Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Problem w akwa na ziemi po 6 miesiącach od startuDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Witam,
Jestem początkujący. Trochę czytam i staram się na tej podstawie rozwiązywać swoje problemy w akwarium, ale teraz już sobie nie radzę.
Proszę o pomoc w doprowadzeniu zbiornika do dobrego stanu.

Dane Akwarium:
80x35x40 112l
pokrywa standardowa z oświetleniem 2x 18 W T8
De LUX PRO 965 6500K i SYLVANIA GROLUX 8500K
filtr zewnętrzny Eheim Professionel 4+ 350
grzałka Eheim Jager 100W.

Podłoże:
ziemia przykryta drobnym żwirkiem/piaskiem

Parametry wody po ostatniej podmianie
pH 7,0
Fe 0,2
GH 11
KH 4
Fe 0,4
pH 7,2
NO3 20-30
PO4 20

Temp. 26 C

Obsada:
10 x neon czerwony,
6 x otosek,
8 x kirysek panda,
X x helenki

dodane 3 tygodnie temu: 12 x bystrzyk ozdobny

Rośliny:
niskie kryptokoryny z przodu
2 x wysoki anubias,
2 niskie żabienice
duża ilość dwóch odmian hygrophilii

Przez pół roku akwarium było "bezobsługowe" podmiany co 2-3 tygodnie po 20L) a roślinki ładnie rosły. Później zaczęły się kłopoty. Rośliny przestały rosnąć. Te które padły wymieniłem na nowe, które też zaczęły marnieć. Właściwie możliwie trzymały się tylko żabienice.
Czytałem, że na ziemi wszystko powinno rosnąć przynajmniej przez rok a tu taka niespodzianka. Kupiłem test Fe, sprawdziłem i pokazał 0.
No to zacząłem kombinować z nawozami.
K, Fe, Carbo i Hydro mineral do podmienianej wody (podmieniam 50/50 kranówka z RO). Wszystko Aqua art. Stosuję je od niecałych dwóch tygodni.
Roślinki od tygodnia już ruszyły tzn. zaczęły pojawiać się młode liście. Jeszcze widać po nich braki micro (tak ja to diagnozuję :? - dziurki w młodych liściach, skręcające się końcówki niektórych liści, skrócenie międzylędźwi), ale w nawozie Fe są też podobno inne pierwiastki, więc może powinienem poczekać aż nawozy zadziałają i objawy przeminą.

Niestety podkusiło mnie i przed doprowadzeniem roślin do porządku dokupiłem 12 bystrzyków.

Parametry wody podane wyżej, to dane po ostatniej podmianie. PO4 skoczyło do tak dużej wartości ostatnio. Teraz nie wiem, czy to ma związek z dokupieniem ryb, czy z podawaniem przeze mnie nawozów. Do tej pory PO4 sprawdzałem bardzo rzadko i było zawsze bliskie 0. Praktycznie nie miałem problemów z glonami, więc się tym nie przejmowałem.

Czy PO4=20 może być szkodliwe dla rybek?
Czy skoro już rośliny zaczęły ponownie rosnąć to zjedzą te PO4?
Czy nie przerybiłem zbiornika? Z NO3 daję sobie radę (nie przekracza 40-50) i jak na razie z glonami oprócz drobnych wykwitów na szybie nie mam problemów.
Zamierzam przez 2-3 tygodnie przyjąć następujący schemat postępowania:
- podmiany co 7 dni 20L,
- codzienne dawkowanie Fe i K w zalecanych przez producenta dawkach,
- codzienne dawkowanie Carbo w płynie w ilości 1,5 zalecanej dawki.
Czy coś jeszcze powinienem zrobić?Arkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Podmiany wody rób częściej. Narazie i co 2 dni. Takie Po4 to proszenie się o kłopoty

Avatar użytkownika

Wojtekxxx9
Stały bywalec
 
Posty: 484
Dołączył: 26 sty 2017, 06:18

Być może się ziemia wyjałowiła. Ale ile jej miałeś w akwa, jaka warstwa? Dodawałes do niej gliny? Kulki gliniasto torfowe? Akwa low tech maja problemy z potasem. Może to jego ci zabrakło?

