Do godziny 22:00 w niedzielę przyjmujemy zamówienia na rośliny i ryby z dostawą na wtorek         ZOBACZ KATALOG

Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie i preparaty


Po restarcie na PGP AquaArtDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin. Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

02 kwi 2007, 10:05 Po restarcie na PGP AquaArt  (#1)  

W minioną środę zakończyłem restart baniaka. Tym razem start całkowicie na RO plus Hydro Mineral Aqua Art'u. Start na działającym starym filtrze i bakteryjkach, dodawałem jednak Sera Nitrivec do wczoraj dla pewności.
Parametry z kilku dni (bez większych zmian):
temp 26 C
pH rano 6,4-6,6; wieczorem 6,8-7,0
KH 4n
GH 4 n
PO4 0,4 Zoolek
NO3 5 JBL, Zoolek 10
Fe - za wcześnie na dozowanie.
I mam teraz pytanie o sugestie co do nawożenia. Nawożę serią AquaArt. Podaję lekkie dawki Macro, ale nie codziennie, plus trochę Micro.Obserwuję poziom NO3 i PO4, NO3 lekko spada więc wstrzymałem się z Macro. NO3 powinno zacząć rosnąć bo rybki są i jedzą swoje. Może dodać NH4NO3? Roślinki bąblują i pojawiają się pierwsze listki,ale system korzeniowy jeszcze nie jest wykształcony w pełni. Specjaliści od serii PGP, co macie jako podpowiedź?
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

03 kwi 2007, 07:35   (#2)  

Wczorajsze pomiary:
pH 6,4
KH 4
GH 4
NO3 2 lub 3
PO4 0,2
Czym mam podnieść nieco NO3, bo do PO4 mam Macro AquaArt? Pojawiają się niewielkie nitki o długości 3 mm oraz pył na szybach. Niedostatek Macro?
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

03 kwi 2007, 22:23   (#3)  

PO4 za duzo za malo no3 troche nieskie gh powinienes miec 6 jak kh masz 4
Jak podasz NO3 po4 powinno spasc
Ja za swoich doswiadczen wiem ze ciezko na 100 % ro ustalic jakas dawke nawozow duzo prob sprobuj mieszkac kranowe z ro jak znam zycie bedzie ci brakowalo microTURYSTA
Aktywny użytkownik
 
Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

04 kwi 2007, 07:50   (#4)  

Wartości GH i KH są wzorcowe według zasady stosowanie Hydro Mineral AquaArt. Mieszałem wcześniej RO + kran i właśnie wtedy miałem problemy z dopasowaniem proporcji nawozów Macro Micro.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

05 kwi 2007, 07:45   (#5)  

Uzupełniłem raz NO3 roztworem KNO3, wczorajsze pomiary:
pH 6,6
KH 4
GH 5
PO4 0,2
NO3 10
Uzupełniłem PO4 z PGP Macro.Zobaczymy co dzisiaj. Mam dalej krótkie nitki i lekki pył na żwirku, drewnie i szybach. Widać że niepotrzebnie dodawałem Micro wcześniej przy braku NO3.Obecnie stop z Micro i uregulowanie gospodarki Macro.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

06 kwi 2007, 07:46   (#6)  

Następnego dnia:
pH 6,6
KH 4
GH 5
NO3 10 JBL
PO4 0,2 Zoolek :(
No i widzę coraz większe obszary zieleniejące od pyłu i niteczki. Dodałem 12 ml Macro AquaArt i mierzę po 2 godzinach, PO4 jest 1,0 mg/l. Co dalej, mam nadzieję że nie sprowadzę sobie sinic i innego badziewia.Mój Zoolek może jest wyjątkiem i mierzy PO4 w miarę poprawnie. Przy dotychczasowym wzorcu 1 mg/l kolor w miarę pokrywa się ze skalą, dzis będę w laboratorium to zrobię nowe wzorce dla NO3 (1, 3, 5, 10 mg/l) i PO4 (0,1-0,2-0,4-0,6-0,8-1,0 mg/l).

Po zmianie testu PO4 z Zoolek na Sera (skończył się stary) wyniki są 10cio krotnie mniejsze. Ale na wzorcu 1 mg/l Zoolek pokazywał ok, Sera również. Zrobię serię wzorców to się zobaczy jak działa Sera PO4 test. Zoolek zawyżał i to by się zgadzało ze stanem baniaka, czerwony tenellus, bacopa i pył na wszystkim.

Teraz po świętach (11-04 środa) jest lekki zakwit, ale walczymy dalej. Rośliny już poczuły fosfor i rosną coraz lepiej.
Czy to możliwe żeby rośliny wchłaniały mi dawkę PO4 obecną w 12 ml Macro AquaArt dziennie?
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

16 kwi 2007, 10:46   (#7)  

Mam obecnie piękny zakwit :twisted: Koniec nawożenia i zobaczymy co będzie, jak nie przejdzie to zaciemnienie i tyle. Potem od nowa.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

16 kwi 2007, 12:04   (#8)  

Ja dawałem szansę PG Macro przez okres całej jego butelki. Próbowałem pociągnąć za język Bartka Lipczyńskiego twórcę, ale skończyło się na jednym stwierdzeniu "wiem, ale nie powiem" z odganianiem po drodze nieprzychylnych marketingowo wypowiedzi innych.

Nie otrzymawszy żadnej konstruktywnej rady i nie będąc ekspertem powstanowiłem sam dać jeszcze jedną szansę PG Macro. Wcześniej zazwyczaj start glonów (jak sięgnę pamięcią wstecz to były głównie zielenice różnych rodzajów) zazwyczaj kończył się u mnie zastopowaniem nawożenia. Tym razem postanowiłem wybrać jedyną pozostałą drogę - zwiększyć je.

Jako że zawsze makroelementy przy odczycie z testów bywały u mnie na bardzo niskich poziomach, postanowiłem po rozsadzeniu roślin oczyszczonych z zielenic dać im czas na start. Po 2 tygodniach mniej więcej zacząłem nawozić PG Macro, jako że w mikroelementów u mnie nie brakowało ze względu na podłoże ADA i częste podmiany wody. Efekt taki sam jak zawsze - atak nitek. Nie przeraziłem się jednak tylko po tygodniu zwiększyłem referencyjne nawożenie (1ml/40L). Ostatecznie podawałem w ubiegłym tygodniu 5x większe dawki. Efekt był taki, że NO3 wreszcie podskakiwało momentami do 20ppm, zazwyczaj jednak oscylując wokół 10. Niestety nie udało mi się podnieść poziomu PO4, przez cały okres 0ppm.

Nie jestem ekspertem tudzież biologiem. Nie jestem też akwarystą od 20 lat a od zeszłorocznego grudnia. Naczytałem się jednak wiele i poświęciłem mojemu zbiorniczkowi wiele. Moje spostrzeżenia można opisać dość prosto:

1) PG Macro wcale nie jest tak stężony jak go opisują. Błędne moim zdaniem jest sugerowanie na butelce 1ml na 40L akwa. Ok - jest tam informacja o indywidualnym dobraniu dawki, aczkolwiek liczby Sz.P. Bartku robią swoje. Moja biomasa w moim skromnym mniemaniu jest niewielka, aczkolwiek ta flora najwidoczniej całkiem skutecznie to konsumuje. Zawsze wydawało mi się, że spore rośliny łodygowe winny konsumować więcej niż eleocharis i glosia, ale jak widać się myliłem. No chyba, że zalecana dawka bazuje na 100L baniaku z 4 kryptokorynami po rogach. Ja nie odważyłem się zwiększyć dawki ponad 5x i pewni się nie odważę bo i tak butelka się kończy

2) PG Macro wcale nie wydaje mi się być tak uniwersalny. Zbadałem o ile orientacyjnie przepisana dawka podnosi poziom łatwo mierzalnych w zaciszu domowym makroelementów. NO3 o 0ppm, PO4 o 0,2-0,3ppm. Owszem, tego mu nie ujmę - moje rośliny rosły świetnie. Nie wiem na ile jest to zasługa podłoża ADA a na ile PG Macro, ale przyrost był niezły. Obawiam się jednak, że jest wielce prawdopodobne iż uniwersalność PG Macro powoduje u mnie zawsze atak zielenic. Nie jestem w stanie doprowadzić za pomocą tego nawozu poziomu makroelementów do "idealnych" poziomów. Możliwe że błąd tkwi po mojej stronie, jednak nie udało mi się go namierzyć nawet prosząc o pomoc producenta.

3) Skład nawozu sugeruje brak NO3. Bartek Lipczyński nie puszcza pary z ust na temat składu nawozu, więc w grę wchodzą tylko domysły. Znając jego pojmowanie sprawy zapytałem go kiedyś czy można przenawozić makroelementy sugerując się w limitowaniu nawożenia odczytami testów - odpowiedział, że nie. Pytanie było sprytne, bo raz że pytało o zawartość K w nawozie, dwa o zawartość N w nawozie w formie innej niż NO3.

Konkluzja jest krótka i prosta. Wyczerpałem swoje możliwości doprowadzenia do poprawnej sytuacji w moim zbiorniku za pomocą PG Macro. Albo nawóz zawiera połączenie/proporcje substancji które w pewnych przypadkach powodują problemy, albo brakuje pewnej cennej informacji ze strony producenta która nakierowałaby gamoni niepotrafiących stosować PG Macro.omulec
 

16 kwi 2007, 14:11   (#9)  

No właśnie, też mi się zdaje, że producent tego nawozu stosuje filozofię żeby "dobrać sobie dawki samodzielnie" i tyle, żadnego innego wsparcia. Jest czasami mowa o innych zaleceniach np. wymiana wody po 50-100% tygodniowo i nawożenie, ale w 300l to trochę kosztowne i kłopotliwe na dłuższą metę. Koniec krytyki, bo mam jednak zamiar uczyć się dalej :) stosowania tych produktów skoro już je mam.
U mnie w 300l zbiorniku po podaniu 12-15 ml Macro PO4 wzrastało z max 0,2 do 1 mg/l. Jednocześnie z opóźnieniem miałem wzrost NO3. Dlaczego tak myślę: rośliny jadły PO4 bardzo szybko, a NO3 nie spadał bądź jeszcze wzrastał. Wcześniej (inne akwarium) przy niższym dozowaniu Macro zawartości NO3 utrzymywały się na, w miarę, stałych poziomach.
Dodam, że po pojawieniu się krótkich nitek zastopowałem Micro a dozowałem codziennie Macro, może to był błąd. Ale akwa po restsrcie raczej woli mało Micro, podobno.
Stosując sugerowany stosunek PO4:NO3 jak 1:10 mam obecnie piękny zakwit. Wcześniej przed restartem 3 tygodnie temu, jak stosowałem 1/3 dawki Macro, a nie pełne też tak to się kończyło. W dzień były objawy niedoboru PO4 w postaci czerwonych liści na szczytach łodyg bacopy, oraz nowych liści tenallusa. Wieczorem bacopa zieleniała. Poza tym heternathea była raczej marna, teraz jest bujna ale zapłaciłem za to zakwitem.
czyżbym musiał zapomnieć o stosowanej przez wielu zasadzie 1:10?
No3 mam na poziomie 10-15 mg/l przy GH 5n. Więc PO4 powinienem utrzymywać na około1-1,5 (w teorii). Teraz nie wiem co dalej. Zaprzestałem nawożenia i czekam. Pozbędę się zakwitu i czekam na rady co dalej.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

18 kwi 2007, 17:12   (#10)  

Nie wiem czy poprzez zastopowanie nawożenia pozbędziesz się zakwitu :? U mnie poprzednim razem nie pomogło to ani trochę. Po zmianie nawozów na Adę u mnie sytuacja zmieniła się w ciągu 2 dni. Domyślam się że problem w PG u nielicznych u których występuje jest związany z którymś mikroelementem. Gdybam, że pewne kombinacje warunków i roślin powodują pewien niedobór/nadmiar który może spowodować reakcję łańcuchową, i w efekcie problemy z glonami. Wygląda mi na to że w pewnym bliżej nie znanym mi momencie należałoby podać odpowiednią dawkę mikro lub nawet po prostu rozpocząć nawożenie mikro w odpowiednim momencie (nie zdefiniowanym oznakami niedoborów/nadmiarów niestety) tudzież podmieniać częściej wodę by pozbyć się pewnego (-ych) nadmiarów.

Niestety rośliny które posiadam (eleocharisy, glosia, mchy i wgłębka) rosły na PG świetnie. I nawet każdorazowo przed inwazją glonów, w chwili kiedy się zaczynała, jak też już w trakcie jej trwania nie okazywały żadnych oznak niedoborów lub nadmiarów. Owszem - mierzalne w domowym zaciszu NO3 i PO4 miałem zawsze niskie a FE wysokie stosując PG. I tyle. Żadnego zahamowania wzrostu, żółknięcia liści, martwicy, niewielkich rozmiarów lub pogiętych nowych liści, skrócenia międzywęźli. Nic.omulec
 

19 kwi 2007, 07:44   (#11)  

Dokładnie, jestem teraz w trakcie zaciemnienia i walki z zakwitem. Bartek Lipczyński, tak jak piszesz, zaleca regularne dużeeee podmiany aby było ok, ale to mi nie odpowiada. Ale to tak zawsze jest, że producenci w razie kumulacji mówią jedynie o podmianach, zapewne to jedyne wyjście.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

23 kwi 2007, 08:08   (#12)  

Bartek Lipczyński napisał(a):
mees napisał(a):Mam obecnie piękny zakwit :twisted: Koniec nawożenia i zobaczymy co będzie, jak nie przejdzie to zaciemnienie i tyle. Potem od nowa.

Mam pytanie - podałes sporo informacji nie podałes jak długo i jak mocno świeciłes po restarcie zbiornika?


To był taki niecałkowity restart, tzn. filtr pozostał stary, działający, natomiast żwir był płukany i oczyszczony. Rośliny zostały też te same ale z małą redukcją. Świeciłem normalnie jak dotąd, po 12 godzin dziennie i przez 2 tygodnie nie miałem problemu. Po zakupie nowego testu do PO4 zorientowałem się, że mam zawsze dużo za mało PO4 w wodzie. Rozpocząłem dodawanie Macro w ilości 200% dawek zalecanych dziennie, wg testów rośliny pochłaniały PO4 dobrze. Zaczęły ładnie rosnąć i znikło zaczerwienienie bacopy i tenellusa. Sugerowałem się zaleceniami żeby utrzymywać NO3:PO4 jak 10:1. Pojawiło się na początku lekkie zmętnienie, a po kilku dniach całkowity brak widoczności. Rankiem i wieczorem zakwit ustępował by powrócić w czasie oświetlania. Zastosowałem zaciemnienie przez 3 dni z wymianą codziennie po 25% wody. Używam czystej RO z dodatkiem Hydro Mineral. Po zwalczeniu zakwitu mam parametry:
pH 6,6-6,8
KH 4n
GH 4n
NO3 około 10 mg/l JBL
PO4 0,1 mg/l Sera
Obsada raczej spora jak na roślinne, temp. średnio 26C, wymiana co tydzień 25% na RO z Hydro.
Teraz staram się nie przedobrzyć z PO4, zastosowałem do ostatniej podmiany pełne dawki Macro i Micro, a dodatkowo codziennie leję pełne dzienne dawki Macro (6 ml na 300 brutto). Dziś zrobię pomiary stanu PO4 i NO3. Mam pytanie: jak dalej prowadzić nawożenie Macro i Micro? Kiedy rozpocząć dodawanie Micro, czy już teraz czy w niedalekiej przyszłości? Czy jednak zapomnieć o wcześniej wymienionym stosunku NO3:PO4 i limitować PO4?
Pan jako producent jest chyba najbardziej kompetentny w naprowadzeniu mnie na właściwy tok postępowania w obecnej sytuacji.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

24 kwi 2007, 07:51   (#13)  

No właśnie brak mi jeszcze wyczucia co roślinki "mówią" do mnie z akwa. Wczorajsze pomiary:
pH 6,8
KH 4
GH 4
NO3 około 10
PO4 około 0,2
Obecnie rośliny ładnie bąblują ale odchorowują jeszcze zaciemnienie (pozbywają się nadgniłych liści). Zastanawiam się nad ograniczeniem Macro do 1/2 dawki, chyba nie cały PO4 jest skonsumowany skoro z poziomu 0 mg/l, po 3 dniach dozowania, wzrósł do 0,2. Sprawdzę dziś PO4 i jak wzrośnie to może jednak obniżyć dawki Macro?
Zapomniałem dodać, że na dnie zbiornika, pod żwirem jest podłoże z nawozem Sera florena, 4,7 kg (chyba na 100l akwa a moje to 300l). Czy wobec tego ograniczyć dozowanie Micro? Co miałeś na myśli pisząc o Micro i Classic "lekko poniżej dawek optymalnych", czy dawki optymalne to zalecane dozowanie z etykiety?
Obecnie oświetlam 12 h czy zalecasz żebym skrócił do 10h? Wielu pisze, że to zbędne dla roślin a pomocne dla glonów.

P.S. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

25 kwi 2007, 18:01   (#14)  

Mam pytanie o stosowanie Micro i F+ z włączną lampą UV. Jakie są wskazówki :?: Może rozbić dawkę Micro do podmiany na dawki dzienne :?:Kansol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

26 kwi 2007, 09:10   (#15)  

Promieniowanie UV rozbija helaty micro, w tym Fe, i czyni je mniej dostepnymi dla roślin. Dlatego też rozsądnym wydaje się być w takim przypadku dozowanie codzienne, przynajmniej Fe, lub zwiększyć dawki micro podczas podmian wody. Czy sie mylę? Inni zapewne powiedzieć mogą więcej.
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

26 kwi 2007, 09:46   (#16)  

Bartek Lipczyński napisał(a):Przyjacielu, jestem po wypadku i ciężkiej operacji, od lutego mogłem pisać tylko jednym palcem... ale staram się... uwierz, naprawdę się staram, równie mocno jak Jules z 'Pulp Fiction', odpowiadać wszystkim, którzy chcą mnie usłyszeć, lecz nie zawsze było to w mojej mocy. W każdym razie, dochodzę do siebie i będę mógł być bardziej aktywnym, odpowiadając również w Twoich wątkach.


Wierzę. Sam niedawno straciłem czasowo możliwość pisania jednym jedynym przewierconym wiertarką palcem i wiem jaki to problem dla pozostałej dziewiątki zrozumieć że "kumpel nie wciska". Więc życzę jedynie rychłego powrotu do pełni sił.omulec
 

08 maja 2007, 07:44   (#17)  

2 tygodnie po poprzedniej walce znów zakwit. Przez ten okres czasu stosowałem Macro i Micro tylko do podmian, pełne dawki, czas oświetlenia zmniejszyłem do 7 h dziennie i wyłączyłem jedną ze świetlówek (pozostały 2x54W T5 na 300l). Widzę teraz wysyp zielenic na podłożu, liściach, szybach i wsponiany zakwit. Obecnie robię podmiany po 80 l (33%) co drugi dzień i nie stosuję nawożenia. Mam w zamiarze wyjałowić wodę z nawozów. Czy to słuszna droga, czy może dodawać choć Micro?
Samo posiadanie biblioteki nie czyni człowieka uczonym. G.E. Lessing.

Avatar użytkownika

mees
Zainteresowany tematem
 
Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy
Powiązane tematy
 • 2 tygodnie po restarcie i już nitki/niedobory

  Witam, 9 października zrestartowałem zbiornik 25l (20l netto) na kranówce i żwirku + kulki GT. Przez pierwszy tydzień standardowo dodawałem dzienne dawki K i bakterie (Stability) oraz zalecane dawki ...

  Wyświetlenia: 1377 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Nawożenie po restarcie

  Hej, robiłem teraz restart akwarium (czyszczenie filtra, wymiana podłoża). Kiedy mam teraz zacząć nawozic akwarium ( metoda El), kiedy zacząć dozowac co2, i kiedy wsadzic tabletki nawozowe w podłoże b...

  Wyświetlenia: 483 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Problemy z wodą, glonami po restarcie

  Dzień dobry Po wymuszonym restarcie spowodowanym rozszczelnieniem akwarium zacząłem mieć problemy z glonami (wcześniej było raczej OK). Akwarium 160l wody, restart przed miesiącem. Wyniki pomiarów: P...

  Wyświetlenia: 982 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Hydromineral AquaArt - dozowanie

  Witam zaczynam przygode z akwarium roslinnym, bede zalewal zbiornik wodą 60% ro i 40% kranowa Czy nalezy wlać hydrominerał? Bo w sumie mam podloże tropica aquarium soil plants i w nim sa witaminy. Te...

  Wyświetlenia: 1452 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

 • Nawozenie po restarcie

  Cześć. Piszę odnośnie wątku https://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=74870 zrobiłem wczoraj restart. Użyłem dojrzałego filtra z poprzedniego akwarium. Reszta wody w 100% kranówka. Po przy...

  Wyświetlenia: 1619 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 118 gości

Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.