Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Jak nawozicie swoje akwaria?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



30 cze 2003, 10:18 Jak nawozicie swoje akwaria?  (#1)  

Witam,

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w nawożeniu. Powiedzcie jak przygotowujecie wode do podmiany. Jakie dawki i co wlewacie do akwariów? Poprostu jak pielęgnujecie swoje akwaria. Będzie to bardzo pomocne dla innych.

Pozdrawiam
Barth3z

Barth3z
Poznaje temat

Posty: 57
Dołączył: 29 cze 2003, 22:00
Miasto: Świdnica

Barth3z napisał(a):Powiedzcie jak przygotowujecie wode do podmiany. Jakie dawki i co wlewacie do akwariów? Poprostu jak pielęgnujecie swoje akwaria.
Barth3z

Witam :D
Ja wodę nalewam z kranu,(no chyba że jest biała od chloru to wtedy nie).Wymieniam 50 litrów wody co tydzień.Kiedyś dodawałem uzdatniacza do wody(Tetra AQUASAFE) ,teraz już nie stosuję.
Nawożę codzienną dawką TMG 5ml,co 3 dni dodaję 2g Kno3 a co tydzień 10ml AQUA PLANT z Tropicala.Ostatnio dodawałem Mangan+ 10ml
od Rataja.
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1681
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

30 cze 2003, 13:20   (#3)  

Podmiana wody raz w tygodniu 60 litrów (akwarium 315 litrów)
Woda do podmiany jest mieszanką wody z kranu i filtra RO, w takiej proporcji aby twardość węglanowa KH wynosiła 4-5 stopni niemieckich. Dodatkowo wodę do podmiany wzbogacam tak aby poziom potasu wynosił 20-40 mg/l i magnezu 15 mg/l.
Nawożę codzienne podrabianym TMG ok. 6 ml, oraz okresowo strzykawką z igłą do podłoża 30-40 ml TMG + KNO3 + KH2PO4
Dodaję w razie potrzeby do akwarium roztwór KNO3 tak aby poziom NO3 utrzymywał się w przedziale 5-15 mg/l. Raz, dwa razy w tygodniu dodaję roztwór KH2PO4 (tak na wyczucie bo nie mam testu PO4).

Wszystko to wydaje sie byc skomplikowane, ale tak nie jest. Mam sporządzone roztwory chemikaliów "na każdą okazję". W szafce pod akwarium mam zestaw buteleczek z roztworami i dozuję odmierzając strzykawką stosowną ilość. Wszystkie roztwory mają ściśle okreslone stężenia, obliczone wg kalkulatora sporządzonego w arkuszu Excel-a.

Witold Sławiński


30 cze 2003, 13:23   (#4)  

Tygodniowo podmieniam ok. 1/3 wody na mieszankę kranówy z destylowaną w proporcjach 2:1. Obecnie nawożę 3 razy na tydzień w następujący sposób: 7ml TMG; 0,1ppm Fe; 0,5ppm PO4; 3ppm NO3. Dodatkowo raz na tydzień podaję jeszcze trochę KCl tak by podnieść poziom potasu o 3ppm. Nie są to jednak jeszcze ostateczne dawki gdyż niedawno zwiększyłem ilość światła oraz zredukowałem obsadę i jeszcze nie znam dokładnie aktualnych potrzeb roślin.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

30 cze 2003, 14:35   (#5)  

witam
metod jest b.duzo. jednak wydaje mi sie ze zelazna zasada jest czeste - w odpowiednich dawkach - nawozenie, np. codziennie lub co 3 dni. wtedy substancje sa lepiej wykorzystywane przez rosliny niz cala butla wlana co 2 tydzien. mi w kryzysowej sytuacji pomogl torf. no i oczywiscie CO2 i odpowiednie oswietlenie. co do dawkowanie to sie powstrzymam bo roznie to bywa w roznych okresach roku i w roznych zbiornikach. tu trzeba obserwacji:) a co do podmiany to od pewnego czau wymieniam 1/4 co tydzien (kranówka)
pozdrawiam

