Dzień dobry wszystkim Mam akwarium low tech typu Diana Walstad, na ziemi z marketu bez nawozów. Akwarium założyłem około 4 miesiące temu. W początkowych miesiącach miałem dość duże problemy z glonami. Kilka razy zmieniałem filtrację, miałem zbyt mocne oświetlenie itd. Obsady nie podaje, ponieważ w tym wątku nie jest ona konieczna. Od miesiąca akwarium działa prawie idealnie, krystaliczna woda, brak podmian, ale miejscami pojawiają się zakwity różnych zielenic, punktowe, nitkowate, włosowate (hair algae). Ich wzrost poza nitkowatymi nie jest szybki. Nie podaje oczywiście żadnych nawozów. jedynie karmię ryby, 6 razy w tygodniu pokarm JBL o obniżonej zawartości fosforu i raz w tygodniu kostkę rozmrożonego, którą dobrze przepłukuje. Najpardopodobniej mam zaburzony stosunek mikro do makro albo stosunku N do P. Fosforu staram się podawać jak najmniej poprzez stosowanie pokarmu JBL oraz płukanie pokarmu rozmrożonego. Moje pytanie jest bardziej teoretyczne. Jakie są sposoby kontroli stosunku N do P w akwarium low tech wykorzystując tylko metody naturalne bez nawozów? Pierwiastki są dostarczane jedynie poprzez pokarm oraz dolewki kranówki. Nie zależy mi na dużych zmianach parametrów, ponieważ wszystko działa prawie bardzo dobrze, ale jednak coś się nie zgadza. Samo skrócenie czasu oświetlenia raczej nie spłynie na stosunek N do P. Będzie wiecej azotu w wodzie, ale i fosforu z rozkładu materii. Czy azot w akwarium ulatnia się do atmosfery? Dołożenie kolejnej ryby lub ryb poprawi nieznacznie ilość co2, co powinno delikatnie mieć korzystny wpływ na akwarium. W tym przypadku ilości pokarmu bym nie zwiększał. Czy w akwarium low tech w ogóle stosunek N do P jest również istotny? W tym wątku pytam o stosunek N do P, ale mając tą wiedzę bedę w stanie być może łatwiej kontrolować stosunki innych pierwiastków. Z tego co czytałem gupiki wydzielają duże ilości mocznika. Dodanie ich powinno zwiększyć ilość N do P. Macie jakieś doświadczania w tego typu problemach?
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
Oprócz wsadzenia roślin szybko rosnących które ściągać będą nadmiary składników z wody (np rogatek) i ograniczania/zwiększania populacji ryb oraz karmienia masz do wyboru albo jakieś absorbenty fosforanów wsadzane do filtra - co na dłuższą metę nie jest ani wygodne ani tanie albo podnoszenie tego pierwiastka, którego jest mniej za pomocą nawożenia.
Ale pamiętaj, że glony to problem złożony i bardzo rzadko sprowadza się wyłącznie do złych stosónkw N-P. Pytanie też ile masz tych glonów - bo glony w akwarium są nie do uniknięcia w każdym zbiorniku jakieś są.
Ostatnio edytowano 14 sty 2021, 13:31 przez szarlej, łącznie edytowano 1 raz
-

szarlej
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 789
- Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
- Miasto: Tarnów
Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz w książce Diany. Zanim założy się low tech warto przeczytać ją całą, żeby mieć pełny ogląd na to jak prowadzić akwarium. Polecam lekturę.
-

MacGyver
- Poznaje temat
-
- Posty: 123
- Dołączył: 08 cze 2016, 14:57
Załączam zdjęcie, jak wygłada akwa teraz. Glony są w kilku miejscach. Rosrastają się prawie wyłacznie nitkowate na korzeniach. Wkładów itp stosować nie chcę. To ma był typowy low tech, tylko podstawowe elementy. Zakładając, że już z ilością fosforu zejśc bardziej nie mogę, nieznaczne zwiększenie No3 uzyskam poprzez dodanie jakiejś rybki? Ilość pokarmu pozostanie niezmieniona. Wiem, że glony są w każdym akwarium w jakieś ilości. Równiez kranówka do dolewek może mieć różny skład. Na razie szybko rośnie mi h polysperma i rotala green. H Difformis rośnie dość dziwnie bo poziomo mimo bardzo słabego światla 1650 Lumenów na 126 litrów brutto, może około 13 lumenów na litr netto bez podłoża. Powinna raczej w tym przypadku piąć się do światła. Książkę Diany W czytałem, ale przyznaje że pobieżnie. Powrócę do niej.
- Załączniki
-
-
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
Po sposobie wzrostu difformis wnioskuję, że Twoja belka oświetleniowa jest krótka. Najwięcej światła jest na środku a po bokach ciemno. Nadwódki kochają światło. szkot napisał(a):Załączam zdjęcie, jak wygłada akwa teraz. Glony są w kilku miejscach. Rosrastają się prawie wyłacznie nitkowate na korzeniach. Wkładów itp stosować nie chcę. To ma był typowy low tech, tylko podstawowe elementy. Zakładając, że już z ilością fosforu zejśc bardziej nie mogę, nieznaczne zwiększenie No3 uzyskam poprzez dodanie jakiejś rybki? Ilość pokarmu pozostanie niezmieniona. Wiem, że glony są w każdym akwarium w jakieś ilości. Równiez kranówka do dolewek może mieć różny skład. Na razie szybko rośnie mi h polysperma i rotala green. H Difformis rośnie dość dziwnie bo poziomo mimo bardzo słabego światla 1650 Lumenów na 126 litrów brutto, może około 13 lumenów na litr netto bez podłoża. Powinna raczej w tym przypadku piąć się do światła. Książkę Diany W czytałem, ale przyznaje że pobieżnie. Powrócę do niej.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 448
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Świetlówka LED jest prawie na całą długość pod pokrywą. Gdy miałem więcej oświetlenia tj. dwie świetlówki LED miałem o wiele wiekszy problem z glonami, zbyt dużo światła do Co2 i prawie w ogóle nic nie rosło. Difformis płożyło się o wiele bardziej niż teraz. Co jeszcze może u niej to powodować? Gdy obniżyłem ilość światła wszystko ruszyło około miesiąc temu. Działa jak dla mnie akwarium ok, poza niewielkimi wzrostami glonów i tą Difformis.
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
Daj sobie spokój z co2 przy LT. Jeżeli chodzi o książę Diany to szkoda na nią kasy. Sam będziesz widział co robić lepiej sam. Pierwsze akwa to z reguly niewypal. Kolejne juz pójdą.
-

pitero21
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 299
- Dołączył: 01 lis 2013, 17:16
-
Przecież nie pisałem, że zastosuje co2. Nie mam zamiaru tego stosować w LT. Pisałem tylko, że w początkowej fazie zbiornika miałem glony z powodu zbyt dużej ilości światła do co2. Nie podawałem go i nie planuje. Butlę kiedyś kupiłem i sobie stoi. Wole naturalne akwaria, które kształtuje natura a nie ja przycinkami.
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
Widzę, że koledzy unikają udzielenia jakiekolwiek rady, więc ja postaram się coś wymyślić. Masz może jakieś rośliny pływające? Jeżeli nie, to rozważ dodanie. Możliwe, że będziesz musiał dołożyć wtedy światła. PS. szkot napisał(a):Zakładając, że już z ilością fosforu zejśc bardziej nie mogę, nieznaczne zwiększenie No3 uzyskam poprzez dodanie jakiejś rybki? Ilość pokarmu pozostanie niezmieniona.
Ryby to nie alchemicy. Azotu z niczego nie wygenerują. Ile wsypiesz/wlejesz, tyle dostarczysz. Tak, azot jest uwalniany z akwarium w postaci cząsteczkowej do atmosfery. Odpowiadają za to beztlenowe bakterie denitryfikacyjne, przekształcające azotany do azotu cząsteczkowego.
-

MacGyver
- Poznaje temat
-
- Posty: 123
- Dołączył: 08 cze 2016, 14:57
Cześć MacGyver Mam rośliny pływające Limnobium. Przy mocniejszym świetle rosło aż za dobrze. Teraz pozostały jego resztki. Oświetlenie wolałbym nie modyfikować, ponieważ przy mojej pokrywie musiałbym włączyć drugą taką świetlówke LED, którą mam teraz. To by mi dało niecałe 30 Lumenów na litr, wg mnie w LT to zdecydowanie za dużo i pojawiły by się znowu glony. Wiem, że ryby to nie alchemicy. Wiem, że nie tylko stosunek N do P jest istotny w akwarium, aby nie powstawały glony. Zastanawia mnie, jak ten stosunek jednak można kontrolować i ustawiać w LT bez jakichkolwiek nawozów, filtrów itd. Być może fosfor jest zawsze dostarczany w zbyt dużej ilości do azotu, ale zostaje związany w warstwie przy podłożu. Sama woda chyba również zawiera tak jak powietrze pewne ilości azotu. Być może ten azot jest również pobierany przez ryby i następnie zamieniany na amoniak. Jeśli by tak było to wprowadzenie dodatkowej ryby może mieć wpływ na korekcje N do P. Jaka jest Twoja teoria na ten temat?
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
Fajne teorie macie Panowie. Do autora: jeśli chcesz podnieść poziom azotu/fosforu, użyj nawozów. Jeśli chcesz kombinować, kombinuj.
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 448
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
AquaMolitor napisał(a):Fajne teorie macie Panowie. Do autora: jeśli chcesz podnieść poziom azotu/fosforu, użyj nawozów. Jeśli chcesz kombinować, kombinuj.
Problemem nie jest brak azotu tylko rosnące glony. W sumie to autor mógłby podać ile ma związków azotowych w wodzie. W LT zazwyczaj czynnikiem limitującym wzrost roślin jest dostępność bądź węgla, bądź światła. Dlatego dbanie o stosunek azotu do fosforu nie ma tu większego sensu.
-

