Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Przejście na RODozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

12 wrz 2014, 21:26 Przejście na RO  (#1)  

Witajcie.

Jakiś miesiąc temu przeszedłem z wody kranowej na RO.
Przyczyna oczywista - nieznane parametry wody i ni jak nie mogłem osiągnąć dobrej kondycji roślin. Zawsze były blade, niewybarwione, jakby zwiędnięte, nienaturalny kształt liści...

Po przejściu na RO, widać, jak ogromne znaczenie ma woda. Nowe liście roślin zmieniły się znacznie. Wreszcie nabrały masy, jędrności, zaczęły połyskiwać... W pierwszym odruchu, chciało by się powiedzieć: "idzie w dobrym kierunku"...

Jednak nie do końca...

Świeże odrosty mają niemal biały kolor. Wydaje się, brak Fe... Ale czy na pewno? Równie dobrze może to być niewystarczająca ilość Mg, którego niedostatek powoduje blokadę wchłaniania Fe i kółko się zamyka.

Przycięte roślinki, po przejściu na wodę o znanych parametrach, swoje młode odrosty mają wyglądające znacznie lepiej niż młode odrosty ziela na kranowicie (mówię o kształcie, masie, jędrności; kolor - porażka). Jednakże starsze listki takiego kilkutygodniowego odrostu na RO psują się i zaczynają pokrywać zielonym glonkiem, co wskazuje na braki mobilnych makro. Jakim, kurna, cudem, skoro na miększej wodzie mniejsze ich ilości powinny zaspokoić apetyt roślin. Test kropelkowy NO3 (JBL) wykazał ponad 20 ppm, PO4 (JBL) poza skalą.

Pamiętajmy, że na kranowicie jechałem dobre 6 lat i eksperymenty na tamtej wodzie pozwoliły mi odrobinę ją poznać i nabrać wiedzy, jak nawozić (sole), by względnie to wyglądało. Od dłuższego czasu na wodzie kranowej nie miałem problemu z glonami. A przerabiałem wszystko - od zmasowanych nitek, przez zieloną watę, po totalny zakwit wody, że na 2 cm widziałem, na sinicach i krasnalach skończywszy. W wodzie szampan. Moim jedynym problemem aktualnie jest kondycja roślin, której daleeeeeko do określenia "dobra", nie mówiąc o "bardzo dobra" czy "doskonała".

Wodę mineralizuję Mineral RO brązowy V2 z akwanawozy (http://www.akwanawozy.com.pl/towar/229/mineral-ro-brazowy-v2-4000-litrow.html).

Mimo sporego już doświadczenia w prowadzeniu akwarium roślinnego - wszak to ładnych kilka lat - ponownie potrzebuję Waszej pomocy. Poproszę o podpowiedzi na temat:
1. jak po przejściu na RO dozować CO2? Zwiększyć (bo w miększej wodzie może się go więcej rozpuścić) czy raczej nastawić się na delikatną korektę w dół z uwagi na możliwość przyduszenia fauny? Pytam, ponieważ zauważyłem, że bąblowanie roślin zmalało - teraz pytanie, czy to efekt niedostatecznej ilości CO2 czy może nawożenie makro wymaga korekty in plus.

2. zakładam, iż mineralizator mam aplikować do nazbieranej w beczce wody RO w ilości uwzględniającej podmienianą wodę a nie całą objętość zbiornika, prawda? Skoro tak, czy nie za mało Mg w tym mineralizatorze? Wprawdzie stosunek do Ca jest ustawiony prawidłowo, ale może trzeba dodać trochę? Kolega z tego forum, którego mam przyjemność znać osobiście (matu), sugerował mi, że on, po przejściu na RO i mineralizator - wprawdzie używał innego niż ja - musiał dodać z 5 ppm, gdyż bez tego rośliny przestawały bąblować.

3. z uwagi na litraż baniaka (300 l) oraz zbiornik (beczkę) na uciurkaną wodę RO (tylko 60 litrów), podmiana wody możliwa tylko w 20%. Poradźcie, jak mam teraz nawozić. Sam chciałem doprowadzić do sytuacji w której NPK będzie 10/1.5/20, mikro Plus Intermag do 0,2 ppm Fe, reszta (do 0,4 ppm Fe z chelatu). Jednakże widzę po reakcji roślin, że takie coś chyba się nie sprawdzi. Mam złe przeczucie, że po przejściu na RO zdestabilizuję baniak i ciężko mi będzie wyjść na prostą.

4. jak wyprowadzać baniak z kłopotów? Nie bać się i zwiększyć mikro czy samo Fe. A może Mg? Zwiększyć NO3? Zaprzestać dozować K2SO4 (mogące blokować Mg, które pozostawić jak jest w mineralizatorze) i polegać na niby wystarczającej ilości K z KNO3 - zgodnie z sugestiami EI?

Help!

O zbiorniku:
300 litrów brutto, 3x54W T5, butla CO2 z narurowym reaktorem, Tetra EX 1200 z pompą centralnego ogrzewania zamiast oryginalnego wirnika (cyrkulacja ok), woda szampan, grys bazaltowy w podłożu (6 lat), roślin gęsto na całej powierzchni podłoża.

Nawożenie do tej pory (kran nieznany, jeśli idzie o Ca i Mg; NO3 oraz PO4 śladowe ilości - w zasadzie wszystko, co w zbiorniku, pochodziło z soli): ok. 20-30 ppm NO3, ok. 40 ppm K (jako suma KNO3 z K2SO4), ok. 4-5 PO4, 0.2 ppm Fe z mikro Plus Intermagu.uszy
Stały bywalec
 
Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 wrz 2014, 10:28 Re: Przejście na RO  (#2)  

Color Fe + brutusa bym dodał i zaczekał :wink:
Co do RO i gazu 3b/s powinno ustabilizowac baniaczek po tygodniu 4b/s RO w stosunku 1:2 dodaję
Podmiana raz na tydz. u mnie.

Avatar użytkownika

lanicor12
Początkujący
 
Posty: 5
Dołączył: 09 wrz 2014, 10:32
Miasto: Gryfino

16 wrz 2014, 11:33 Re: Przejście na RO  (#3)  

Widzę lokalizacja: Gdańsk
Z jakiego ujęcia masz wodę?
Miałem podobny problem, kiedy przeszedłem na RO (a właściwie na demineralizowaną) z mineralizatorem Seachem. Z glonami problemów nie było, ale rośliny marniały i to bardzo szybko. Zwiększenie dawek nawozów niewiele pomagało, a pojawiał się pył na szybach i nalot na kamieniach.
Efekt był taki, że wróciłem do kranovitu z domieszką demineralizowanej. W kranie mam wodę głównie z ujęcia Straszyn (SNG miesza wodę) i testy mówią o GH 12-14, KH 10-12. Mieszam 50/50. Rośliny rosną bardzo dobrze, glony w "normie".
Rada dla Ciebie:
1. albo zmień mineralizator - może ten, którego używasz nie jest najlepszy (złe proporcje, może złe sole, etc.)
2. albo przejdź na mieszankę kranovit/RO

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

16 wrz 2014, 12:15 Re: Przejście na RO  (#4)  

Mieszkam na Ujeścisku i przypuszczalnie większość mieszaniny wody, która leci w moim kranie pochodzi ze Straszyna. Od jakiegoś czasu SNG (Saur Neptun Gdańsk) domieszkuje wodę z ujęcia powierzchniowego (Straszyn) wodą z ujęć głębinowych. Niestety, ani z mapy na stronie SNG ani z mojej korespondencji do dostawcy wody nie jestem w stanie precyzyjnie dowiedzieć się, jakie są parametry mojej kranówy. Badać jej w laboratorium i płacić za to nie miałem ochoty. Stąd decyzja o przejściu na RO z mineralizatorem.

Color Fe + brutusa bym dodał i zaczekał

Color Fe to, domyślam się, mikro bądź samo żelazo jednej z linii nawozowej... Pewnie sobie to znajdę w sieci... Co to jest brutus? O tym pierwsze słyszę.

Od popełnienia pierwszego wpisu w tym wątku podniosłem mikro (na razie o 50% - do jakichś 0,3 ppm Fe/tydzień oraz samo Fe z chelatu - kolejne 0,3 ppm/tydzień w dawkach dziennych). Rośliny odpowiedziały bladą zielenią na szczytach, ale daleko im jeszcze do oczekiwanej barwy.

Teraz waham się, czy kontynuować podnoszenie Fe. Jeśli już, zrobię to oczywiście stopniowo - w ciągu kolejnych dwóch-trzech tygodni.

