Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Jak nawozić - suche sole (kalkulator)Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
Witam. Posiadam baniak 80l i ok 10 gatunków roślin. Światło 10h 0.5w/1l z czego w czwartek dochodzi dodatkowe co podniesie do 0.75w/l. Nawożę rośliny Aqua artem green pro i classic. Wszystko na ziemi ogrodowej. Do tego kupiłem odpowiednie sole, bo chce spróbować swoich sił z EI :) Sole na jakie czekam to:

Fe Chelat Żelaza 13%
Fosfor KH2PO4
Azot KNO3 (jeżeli trzeba będzie)
Potas K2SO4
Magnez MgSO4*7H2O

I tu moje pytanie. Jest ktoś w stanie obliczyć mi tygodniowe dawki tych soli? Albo skierować na jakiś kurs YT? :roll: Czytałem trochę na ten temat, ale jakoś boję się, że coś źle pomieszam.Victhe
Zainteresowany tematem
 
Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

29 lip 2014, 19:21 Re: Jak nawozić  (#2)  

Najlepiej Wymieszać wszystkie sole oddzielnie, Jeśli będzie coś nie tak zawsze będziesz miał możliwość korekty któregoś składnika.

Tu masz najprostszy z możliwych kalkulator: http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php
Przydała by się też jakaś waga jubilerska aby dokładnie odmierzyć sole.
kudlaty801
Poznaje temat
 
Posty: 106
Dołączył: 22 gru 2010, 11:45
Miasto: Lublin

29 lip 2014, 21:08 Re: Jak nawozić  (#3)  

Metoda EI to podawanie odpowiednich związków w ilości co najmniej takiej, jaką potrzebują rośliny w Twoim akwarium. Ponieważ ustalenie takich wartości bez odpowiednich testów jest w zasadzie niemożliwe, EI zakłada podawanie ilości większych niż zapotrzebowanie. Cotygodniowa podmiana przynajmniej 50% wody jest korektą i zapobiega skumulowaniu się wartości odżywczych. Również, jeżeli zapomnisz podać sole, lub wyjedziesz na dzień czy dwa to rośliny nie będą głodowały gdyż stężenie potrzebnych związków będzie wystarczające.

Ja również doradzam rozrobienie każdego związku oddzielnie, a kalkulator który podał ci kudlaty801 jest bardzo dobry. Możesz zmienić ilość suchych soli do roztworu z g na ml i odmierzać strzykawką 20ml. Oczywiście to nie jest metoda dokładna, ale pomysłodawca EI podaje ilości wg. łyżeczek do herbaty co jest chyba jeszcze mniej dokładne :) Generalnie to nie apteka i jeśli dasz więcej to nic się nie stanie.

Proponuję trzymać się NPK - N 20ppm K 30ppm P 3ppm Mg 10ppm. Oczywiście są to wartości tygodniowe i ppm = mg/l dla ułatwienia :) Oczywiście możesz sobie zmniejszyć te ilości zachowując proporcje, jednak lepiej dać więcej niż za mało. Podobno przenawożenie nie powoduje wysypu glonów, ewentualnie zahamujesz pobieranie, ale będziesz to widział wtedy po niedoborach.

Ja w swoim zbiorniku od kilku dni podniosłem dawki do tych, które podałem powyżej. Przeszedłem też na dawkowanie co drugi dzień. Nd - makro, Pn - mikro, Wt - makro, Śr - mikro, Czw - makro, Pt - mikro, Sb - podmiana 50% bez nawożenia. Oczywiście oprócz Co2 z bimbrowni podaję jeszcze 4ml carbo z Aqua Artu codziennie. Ciekawe, że od kiedy podniosłem dawkowanie makro, szczególnie fosforu, którego na początku się bałem, to przestały pojawiać się na szybie zielenice. Innego glona brak. Były pojedyncze nitki przed zwiększeniem dawek i na kryptokorynie pozostało jeszcze kilka kropek.

Zatem nie bój się EI tylko działaj i obserwuj. Btw czemu nie chcesz podawać KNO3?

Avatar użytkownika

breugnir
Stały bywalec
 
Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

30 lip 2014, 04:06 Re: Jak nawozić  (#4)  

Z KNO3 myśle, że moje akwa jest samowystarczalne, ale w razie czego kupiłem :) Własnie mam lekki problem z nitkami głównie na jednej roślince i tak myślałem, że jak zaczne dodatkowe nawożenie to w czymś pomoże. Jeszcze co z tym żelazem?Victhe
Zainteresowany tematem
 
Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

30 lip 2014, 09:12 Re: Jak nawozić  (#5)  

Nie wiem jak bardziej doświadczeni koledzy, ale żelazem to bym uważał i obserwował. Ja podaję roztwór mikro Intermag w ilości 24ml / tydz. co daje 0,5ppm Fe. Na razie nie zauważam negatywnych skutków chociaż jak wcześniej pojawiła się zielenica punktowa i nitki, to jeden dzień nie podałem wcale mikro, a kolejne dni do podmiany zredukowałem do 30%. Po podmianie znowu na full i jest ok.

Jeśli masz nitki tylko w jednym miejscu to spuść wodę do odpowiedniego poziomu i spryskaj wodą utlenioną za pomocą strzykawki z igłą lub spryskiwacza do kwiatów, a jeśli nie chcesz stosować H2O2 to chociaż użyj punktowo "węgla w płynie", oczywiście strzykawką i bez spuszczania wody :D Kilkurazowe przedawkowanie nie nic złego nie zrobi.

Skąd przekonanie, że Twoje akwarium jest samowystarczalne w Azot? Robiłeś testy? Jeszcze raz odwołam się do tego, że nie wiesz jakie ilości związków odżywczych Twoje rośliny są w stanie pobrać (zależy to od masy roślinnej, litrażu, światła, CO2 i pewnie jeszcze kilku innych czynników) dlatego przy EI możesz możesz, a nawet powinieneś podać maksymalne ilości dla modelowego akwarium. Wtedy masz pewność, że niczego nie zabraknie, a duża podmiana raz w tygodniu robi korektę i zapobiega kumulacji nawozu.

Jak będziesz obliczał sobie NPK to nie zapomnij, że KNO3 i KH2PO4 też mas potas :D Pomocny jest bardzo kalkulator, który masz w linku i excel. Robisz tabelkę, podstawiasz dane z kalkulatora, mnożysz razy dawki ml i dni w tygodniu.

Jak będziesz rozrabiał suche sole, to zrób najpierw małą ilość roztworu, np. 250ml żeby od razu całej paczki nie zużyć.

Avatar użytkownika

breugnir
Stały bywalec
 
Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

30 lip 2014, 11:17 Re: Jak nawozić  (#6)  

Z azotem czytałem, że wielu wystarczy to co sie tworzy w podłożu ale z racji, że wole i tak mieć to kupiłem, zresztą jak piszesz podmiana i korekta :) Wszystko fajnie ale teraz to sie przeraziłem troche tym jak bardzo nic nie wiem :/ ogólnie nie wiem czy 20 ppm na tydzien to dawka czy roztwór, jeżeli dawka to czy to sie na ml przelicza, jeżeli nie to w jakim stosunku mieszać sole. Z tego co rozumiem w kalkulatorze jestem w stanie wyliczyć sobie stężenie roztworu, ale jeśli miałbym testy na dane pierwiastki (niedobory) to wtedy jestem w stanie je uzupełnić. I co to to npk? Najlepszy byłby poradnik dla zielonych :)Victhe
Zainteresowany tematem
 
Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

30 lip 2014, 12:42 Re: Jak nawozić  (#7)  

NPK to określenie od oznaczeń pierwiastków: N - azot, P - fosfor, K - potas. Proporcje powinny wynosić N 20ppm P 3ppm K 10-30ppm. Odpowiednie NPK to zachowane proporcje tych wartości.

ppm to "parts per million", można założyć, że jest równe mg/l czyli miligram na litr. Zatem jest to stężenie danego roztworu w 1 litrze (w tym przypadku wody).

Wejdź w kalkulator i wpisz:
Ilość wody: 80l (bo takie masz akwarium)
Ilość roztworu: ja proponuję 250ml bo tyle wchodzi w wygodne buteleczki z dozownikiem. Te 250ml jest to ilość wody, w której rozrobisz suche sole, w tym przypadku KNO3. Użyj najlepiej wody RO lub destylowanej.
Ilość związku KNO3: Tu możesz zmienić z ml na g. