Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Nawozy Azoo Nature-Gro Plant Premium i Azoo Nature-Gro Red ADozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
przeniesione z innego wątku:

No to szybki raport "Królika Doświadczalnego" po troszkę ponad 3 m-cach stosowania NATURE-GRO Plant Premium i AZOO NATURE-GRO Red Advan. Może powinno być w innym miejscu, ale w tym wątku się zdeklarowałem...

1. Stosowałem dawki zalecane przez producenta - codziennie. W przypadku np. wyjazdu weekendowego - dzienna dawka x ilość dni nieobecności z góry przed wyjazdem :)
2. Bardzo niskie N - testy JBL < 5, więc nawozy albo ma rzeczywiście mało N, albo część N jest w innej formie niż ta, którą wykrywają testy. Pewna ilość zielenic, których nie było przy nawożeniu Ferką może potwierdzać tą tezę
3. P podskoczyło do góry, ale < 0,5
(generalnie staram się utrzymywać niskie poziomy N i P)
4. Fe 0,1 - 0,3
5. nawozy zawierają sporo K, bo Microsorium rosło jak szalone


Nawozy, oprócz ww. Microsorium, polubiła także Limnophilia Aromatica - przyrosty 5 cm/tydzień - kolor soczyście fioletowy, dolne liście nie marniały (tego przy Ferce nie obserwowałem, chociaż pozostałe warunki: CO2, oświetlenie pozostały bz.). Może tu też duża ilość Mg?
Pozostałe rośliny: duży Heniek, glosia, parvula, mchy - bez istotnej różnicy - nawóz dał radę (rośliny też). Ucierpiała natomiast Blyxa japońska - zamiast soczystej zieleni, zrobiła się blado-żółto-nijaka. Może to kwestia wyjałowienia podłoża - nie wiem.

Generalnie "Good value for the money", ale jakiejś rewelacji nie ma. Problemów z glonami, z wyjątkiem ww. zielenic na dekoracjach nie było. Trochę więcej brązowego pyłu na szybach.

Pisałem w czasie przeszłym, bo dokonałem częściowego restartu - zmiana aranżacji. Przy okazji wymieniłem część podłoża i przetestuję AZOO Bed (cos tam...) - fajna granulacja - coś między powder a Amazonia New. Kolor właściwie identyczny z Amazonia New. Zobaczymy, jak nawozy poradzą na świeżym zbiorniku....

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Ja stosuje te nawozy od pół roku, zalecana dawka raz na tydzień - przy podmianie wody.
Limnophilia sessiliflora soczyście zielona. Duży Heniek duże przyrosty ale wizualnie (kolor) średnio zadowalający, być może za mało światła (0,5W/l, 27lm/l). Problemu z glonami nie mam, poza delikatnym nalotem na szybie, którym zajmują się otoski :)MarOS
Początkujący
 
Posty: 22
Dołączył: 23 cze 2013, 13:40

Jak dalsze testy tego nawozu. Jest wydajny, opłacalny ? Może ktoś jeszcze używa ww. nawozów?Anonim 35279
 

Stosowałem i nie polecam. U mnie było więcej problemów, niż pożytku. Natomiast chwalę sobie bakterie Azoo.pit333
Poznaje temat
 
Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

pit333 napisał(a):Stosowałem i nie polecam. U mnie było więcej problemów, niż pożytku. Natomiast chwalę sobie bakterie Azoo.


O jakich problemach piszesz? Poproszę o rozwinięcie tematu!Anonim 35279
 

norberts napisał(a):Jak dalsze testy tego nawozu. Jest wydajny, opłacalny ? Może ktoś jeszcze używa ww. nawozów?Stosuję u siebie linię nawozowa AZOO i jestem bardzo zadowolony z efektów. Zawsze znajdzie się ktoś komu to czy owo nie pasuje . Zależy to od praktyki ,sposobu dawkowania nawozu ,składu chemicznego podmienianej wody i innych . Ilu akwarystów tyle opinii . Moja jest jak najbardziej pozytywna . Zaznaczam jednak ,że nie nawożę makro ,stąd nawozy AZOO są dla mnie stworzone . Firma Azoo wyraźnie informuje ,że w nawozach płynnych nie ma związków azotu i fosforu .
Niektórzy koledzy chyba nie doczytali .

Avatar użytkownika

mayaca
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

Tak. Nawóz zalecany jest do zbiorników z obsadą, gdzie azot i fosfor wprowadzane są z pokarmem i od ryb. Więc myślę, że u mnie się sprawdzi.Anonim 35279
 

akurat te dwa nawozy: Azoo Nature-Gro Plant Premium i Azoo Nature-Gro Red Advan, jako nawozy kompletne, zawierają zarówno N, jak i P. Ten pierwszy zawiera też całkiem sporo K.
Nie wiem, gdzie wyczytałeś, że powyższe nie zawierają makro, ale ja to sprawdziłem "organoleptycznie" :) zarówno po wzroście roślin w akwarium i testach wody w zbiorniku, jak i próbami - wlewałem 1 ml nawozu na 10l wody destylowanej zmineralizowanej do GH 3 i KH 2 (aby związki z nawozu miały z czym się związać). Oczywiście taka uzdatniona woda była przygotowywana do podmian.

I jeden i drugi nawóz podbijał NO3 i PO4 oraz K - sprawdzone testami JBL, K sprawdzone Zoolekiem.

Szczególnie Red Advan podbijał dość mocno PO4. Dokładnych danych nie pamiętam. Jedyne co mi się "z tyłu głowy" kołacze, to fakt, że nawozy nie dawały magicznego N do P na poziomie 10:1. Było dużo więcej P (to też widać było po pojawiających się sinicach przy przedniej szybie), więc okazyjnie dodawałem do wody KNO3.

Inne nawozy AZOO, szczególnie te do zbiorników z niskim światłem, ponoć rzeczywiście nie zawierają makro N i P, np.:
AZOO RED PLANT NUTRIENTS
•Zawiera koncentrat mikroelementów w tym stabilne żelazo (Fe), makroelementów w tym potas (K) i specjalnych dodatków. Nie zawiera azotanów i fosforanów.

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Mam ten nawóz co piszesz, ale zwiększyłem moc światła i masę roślinną więc chce przejść na ten drugi nawóz premium.Anonim 35279
 

"NATURE GRO" RED ADVAN zawiera w swoim składzie aktywator antocyjanów dla wzmocnienia i pogłębienia koloru, a także dla lepszego wzrostu roślin. RED ADVAN pogłębia i uwypukla kolor czerwony, fioletowy, pomarańczowy i karmazynowy. RED ADVAN powiększa różnicę pomiędzy soczystą zielenią a odcieniami czerwieni i sprawia, że akwarium wygląda niesamowicie! Uzyskanie pięknych, głębokich kolorów roślin wodnych jeszcze nigdy nie było tak proste. Teraz każdy miłośnik roślin, amator czy profesjonalista, może mieć przepiękne akwarium z soczystymi kolorowymi roślinami, bez znajomości zaawansowanej i skomplikowanej wiedzy na ten temat.

Ani słowa o makroelementach . Co prawda nigdy nie sprawdzałem poziomu N i P ,po podaniu nawozu ,ale nigdy tez nie stwierdziłem obecności tych pierwiastków w moim zbiorniku . Poziomy tych makroelementów są niemierzalne . [testy JBL]
Nature -Gro Plant Premium rzeczywiście podaje się w składzie makroelementy ,lecz robi tak wiele firm opisując nawozy zawierające potas . Podaję jednak ten nawóz okazjonalnie ,stawiając na Red Advan. Oczywiście nie chce się spierać ,być może nie mam racji :oops: .

Avatar użytkownika

mayaca
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

norberts napisał(a):
pit333 napisał(a):Stosowałem i nie polecam. U mnie było więcej problemów, niż pożytku. Natomiast chwalę sobie bakterie Azoo.


O jakich problemach piszesz? Poproszę o rozwinięcie tematu!


Powiem tak, u mnie na początku wyskakiwał po 2-3 dniach pył na szybach, dawkowałem jak producent zaleca. Zauważyłem, iż nawóz ten bardzo lubi (wręcz wymaga) systematyczne podmiany. Ja czasami z braku czasu (czy też lenistwa) podmianki robiłem co 1,5 tyg i w połączeniu z tym nawozem różne gloniska przerabiałem w swojej bańce. Nawóz ten wymaga 50% podmiany wody tygodniowo, co w przypadku mojego mniejszego akwarium 126l nie stanowiło problemu, ale przy większym litrażu jest to kłopotliwe. Osobiście podmieniałem 40% wody i może to też wpłynęło na kiepskie rezultaty.pit333
Poznaje temat
 
Posty: 144
Dołączył: 11 lut 2013, 12:47

oba te nawozy są mocno skoncentrowane. obecnie podaję połowę zalecanej dawki i wszystko idzie OK, mimo iż zbiornik mocno zarośnięty a światła dużo. Dzięki obniżeniu dawek, pył na szybach został mocno ograniczony, nie ma też "objawów" nitek a wodę podmieniam standardowo 20-30% tygodniowo.

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

pit333 napisał(a):
norberts napisał(a):
pit333 napisał(a):Stosowałem i nie polecam. U mnie było więcej problemów, niż pożytku. Natomiast chwalę sobie bakterie Azoo.


Osobiście podmieniałem 40% wody i może to też wpłynęło na kiepskie rezultaty.Bywało ,że nie dokonywałem podmian przez 20 i więcej dni ,nie było większych problemów . Rzeczywiście przy większych podmianach wszystko wydaje się prostsze ,ale czy to tylko
kwestia nawożenia? Każdy nawóz firmowy ma swoje plusy i minusy . Trzeba wypracować własny sposób dawkowania i wszytko wraca do normy . Dawkowanie polecane przez producenta ,jest proponowane ,nikt nie wie jaka masz obsadę roślin, oświetlenie, podłoże .
Dlatego do tego typu informacji należy podchodzić z rezerwa .

Avatar użytkownika

mayaca
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

pełna zgoda - każdy zbiornik jest inny i w jednym "firmowe" nawozy, dozowane zgodnie z zaleceniami producenta, sprawdzą się, w innym może być katastrofa, w najlepszym wypadku doświadczenie akwarysty umożliwi odpowiednią korektę nawożenia
co do przedmiotowych dwóch nawozów - jestem z nich bardzo zadowolony. Wg mnie są dobrą alternatywą dla droższych linii, np. dla Ferka. A nawozy Planta Gainer (Gree i Classic - czyli podobna koncepcja) są daleko za Azoo (wg mojej oceny)
I na pewno jest to ciekawa propozycja dla poczatkujących lub "leniwych",którzy nie chcą mieć kilku butelek z różnymi nawozami.
BTW: lubię eksperymenty, więc kolejny test przeprowadzą na Tropica (Growth Specialised Fertiliser i Plant Growth Premium Fertiliser )

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Więc zakupię ten nawóz i przetestuję. Za jakiś czas podzielę się opinią.Anonim 35279
 

Nawóz już dotarł (Azoo nature-glo plant premium) jutro podmiana wody i pierwsza dawka nawozu. Wydaje mi się, że mogę zacząć od zalecanej ze względu na zwiększenie oświetlenia, całodobowe podawanie co2 i wcześniejsze stosowanie w dawkach producenta Azoo plant nutrients (ale przy słabszym oświetleniu). Za jakiś czas opiszę efekt nawożenia.Anonim 35279
 

Testowałem te nawozy i muszę stwierdzić, że szału nie ma. Stosując samo Plant Premium w dawkach zalecanych przez producenta podniosą NO3 o ok. 2,5 ppm, a PO4 o 1,25 ppm. Dokładając Red Advan w zalecanych dawkach fosforu robi się ponad 5 ppm! Mój zbiornik przy stosowaniu tych nawozów zaatakowały sinice.kruker
Poznaje temat
 