2. albo przejdź na mieszankę kranovit/RO

To w zasadzie zrobiłem, bo przecież do tej pory lałem wyłącznie kran. Podmiany 20% (bo nie dysponuję większym naczyniem, by naciurkać więcej RO - bańka 300 litrów najmniejsza nie jest) spowodowały w zasadzie mieszankę RO/kranowit po pierwszych kilku. To właśnie po nich się pogorszyło.uszy
Stały bywalec
 
Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 wrz 2014, 14:31 Re: Przejście na RO  (#5)  

To witam sąsiada...
Masz wodę w większości ze Straszyna, chyba, że mieszkasz w rejonie ujęcia Zakoniczyn... Ujeścisko jest duże :)
Korzystamy najpewniej z tej samej wody, przy czym u mnie mieszanka dest/kran działa, a u Ciebie piszesz, że nie do końca.
Mieszanka kranovit/RO - tu miałem na myśli mieszankę bez mineralizatora.
Zatem, albo coś nie tak w mikro/marko, albo pozostanie Ci feng shui i inne ustawienie baniaka (światło?)

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

16 wrz 2014, 14:51 Re: Przejście na RO  (#6)  

rrosi napisał(a):To witam sąsiada...

O, to jest nas tu jeszcze więcej... Jednego sąsiada i forumowicza jednocześnie znam osobiście. Mieszka w bloku naprzeciwko.
Ja jestem z Piotrkowskiej. Czort wie, z jakiego głębinowego ujęcia mam wodę. Powierzchniowe to na pewno Straszyn.
No i ja RO zmineralizowałem przed każdą podmianą. Bałem się wlać czyste RO, chociaż może powinienem był.
Może po prostu powinienem cierpliwie poczekać kilka tygodni aż woda w baniaku osiągnie stężenia docelowe - ustabilizuje się na skumulowanych wartościach Ca:Mg dla RO.

Dzięki za zainteresowanie.uszy
Stały bywalec
 
Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 wrz 2014, 15:33 Re: Przejście na RO  (#7)  

hmmm. Co ja bym zrobił w takiej sytuacji...?
Odstawił ten mineralizator. zrobił bym podmianki:
- w 1 tygodniu: 70% RO / 30% kran
- w 2 tygodniu: 60% RO / 30% kran
- w 3 i dalej 50/50
Oczywiście nawożenie normalnie (marko/mikro)

Na mojego nosa, to mineralizator był źle zbilansowany i czegoś tam zabrakło, albo coś blokowało.

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

16 wrz 2014, 19:11 Re: Przejście na RO  (#8)  

Witam Gdansk Chełm sie klaniaskarszewiak
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył: 16 sty 2011, 23:05

16 wrz 2014, 19:16 Re: Przejście na RO  (#9)  

Ja jechałem ponad rok na tym:
Uzdatniacz HydRO Aqua KH=0 GH=5 KREWETKI
KH dawały mi skałki w baniaku, około 3.

Na kondycje roślin nie narzekałem a i z samym mikro nie przesadzałem z powodu krewet.
Braku Mg bym nie podejrzewał, zawsze możesz sypnąć trochę z soli.

Avatar użytkownika

matu
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

16 wrz 2014, 19:41 Re: Przejście na RO  (#10)  

Witam, witam.
Dobrze wiedzieć, że w okolicy jest więcej Kolegów Zielarzy. Pozdrawiam Chełm i Ujeścisko, i w ogóle całe Trójmiasto!

Matu, Twoje porady już znam z prywatnych wiadomości, tak więc Twój system nawożenia nie jest mi obcy, ale dzięki za wpis w moim wątku. :-) Zresztą Twoją aktywność na moje kłopoty już wymieniałem w pierwszym post-ie. :-)

Zastanawiam się, czy nadmiar fosforu w wodzie (wynik testu poza skalą, o czym także pisałem wcześniej) nie spowodował blokady wchłaniania mikro i dopóki nie ustabilizują się pożądane proporcje NO3:PO4 (fosforu nie podaję ostatnio w ogóle przy podmianach, by doprowadzić do 10:1-1.5, a makro nawożę 1x na tydzień przy podmianie właśnie - chyba o tym nie wspominałem wcześniej), nawet przy zwiększonej podaży mikro, to [mikro] się nie wchłonie tak jak powinno. Ma to sens?

Ps. trochę mnie zaczyna denerwować pojemność beczki, do której zbieram wodę RO. To tylko 60 litrów, co stanowi zaledwie 20% pojemności akwarium. Najchętniej kupiłbym sobie drugą taką samą. Tylko, kurna, gdzie to przechowywać?uszy
Stały bywalec
 
Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

16 wrz 2014, 23:15 Re: Przejście na RO  (#11)  

Kiedyś też kombinowałem z solami, patrząc na parametry. Od jakiegoś czasu nawet ich nie mierzę (oprócz PH i KH - i to raz od wielkiego dzwonu).
Wyszedłem z założenia, że chemik i biolog ze mnie raczej słaby i zabawy z parametrami i solami to wyższa szkoła jazdy. Dlatego też m.in zrezygnowałem z zabawy z mineralizowaniem RO i z soli. Kupiłem 2 nawozy AZOO.
Ze względu na sporą ilość Microsorium i Parvulę, dodają także K2SO4.
Może też tędy droga?