Avatar użytkownika

pitero21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 292
Dołączył: 01 lis 2013, 17:16

De LUX PRO 965 6500K - tu bym się zastanowił nad wstawieniem dobrej akwarystycznej świetlówki Dziennej czyli jakiś day light i powiem szczerze że przy tak małym natężeniu światła wstawiłbym 2 taką sama usuwając specjalistyczną dla roślin.

Dużo masz tego piasku? Pamiętaj że piasek tworzy często warstwę nieprzepuszczalną (beztlenową) i ziemia nie ma jak oddychać.
To tak dodatkowo...

A teraz czym ty żeś mierzył ten fosfor i w jakich wartościach podajesz?
Bo widzę że azot to na pewno podajesz w Mg/l ale fosfor 20?? Chyba 2?

Nie dawkuj Fe codziennie - najłatwiej narobić sobie kłopotów dużą ilością żelaza. Myślę że utrzymywanie 0,01mgl ci wystarczy a już na pewno nie przekraczałbym wartości 0,025 w baniaku.
Potas podawałbym codziennie w zalecanej dawce i obserwował.

Co ty za nawozy podajesz? Tylko Potas i żelazo? Jeżeli tak to no3 skoczyło przez zwiększoną obsadę a po4 przez gnijące rośliny.

Zanim wprowadziłeś bystrzyki akwarium nie było przerybione teraz troszkę jest :)

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Silveraun napisał(a):De LUX PRO 965 6500K -

To jest bardzo dobra świetlówka. Ja nie wiem jaka jest dla ciebie lepsza. Jak chodzi o barwę światła jak najbardziej ok. Oddawanie barw najlepsze z możliwych ( w koncu wykorzystywana jest w zakładach graficznych i lakiernia :-D) .
Pozdrawiam DarekP

Avatar użytkownika

onem
Poznaje temat
 
Posty: 149
Dołączył: 30 mar 2009, 11:42
Miasto: Wysoka

pitero21 napisał(a):Być może się ziemia wyjałowiła. Ale ile jej miałeś w akwa, jaka warstwa? Dodawałes do niej gliny? Kulki gliniasto torfowe? Akwa low tech maja problemy z potasem. Może to jego ci zabrakło?


Ziemi było 3-4cm. Żadnych kulek nie dodawałem. Zakładałem, że ziemia wystarczy i przez pół roku było ok. Wyglada na to, ze po pół roku ziemia się wyjałowiła.

Silveraun napisał(a):De LUX PRO 965 6500K - tu bym się zastanowił nad wstawieniem dobrej akwarystycznej świetlówki Dziennej czyli jakiś day light i powiem szczerze że przy tak małym natężeniu światła wstawiłbym 2 taką sama usuwając specjalistyczną dla roślin.

Z tego co czytałem to świetlówki, które dobrałem przy tej mocy są optymalne. Niemniej jednak do oświetlenia jeszcze wrócę po ustabilizowaniu chemii.

Silveraun napisał(a):Dużo masz tego piasku? Pamiętaj że piasek tworzy często warstwę nieprzepuszczalną (beztlenową) i ziemia nie ma jak oddychać.
To tak dodatkowo...

3-6cm. Piasek jest pomieszany z drobnym żwirkiem. Mimo tego czasem zabombluje. To jednak chyba nie jest szkodliwe. [/quote]

Silveraun napisał(a):A teraz czym ty żeś mierzył ten fosfor i w jakich wartościach podajesz?
Bo widzę że azot to na pewno podajesz w Mg/l ale fosfor 20?? Chyba 2?

20! :oops: Mierzyłem testem JBL i dopiero odczytałem wartość po zmierzeniu w próbce 1ml wody z akwa plus 9ml wody demineralizowanej. Skala jest do 1,8 x 10 i było jeszcze troszeczkę bardziej niebiesko :shock: Czy to może zaszkodzić rybkom??? To jest na ten moment moja największa obawa, ponieważ nigdzie o tym nie jest napisane.

Silveraun napisał(a):Nie dawkuj Fe codziennie - najłatwiej narobić sobie kłopotów dużą ilością żelaza. Myślę że utrzymywanie 0,01mgl ci wystarczy a już na pewno nie przekraczałbym wartości 0,025 w baniaku.
Potas podawałbym codziennie w zalecanej dawce i obserwował.

Silveraun"]Co ty za nawozy podajesz? Tylko Potas i żelazo? Jeżeli tak to no3 skoczyło przez zwiększoną obsadę a po4 przez gnijące rośliny.


Podaję codziennie K, Fe, Carbo a do podmienianej wody Hydro mineral (podmieniam 50/50 kranówka z RO). Wszystko firmy Aqua art. (Planta Gainer PRO Ferro+...itd) Stosuję je od niecałych dwóch tygodni.
Potas podaję codziennie. Mam jednak pecha i od dwóch tygodni w żadnym sklepie nie mogę znaleźć testu. Jednak chyba potasem nie powinienem narozrabiać?
NO3 jest chyba w dobrym przedziale. Zawsze tyle miałem. Może faktycznie ostatnio troszkę skoczyło (przez te bystrzyki) ale mam nadzieję, że przy moim filtrze to jeszcze z tydzień i się znowu ustabilizuje.
W jakim przedziale powinno być NO3? Wg tego co czytałem 20-30 jest dobre dla roślin i nie szkodzi jeszcze rybkom.
Gnijące rośliny staram się teraz usuwać z jeszcze większą uwagą niż wcześniej. Czy mogą zachodzić jakieś procesy w ziemi, że mi tak PO4 skoczyło?

Fe - dlaczego nie przekraczać 0,025? Wszędzie zalecają utrzymywać przedział 0,2-0,5.
Podając żelazo kontroluję je teraz co kilka dni, żeby tego przedziału nie przekroczyć.
Opis producenta nawozu:
"Ogólny opis:
Wzbogaca wodę w żelazo w przyswajalnej dla roślin formie oraz uzupełnia poziom niezbędnych mikroelementów: mangan, cynk, miedź, bor, molibden, w optymalnych ilościach i proporcjach.

Dawkowanie i wydajność:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium."
Podaję 2ml na akwa 112l.

Wieczorem zamieszczę jeszcze zdjęcia jak wyglądają moje rośliny. Jak na mój gust ewidentny brak microArkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Wyjałowienie ziemi w akwarium po pół roku?
Pierwszy raz słyszę, szwagra zbiornik 260l chodzi na ziemi 2 lata i rośliny rosną super nawet bez Co2.

Avatar użytkownika

szopcio2008
Stały bywalec
 
Posty: 354
Dołączył: 10 lis 2015, 13:54
Miasto: Biłgoraj

Kilka zdjęć. Większość młodych, dziurawych liści wyciąłem przy ostatniej podmianie, ale jeszcze coś zostało.


Bardzo proszę o diagnozę.
Jeżeli to nie wyjałowienie ziemi, to może nadmiar PO4 przyblokował inne pierwiastki?Arkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Wracając do światła - chodziło mi oto iż przy bardzo niskim oświetleniu bo jakieś 0,35 w/l skłaniałbym się przy 2 dziennych - mocnych aczkolwiek z nie pelnym spectrum świetlówkach niż 1 dziennej + specjalistyczną. Aczkolwiek jeżeli wcześniej przy nich rosły rośliny dobrze to bym nie kombinował.

Fe 0,1-0,25 - tak miało być :)

No3 to myślę że nie powinieneś przekraczać 10 a już na pewno przedziału 10-20. Chodzi o ilość roślin w baniaku. Masz dość mało roślin więc nie potrzeba dużych stężeń. A nadmiarami zawsze zajmą się gloniska.

Po4 to powiedziałbym ok 0,8 mg/l

Co do potasu to możesz nim namieszać - jego duża ilość zablokuje wchłanianie No3 i Po4.
A jak chcesz testy na potas to nie kupuj innych jak jbl a już na pewno nie zooleka - całąreszte można śmiało tańszego zooleka ;)

Powiedz mi czy grzebałeś ostatnio w podłożu? Bo ja mam taką myśl. Przez piasek zablokowałeś swobodny dostęp wody do ziemi a przynajmniej w części akwarium - woda się do tych miejsc dostała i uwolniła skumulowany fosfor. To tylko założenie i tutaj pewności nie mam. Ale jedno wiem na pewno. Ziemia + piasek nie równa się niczemu dobremu. Czy taka mieszanka wystarczyła? nie wiem.

Jeżeli naprawdę masz po4 w wysokości 10mg/l to od razu podmianka myślę że tak z 40% objętości i zmierzyć stężenie jeżeli nadal będzie duże to za 2-3 dni powtórzyć.

I jeszcze coś bym zrobił - sprawdził test Po4 na wodzie Ro. Być może sam test jest uszkodzony.

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

W moim LT azot , zelazo sa niewykrywalne przez testy a wsio rośnie. Jest tam coś fosforu. Potas również prawie nie wykrywalny i to jego niby z założenia brakuje w LT. Na próbe kilka razy dziubnąłem potasem w tafle i rośliny po tym eksplodują.

Avatar użytkownika

pitero21
Zainteresowany tematem
 
Posty: 292
Dołączył: 01 lis 2013, 17:16

Silveraun napisał(a):Powiedz mi czy grzebałeś ostatnio w podłożu? Bo ja mam taką myśl. Przez piasek zablokowałeś swobodny dostęp wody do ziemi a przynajmniej w części akwarium - woda się do tych miejsc dostała i uwolniła skumulowany fosfor. To tylko założenie i tutaj pewności nie mam. Ale jedno wiem na pewno. Ziemia + piasek nie równa się niczemu dobremu. Czy taka mieszanka wystarczyła? nie wiem.


To co mówisz jest możliwe. Fosfor sprawdziłem po długiej przerwie dopiero po tym jak wymieniłem rośliny, które mi zmarniały na nowe. Spowodowało to miejscowe wzruszenie podłoża. Wszystko szybko odmuliłem, ale to co się dostało do wody to chyba spowodowało problem.

Silveraun napisał(a):Jeżeli naprawdę masz po4 w wysokości 10mg/l to od razu podmianka myślę że tak z 40% objętości i zmierzyć stężenie jeżeli nadal będzie duże to za 2-3 dni powtórzyć.

I jeszcze coś bym zrobił - sprawdził test Po4 na wodzie Ro. Być może sam test jest uszkodzony.


Mam na bank ponad 18, szacuję na 20mg/l. W niedzielę pobawiłem się w małego chemika i testowałem PO4 na wodzie demineralizowanej, kranówce, kranówce z nawozami, wodzie z akwarium, rozcieńczonej wodzie z akwarium i juz sam nie wiem na czym jeszcze. Test zmieniał kolor w zależności od stopnia rozcieńczenia wody z akwarium. W skali prawie zmieścił się przy 1:9. Woda demineralizowana i kranówka pozostawały czyste. Wnioskuję więc, że test jest dobry.
W niedziele już podmieniłem 20%. Nie miałem więcej wody demineralizowanej a nie chcę drastycznie zmieniać warunków rybkom. (podmieniam RO:kran 1:1) Mam nadzieję, że do soboty akwa wytrzyma bez podmiany, bo w tygodniu nie znajdę już czasu.

Wydaje się, że jest mało roślin, ponieważ nie chcą rosnąć. Kryptokoryny jeszcze za cztery tygodnie temu było dwa razy tyle, ale się zniszczyła. Pozostałych roślin, też nie dałbym rady posadzić gęściej.

A co sądzisz o stanie roślin - chodzi mi przede wszystkim o młode liście. Zanim jedne dobrze urosną to tuż przy nich wyrastają już nowe, praktycznie bez łodygi. To oznaka niedoboru micro?

pitero21 napisał(a):W moim LT azot , zelazo sa niewykrywalne przez testy a wsio rośnie. Jest tam coś fosforu. Potas również prawie nie wykrywalny i to jego niby z założenia brakuje w LT. Na próbe kilka razy dziubnąłem potasem w tafle i rośliny po tym eksplodują.


Ja miałem podobnie przez pół roku. Z tym że azot praktycznie zawsze był na poziomie 20 a reszta praktycznie niewykrywalne. Nawet jak robiłem podmiany co dwa trzy tygodnie. A ostatni się porąbało.Arkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Dochodzimy chyba do sedna sprawy. W podłożu zgromadził się fosfor i został w jednym momencie wypuszczony do słupa wody.
Ja bym tutaj czepił się tego piasku, który według mnie spowodował strefy gdzie nie było swobodnej cyrkulacji wody w podłożu i nagromadzenie się większych ilości pierwiastków.

Zagłębił bym się na twoim miejscu w literaturę i trochę poczytał i musisz ocenić jak dużo tego piasku jest i jakie są szanse iż jest to prawdą i czy nie warto go usunąć i wymienić wierzchniej warstwy (żwiru z piaskiem).

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Dzięki za sugestie.
Czytałem, że podłoża aktywne kumulują azot. Przy ziemi chyba się z tym nie spotkałem ale faktycznie nie wierzę w przypadki i też ten skok PO4 wiążę z grzebaniem w podłożu.
Na razie nie ruszam podłoża i podmieniam wodę.

Noszę się z zamiarem zmiany 112 na 240 lub 300, ale na razie muszę ogarnąć nawożenie i właśnie dobór podłoża.
Daję sobie jeszcze jakiś czas na eksperymenty na tym zbiorniku a potem wypływam na szerokie wody :DArkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Arkadeus napisał(a):Dzięki za sugestie.
Czytałem, że podłoża aktywne kumulują azot. Przy ziemi chyba się z tym nie spotkałem ale faktycznie nie wierzę w przypadki i też ten skok PO4 wiążę z grzebaniem w podłożu.
Na razie nie ruszam podłoża i podmieniam wodę.


Nie kumuluje się w przypadku dobrego przepływu wody czyli gleba przykryta żwirkiem.
Ty zmieszałeś żwirek z piaskiem - nie jest to sam piasek ale być może stworzył miejsca gdzie utrudniony jest przepływ wody i tam mogłyby się kumulować pierwiastki np fosfor.

Ja osobiście jestem za ziemia na żwirku - dobrze przyjmuje i przetwarza zanieczyszczenia. W zależności od pozostałych czynników nawozów nie trzeba wcale lub niewiele.

Ja mam na ziemi z tym, że na wodzie RO mineralizowanej.
Nauczyłem się po szkodzie iż trzeba wzbogacać mikro (sproszkowany lignit tudzież kulki) także tak owych nie dodałem do ziemi.
Jeżeli chodzi o dawkowanie na 96l (80l netto tak na oko) to u mnie wygląda tak:
No3 0,4 mg/l
Nh4 0,1 mg/l
K 2,5 mg/l
Po4 0,25 mg/l
Dziennie
Natomiast Mikro 2-3 razy w tyg tak że jedna dawka podnosi Fe o 0,04 mg/l
Podmieniam wodę raz na 2-4 tyg jakieś 20%
A baniak wygląda tak :)


Nigdy co prawda nie miałem akwa na aktywnym, ale z obserwacji tego co piszą ludzie to:
Pięknie jest 3-6 miesięcy i jak w tym czasie nie ustawimy nawożenia to dzieją się cuda wianki.
Jedno podłoże kumuluje ogromne ilości azotu drugie fosforu trzecie oddaje ogrom fosforu...
Trzeba podmieniać często wodę i korygować wartości...
I jak by nie patrzył jest to nadal tylko ziemia odpowiednio obrobiona i dzięki temu nie potrzebująca warstwy przykrywającej w formie żwirku...
Oczywiście jest z niej usunięte wszystko co złe a dodane wszystko co dobre - jak opisałem wyżej z tym dobrym wcale już tak cudnie nie jest ;)
Kosztuje ogromne pieniądze w stosunku do ceny ziemi...
Bzdurą jest, że nie można prowadzić HT na ziemi... ogólnie ja jestem za ziemią aczkolwiek kiedyś na pewno postawie baniak na aktywnym aby wypróbować różnice :)

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Ja zastosowałem piasek głównie dla moich ulubionych kirysków. Będę chyba musiał je ograniczyć tylko do jakiejś plaży. :(

No jak już moja 112 będzie tak wyglądać to przerzucam się na 240 lub 300 do salonu :) .

Podaj proszę jeszcze kilka informacji odnośnie swojego akwa:
- jakie masz oświetlenie W/l,
- czy podajesz CO2
- jaka warstwę ziemi dałeś pod żwirek,
- jaki rodzaj żwirku dałeś - podoba mi się taki ciemny.

Podmiany raz na 2-4 tygodnie i taki czysty zbiornik to właśnie mój cel. :DArkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Oświetlenie: 2x t8 18W (1x Opti plant 5000k, 1x Opti Natural 10000k diversa) oraz 1xt5 Juwel Day 6500k
Licząc w watach mamy 60 w na 80l = 0,75 w na litr. Oświetlam aktualnie baniak 8h na dobę.
Co2 jest podawane przez spiek 8-12h na dobę.

podłoże w tym akwarium to jak dobrze pamiętam 10l ziemi torfowej dla paproci. Przykrytą żwirkiem w większości czarnym kwarcowym o gradacji 2-3mm (bardzo lubią ryć kiryski :).Niestety nie pamiętam ile go dałem 15-20kg?
Jest tu też rozsypane troszkę aktywnego podłoża (po prawej stronie przy szybie). Cały 1kg Environment dla stabilizacji ph. Dosypany w Lutym nadal stabilnie trzyma Ph.
Na ziemie kładę zawsze moskitierę (miękką kupuje do cięcia w Leroy'u). Idealnie odgradza ziemie od żwirku i zapobiega przedostawaniu się jej do słupa wody. Większość osób kładzie siatkę budowlaną o oczkach 0,5mm ja wolę moskitierę o oczkach 1-2mm. Korzenie bez problemu się przedostają przez nią. Większość roślin można wyrwać z korzeniami przy odrobinie chęci.
Ziemi nie płuczę nie czyszczę nie wybieram żadnych patyczków (a w torfowej jest tego dużo).
Zbiornik ma krystaliczną wodę nawet po 2 miesiącach bez podmiany. Miałem w tym roku okres wyjazdów i czas jedynie na dolewanie wody ;) I gdzieś tyle stał bez podmiany. (Skróciłem wtedy czas świecenia do 6h odłączyłem co2 i nie dawałem żadnych nawozów).
Parametry jakie utrzymuje w baniaku to:
No3: 5-10 mg/l
Po4: 0,5-1 mg/l
K: 15-20 mg/l
Ph: 6
Gh 8-10
Kh: 1-2
Co2 mam stały test w baniaczku staram się aby był między zielenią a oliwką. Polecam zakup indykatora a płyn robienie samemu - na tym forum jest opis jak to zrobić.
Filtracją zajmuję się kubełek eheim 2224. Kiedyś był jeszcze wewnętrzny circulator 500 ale umarł śmiercią naturalną ;)
Fauna to jakieś 100-150 krewetek Bloody Mary oraz 10 Blue i Deep Blue Tiger
10 Tenczanek Wernera, 3 kosiarki i 2 Kiryski (3 pandy padły z nieznanych mi przyczyn:( )
Roślin jest jakieś 25 gatunków porastających cały baniaczek :)

Miałem z tym baniakiem sporo przejść i wojen bo uparłem się trzymać krewetki z rodziny nie tylko Neocardina ale i Cardina oraz mieć baniak typowo roślinny a jak wiemy krewetki w szczególności Cardina nie lubią zwłaszcza azotanów ;)

Ja również przymierzam się do 300 albo 450 - marzy mi się rośliniak z Paletkami ;)
A co tam trzeba umieć skomplikować sobie życie :D

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Dzięki za informacje. Na pewno pomogą mi zdecydować jak będzie wyglądało moje docelowe akwarium.
Oglądając różne akwaria dochodzę do wniosku, że będę musiał zwiększyć oświetlenie i sprawić sobie butlę.

Na razie jednak walczę ze swoim obecnym baniakiem i się uczę.
Zrobiłem podmianę wody 30L RO + 10L kranówki.
Przed podmiana sprawdziłem kontrolnie :
NO3 - 40
PO4 - ok 20
K - po pierwszym badaniu wychodziło grubo powyżej 20 więc stwierdziłem, że sprawdzę juz po podmianie.

Przez ten tydzień PO4 już nie skoczyło ale też nie zostało zjedzone przez rośliny

Parametry wody po podmianie 30L RO + 10L kranówki
GH 6,5
KH 3,5
NO3 30
Fe 0,25
PO4 13
K 50

Z powyższego wynika, że potasu to mam aż za dużo.
Zastanawiam się czy w takim przypadku dolewać teraz minerałów w związku z dolaniem 30L RO?
W minerałach, które mam do dolewania do RO jest także potas. Patrząc na moje roślinki i analizując wyniki pomiarów jestem coraz bardziej pewien, że brakuje im micro. Nie wiem tylko, czy dlatego, że brakowało ich w wodzie, czy też z powodu wysokiego PO4 lub K było przyblokowane ich wchłanianie.

Właśnie doczytałem na https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... entow.html :
"W warunkach akwariowych raczej mało prawdopodobny. Nadmiar fosforu może powodować niedobór mikroelementów (szczególnie cynku ale także miedzi, żelaza i manganu) lub według innego źródła potasu. Wbrew obiegowej opinii wysoki poziom fosforanów (3-5ppm) nie powoduje nadmiernego wzrostu glonów."Arkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Aby nie pozostawić tematu w połowie urwanego opisze także ostatni etap mojej walki z wodą. Może się komuś przyda.

Po tygodniu od ostatniej podmiany parametry wody praktycznie się nie zmieniły:
01.07 przed podmianą
NO3 20-30
Fe 0,3-0,4
PO4 13
K 45

Specjalnie poprzesadzałem jeszcze rano sporo roślin, ponakuwałem mocno podłoże. Powyższe parametry są już z badań po tych wszystkich eksperymentalnych zabiegach. Nie nastąpił przez to żaden skok PO4 ani NO3.

Wychodzi na to, iż to nie moje podłoże było przyczyną dużego skoku PO4 czy też K.
Myślę, że to kolejny dowód, że ziemia jest bardzo dobrym wyborem na podłoże.

PO4 na poziomie 13-20 miałem przez ponad 3 tygodnie. Nie nastąpił w tym czasie żaden zmasowany atak glonów.

Ponieważ rośliny żle rosną, nie zjadają fosforu to oczywiście zdecydowałem się na duuużą podmianę.

Podmiana 85l (przypomnę akwa 112l)
25l kran
60l RO
i czyszczenie filtra.
W akwa zostało ok 10-15 l starej wody.

Uzupełnienie Hydro Mineral zgodnie z zaleceniemi producenta do ilości dodanej wody RO.

Parametry wody 02.07 po podmianie 85l

GH 5
KH 3,5
NO3 20
Fe 0,2
PO4 2,4
K 10

Zastanawiam się teraz czy test NO3 mam dobry, ponieważ praktycznie za każdym razem mam poziom NO3 w granicach 20-40.

Mam nadzieję, że wychodzę na prostą i że roślinki trochę bardziej ruszą i zjedzą nadmiar PO4.

Proszę o radę, czy przy powyższych parametrach zwiększyć poziom K i Fe :?:

Martwi mnie jeszcze mała różnica pomiędzy GH i KH.
Czy nie powinienem dodać jeszcze Hydro Mineral :?:

No i jeszcze dołożyłem jedną LEDDY TUBE RETRO FIT AQUAEL 16W Plant. Zastępuje niby 30W T8 dł. 90cm.
Teraz dokształcam się w zestawach CO2.Arkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Za duża tą podmianę trzasnąłeś na 1 raz. Praktycznie zrobiłeś pół restart bo eko masz zaburzone teraz. Jak na mój gust lepiej było zrobić 40-50% odczekać 3-4 dni i poprawić. Myślę że lepiej byś na tym wyszedł.
Miałeś raczej za dużo potasu, który najprawdopodobniej blokował wchłanianie no3 i po4. Chociaż z potasem to jest tak iż nie tylko jego poziom się liczy ale proporcja jego względem Mg i Ca a dodatkowo twardość wody.
W tym Gh jakie teraz posiadasz K musisz trzymać gdzieś na podanym poziomie 10 mg/l a dokładniej myślę iż najlepszą wartość znajdziesz w tym przedziale 5-15 mg/l.

Gh tak do 8-10 i na tym poziomie bym trzymał.
No3 w roślinnym baniaku na poziomie 20 jest ok. Raczej nie przekraczałbym 30.
Po4 myślę iż 0,8-1,2 a nie więcej niż 1,6 w tym przedziale starałbym się szukać najlepszej proporcji :)

Ja żelazo trzymam między 0,1 a 0,2.

Pamiętaj dwie rzeczy - co nagle to po diable - czyli nie skaczemy od razu z parametrami o co prawda możemy mieć farta ale częściej konsekwencje będą opłakane :)
A dwa Proporcje między pierwiastkami naprawdę są ważne ale nie dążymy do ideałów wypisanych w książkach, a oscylujemy w ich granicach np korelacja między N a P jest 10:1 a najczęściej wychodzi nam na 10 azotu 0,6-0,8 fosforu tak z mojego doświadczenia :) i dak dalej i tak dalej.

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Podmianę zrobiłem drastyczną, ponieważ nie chciałem już ryzykować dłużej z tym poziomem fosforu i potasu. Wcześniejsza podmiana 40l nie dała praktycznie żadnych efektów.
Mam filtr do dużo większego baniaka, sporo podłoża więc uznałem, że w dużym stopniu zmniejsza to ryzyko. Dodałem też sporą dawkę bakterii. Mam nadzieję, że się nie przeliczyłem.
Jak zwiększyć GH, nie ruszając KH? W mineralizatorze do wody RO mam także potas, a tego nie chcę już zwiększać.Arkadeus
Początkujący
 
Posty: 9
Dołączył: 21 maja 2016, 00:41

Mineralizator Gh+, Ja używam Bee shrimp ale nie ma potrzeby korzystać z tak drogiego gdy nie ma się krewetek z rodziny Cardina.
Tańsze znajdziesz nawet za 15-17zł za opakowanie.

A co do podmiany to naprawdę lepiej zwiększyć częstotliwość niż zrobić tak duża podmianę na raz. Np co 2-3 dni po 40% aż do uzyskania żadnego wyniku.
Poza naruszaniem biosystemu w baniaku szkodzi się też mieszkańcom, większość stworzeń źle reaguje na duże zmiany a te bardziej podatne mogą zdechnąć. No ale to tak na przyszłość bo lepiej się nie uczyć na błędach w nie których przypadkach ;)

Avatar użytkownika

Silveraun
Zainteresowany tematem
 
Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/OlsztynPowiązane tematy
 • Intermag plus, problem!

  Otóż mam taki problem z nawożenia, po paru dniach od rozcieńczenia na dnie pojemnika tworzy się zawiesina po wymieszaniu jest ok ale znowu dzieje się to samo..... Dozuje poprzez dozownik więc nie ma k...

  Wyświetlenia: 258 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Proszę o pomoc w nawożeniu akwa 50l

  Witam akwarium 50l obsada pół roku temu 20 gupików 0,5cm i 10 zbrojników 1,5cm nie wiem ile teraz jest mogę zredukować jak coś mam inne akwaria. Proszę o porady jeśli chodzi o nawożenie podaję azot zw...

  Wyświetlenia: 356 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Wysokie PO4- problem z nawozeniem

  Witam. Od kilku tygodni mam problem z zielonym pyłem na szybach. Narasta dość szybko, bo po sobotnim czyszczeniu (podmiany wody 20% co tydzień) we wtorek już zaczyna być widoczny. Baniak to 220 l, osa...

  Wyświetlenia: 4530 | Odpowiedzi: 89 czytaj więcej...

 • Problem z KNO3

  Witam. Tydzien temu zrobilem restart i przyszedl czas na testy. Tutaj pojawil sie jednak problem. Test kropelkowy JBL pokazuje prawie 0. Po dodaniu soli z Kno3 jakies 15ppm dalej pokazuje prawie zero....

  Wyświetlenia: 610 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Prośba jakich bylo wiele - problem z roślinami i nawożeniem

  Witam Pisze do Was z prośbą o pomoc. Jestem po lekturze wielu opisów, jestem cierpliwy, ale tym razem sam sobie nie poradzę ... Co do akwarium nie mam duzych wymagan, ale wczesniej wszystko roslo be...

  Wyświetlenia: 2744 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.