MacGyver
- Poznaje temat
-
- Posty: 123
- Dołączył: 08 cze 2016, 14:57
Idziemy w dobrym kierunku z dyskusją. Zgadzam się oczywiście, że w LT czynnikiem ograniczającym jest węgiel i światło. MacGyver, piszesz, że w tym przypadku dbanie o stosunek N do P nie jest istotny. Nie jestem tego pewien. Jeżeli ciągle będziemy dostarczać np. zbyt dużo fostoru w stosunku do azotu, będzie sie on kumulował, może nie w słupie wody ale w podłożu. Wcześniej czy później może dojść do rozwoju glonów wg mnie. Jestem jeszcze nowicjuszem, więc mogę się mylić. Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=saJ4E7ikU28&ab_channel=ArturB.W minucie 8.20 jest przedstawione jest wyjaśnienie mojego problemu i powiedziene jest, że zachowanie stosunku 10 do 1 jest istotne, ale sama natura dba o to w LT. W minucie 1.06 wspomniane jest również o tym, że ilość azotanów sterujemy za pomocą obsady ryb. W tym przypadku wydaje mi się, że faktycznie możemy tak ustawiać stosunek N do P. Mając żyworódki dostarczamy pewną stałą ilość pokarmu dziennie, czyli pewną stałą niezmienną ilość fosforanów. Ale żyworótki jedzą podobnie jak uprawiają sex prawie cały czas. Jedzę biofilm, glony itd i cały uwalniają amoniak. Suma pierwiastków oczywiście musi być zachowana w całym układzie. Sama ziemia w podłożu uwalnia z DOC pewne a może duże ilości związków azotu przez długi okres. Spróbuje dbać się o zachowanie stosunku N do P. Zmierzę i później będe decydować, czy powinienem dołożyć ryb. Możesz MacGyver rozwinąć Twój pogląd w tej sprawie? Co o tym sądzisz?
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
A co z warstwą ziemi i żwiru oraz jego typem. Może związki wedruja do slupa wody. Filtracja w lt nie jest potrzebna. Czy dodajesz potas raz na jakis czas??
-

pitero21
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 299
- Dołączył: 01 lis 2013, 17:16
-
A co z warstwą ziemi i żwiru oraz jego typem. Może związki wedruja do slupa wody. Filtracja w lt nie jest potrzebna. Czy dodajesz potas raz na jakis czas??
-

pitero21
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 299
- Dołączył: 01 lis 2013, 17:16
-
Trudno polemizować z kilkoma transparencjami zawierającymi luźne stwierdzenia bez argumentacji. szkot napisał(a):Możesz MacGyver rozwinąć Twój pogląd w tej sprawie? Co o tym sądzisz?
Mam zbyt małe doświadczenie, żeby wypowiadać się w tej kwestii w swoim imieniu. Mogę przytoczyć co wynika z rozważań Diany. Jej pomysłem jest, żeby do ograniczenia rozwoju glonów wykorzystać jako czynnik limitujący ich wzrost dostępność żelaza. Dlaczego akurat tego pierwiastka jest szczegółowo opisane w książce. W akwariach a la Diana rośliny zakorzenione pobierają żelazo z podłoża, glony natomiast zmuszone są pobierać je ze słupa wody. Rośliny pływające, które znowu mają tę przewagę nad glonami, że korzystają z atmosferycznego CO2, zużywają pozostałe w wodzie żelazo. Stąd też pytanie jednego z kolegów: pitero21 napisał(a):A co z warstwą ziemi i żwiru oraz jego typem. Może związki wedruja do slupa wody.
Na Twoim miejscu na początek poczekałbym jeszcze kilka tygodni. Jeżeli nadal będzie kiepsko, to podłączyłbym tą drugą lampę, ale ograniczył jej moc świecenia i ewentualnie powoli zwiększał. Ja w swoim LT miałem dwie lampy, które włączałem na zakładkę, tak że nie przez cały czas świeciły obie. Lepszy oczywiście byłby ściemniacz.
-

