Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Nawożenie CSM+B - ogromna dawka?Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Witam,

Mam prośbę o ocenę dawki nawozu CSM+B, który kupiłem na portalu aukcyjnym.
Wg kalkulatora EI wychodzi mi, że powinienem podawać nawóz 2 razy w tygodniu po 10 ml na moje 200 litrów akwa.

Tymczasem na woreczku znajduje się informacja wskazująca na to, że daawkowanie jest kilkukrotnie wyższe. Napisałem maila do osoby, od której nawóz kupiłem. Udzieliła mi bardzo szczegółowej odpowiedzi, z której wynika, że dawka tygodniowa to AŻ 120 ml! :shock: Uzasadnieniem było to, że żelaza jest 7,8% i dawkując tak jak zostało podane podaż tygosniowa wyniesie 1,1739 mg/l żelaza. Ma to pokryć całkowite zapotrzebowanie roślin na żelazo, które wynosi podobno 1,4 mg/l na tydzień.

Jako, że chodzi o mikro, wolałbym nie zrobić sobie katastrofy w akwa.

Może ktoś ma jakiś pomyśł o co chodzi.
Z góry dzięki za pomockaceks
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

Sorki za post pod postem, ale jeszcze wrzucam strasznie długie wyliczenia sprzedawcy, które są odpowiedzia na moje wątpliwości co do dawkowania.
Może ktoś mądry coś z tego zrozumie i powie, czy wyliczenia są prawdziwe:

'Skład % CSM+B

Żelazo (Fe) 7.8%
Mangan (Mn) 2.2%
Miedź (Cu) 0.1%
Cynk (Zn) 0.4%
Bor (B) 1.4%
Molibden (Mo) 0.06%

gęstość nawozu 1,0kg/l

Skład % podaje nam jaka ilość pierwiastka jest w 100g danego nawozu

Fe 7,8% czyli w 100g nawozu mamy 7,8g czystego Fe.

Z reguły 1 łyżeczka od herbaty ma pojemność 5ml ( łyżeczki deserowe są mniejsze).

mamy 5g nawozu rozpuszczone w 200ml wody. Dawka to 2 x w tygodniu po 30ml/ 100l czyli tygodniowo 60ml a dziennie 8,6ml do akwarium, w którym jest 100l wody rzeczywistej. To ważne gdyż tylko z wodą mieszają się roztwory nawozów a tym samym osiągamy w niej określony poziom pierwiastków.

Jeśli więc mamy w nawozie Fe 7,8% to

7,8% * 5 ((g użytego nawozu) * gęstość nawozu * 1000 ( bo w litrze jest 1000ml) / ilość rozpuszczalnika w mililitrach / 100 = ilość gramów Fe na 1 litr roztworu.


7,8 * 5 * 1,0 * 1000 / 200 / 100 = 1,95 g/l

ilość gram składnika na 1 litr roztworu * dzienna dawka w ml jaką chcemy podać / ilość wody jaka jest w akwarium = dzienna ilość pierwiastka w ml/l jaka jest podana do danego akwarium

1,95 * 8,6 / 100 = 0,1677 mg/l Fedzienna ilość pierwiastka w mg/l jaka jest podana do danego akwarium * 7 dni = tygodniowe stężenie pierwiastka w akwarium


0,1677 * 7 = 1,1739 mg/l Fe tygodniowo od tego należy oczywiście odjąć ilość jaką zużywają dziennie rośliny.

Zważywszy na to, że rośliny pobierają dziennie Fe w ilości 0,1-0,2mg/l i taka ilość Fe powinna być stale utrzymywana dawka dzienna 0,1677mg/l jest dawką bezpieczną dla roślin oraz dla organizmów żywych np. krewetek. Nie zagraża też inwazją glonów z nadmiaru Fe przy np. silnym oświetleniu.


Jeśli rośliny zużywają dziennie 0,2mg/l Fe to tygodniowe ich zapotrzebowanie wynosi 1,4mg/l Fe ale jednorazowo podana taka dawka do akwarium może być zabójcza dla krewetek czyli nawozy najbezpieczniej podawać co 2 dni ale nie rzadziej.