Bartez


30 cze 2003, 14:39   (#6)  

A jakie masz parametry wody z kranu? (pH, KH, GH)

raffaell


30 cze 2003, 21:05   (#7)  

u mnie to wygląda bardzo prosto,wiadro wody,uzdatniacz do chloru,i woda do akwa,skalary co jakiś czas składają ikrę,ramirezy także,paletki trzymają się,oby tak dalej .200 l 8 8)

azet


30 cze 2003, 21:37   (#8)  

azet napisał(a):u mnie to wygląda bardzo prosto,wiadro wody,uzdatniacz do chloru,i woda do akwa,skalary co jakiś czas składają ikrę,ramirezy także,paletki trzymają się,oby tak dalej .200 l 8 8)

Witam
To znaczy że już Azet roślinki rosną tak jak trzeba.Już nie masz problemów ze wzrostem roślin :?: .Jeżeli tak to fajnie :)
Pozdrawiam
Jacek Pawłowski

Avatar użytkownika
Jacek Pawłowski
Znający temat

Posty: 1681
Dołączył: 28 cze 2003, 11:03

01 lip 2003, 12:57   (#9)  

Witam.
Jestem początkujący i wszystko jest w fazie rozkręcania i obserwacji. Baniak 735l brutto, obsada dość gęsta ale narazie raczej przypadkowa. CO2 z butli 24h, podrabiane PPMD według przepisu P. Witolda Sławińskiego 5ml codziennie, uzupełniam Fe Mikrovitem, 3x150W HQI, 2x T5 54W ATI BLUE, podmiany co tydzień 20% (RO+kranówa), 6.7pH, GH 7, KH 4-5, 26*C. Glony mam już z głowy (oby na zawsze) bez żadnej chemii, rośliny rosną, a nawet niektóre kwitną (anubias nana, sagitaria, niskopienna "trawka" (nie wiem co to za roslina kupiłem ją bezimienną), żabienice ciągle wypuszczają kłącza z rozmnóżkami, obcinam bo nie mam gdzie ich sadzić. Nie wszystko jest jednak tak piękne, pojawiają się czasem zniekształcone liście, plamy na liściach ale myslę że z czasem nabiorę doświadczenia i będzie lepiaj.

Krzysztof Motylewski


[quote="Barth3z"]Witam,

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w nawożeniu. Powiedzcie jak przygotowujecie wode do podmiany. Jakie dawki i co wlewacie do akwariów? Poprostu jak pielęgnujecie swoje akwaria. Będzie to bardzo pomocne dla innych.

Pozdrawiam
Barth3z[/quot


Ja jestem bardziej zielony niz moje akwarium...a nawożenie...naturalne. W moim 200 l. wody akwarrium załatwia to kilkanaście, a może kilkadzieśiąt żyworodek.
Podmiana wody raz na tydzień 18 l. ...krańiczanka po przejściu przez węgiel aktywowany.
Same zalety...dwie wady...pierwsza "Holender" to nie jest, druga...na forum wchodzę aby poczytać o kłopotach i marzeniach innych.
To byłem ja...zielony, ale ze złości i z zazdrości.
Teraz Ty...holenderskie to nie tylko wiedza, cierpliwość, systematyczność...to przedewszystkim środki.
Pytanie 1. ile...od 1999 do ostatniej wystawy.
Pytanie 2. ile...miesięczne utrzymanie wystawowego zbiornika.
To nie jest PMDD wystarczy zaokrąglenie do 1000.

Pozdrawim
zielony ZbijaczPalet

ZbijaczPalet


ZbijaczPalet napisał(a):Podmiana wody raz na tydzień 18 l. ...krańiczanka po przejściu przez węgiel aktywowany.


Przepuszczanie kraniczanki przez węgiel nie jest chyba najlepszym rozwiazaniem szczegolnie w holendrze, gdyz zabiera on z wody wszystko to co roslinka potrzebne.