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

23 wrz 2014, 15:26 Re: Przejście na RO  (#12)  

20 % podmiany , na bazalcie i 40 k co tydzien. Megalomania potasowa. Odstaw K zupelnie, bo z tak kumulacja bedziesz walczyl pare tygodni. Masz zablokowany Mg. Jak kumulacja zejdzie podawaj 10 ppm na tydzien.

Avatar użytkownika

thors
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 14 sty 2006, 18:27
Miasto: Włocławek

23 wrz 2014, 17:02 Re: Przejście na RO  (#13)  

Kolego, 40 ppm K podawałem na kranowicie. Przy mniej - więcej takim nawożeniu rośliny prezentowały się jeszcze w miarę najlepiej.

Jak napisałem wcześniej, z powodu nieznanych parametrów wody, postanowiłem przejść na RO.

Od tamtego momentu doprowadzam do sytuacji, w której "czyszczę" wodę z kumulacji. Po każdej podmianie mierzę parametry NO3 i PO4. W miniony weekend po raz pierwszy podałem 5 ppm NO3 na cały baniak (z KNO3), aby doprowadzić do 10 ppm NO3. Oprócz 0,2 ppm Fe z Mikro Plus + 0,4 ppm czystego Fe z chelatu nic więcej.

Domyślam się, że kumulacja potasu może doprowadzić do zablokowania magnezu, a ten z kolei blokuje wchłanianie Fe. Co zresztą widać na roślinach.

Dlatego rozważam, czy nie podać dodatkowo 5 ppm Mg (oprócz tych 6 z mineralizatora). Dobry pomysł?

Dziękuję za zainteresowanie.uszy
Stały bywalec
 
Posty: 302
Dołączył: 22 wrz 2009, 22:45
Miasto: Gdańsk

24 wrz 2014, 00:21 Re: Przejście na RO  (#14)  

Jeśli po przejściu na RO zrobiłeś 5 podmian to OK, możesz dołożyć trochę MG. Jeśli nie to czekaj aż K zejdzie. Od nadwyżki K rośliny bieleją. Gdy K jest ok, a brak Mg to najpierw stare liście reagują w postaci żółtej smugi na krawędzi liścia a rośliny czerwone dostają plam. Gdy jest totalny brak Mg to dopiero jest chloroza. Braki no3 również powodują bielenie. Zastanów sie czy nie dołożyć do pieca. Na testy nie patrz tylko raczej na podaż. Przy tym światełku to minimum 5 NO3 i 1 Po4 na tydzień. Inaczej sięgną Cię za chwilkę nitki.

Avatar użytkownika

thors
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 14 sty 2006, 18:27
Miasto: WłocławekPowiązane tematy
 • Przejście na EI

  Witam . Po 2 miesiącach prób z nawożeniem nawozami aqua artu jestem wykończony... Czas przejść na EI . Czytałem, czytałem i coś tam zrozumiałem. Została jedna sprawa do rozwiązania, mianowicie : Czy ...

  Wyświetlenia: 7930 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Przejście z kran/Ro na RO + mineralizator

  Witajcie, obecnie mieszam wodę RO z kranem i próbuję uzyskać odpowiednie stężenie nawozów niejako "na oko" poprzez nawożenie solami. Zastanawiam się nad przejściem na RO + mineralizator, gdz...

  Wyświetlenia: 438 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Przejście na RO, proszę o poradę jak nawozić

  Witam, udało się zakupić filtr RO i zrobić restart zbiornika wymieniając całą wodę na przefiltrowaną. Została on zmineralizowana, specyfikiem o nazwie "pomarańczowy". Po zastosowaniu soli, ...

  Wyświetlenia: 738 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Przejście z kranówki na studnię..

  Z uwagi na wysokie kh, gh w Łódzkiej kranówce narodził się pomysł przejścia na wodę ze studni, jestem już po pierwszych testach. Po ogrzaniu do temp pokojowej testy zoolek pokazują : ph 7.0 gh 9 kh ...

  Wyświetlenia: 2405 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

 • Przejście z EI na nawozy firmowe - POMOCY - zakwit itp.

  Cześć. Przeglądałem dziesiątki stron tego forum, ale jeszcze nie udało mi się wyklarować pewnych kwestii, więc pytam wprost Was, drodzy koledzy i koleżanki :) Mam akwarium 45l z obsadą: 10x neon sim...

  Wyświetlenia: 1649 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.