Nie można patrzeć pod kątem ilości Fe tygodniowym 0,5mg/l gdyż ilość ta doprowadza do niedoborów.
Lepiej jest zatem podawać w dawkach dziennych lub co 2 dni niż 1 x w tygodniu.

Taki sposób podawania CSMB jest moim zdaniem najlepszy i najbezpieczniejszy.
Obliczenia te są za pomocą powszechnie używanych w chemii wzorów i jakieś tam kalkulatory internetowe są dla mnie mało wiarygodne choćby do obliczania nawet stężeń KNO3, którego w sprzedaży są różne rodzaje, które posiadają różną gęstość i które różnią się choć nie wiele składem chemicznym.
Dlatego lepiej wykorzystywać dane o nawozie i samemu sobie obliczać poziom stężeń pierwiastków niż bazować na kalkulatorach bo nigdy nie wiadomo jakich soli dana osoba używała do obliczeń a w przypadku gdy w akwarium mamy np. krewetki i stosujemy nawozy mikro lub KNO3 warto sobie te nawozy samemu przeliczyć'

'Od 5 lat sprzedajemy nawozy i nigdy nikogo nie wpakowaliśmy na przysłowiową minę.
Do czynienia z akwariami mam od 45 lat w prawdzie najpierw jako dziecko, potem już w życiu dorosłym ciekawość zjawisk biochemicznych zachodzących w akwariach się połączyła mimo iż w akwarystyce mało widać kobiet u nas w rodzinie było to bardziej żeńskie hobby.

Przy stosowaniu mikro tak jak już pisałam wcześniej należy uważać bardzo na poziom Fe a i miedzi gdyż obydwa pierwiastki w nadmiarze są zabójcze dla krewetek. Gdy ktoś ma drogie odmiany musi bardzo uważać.

Dzienny bezpieczny poziom Fe to najlepiej 0,1-0,2mg/l a wtedy unikamy również nadmiaru miedzi i wysypu glonów.

Moim zdaniem bardziej ostrożnie należy dawkować KH2PO4 i poziom PO4 utrzymywać w zakresie 0,2-0,3mg/l. Oczywiście jest to sprzeczne "z teoriami" na forach akwarystycznych ale moje twierdzenie ma pokrycie w dowodach naukowych.
1. fosfor odkłada się w roślinie i nie ma potrzeby by poziom jego w wodzie był wysoki.
2. fosforany mają negatywny wpływ na ekosystem w każdym zbiorniku wodnym niezależnie czy jest to akwarium, morze, rzeka czy staw. Jednak o ile w większych zbiornikach do szkodliwości nadmiaru PO4 rzedziej dochodzi to w akwarium bywa to najczęściej gdyż jest to mały i zamknięty zbiornik.

Oczywiście z umiarem należy również podawać KNO3, które zawiera azot w postaci azotanowej oraz potas.
Nadmiar NO3 - azotanów może mieć również negatywny wpływ na ekosystem wodny. Jego poziom wystarczy gdy jest 15mg/l i uzupełniamy go np. co 2-gi dzień.

K2SO4 niby ( wg forów) można lać ile się da a to nie prawda. O ile od nadmiaru potasu roślina żadna nie padła to już jak sama nazwa wskazuje ( siarczan potasu ) związek ten zawiera również siarkę i właśnie gdy podajemy za dużo K2SO4 a z nim dużo siarki to siarka ta spali nam rośliny.
Poziom K może być nawet 45mg/l ( taki poziom lubi wybredna heterantera).

Najlepiej wtedy gdy stosujemy KNO3 i K2SO4 sole bierzemy po równo czyli 25g KN3 + 25g K2SO4 i dawkujemy razem utrzymując wymagany poziom NO3. Poziom K nam się sam dobry ustali a i siarka nie będzie szkodliwa.

