-Lepper
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 13 sie 2010, 14:35

13 sie 2010, 14:44   (#8)  

Panie przewodniczący Lepper, niech Pan zajrzy na forum konsumenckie firmy Seachem, gdzie pracownik tej firmy odpowiada na pytanie użytkownika jak zastąpić ten produkt. Na stronie producenta podana też jest nazwa związku z którego nawóz jest zrobiony

Derived from: Potassium Sulfate


czyli K2SO4 i nic poza tym.

Pod spodem dopisek:
Elemental potassium is present at a concentration of 50,000 ppm (e.g 5%). Archaic fertilizer laws require us to list potassium in terms of equivalence to a material that is not present (K2O) rather than the more scientificaly sound method of simple elemental equivalence.


czyli żadnego K2O tam nie ma, jest to forma wyrażania zawartości potasu w nawozie w rolnictwie, która obowiązuje w USA wszystkie nawozy, nie tylko rolnicze.

Należy jednak zwrócić uwagę na związki siarki występujące w tej soli, ich akumulacja, szczególnie w mniejszych akwariach może być przyczyną złej kondycji roślin oraz delikatniejszych mieszkańcow akwarium takich jak krewetki, ślimaki i drobne ryby stadne.

A jakie to poziomy i czy należy się nimi przejmować?

Należy zadbać o odpowiednie środki pomocnicze dostępne w oryginalnym nawozie aby zapobiec niekorzystnym skutkom jego stosowaniu w akwarium. Proponuje zaplanowanie tych rozwiązań w powyższej recepturze, być może Seachem wspomina o tym na swojej stronie internetowej choć generalnie każda poważna firma trzyma takie informacje w tajemnicy i nie opuszczają one nigdy pomieszczeń laboratoriów.


Jedynym środkiem pomocniczym w tym produkcie jest opakowanie, oprócz wody oczywiście.
Ostatnio edytowano 13 sie 2010, 14:50 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

13 sie 2010, 14:50   (#9)  

spider72 napisał(a):Panie przewodniczący Lepper, niech Pan zajrzy na forum konsumenckie firmy Seachem, gdzie pracownik tej firmy odpowiada na pytanie użytkownika jak zastąpić ten produkt. Na stronie producenta podana też jest nazwa związku z którego nawóz jest zrobiony.


Dziękuję, poproszę o link do wypowiedzi pracownika na forum konsumenckim, chętnie się z nią zapoznam.

K2O i K2SO4 to dwie różne substancje, w podanym przez przedmówcę linku nie ma informacji o K2SO4. Być może jest gdzie indziej, ale nie zmienia to faktu o nadinterpretacji.


spider72 napisał(a):Jedynym środkiem pomocniczym w tym produkcie jest opakowanie, oprócz wody oczywiście.


Wypowiadasz się dość autorytarnie, czy mógłbym prosić Cię o źródło tej informacji? Jakie badania przeprowadzałeś, czy możesz podzielić się ich wynikami oraz zastosowaną aparaturą pomiarową? Być może posiadasz odnośniki do wyników badań innych osób?
Czy mógłbym prosić o podzielenie się nimi?Andrzej-Lepper
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 13 sie 2010, 14:35

13 sie 2010, 15:05   (#10)  

Jeszcze jeden wierzący w cuda :D .

Dziękuję, poproszę o link do wypowiedzi pracownika na forum konsumenckim, chętnie się z nią zapoznam.


A moze jeszcze Panu Przewodniczącemu nos wytrzeć? Jak czegoś nie można samemu znaleźć to pewnie nie istnieje. Tutaj link do forum http://www.seachem.com/support/forums/ jak się samemu znajdzie, to się dłużej pamięta, proponuję zaczać w dziale Sunken Gardens będzie szybciej.

K2O i K2SO4 to dwie różne substancje, w podanym przez przedmówcę linku nie ma informacji o K2SO4. Być może jest gdzie indziej, ale nie zmienia to faktu o nadinterpretacji.

K2O nie używa się w nawozach akwariowych i producent napisał wprost, że tego związku tam nie ma, patrz cytat z porzedniego posta.
Jak nie napisał, jak napisał Potassium Sulfate = siarczan potasu = K2SO4

Wypowiadasz się dość autorytarnie, czy mógłbym prosić Cię o źródło tej informacji? Jakie badania przeprowadzałeś, czy możesz podzielić się ich wynikami oraz zastosowaną aparaturą pomiarową?

Bo informacje te pochodza wprost od producenta. To jeden z uczciwszych producentów i w większości przypadków opisuje co sprzedaje, podobnie jak firma Tropica.

A Waszym zdaniem Panie Przewodniczący, co jeszcze za cudowne środki mógł dodać producent, aby zwiększyć zawartość potasu lub jego przyswajalność przez rośliny? Przecież gdyby był za słaby efekt, to zaleciłby chyba po prostu większe dozowanie.
Ostatnio edytowano 13 sie 2010, 15:11 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

13 sie 2010, 15:10   (#11)  

Andrzej-Lepper napisał(a):Takimi skrótami myślowymi narobicie więcej złego niż dobrego.
Producent w ani jednym miejscu nie podaje metody na przygotowanie "uzupełniacza". Seachem informuje jedynie jakie stężenie soli potasowej stosuje nie zdradzając tajemnicy handlowej dotyczącej dezaktywacji związków chloru.


Wszystkie nawozy akwarystyczne z obecnością potasu posiadają siarczan potasu w składzie.

Andrzej-Lepper napisał(a):Należy zadbać o odpowiednie środki pomocnicze dostępne w oryginalnym nawozie aby zapobiec niekorzystnym skutkom jego stosowaniu w akwarium. Proponuje zaplanowanie tych rozwiązań w powyższej recepturze, być może Seachem wspomina o tym na swojej stronie internetowej choć generalnie każda poważna firma trzyma takie informacje w tajemnicy i nie opuszczają one nigdy pomieszczeń laboratoriów.


Jakie procedury masz na myśli?Krzysztof
 

13 sie 2010, 21:34   (#12)  

spider ja ci suszyłem głowę o seachem fluorish ( czyli ten pełno składnikowy nawóz dla roślin) no ale dzięki za potassium też, no ale może podasz recepturę na ten z nawiasu?nazer
 

13 sie 2010, 22:23   (#13)  

Świetna robota :D

Avatar użytkownika

Adamynas
Aktywny użytkownik
 
Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

14 sie 2010, 01:23   (#14)  

ekhem poza tym że wydaje mi się że SZ. P. przewodniczący to ten sam dzieciak co jedyny-normalny to luz...

co do dalszej dyskusji w tym temacie to wydaje mi się niecelowa - zadawanie pytań z grubsza nie mających żadnego sensu i naskakiwanie na użytkowników oraz agresywny ton wypowiedzi - panowie i panie wydaje mi się że mamy przykład wyjątkowo natarczywego trolla :roll:

Avatar użytkownika

Waleń
Aktywny użytkownik
 
Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

19 sie 2010, 21:22   (#15)  

może ktoś wrzucić skan etykiety bo jestem piratem ściągam nawozy z neta xD

Avatar użytkownika

Waleń
Aktywny użytkownik
 
Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

19 sie 2010, 21:52   (#16)  

Na stronie producenta jest więcej danych niż na etykiecie, link podałem wcześniej. No chyba że chcesz ten skan wydrukować, przykleić na butelkę i pokazać roślinom, zeby lepiej rosły, to wtedy co innego, przecież na Sechema nie będą wybrzydzać :wink: :lol: .
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

31 sie 2010, 19:06   (#17)  

Krzysztof Jania napisał(a):Wszystkie nawozy akwarystyczne z obecnością potasu posiadają siarczan potasu w składzie.

Nie wszystkie - nie wprowadzaj ludzi w błąd. Przynajmniej jeden ze znanych mi nawozów to roztwór KCl.

ps. Można łatwo "uśpić" rybkę jeśli wpłynie prosto w dawkę nawozu.

ps. 2 - co do wcześniejszej dyskusji o związkach siarki - pisałem już kiedyś na forum o swoich eksperymentach z K2SO4 i kumulacją siarczanów w akwarium - krzaki mają to gdzieś - łącznie z niby mało odpornymi na siarczany mchami. SO4 powyżej 300 mg/l. Swoją drogą związki siarki są pompowane przez rośliny w podłoże w celu jego zakwaszenia. (wtórny obieg żelaza i czegoś tam jeszcze z cięższych metali...

ps. 3 - wrażliwość na chlor wzrasta w miękkiej wodzie. W wodzie średnio twardej i twardej przy stosowaniu KCL do uzupełniania potasu w dawkach dziennych ciężko krzaki podtruć chlorem.

ps. 4 - jeśli ktoś będzie ciekawy który nawóz to KCl - moja odpowiedz: Policz sobie leniu z dawkowania i rozpuszczalności soli.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika

diki
Aktywny użytkownik
 
Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28Powiązane tematy
 • Czy Seachem Flourish Nitrogen podniesie również K?

  W składzie Seachem Flourish Nitrogen znajdujemy: - Azot całkowity: 1,5% - Rozpuszczalny tlenek potasu (K2O)2%. Instrukcja (PL/EN) określa zmianę poziomu N jaka zajdzie po użyciu nawozu. Nic nie wspo...

  Wyświetlenia: 821 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Jak szybko rozpuszcza się Co2 z dzwona?

  Dzień dobry wszystkim! Pytanie jest następujące: sprawiłem sobie do małego baniaczka ok. 20l zestaw ISTA BUTLA CO2 Z DYFUZOREM, pytanie dla obytych: jak szybko powinien znikać z dzwonu bąbel z gazem,...

  Wyświetlenia: 1113 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Rozpuszczające się rośliny. Pomocy

  Witam serdecznie. Od tygodnia mam problem z roślinami. Zaczęły się dosłownie robić przezroczyste i rozpuszczać. Nie wszystkie i też nie w całości, w większości przypadków tylko dolne partie. NO3 ok 20...

  Wyświetlenia: 3464 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

 • Rozpuszczanie się liści

  Cześć. Dwa miesiące temu do starego akwarium wprowadziłem kilka nowych roślin, które lepiej lub gorzej przyjęły się. Problem mam z jedną, która wypuszcza nowe liście dość intensywnie, ale bardzo szybk...

  Wyświetlenia: 1353 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Skręcające się liście, blade kolory roślin

  Witam Proszę o pomoc w identyfikacji niedoborów. Objawy: 1. Echinodorus red diamond - liście są złożone wzdłużnie na pół, a końce wywinięte w "haczyk". 2. Pogostemon erectus i rotala Indica...

  Wyświetlenia: 910 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu