Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Otoczkowane nawozy ogrodnicze typu Osmocote w akwarystyceDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Posty wydzielone i przeniesione z tematu: "Akwarium dla kota" ... na prośbę użytkowników :wink: .
Tusia
.Hej Kadazan

Po przejrzeniu tematów na ukaps.org forum w dziale substrates zorientowaem się, że jeszcze nikt tam nie prowadził doświadczeń na "kocim piasku", więc postanowiłem przedstawić im Twój eksperyment. Ponieważ, zaczynają padać pierwsze pytania, a myślę, że najlepsze odpowiedzi są zawsze z pierwszej ręki, to mam nadzieje, że znajdziesz czas aby ich udzielić. Oto link do tematu http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=17&t=3246 ale równie dobrze możesz założyć tam nowy temat równolegle do tego na tym forum. Dla zachęty dodam, że nick Kadazan jest tam chyba ciągle wolny :wink:

P.S. Aby dostać się do tego tematu trzeba się zarejestrować (bezpłatnie) i zalogować, chociaż niektóre części tego forum nie wymagają logowania.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

07 paź 2008, 21:23   (#2)  

Aby dostać się do tego tematu trzeba się zarejestrować (bezpłatnie) i zalogować, chociaż niektóre części tego forum nie wymagają logowania


Zarejestrowałem się na tym forum, kiedy szukałem więcej informacji na temat kocipiachu :) Na wielu forach jestem zarejestrowany, ale się nie udzielam - po prostu chcę widzieć obrazki :) Jest jednak forum, na którym nie wystarczy się zarejestrować, aby dostać łakocie - forum Toma Barra, gdzie można np. dowiedzieć się dokładnego składu nawozów ADA :D Ale to taka tam dygresja... ;)

Tymczasem zerknij na ukaps.org - odpisałem w temacie :) Dzięki za zaproszenie!

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

08 paź 2008, 15:13   (#3)  

Dzieki Kadazan, że znalazłeś czas aby tak szybko odpisać na ukaps.org forum. Ja też jestem zarejestrowany na wielu forach anglojęzycznych ale nieczęsto tam pisze, raczej podglądam ich rozwiązania i podejście do problemów, które często są różne od stosowanych u nas.
Jeżeli chodzi o Toma Barra, to coraz częściej dzieli się on swoją wiedzą i udziela wskazówek również na innych forach niż jego własne (najczęściej jako użytkownik "plantbrain"). Jeżeli śledziłeś wątek o akadamie na ukaps.org to udzielał on tam wskazówek na temat, jak ten substrat można wzbogacić w nawozy. Wymienił między innymi nawóz ogrodniczy o przedłużonym działaniu osmocoat i twierdzi, że ADA używa podobnego produktu w Power Sand. Wspomniał też o czymś zwanym Leonardite jako dobry zamiennik dla torfu, przy czym opisał tą substancję, jako coś pośredniego między starym torfem a młodym węglęm, więc może chodziło mu o lignit (ksylit). Wszystkie te wskazówki, można by wykorzystać również do "uszlachetnienia" kociego piasku. Osmocoat jest chyba amerykańskim produktem, ale jest dostepny na wyspach, więc może w Polsce również.

Edit: Osmocoat to raczej marka serii nawozów niż konkretny produkt.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

08 paź 2008, 15:35   (#4)  

U nas nazywa sie to Osmocote i jest najpopularniejszym nawozem otoczkowanym o przedłużonym działaniu. Stosowałem ten nawóz w kulkach z gliny, pod zwartki. Są różne wersje, o różnym stosunku NPK, masz może informacje jaki jest stosunek tych makroelementów w produkcie polecanym przez Barr'a?Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

08 paź 2008, 15:36   (#5)  

Osmocoat a może raczej Osmocote to coś w rodzaju kuleczek nawozowych wolno uwalniających substancje odżywcze dla roślin. Tropica ma taki produkt pod nazwą Plant Nutrition+ Capsules. Użyłem tego w lipcu startując akwarium.Kansol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

08 paź 2008, 17:01   (#6)  

Plejstocen napisał(a):Są różne wersje, o różnym stosunku NPK, masz może informacje jaki jest stosunek tych makroelementów w produkcie polecanym przez Barr'a?


Wygląda na to, że Tom Barr przekręcił nazwę, bo później James faktycznie używa w wątku nazwy Osmocote.

Tom nie podał detali, o który Osmocote chodzi, ale James przedstawił ten opisany poniżej, a Tom nie zaprzeczył w późniejszych postach więc chyba chodzi o ten:

James napisał(a):I'd never heard of Osmocote until just now. Looks a very interesting product and one I think I might try. I like the slow release of nutrients bit. This is a brief description of it:

Osmocote Controlled Release Plant Food controlled release action feeds plants for up to 6 months from one spring time application. Ideal for feeding fruit trees and bushes, flowering and foliage shrubs, herbaceous perennial flowers and climbers. Use whenever planting new shrubs and trees to encourage strong new growth. For use on all plants in the soil or compost. Clean and easy to use.

NPK fertiliser 14-13-13

This is what it contains:

Ammonium Nitrate
Calcium Phosphate
Ammonium Phosphates
Calcium Fluoride
Magnesium Sulfate
Potassium Nitrate
Boric Acid
Copper Sulphate
Iron Sulphate
Iron EDTA
Manganese Sulfate
Sodium Molybdate
Zinc Sulfate
Zinc Oxide


WOLNE TŁUMACZENIE:

Nigdy nie słyszałem o Osmocote, aż do tej pory. Wygląda na bardzo interesujący produkt i pomyślałem, że mógłbym go wypróbować. Podoba mi się ta część o wolnym uwalnianiu składników pokarmowych. Oto jego krótki opis.

Osmocote, nawóz z kontrolowanym uwalnianiem [składników] - w kontrolowany sposób uwalnia składniki, odżywiając rośliny do 6-ciu miesięcy od początkowej dawki. Idealny do nawożenia drzew owocowych, krzaków, kwitnących i pączkujących krzewów, kwiatów wieloletnich bylin i roślin pnących. Używać zawsze podczas sadzenia nowych drzew i krzewów zachęcając [sadzonki] do nowego silnego wzrostu. Do stosowania dla wszystkich roślin w glebie lub kompoście. Czysty i łatwy w użyciu.

NPK nawozu 14-13-13

Oto co zawiera

Azotan amonu
Fosforan wapnia
Fosforan amonu
Fluorek wapnia
Siarczan magnezu
Azotan potasu
Kwas borowy
Siarczan miedzi
Siarczan żelaza
żelazo chelatowane EDTA
Siarczan manganu
Molibdenian sodu
Siarczan cynku
Tlenek cynkuNa wyspach można go kupić tutaj: http://www.gardendirect.co.uk/osmocote- ... 1kg-p-1627

James podaje, jeszcze ten: http://www.gardendirect.co.uk/osmocote- ... -5g-p-1625 , który jest w formie tabletek i bardziej nadaje się do wzbogacenia istniejącego juz podłoża (ma on troche inny stosunek NPK)
Ostatnio edytowano 15 paź 2008, 12:01 przez spider72, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

08 paź 2008, 17:17   (#7)  

Dla tych , którym nie chce się czekać na fachowe tłumaczenie : tłumacz automat...fajna sprawa dla tych, którzy nie znają języka a chcą się czegoś dowiedzieć. Trochę czasami głupio brzmi ale można zrozumieć.

http://translate.google.com/translate?u ... l=en&tl=pl
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika

Tusia
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

08 paź 2008, 19:37   (#8)  

Tropica w opisie do swoich kapsułek podaje;
1 kapsułka = 1g
N=15%
P=4%
K=7,5%
Stosując te kapsułki muszę uzupełniać braki P.Kansol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

09 paź 2008, 08:02   (#9)  

mih napisał(a):Tropica w opisie do swoich kapsułek podaje;
1 kapsułka = 1g
N=15%
P=4%
K=7,5%
Stosując te kapsułki muszę uzupełniać braki P.

I takich wlasnie proporcji należy szukać kupując każdy inne nawóz pod podloże. Dużo azotu i potasu, malo fosforu. A ten osmocote o podanym skladzie NPK jest zdaje się przypadkowy niż świadomie wybrany.

Plejstocen Jak się sporawdzilo w glinie?
I jak wogóle sprawdza się osmocote. Z tego co wiem różnią się nie tylko skladem, ale i czasem dzialania.
Obrazek

Avatar użytkownika

Bartek
Znający temat
 
Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

09 paź 2008, 10:14   (#10)  

Sprawdzałem w marketach. Wszystkie nawozy osmocote jakie znalazłem miały w swoim składzie również mikroelementy wybór jest duży dlatego myślę, że uda się coś "dopasować". Produkt Tropica również zawiera mikroelementy.Kansol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

09 paź 2008, 12:17   (#11)  

Rzeczywiście jest tego sporo, gdyż marka Osmocote należy do koncernu The Scotts Miracle Gro Company, który jest właścicielem około ośmiu firm produkujących nawozy i mających prawo używa tej nazwy. Kilka tych firm ma siedziby w Polsce np. Scotts http://www.scotts.pl/produkty.php?id=1 gdzie jest wyszukiwarka sklepów.
Firma Scotts produkuje nawóz o nazwie Osmoform, który ma zbliżony stosunek NPK do sugerowanego 19:5:13 + magnez + mikroelementy http://www.scottsprofessional.com/en/range/101
Innym, który znalazłem o znośnym stosunku NPK jest Osmocote? Outdoor & Indoor Smart Release? Plant Food http://www.scotts.com/smg/catalog/produ ... d=cat50020 19:6:12 jednak nie zawiera on mikroelementów [edit] więcej szczegółów http://scottsti.com/en/08_resources/fac ... Food06.pdf

Znalazłem też wypowiedź Toma Barra z innego forum, w którym wskazuje on nazwę Osmocote'a, całość posta tutaj http://www.aquaticquotient.com/forum/sh ... stcount=13
plantbrain napisał(a):Adding Osmocoat vs PS to the ADA AS should produce similar effects based solely on nutrients, PS possesses osmocoat like material in it.
Adding some peat+osmocote ought to do the trick vs using ADA PS.

Osmocoat:
OsmocoteÂ? Azalea, Camellia, Rhododendron Smart ReleaseÂ? Plant Food

Soil and peat have long been used, so has kitter litter(a nice clay).
All quite successfully, but is it due to the substrate, or the water column, or both?


WOLNE TŁUMACZENIE

Dodając Osmocote zamiast PS (PS - Power Sand ADA) do ADA AS (AS - Aqua Soil)powinno dać podobny efekt biorąc pod uwagę tylko składniki pokarmowe, PS zawiera w sobie materiał podobny do Osmocote.
Dodanie torfu+Osmocote powinno być wystarczające aby użyć go zamiast PS.

Osmocoat:
Osmocote Azalea, Camellia, Rhododendron Smart Release Plant Food

Ziemia i torf były używane od dawna tak samo i koci piasek (ładna glina)
z całkiem dobrymi wynikami, ale czy jest to zasługa podłoża, albo [nawożenia] kolumny wody, lub obu?


Edit: Osmocote podany przez Toma to ten http://www.scotts.com/smg/catalog/produ ... d=cat50020 o stosunku NPK 9:6:6 więc ciągle sporo fosforu. [edit], więcej info: http://scottsti.com/en/08_resources/fac ... Food06.pdf
Ostatnio edytowano 15 paź 2008, 12:29 przez spider72, łącznie edytowano 5 razy
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

09 paź 2008, 12:32   (#12)  

Myślę, że ten bez mikroelementów byłby najlepszy. Mikro można dodać do podłoża w postaci gliny i/lub torfu.Kansol
Aktywny użytkownik
 
Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

09 paź 2008, 12:52   (#13)  

Witam

Bartku, jak się sprawdziło? Ciężko powiedzieć, bo to akwarium to był taki low-tech(ale nie ten obecnie modny :P ): mało światła, kryptokoryny i właśnie te kulki z gliny szpikowane osmocote i chelatem żelaza z Intermagu. Przy likwidacji akwarium widac było że kulki są poprzerastane korzeniami, więc chyba coś to dało. Zero nawożenia do słupa wody, nie było potrzebne w tamtych warunkach. Używałem uniwersalnego do ogrodu, kupiłem trochę na wage, bo w ogrodniczym przypomniało mi się że czytałem o tym na The Krib i pl.rec.akwarium. Tu widać kulki na których sie wzorowałem: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=7589.
W Polsce dostępne są różne wersje, również przytoczony przez spider72 Osmocote do Azalii i Różaneczników. Także 'koreczki' z kulek nawozu, przydatne do wtykania w istniejące podłoże są u nas do kupienia.


http://www.substral.pl/nawozy.php?id=6#6
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=442

EDIT: Widze że jednak nie ma już Osmocote do azalii, połączyli go z tym do róż. Mam taki w domu(do użytku niepodwodnego ;) ), jest to nawóz 14-9-11(+2Mg).Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

15 paź 2008, 11:12   (#14)  

Bartek napisał(a):
mih napisał(a):Tropica w opisie do swoich kapsułek podaje;
1 kapsułka = 1g
N=15%
P=4%
K=7,5%
Stosując te kapsułki muszę uzupełniać braki P.

I takich wlasnie proporcji należy szukać kupując każdy inne nawóz pod podloże. Dużo azotu i potasu, malo fosforu. A ten osmocote o podanym skladzie NPK jest zdaje się przypadkowy niż świadomie wybrany.


Jako, że i dla mnie stosunek fosforu do azotu wydaje się w podanym przez James'a osmocote dość duży NPK 14:13:13 i na dodatek Tom również wskazał nie wiele lepszy NPK 9:6:6, to postanowiłem zapytać ich o wyrażenie zdania na ten temat wskazując na nasze wątpliwości. http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... 548#p36548

spider72 napisał(a):Hi guys.

James, as you know, my friends on polish aquatic plant forum are carying out experiment with cat sand (which appears to be idea over 10years old). Because it is made of similar clay like akadama, we are watching this topic closely, especially on the subject how to enrich this type of substrate in nutriens. Tom's idea of using osmocote looks like good solution, but my friends pointed out that type of osmocote which you proposed has very high phosphorus level in relation to nitrogen (no worries about potassium) NPK 14:13:13. I found on other forum Tom's post http://www.aquaticquotient.com/forum/sh ... stcount=13 pointing to this type of osmocote

Plantbrain napisał(a): Adding Osmocoat vs PS to the ADA AS should produce similar effects based solely on nutrients, PS possesses osmocoat like material in it.
Adding some peat+osmocote ought to do the trick vs using ADA PS.

Osmocoat:
OsmocoteÂ? Azalea, Camellia, Rhododendron Smart ReleaseÂ? Plant Food

Soil and peat have long been used, so has kitter litter(a nice clay).
All quite successfully, but is it due to the substrate, or the water column, or both?


which has NPK 9:9:6, - no better, still quite rich in P in relation to N. Details here http://scottsti.com/en/08_resources/fac ... Food06.pdf

As we can see from the leaflet main source of nitrogen in osmocote is Ammonium Nitrate and Ammonium
Phosphate which in water will produce NH4+ cations. As we all know this kind of substrate will catch NH4+ cations due to it's CEC properties, but PO4-3 and NO3- anions can leak making even worst N : P relation in the water column, which can be cause for some trouble. Some guys are saying that more appropriate is to use osmocote whith NPK relation closer to Tropica capsules NPK 15:4:7,5 as those been specificially developed for aquatic plants, like for example:
- this one called OSMOFORM1 http://www.scottsprofessional.com/en/range/101 NPK 19:5:13+Mg+Traces
- or this one http://scottsti.com/en/08_resources/fac ... Food06.pdf NPK 19:6:12 no traces

Or maybe these NPK relations don't matter because of other processes in substrate which I have no idea about? Or maybe nutriens release rate is so slow that there is no chance of leaking of excess of phosphorus to the water column?

These are the questions for which answers I am looking for and would be good to know yours thougts on this subject guys.

PS: BTW what is SMS stand for?


A oto ich opinie:
James napisał(a):I never really thought about the ratio's in osmocote to be honest. They are supposedly slow releasing so wasn't too concerned about leakage into the water column. Even with all my added osmocote I've not noticed any NO3 or PO4 increase in the water column. I'm not 100% sure if there is any benefit from adding the osmocote but it's so cheap that I'm quite happy to add it any way.


plantbrain napisał(a):
spider72 napisał(a):Hi guys.

James, as you know, my friends on polish aquatic plant forum are carying out experiment with cat sand (which appears to be idea over 10years old).Yes, the idea came from Dan Q, long ago.
Did it, used it, worked great.


spider72 napisał(a):Tom's idea of using osmocote looks like good solution, but my friends pointed out that type of osmocote which you proposed has very high phosphorus level in relation to nitrogen (no worries about potassium) NPK 14:13:13.As it should have, the issue is not the ratio, the issue is having non limiting levels of nutrients. It's not an issue until you try limiting levels in both the water column and the sediment
Otherwise, it does not matter.

Some seem stuck on that issue for some reason, but there's no basis for it in plant mineral nutrition.


spider72 napisał(a):which has NPK 9:9:6, - no better, still quite rich in P in relation to N. Details here http://scottsti.com/en/08_resources/fac ... Food06.pdf

As we can see from the leaflet main source of nitrogen in osmocote is Ammonium Nitrate and Ammonium
Phosphate which in water will produce NH4+ cations. As we all know this kind of substrate will catch NH4+ cations due to it's CEC properties, but PO4-3 and NO3- anions can leak making even worst N : P relation in the water column, which can be cause for some trouble.Such as?
The issue missed here is that the rate of dissolving is slow. It is not like adding dissolved dry pure salts.
ADA has a similar product added to PS BTW.
Nothing new.

spider72 napisał(a):Some guys are saying that more appropriate is to use osmocote whith NPK relation closer to Tropica capsules NPK 15:4:7,5 as those been specificially developed for aquatic plants, like for example:
- this one called OSMOFORM1 http://www.scottsprofessional.com/en/range/101 NPK 19:5:13+Mg+Traces
- or this one http://scottsti.com/en/08_resources/fac ... Food06.pdf NPK 19:6:12 no traces
Or maybe these NPK relations don't matter because of other processes in substrate which I have no idea about? Or maybe nutriens release rate is so slow that there is no chance of leaking of excess of phosphorus to the water column?

These are the questions for which answers I am looking for and would be good to know yours thougts on this subject guys.

PS: BTW what is SMS stand for?


I think not worrying over minor issues like ratios is wise.
If the tap water you use is high in PO4, use the higher NO3 based product, if the tap is high in NO3, use the higher PO4 product and so forth.

It takes several months for Osomocoat to dissolve.
This is what we used for many lab studies to add N and P, generally we add a Hoagland's (solution modified) to hydroponic solutions. The rate of NH4 is very low and bacteria likely convert most of it to NO3.

Regards,
Tom Barr


oraz

plantbrain napisał(a):BTW, the rates of diffusion are faster with warmer temps, and temp is the main issue for the rate for Osmocoat or similar products, long term release ferts etc.

Since our aquariums are temp stable, the osmocoat diffusion rates should be stable.
If you add a layer of osmocoat to the sediment, then ideally you would not be able to measure the water column ppm's, as the roots would ideally get it before then, so you'd have to take a sample with a pipette slowly and extract some water down near the product.

There's plenty if nutrients, you just can not measure it easily.
As fast as it's released, it's used up. This works pretty well in lower light tanks and provides some relief if you skip the water column dosing or dose a lot to the water column. But if you run a leaner tank, then limitations can arise much easier and this stuff becomes much more a concern.

Still, it does provide a simple safe mild back up for nutrients.
and you can always add more if you wish..........

Try the cat litter, works well and is cheap, look up Dan Quankenbush. He promoted it a lot.
It's a tad messy, and compared to ADA AS, I like the ADA look much better and the ADA has more nutrients, less mess.


Regards,
Tom Barr


PS: Potem przetłumacze.
PS2: Przez to potem to mi się nazbierało :lol:
EDIT: PS3: Nie jest tak źle, przetłumaczyłem dwa poprzednie. :wink:
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

15 paź 2008, 13:46   (#15)  

Spider72! Nasikałeś mi do ogniska, jak to mawiają anglosasi ;)

Wychodzi na to, że koci żwirek był stosowany już w czasach, gdy ja praktykowałem całkowity restart akwarium z porządnym myciem żwiru i szorowaniem filtra :) Poszukałem trochę danych na temat Dana Quackenbush'a. Niestety, pionier zmarł w 1999 :( Pozostawił po sobie dużo wiedzy rozsianej po internecie - jeśli się wczytać, okazuje się, że jednak wszystko zostało już dawno odkryte. Akwaria HT i LT, ziemia pod żwirem, koci żwirek, zalety stref beztlenowych, etc. Zaskakujące jest, jak dużo wiedzy zostaje wyparte lub zapomniane i czeka na ponowne odkrycie. Koci żwirek dowodzi prawdziwości tej tezy.

Tutaj strona wspomnianego autora o akwariach LT:
http://www.malloftheworld.com/aquarium/part1.htm
http://www.malloftheworld.com/aquarium/part2.htm
http://www.malloftheworld.com/aquarium/part3.htm

Hej, po zapoznaniu się z archiwami amerykańskich grup dyskusyjnych sprzed 10 lat, cieszę się bardziej niż kiedykolwiek, że było mi dane "odkopać" koci żwirek na polskim forum :)

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

15 paź 2008, 14:57   (#16)  

spider72 napisał(a):
plantbrain napisał(a):BTW, the rates of diffusion are faster with warmer temps, and temp is the main issue for the rate for Osmocoat or similar products, long term release ferts etc.

Since our aquariums are temp stable, the osmocoat diffusion rates should be stable.


Właśnie z tym long term może być kłopot, bo jak wynika z przytoczonej wyżej strony szkółkarskiej, sześciomiesięczny Osmocote w temperaturze ~25 stopni Celsjusza uwalnia się w ciągu 3 miesięcy. Inny niż sześciomiesięczny(typowy okres nawożenia w naszym kraju) będzie trudniej dostać, może jakiś szklarniowy dla profesjonalistów(ciekawi mnie ten z deklarowanym okresem 15-18 m-cy)?Plejstocen
Stały bywalec
 
Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

30 paź 2008, 11:12   (#17)  

bardzo ciekawy wątek. trafiłem tu przy okazji przeglądania wątku o kocim zwirku.

i mogę dodac że w moim LT mam podłoże oparte na nawozie dla roślin właśnie z zawartoscią osmocote (o ile pamietam pisało wlaśnie, że ma dzialanie przedłużone do 6 miechów). muszę poszperac w swojej gracierni - byc może zostawiłem sobie worek po tym nawozie i napiszę czego dokładnie użyłem.

natomiast z perspektywy 6 miesiecy od zalania baniaka mogę powiedziec że zbiornik po eksperymentach z kilkoma gat. roślin stał się zbiornikiem zwartkowym. jest ich tam z 7 czy 8 różnych gatunkow, do tego nadwódki, lotos.

zbiornik prowadzony konsekwentnie na dolewkach kranowity (bez podmian) bez nawożenia, bezobsługowo wlaściwie.

link do wątku dla ciekawych:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=23551 ale od sierpnia nie aktualizowany. obecnie wyglada to troche inaczej. sukcesywnie rezygnuję z wszytkiego co nie jest zwartką, nadwódką bądź lotosem i spłaszczam aranżację.

wracając do podłoża. z wyjątkiem zakwitu wody w pierwszym miesiącu z którym uporałem sie w tydzień glonów jak na lekarstwo. zwartki mi sie rozrastają. parametrów juz nie mierze od dawna ale nie mam zadnych opartych na wyglądzie roślin, zachowaniu ryb itd zastrzeżeń do użytej mieszanki wybuchowej w podłożu. jak coś pstrykne na dniach to zaktualizuję wątek.szymonw
 

09 mar 2009, 23:03   (#18)  

Witam,

Nie chcę sieć propagandy, ale z tego dokumentu wynika, że można kupić dokładnie to samo co kapsułki Tropica.

http://www.nrrbs.com.au/nursery/nursery.pdf
Osmocote Exact Standard ( 15/4/7.5 + TE ) Product Code: 8806E

Jutro po pracy jadę do dużego sklepu ogrodniczego i zobaczę, czy mają to i czy mogę zamówić.