Posty: 107
Dołączył: 26 kwi 2011, 22:58

kruker napisał(a):Testowałem te nawozy i muszę stwierdzić, że szału nie ma. Stosując samo Plant Premium w dawkach zalecanych przez producenta podniosą NO3 o ok. 2,5 ppm, a PO4 o 1,25 ppm. Dokładając Red Advan w zalecanych dawkach fosforu robi się ponad 5 ppm! Mój zbiornik przy stosowaniu tych nawozów zaatakowały sinice.Stosuję oba nawozy o odkąd pokazały się na polskim rynku . Nigdy nie miałem najmniejszych problemów z sinicami i glonami . .Musiały zadziałać jeszcze inne czynniki .
Uważam je za jedne z lepszych nawozów firmowych .

Avatar użytkownika

mayaca
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

są to dobre nawozy, ale rzeczywiście mają nieco więcej P, więc jeśli ktoś ma w kranie dużo P, może to był kłopot

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Od czasu kiedy stosuję ten nawóz rośliny stały się bardziej zielone, nie mam testów (prócz ph, kh, gh) więc się nie wypowiem. Glonów brak, więc wszystko jest jak należy. Dawka to 13 ml co 4 dni.Anonim 35279
 

13ml na jak duże akwarium? Dawka zalecana to 10ml na 100l akwarium co 4-7 dni. Takie dawki właśnie wlewałem i wyskoczył sinice, ale również zielenice kolonijne i punktowe. Dodatkowo część roślin miała dziury w liściach. Nie wymyślam tylko stwierdzam fakty.kruker
Poznaje temat
 
Posty: 107
Dołączył: 26 kwi 2011, 22:58

kruker napisał(a):13ml na jak duże akwarium? Dawka zalecana to 10ml na 100l akwarium co 4-7 dni. Takie dawki właśnie wlewałem i wyskoczył sinice, ale również zielenice kolonijne i punktowe. Dodatkowo część roślin miała dziury w liściach. Nie wymyślam tylko stwierdzam fakty.


Akwarium ma 126 litrów, więc 13 ml. Mam bardzo dużo roślin, co2 z butli i światło 0,7 w/l, co tydzień podmiana około 35-40 litrów (odstany kranowit). Jak pisałem nie mam problemu z glonami a nawóz podaje od miesiąca. Wcześniej podawałem AZOO PLANT NUTRIENTS (właściwie od początku istnienia akwarium)Anonim 35279
 Powiązane tematy
 • Nawozy wlewac rano czy pod wieczor?

  Czesc mam pytanie, kiedy lejecie nawozy - pytanie nie jest kiedy wam pasuje. Ale kiedy POWINNO sie lac nawozy by nie dokarmiac tych niechcianych roslin (glon) - rano czy na noc?. I gdzie moge znalesc ...

  Wyświetlenia: 879 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • Ludwigia sp. Mini Red - liście odpadają od łodygi

  Witam, borykam się z następującym problemem. Miałem 5 sadzonek Ludwigii sp. Mini Red i zasadziłem je w podłożu mniej więcej pod źródłem światła (żwirek + kulka GT pod spodem). Sadzenie odbyło się w d...

  Wyświetlenia: 1222 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

 • Nawozy z Węgier - ktoś używał?

  Podkusiłem się i wziąłem od znajomego Węgra nawozy macro i micro (razem z kilkoma roślinkami), na których utrzymuje swoje akwaria. Ma przepięknie zadbane rośliny, bardzo zdrowe. Generalnie tak mu rosn...

  Wyświetlenia: 878 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

 • Nawozy Seachem.

  Witam Od 3 miesięcy stosuje całą linię nawozów marki Seachem i jestem ciekawy jakie są Wasze opinie na temat tych nawozów ?

  Wyświetlenia: 1173 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...

 • Nawozy a żwirek

  Doradźcie jak nawozić na żwirku i substracie. Do tej pory miałem akwaria na podłożu aktywnym i z tym nie mam problemu. Teraz wystartowałem akwarium na podłożu jałowym. Wczoraj robiłem testy, azot 0, f...

  Wyświetlenia: 225 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: karol1979, Ubot73 i 27 gości

Copyright © 2001-2021 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.