Wracając do dawkowania KH2PO4, KNO3 to należy z tym uważać szczególnie zimą choć latem również może mieć to swoje negatywne skutki.
Proszę zauważyć, że na forach w okresie od marca do września na gwałt większość akwarystów pisze posty "pomocy glony".
Jest to ciekawe zjawisko gdy czyta się najpierw rady jak nawozić a potem po takich radach osoby mają kłopoty w postaci glonów.
Każdy potem razie czym to zwalczać ale mało kto tak na prawdę zainteresuje się morfologią glonów. Przecież to jest tak proste by ich nie mieć, że aż nie wiarygodne, że nikt o tym nie pisze. ( Może firmy produkujące preparaty na glony maczają w tym palce?)

Podam przykład na naszym Bałtyku. Proszę zauważyć, że zawsze co roku w lipcu gdy są silne upały, plaże atakują sinice i zielenice. Organizmy wytwarzające trujące toksyny szkodliwe bardzo dla człowieka gdyż powodują bardzo poważne schorzenia dróg oddechowych.

Czynnikiem wywołującym glony w Bałtyku jest długi dzień, mocne światło, wysoka temperatura, oraz nawożenie pól przez rolników.
Rolnicy jesienią nawożą pola by zasilić glebę przed siewem wiosennym. Wiosną od marca znowu nawożą. Nawozy te wraz z wodami gruntowymi spływają do rzek a dalej do morza. Wody przybrzeżne wtedy mają bardzo dużo NO3, PO4, są niedotlenione z uwagi na temperaturę ( im wyższa temperatura tym poziom tlenu w wodzie maleje). Silne słońce dokłada swoje i zaczyna się eutrofizacja wody i zakwit fitoplanktonu.
Analogicznie gdy w akwarium serwujemy silne światło, temperaturę 28*C, wysoki poziom NO3 i PO4 do tego napowietrzanie przez falowanie wody co jest moim zdaniem mało efektywne daje nam to samo zjawisko w akwarium i plagę sinic i zielenic.

Wystarczy nie przesadzać z NO3 i PO4, temperaturę utrzymywać 25-26*C, nie przesadzać z mocą oświetlenia bo wystarczy 0,5W/l i to zwykłe świetlówki a nie te tzw. specjalistyczne, wystarczy też napowietrzać akwarium pompką i kamieniem i problemu glonów nigdy nie będzie. Natury nie oszukamy a czasem gdy próbujemy to ona się mści. Proszę zauważyć, że napowietrzanie zaopatrza wodę w azot, tlen i CO2 czyli to co potrzebne roślinom.

Proszę też zauważyć, że np. taki Takashi Amano zaczynał przygodę z akwarystyką 50 lat temu i nigdy wtedy nie polecał mocnego oświetlenia, nadmiaru nawozów i specjalistycznych świetlówek.
Oświetlenie było zalecane ale 0,5-0,8W/l i nie więcej ale zależne głównie od lumenów-wydajności świetlnej a nie mocy,
nawozy - kto wtedy o nich wiedział:)
grzałki i pompki do akwariów były prymitywne wręcz.
Mimo to rośliny w akwariach rosły przepięknie, rybki żyły i każdy z zadowoleniem pielęgnował swą pasję. Dziś jest to jak gorączka złota dosłownie a nie potrzebnie bo pasja ta ma uspokajać a nie stresować.


Konserwantów do nawozów nie dodaję gdyż o ile konserwanty chronią przed grzybami to nie chronią przed bakteriami. Czyli wystarczy nawozy trzymać w ciemnej szafce w temperaturze pokojowej i będzie OK.
Ważne natomiast jest by każdą dawkę pobierać czystą miarką bo zanieczyszczenia bakteryjne spowodują powstawanie kożuchów, które jak testowałam można przecedzić a nawóz nadal zachowuje swoje właściwości. Test taki zrobiłam 4 lata temu z nawozem, który stał przez 2 lata.
Każdy nawóz jaki sprzedaję został przetestowany najpierw przeze mnie a potem dopiero wypuszczony na rynek.
Mamy szalonego znajomego, których sprawdzał również max dawki jakie można zastosować by zabić krewetki RC.
Nam podczas testów żadna rybka nie padła ale to dzięki znajomości tego co sprzedajemy i ekotoksyczności tych nawozów.'

Czy ktoś jest w stanie stwierdzić, czy sprzedawca ma rację w swoich wyliczeniach?kaceks
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

Obliczenia jak najbardziej się zgadzają.
Rozrabiając 5g CSM+B w 200ml dawka 8,6ml w 100l akwarium podniesie poziom żelaza o 0,1677 mg/l.
Te obliczenia mogły być trochę czytelniej napisane, ale wyniki się zgadzają.

A sugerowana tak duża dawka może ze względu na bardzo szybki rozpad tego nawozu.

Moja sugestia jest taka aby mikro używać firmowe (akwarystyczne) również przy nawożeniu solami.
kudlaty801
Poznaje temat
 
Posty: 104
Dołączył: 22 gru 2010, 11:45
Miasto: Lublin

ja też polecę mikro firmowe - CSM+B ma słaby chelat - pewnie dlatego sprzedawca poleca tak wysokie dawki - po prostu większość tego żelaza nie jest efektywna i się marnuje w akwarium. Używałem CSM+B i Intermagu, teraz używam Aquabotanique. W najbliższym czasie w związku z końcem butelki zamierzam wypróbować MicrobeLift (używam ich bio carbonu i uważam, że jest świetny). A co do starych czasów - prostsze w utrzymaniu rośliny, nagminne przerybienie zbiorników ułatwiało utrzymanie kryptokoryn, które królowały w akwariach.kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 602
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

Z całym szacunkiem, ale prawdopodobnie nikt nie używał CSM. To co można kupic, to mieszaniny chelatów w/g proporcji CSM. W zależności od kupujacego chelaty moga byc różne, więc mówienie, że chelat jest słaby czy mocny nie ma sensu. Tak jak każdy nawóz rolniczy, CSM jest źle zbilansowany i trzeba go modyfikować. Ci co go polecają, polecają również mieszać go z glukonianem Fe i Chelatem Fe w proporcji objętościowej (nie masowej) CSM+B:Feglut:Fe chelat 4:1:1. I mają rację, bo sam csm+b bedzie miał za dużo reszty mikro tak jak i Intermag czy SZ. Osobiście radziłbym Ci nie przekraczać 0,2 Fe z tego specyfiku, a resztę Fe, jak będzie potrzeba dokładać z dobrego chelatu.

Avatar użytkownika

thors
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 14 sty 2006, 18:27
Miasto: Włocławek

kretos napisał(a):ja też polecę mikro firmowe - CSM+B ma słaby chelat - pewnie dlatego sprzedawca poleca tak wysokie dawki - po prostu większość tego żelaza nie jest efektywna i się marnuje w akwarium. Używałem CSM+B i Intermagu, teraz używam Aquabotanique. W najbliższym czasie w związku z końcem butelki zamierzam wypróbować MicrobeLift (używam ich bio carbonu i uważam, że jest świetny). A co do starych czasów - prostsze w utrzymaniu rośliny, nagminne przerybienie zbiorników ułatwiało utrzymanie kryptokoryn, które królowały w akwariach.


A jakieś konkretnie mikro firmowe masz wypróbowane? Nie chciałbym nawozów ogólnych, zawierających np. potas, bo wszystkie makro podaję już z soli.kaceks
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

@kaceks
No przecież napisałem - używam mikro i żelaza Aquabotanique i jestem zadowolony z nich. Zamierzam zmienić na Microbe z ciekawości bo mikro już się kończy. Makro też daję z soli.