Raven


Witam

U mnie to wygląda w ten sposob

Co sobotnia podmiana wody 1:1mieszana z RO, codzienna dawka 3 ml podrabianego TMG zrobionego z Pioner micro, co 3 dni i' przy podmianie wody dodatkowo K2SO44 w ilosci 1ml. Raz w tygodniu rozrobiony Pokon przeciwko chlorozie 3ml i 3ml tetra planta. W sobote chce jeszcze dodac pod korzonnki wymieszana i wysuszona gline razem z pod.TMG.
Rafal Trawa
Poznan
www.WTMA.pl
rafaltra@gazeta.pl

Rafal Trawa
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 26 cze 2003, 19:14
Miasto: Poznan

Raven napisał(a):
ZbijaczPalet napisał(a):Podmiana wody raz na tydzień 18 l. ...krańiczanka po przejściu przez węgiel aktywowany.


Przepuszczanie kraniczanki przez węgiel nie jest chyba najlepszym rozwiazaniem szczegolnie w holendrze, gdyz zabiera on z wody wszystko to co roslinka potrzebne.



A ta kraniczanka to pH 7, TwO 25-27, śmierdzi chlorem, po przegotowaniu na dnie duże ilości białego osadu, na powierzchni charakterystyczny "kurz".
W moim akwarium zawsze najważniejsze były i są rybki...a ja przestałem marzyć o wspaniałym "Holendrze", dlatego węgiel...pozostanie.
A węgiel to wg "certyfikatu" Wkład filtra do oczyszczania wody pitnej, data produkcji 17 sierp.1980 - Hajnowskie Przedsiębiorstwo Suchej Destylacji Drewna w Hajnówce...wygląda jak różnej wielkości wypalone "patyki" z harcerskiego ogniska. Używam wyprodukawany wg certyfikatu, ale co 3 miechy wymieniam...przez te 3 miesiące filtr jest mokry.
...A zabiera...to rzeczywiście zauważyłem to, jednym zabiera, drugim daje.
Tak na koniec to wyglądasz...jak mój wymarzony Holender po zapodaniu CO2.

ZbijaczPalet


03 lip 2003, 14:19 nawożenie  (#14)  

Czy ktoś może podzielić się ze mną nawozem PMDD lub TMD?
Jeśli tak to proszę o kontakt. Jestem początkujący jeśli chodzi o akwaria holenderskie i trochę przeraża mnie nadmiar informacji. Chciałbym uzyskać ten nawóz od doświadczonego akwarysty aby troszkę poeksperymentować na podstawie uzyskanych informacji na stronach www. Chcę go odkupić ponieważ jak przeczytałem, to ilości sprzedawanych odczynników są b. duże. Nie mam jeszcze danych mojej wody, ale czy możecie napisać od jakich dziennych stężeń tego nawozu zacząć? Roślin na razie jest mało ok. 1/3 obsady docelowej, zbiornik 120cm dł. 50 cm wys., oświetlenie 3*30 W (planuję zmienić na 4*36W). Odkupię też roślinki (chociaż nie mam pojęcia jak je przesłać pocztą).
Po przejżeniu grupy zainteresowałem się też Zlota symfonia. Ale interesujemnie w jakich proporcjach i jak często nalezy dodatkowo dodawac k2so4 i mgso4 jak i samą symfonie oraz jak otrzymać owe substancje. (moze sa gotowe, prosze o nazwy chemikalii w sklepie).Wymiary baniaka 120x40x50.
pet

pet


03 lip 2003, 14:36   (#15)  