A może jednak wybrać coś, co ma więcej P ??
To mi "się podoba":
http://www.amazon.com/dp/B001SAEDRW/ref ... nkCode=asn

Avatar użytkownika

zvirus
Aktywny użytkownik
 
Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

10 mar 2009, 14:10   (#19)  

Moim zdaniem Osmocote Exact Standard wygląda ok, ale że fosfor już nie straszy i według Toma Barra stosunki między składnikami nie mają znaczenia, dopuki nie zabraknie żadnego z nich, to wiecej fosforu też nie będzie źle. Kup cokolwiek łatwiej dostać no i żeby cheap było, to wtedy większa frajda jak działa.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika

spider72
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

11 mar 2009, 01:55   (#20)  

Stosuje juz od jakiegos czasu piramidki Osmocote do surfinii i sa naprawde w deche ;)
http://www.scottsco.com.pl/kwiaty_tabletki.php
Wczesniej mialem zawsze problem z Aromatica. Opadaly liscie. Stosowalem rozne nawozy doglebne ;) ale nic nie pomagalo. Dopiero jak przeczytalem czyjas wypowiedz ze stosuje to u siebie Tropica w kapsulkach postanowilem dokladnie to sprawdzic. Kupilem kapsulki Tropici i rzeczywiscie widac w nich Osmocot. Pozniej bylem u mamy i znalazlem u niej ten sam nawoz. Nawet nie musialem prosic dala mi go sama ;)
Tropica zaleca stosowanie kilku kapsulek wokol roslin wiec ja dalem jedna wieksza piramidke Osmocot w srodek. Nic zlego sie nie dzialo (zakwit, wysyp itp) Obecnie mam wieksze lub mniejsze czesci piramidek w dwoch akwariach. Zaleta tego nawozu ze dlugo moze siedziec w glebie i caly czas pracuje. Jezeli ktos nie potrzebuje calego czopka zawsze moze go przeciac na pol.
Obrazek

Avatar użytkownika

cHris dm
Zainteresowany tematem
 
Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: DundalkPowiązane tematy
 • Nawozy Azoo Nature-Gro Plant Premium i Azoo Nature-Gro Red A

  przeniesione z innego wątku: No to szybki raport "Królika Doświadczalnego" po troszkę ponad 3 m-cach stosowania NATURE-GRO Plant Premium i AZOO NATURE-GRO Red Advan. Może powinno być w ...

  Wyświetlenia: 6331 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

 • Nawozy wlewac rano czy pod wieczor?

  Czesc mam pytanie, kiedy lejecie nawozy - pytanie nie jest kiedy wam pasuje. Ale kiedy POWINNO sie lac nawozy by nie dokarmiac tych niechcianych roslin (glon) - rano czy na noc?. I gdzie moge znalesc ...

  Wyświetlenia: 905 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • Nawozy z Węgier - ktoś używał?

  Podkusiłem się i wziąłem od znajomego Węgra nawozy macro i micro (razem z kilkoma roślinkami), na których utrzymuje swoje akwaria. Ma przepięknie zadbane rośliny, bardzo zdrowe. Generalnie tak mu rosn...

  Wyświetlenia: 872 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

 • Nawozy Seachem.

  Witam Od 3 miesięcy stosuje całą linię nawozów marki Seachem i jestem ciekawy jakie są Wasze opinie na temat tych nawozów ?

  Wyświetlenia: 1186 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

 • Nawozy a żwirek

  Doradźcie jak nawozić na żwirku i substracie. Do tej pory miałem akwaria na podłożu aktywnym i z tym nie mam problemu. Teraz wystartowałem akwarium na podłożu jałowym. Wczoraj robiłem testy, azot 0, f...

  Wyświetlenia: 233 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.