@thors
wiadomo, że nasze CSM+B to podróbka ale pod taką nazwą jest sprzedawane i wszyscy wiedzą o co chodzi. Co do chelatów dla Fe to spora część sprzedawców podaje tą informację i niestety jest to EDTA, które przy dużym ph rozpada się szybko. Intermag+ ma niby DTPA, mieszałem z chelatem żelaza, ale dalej nie byłem zadowolony. Ludwigia mini red mi marniała na tym mikro. Po zmianie na Aquabotanique nie mam z nią problemu.kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 602
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

kretos, zgadza się. Intermag nie jest zbilansowany również pod akwa. Jakbyś chciał z niego zrobić dobry nawóz do akwa to trzeba dorzucić też Mn. Standardowo jest go circa 10 x za mało. Ludwigia bez manganu bedzie bladziuchna.

Avatar użytkownika

thors
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 14 sty 2006, 18:27
Miasto: Włocławek

Jeżeli dozujemy Co2 to raczej mamy ph na takim poziomie że nie rozwala chelatów. Gorzej jest ze światłem tu gorsze chelaty szybko się rozpadają.Szkoda że nie wszyscy podają czym jest chelatowany ich nawóz wtedy sprawa jest prosta wiemy co kupujemy.Mnie natomiast zaciekawił w tym wszystkim niski poziom fosforanów w stosunku do azotanów czy ktoś tak ma i czy to działa także przy mocniejszym oświetleniu?lesniowka
Poznaje temat
 
Posty: 76
Dołączył: 31 gru 2012, 18:47

@Z całym szacunkiem, ale prawdopodobnie nikt nie używał CSM. To co można kupic, to mieszaniny chelatów w/g proporcji CSM.
Dodam tylko, że akurat żelazo z tego allegrowskiego niby CMS'a ma się nijak do oryginalnego CMS i jest w nim już zawyżone.rotala
Początkujący
 
Posty: 1
Dołączył: 10 paź 2012, 18:30

Kupiłem jakiś czas temu po raz kolejny allegrowe CSM+B oraz Chelat 13% HEEDTA jako uzupełnienie, który zalecał sprzedawca ale nie pamiętam w jakiej ilości. Czy jest to dobre Fe, oraz w jakiej ilości dodać go do CSM+B? Czy bezpośrednio do roztworu czy może zrobić osobny roztwór?


Avatar użytkownika

vasteq
Stały bywalec
 
Posty: 401
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-Powiązane tematy
 • Woda RO a nawożenie

  To już moja 2 próba z podmianami wody RO. W wcześniejszym zbiorniku po przejściu na RO z czasem miałem problemy z sinicami. Twraz mam nowy, większy zbiornik i widzę po jakimś czasie powtórkę z rozrywk...

  Wyświetlenia: 646 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Nawożenie dojrzałego zbiornika roślinnego - same problemy

  Pomóżcie mi, proszę, zidentyfikować niedobory czy potencjalne blokady w moim akwarium. Zbiornik ma 7 miesięcy. W takim okresie powinna być bajka, a wygląda na zaniedbany; Echinodorusy pokrywają się z...

  Wyświetlenia: 1273 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

 • Nawożenie Metoda Ei

  Witam założyłem 2 dni temu nowe Akwarium 200L na ziemi ogrodowej i Wodzie Ro/kranowej belkę mam ustawioną na 70% i świece 7h na razie Ph mam na 6.8 ppm Kh4 Ph6 Od startu Podaje 3 ppm potasu gdzie pod...

  Wyświetlenia: 390 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Nawożenie symfonią

  Mam swoje akwarium 270l na ziemi z hydroponika i łatwymi roślinami typu zabienice kryptokoryny .Akwarium ruszyło w 2018r na początku oprócz zielenic nie był większych problemów wszystko rosło parametr...

  Wyświetlenia: 261 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • 240 l nawożenie

  witam potrzebuje pomocy w ogarnieciu nawożenia. Walczylem z sinicami, odpuściły. osada 40 neonów sinus 10 czerwonych 8 neonów czarnych 8 otosków 10 Kirysków pigmej rosliny montecarlo anibusy microz...

  Wyświetlenia: 221 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.