Co do nawozu to najlepiej podaj skąd jesteś może w twojej miejscowości ktoś go już robi. Skoro na razie masz tylko 1/3 docelowej ilości roślin, mało światła i prawdopodobnie nie podajesz CO2 to moim zdaniem nawożenie nie jest ci jeszcze potrzebne, może poza odrobiną żelaza. Co do K2SO4 i MgSO4 to ich dawkowanie zależy od parametrów wody wodociągowej oraz od tego czy podmienia się na mieszankę z RO czy też nie. Podawanie MgSO4 najczęściej nie jest potrzebne jeżeli nie rozcieńcza się wody do podmian. Dodatek K2SO4 może pomóc jeżeli woda wodociągowa zawiera mało potasu, w przypadku akwariów z CO2 i dużą ilością światła jest on w zasadzie niezbędny. Musisz sie zastanowić nad tym jaki rodzaj zbiornika chcesz mieć. Czy nastawiony na maksymalny wzrost, czyli conajmniej 0,7 W/l oswietlenia, dużo CO2 dobre nawożenie mikro i makroelementami, przycinanie roślin dwa razy w tygodniu oraz masa problemów przez pierwsze 2 lata :D
Czy też wolisz akwarium, w którym wszystko będzie działo się znacznie wolniej a ty nie będziesz musiał codziennie lać do niego połowy tablicy mendelejewa :) W przypadku drugiej opcji można się obyć bez tych wszystkich "wynalazków" wystarczy wówczas zwykły Plantamin Tetry. Niestety wybór roślin znacznie się wówczas zmniejszy, ale za to ty będziesz miał mniej zszarpane nerwy :)

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

03 lip 2003, 15:15 nawożenie  (#16)  

No cóż, myślę że nie będzie to akwarium typowo holenderskie, ale mimo wszystko chciałbym mieć trochę roślin. Właściwie skłaniam się bardziej do akwarium japońskiego. Jakie rośliny poleciłbyś dla drugiej opcji (ale dobrze żeby były w miarę efektowne. Chciałbym chociaż z dwie roślinki o czerwonym zabarwieniu na tylnym planie i środkowym) ? Być może masz rację ale nie jestem pewien czy bez nawożenia się obędzie (chociaż myślę że potrzebne mi będą znacznie mniejsze ilości nawozu. Za wszelkie porady bardzo dziękuję. Jestem z Częstochowy.

pet


03 lip 2003, 15:50   (#17)  

Nawet przy takim oświetleniu jakie masz teraz dobrze będzie rosnąć mech jawajski, mikrozorum, anubias, nurzńce, większość kryptokoryn. Także limnophila i kabomba powinny sobie poradzić. Gorzej z czerwonymi roślinami, zazwyczaj potrzebują one raczej silnego światła i dobrego nawożenia by utrzymać ładny kolor. Może alternathera reineckii, ona nie ma chyba wygórowanych wymagań świetlnych. Inną rośliną, którą bym ci polecił jest Cryptocoryne wendtii 'Tropica' ma bardzo ładny czerwono-brunatny kolor. Myślę, że dla twojego akwarium w tej opcji idealnym oświetleniem byłoby 3x36W. Mogłbyś wówczas uprawiać sporo mniej wymagających roślin, opróczy wcześniej wymienionych np. również różne nadwódki. Co do nawożenia to chodziło mi o to, że na razie możesz się bez niego obejść. Gdy już umieścisz docelową ilość roślin zwiększysz oświetlenie przyda się jakiś nawóz do wody. Jednak w takich akwariach moim zdaniem zyskuje na znaczeniu nawożenie podłoża.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

03 lip 2003, 17:15 nawożenie  (#18)  

Dziękuje za dobre rady i chyba się do nich zastosuje :D. Brakowało mi wlasnie informacji tak wywazonych na grupach. Prawie wszyscy wypowiadaja sie tylko na temat holendrow :( , a jakos brak mi czegos posredniego. Bede informowal o postepach jesli to kogos interesuje, a na razie ide polowac na roslinki.

pet


03 lip 2003, 18:42   (#19)  

W akwariach roślinnych są generalnie dwa trendy: jeden zwany z angielska "high tech" są to zbiorniki, w których wzrost roślin jest maksymalnie wyśróbowany. Wymagają one stosunkowo dużych nakładów finansowych oraz pochłaniają wiele czasu. Ich przeciwieństwem są akwaria zwane "low tech" lub inaczej "low maintenance" które charakteryzują się umiarkowanym oświetleniem (do ok. 0,5 W/l). Nie podaje się w nich CO2, podobnie jak nawozów do wody (najczęściej). Zazwyczaj mają one jednak żyzne podłoże. Używa się w nich gatunków roślin, które rosną wolno i nie są zbyt wymagające. Nie oznacza to wcale, że takie akwaria są czymś gorszym, zbiorniki tego rodzaju również mogą zachwycać.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

03 lip 2003, 22:13 NAWOŻENIE  (#20)  

WITAM !!!

Ja moje małe akwarium 70 litrów nawoże tylko płynnym nawozem TETRA PLANTA MIN według instrukcji na opakowaniu oraz dozuje CO2 z małych butli firmu filtus i jak najwyraźniej to moim roslinkom wystarcza, ponieważ moje żbienice wypuszczają liść za liściem a anubias niski choć powolny wypuszcza do 4 liści za jednym razem co nidgy wcześniej mi sie nie zdarzyło.

ZAPRASZAM NA STRONĘ:
www.aquawiadomosci.of.pl

JEŻELI MACIE JAKIEŚ PYTANIA TO CZEKAM: idzik6@w.pl

CZESC !!!

Tomasz Idzikowski












Powiązane tematy
  • Jak dozować nawóz

    Witam, mam pytanie, czytam o nawozach i dozowaniu i już mam kręćka w głowie. W jaki sposób powinienem dozować nawóz tj. czy powinienem dążyć do utrzymania cały czas takie samego poziomu nawozu w wodzi...

    Wyświetlenia: 1082 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Jak zakwasić wode bez CO2 ??

    Witam Udało mi się zmiękczyć wode przy pomocy wody ro i jak w kranie mam 11 GH to teraz w akwarium mam 5 GH. I udało mi się też ją lekko zakwasić tak na 6,5 ph ale to dzięki chyba podłożu Controsoil....

    Wyświetlenia: 2093 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Jak i kiedy rozpocząć nawożenie?

    Po długiej przerwie wróciłem do akwarystyki, pierwsza próba z HT zakończyła się inwazją glonów (spowodowaną głównie nieumiejętnym nawożeniem i ciągłym grzebaniem w dnie), padnięciem części roślin i w ...

    Wyświetlenia: 2171 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jak mineralizowac wode ?

    Witam, Proszę o informację w jaki sposób mineralizować wodę RO/woda kranowa Poniżej podaję testy wody kranowej: kh 8 gh 10 po4 <0,02 k 4 no3 <0.5 fe <0,02 Poniżej przedstawiam testy wody RO...

    Wyświetlenia: 1006 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jak pozbyć się potasu czyli mega kumulacja?!

    Witam, mam jak sądzę problem z kumulacją potasu w wodzie i nie mogę się go pozbyć. Macie jakiś pomysł jak szybko obniżyć jego poziom po za podmianami wody które niewiele pomagają? Trochę o akwarium k...

    Wyświetlenia: 4209 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Jak nisko. Gh i Kh

    Witam, inspiruje się filmami ze sklepu Greenaqua i na początek chce przestrzegać 7 żelaznych zasad które publikowali na swoim kanale.Ogolnie zbiornik mam nie wielki bo raptem 50l ale za to osprzęt z n...

    Wyświetlenia: 2947 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Testy, RO i jak zadziałać

    Cześć, Wyczekiwane 200l już stoi. Zakupiłem filtr RO, żeby od początku zacząć porządnie. Co do samego RO, czytałem sporo o mineralizatorach, lecz nie do końca jestem w stanie zaleźć złoty środek....

    Wyświetlenia: 1282 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Mam pytanie jak nawozic akwarium z Ca 84. Chodzi mi o mg, k, n, p i fe.

    Wyświetlenia: 1569 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak nawozić

    Witam. Mam takie pytanko odnośnie nawożenia gotowymi nawozami (w moim przypadku zoolek) mianowicie, mam niewielkie akwarium, typowy roślinniak LT na ziemi, światło ok 0.3w/l bez Co2. Akwarium już doj...

    Wyświetlenia: 829 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Jak podnieść KH / GH przy pH 6,6?

    Cześć. No nie mam już pomyslu, mam ro i takie pH chce utrzymać ( że wzg na ryby) ale rośliny nie lubią gh/kg 2/3. Ktoś wie?

    Wyświetlenia: 2037 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 464 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.