MacGyver
- Poznaje temat
-
- Posty: 123
- Dołączył: 08 cze 2016, 14:57
Dziwny jest ten LT z filmu ,wskaźnik co2, dość mocne światło .
-

szopcio2008
- Stały bywalec
-
- Posty: 404
- Dołączył: 10 lis 2015, 13:54
- Miasto: Biłgoraj
Nie tylko to jest dziwne. Jest tam informacja, że w HT podmieniamy wodę, żeby pozbyć się nadmiaru mikro i DOC którego w HT niby nie ma  To już jest elementarne niezrozumienie sprawy. Do tego tekst, że glony nie lubią LT...no bicz please. Poza tym-nawet w tym LT z filmu są glony-i to krasnale, piękne miziate kępki. I to gloryfikiwanie kranówy...kranówa kranówie nierówna. Jednemu na kranie pięknie idzie, innemu nie. szopcio2008 napisał(a):Dziwny jest ten LT z filmu ,wskaźnik co2, dość mocne światło .
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 448
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Ok, dziękuje za odpowiedzi Mój zbiornik działa prawie stabilnie. Mam tylko wolne przyrosty glonów nitkowatych. Wzrost pozostałych glonów jest zatrzymany. Czy mogą być spowodowane zaburzeniem N do P? Jeszcze jedno pytanie, aby zamknąć ten wątek. Czy stosunek N do P 10:1 stosuje sie tylko w HT w przypdaku, gdy jeden z tych pierwiastów jest czynnikiem ograniczającym? W LT jak już pisał MacGyver ogranicza rośliny co2 i światło.
-

szkot
- Początkujący
-
- Posty: 15
- Dołączył: 09 maja 2018, 21:26
Stosunek N:P jest stosowany w naturze. Zachwianie tej równowagi sprzyja rozwojowi glonów lub wykwitowi gatunków cyjanobakterii, które są w akwarium nieporządane (nie mylić z cyjanobakteriami biorących udział w ZAMKNIĘTYM cyklu azotowym). Tzw. Stosunek Redfielda nie jest jakimś tam wymysłem, tylko naukowo dowiedzionym faktem, którego powtarzalność oraz związane z nim zależności występują w każdym środowisku wodnym. Wpisz w google: Redfield Ratio i znajdziesz szereg tabelek pokazujących relacje N:P. Dzięki temu przekonasz się także, że nie do końca chodzi tu o 10:1. Tematu na forum się nie "zamyka"  Zostaje tu na zawsze i każdy może w nim coś napisać chociażby przez następne 10 lat 
-

AquaMolitor
- Stały bywalec
-
- Posty: 448
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
-
Witam
Akwarium 170l
Podloze: pokruszona lawa i ceramika, podsypka denerle deponitmix 6w1 (2cm), żwir bazaltowy 2-5mm
Filtr ultramax 1400l/h
Oswietlenie led 6500k, 80w, 55lm/l + barwa czerwona/niebiesk...
Wyświetlenia: 4079 | Odpowiedzi: 63
czytaj więcej...
-
Witam jestem początkującym akwarysta , moje pierwsze akwarium .Mam akwarium 240 litrow proszę o pomoc w nawożeniu i walce z glonami . Akwarium zostało założone 3 miesiące temu . ...
Wyświetlenia: 3660 | Odpowiedzi: 59
czytaj więcej...
-
20190329_160745.jpg Witajcie!
W moim 1,5 miesięcznym akwarium 25l brutto pojawiły się takie glony a od paru dni niedobory na Bacopie Monnieri. Glon zawitał już w moim akwa w pierwszych 2 tygodniach o...
Wyświetlenia: 876 | Odpowiedzi: 0
czytaj więcej...
-
Witam.
Moje pytanie jest, jak w temacie. Czy jest sens stosować nawozy podczas miesięcznej kuracji preparatem Femanga Algen Stopp? Czy to tylko wspomaga glony? Dziękuję
Wyświetlenia: 803 | Odpowiedzi: 2
czytaj więcej...
-
Witam, proszę o pomoc i wsparcie oraz wyrozumiałość. Walczę z glonami już sporo i nie mogę sobie poradzić.
Akwarium 60l filtr IKOLA 250 zewnętrzny, światło aquael sun 10w (led) i aquael plant 10w (led...
Wyświetlenia: 1597 | Odpowiedzi: 21
czytaj więcej...
|
|
Recenzje
|