Wkład filtracyjny Tetra BalanceBalls
Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Nawożenie i glony - lista kluczowych pytań akwarystycznychDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy.
Witam,

prowadzę zbiornik 25l, a w nim zmagam się z szeregiem problemów: glony nitki, "futerko" na liściach Ludwigii, żółknące stare liście, gnicie starych liści od brzegów, odpadanie liści, a także deformacja młodych liści oraz blade stożki wzrostu. Oczywiście podejmuję z tym wszystkim walkę i ostatnio np. odkryłem, że mam za mało azotu i prawie zerowy fosfor.

W trakcie bitwy z glonami pojawiła się lista pytań, na które w internecie odpowiedzi nie znalazłem lub znalazłem, ale odpowiedzi były niejednoznaczne. Dlatego też postanowiłem to wszystko zebrać i napisać - może przyda się także innym osobom.

Pytania jakie mam na dzień dzisiejszy:

1. Czy brak fosforu może powodować nitki na liściach (starszych i młodszych).
2. Czy nitki mogą rosnąć przy zerowym fosforze?
3. Deformacja młodych liści jest spowodowana zbyt dużym potasem względem magnezu czy odwrotnie: zbyt dużym magnezem względem potasu?
4. Czy nadmiar potasu może powodować wysyp nitek?
5. Czy rośliny mogą zaprzestać pobierania makro jeśli mikro nie będzie dostępne?
6. Czy rośliny mogą zaprzestać pobierania mikro jeśli będzie za mało makro (np. za mało azotu i fosforu albo nawet zerowy fosfor)?
7. Czy gałęzatki są zdolne do wchłonięcia znacznych ilości dostępnego fosforu?
8. Brązowe nitki na mchach mogą występować jeśli mikro nie zostanie wchłonięte (np. przez niedobór makro)?
9. Czy w dość mocno zarybionym akwarium mogą występować niedobory azotu i fosforu, a nawet brak fosforu?
10. Czy pobieranie potasu przez rośliny może być zablokowane przez niedobór azotu/fosforu?
11. Czy mając w wodzie dużo makro (azot-fosfor) mogę lać mikro bez obaw o nitki?
12. Czy cotygodniowa podmiana wody może w pewnym okresie czasu doprowadzić do prawie całkowitego "wypłukania" azotu i fosforu?
13. Czy cotygodniową podmianę wody można wydłużyć do np. dwóch tygodni jeśli azot i fosfor nie kumulują się do tego stopnia, że trzeba je zbijać?
14. Czy cotygodniowa podmiana wody w akwarium 25l może zburzyć biologię w akwarium (spowodować niestabilność)?
15. Czy po restarcie akwarium konieczne są częste podmianki jeżeli w podłożu mamy sam żwirek jałowy (+ ewentualnie kulki gliniano torfowe)?
16. Czy po restarcie akwarium należy podawać NPK ze względu na brak obsady?
17. Jaki powinien być cotygodniowy poziom dozowanego potasu przy wapniu 95mg/l i magnezie 10mg/l?
18. Czy filtr wewnętrzny powinien być ustawiony bliżej podłoża czy bliżej tafli?

Dzięki za pomoc :)

Avatar użytkownika

Agamemnon
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 12 sty 2019, 15:24

Podbijam pytania. U mnie akwarium ma 7 tygodni. Nawozilam zgodnie z zaleceniami Ferki a przypałetało się to wszystko co u Ciebie plus rybia ospa jako wisienka na torcie 😀szczególnie interesuje mnie pytanie o to czy brak azotu/ fosforu powoduje wysyp nitek i czy częstymi podmianami wyplukujemy te pierwiastki.Natalaa89
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 29 lis 2018, 00:06

Ja zrobiłem taki błąd, że jakiś czas temu podałem mikro, a nie byłem świadomy tego, że fosfor mam wyzerowany, a azot na bardzo niskim poziomie (~3mg/l). Zaatakowały mnie wtedy nitki długie i męczące - ale czy na pewno to była przyczyna? Jeśli tak, to pośrednio przyczyną było niskie NP. Mikro podałem bo zauważyłem blade wierzchołki na limnophili, a to był chyba brak azotu.

Z tymi podmianami to faktycznie ciekawa sprawa i też chętnie się dowiem jak to jest. Patrząc na mój zbiornik, to ewidentnie podmiany zaszkodziły, ponieważ nie mam takiej produkcji azotu i fosforu - i to dziwne bo ryb dużo i zanieczyszczenia spore. Podaję teraz N i P i patrzę co się dzieje - widzę, że rośliny wystrzeliły, ale nadal mam nitki. Podmianki jakie robiłem to ok 20-25%. Teraz próbuję przejść na system dwutygodniowy, ale nie wiem czy to dobrze - tutaj jednak zaznaczam, że moje akwa stoi już rok.

Avatar użytkownika

Agamemnon
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 12 sty 2019, 15:24Powiązane tematy
 • Nawożenie solami - zielenice, nitki powolny wzrost roślin

  Witam po świętach Mam pytanie do doświadczonych osób które pomogą mi w korygowaniu moich błędów w nawożeniu solami. Moje akwarium: 1. Wymiary 100x40x40 2. Oświetlenie LED 27.4W przez pierwsze 4 tygod...

  Wyświetlenia: 1868 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

 • Nawożenie akwarium w stylu iwagumi

  Witam wszystkich serdecznie Wczoraj zalałem swoje pierwsze akwarium które nie jest ltkiem ani biotopem Akwarium 38x38x43 Oświetlenie lampa Power Led 40w (możliwość sterowania natężeniem) Podloze...

  Wyświetlenia: 329 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • H.E.L.P. Advanced Soil a nawożenie. Jak nawozić?

  Cześć. Posiadam podłoże jak w temacie. Jak i czym nawozic przy nim? Podobno to podloże pochłania fosfor. Czy inne związki też? Ktoś ma doświadczenie?

  Wyświetlenia: 315 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Start zbiornika a nawożenie solami

  Witam. Do tej pory byłem tylko czytelnikiem tego forum i przeczytałem już wiele tematów o podobnym wątku jednak moje nie udane próby nawożenia skłoniły mnie by w końcu zacząć czynnie brać udział w życ...

  Wyświetlenia: 661 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

 • Nawożenie CSM+B - ogromna dawka?

  Witam, Mam prośbę o ocenę dawki nawozu CSM+B, który kupiłem na portalu aukcyjnym. Wg kalkulatora EI wychodzi mi, że powinienem podawać nawóz 2 razy w tygodniu po 10 ml na moje 200 litrów akwa. Tymcz...

  Wyświetlenia: 1929 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...
Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: maniownik i 56 gości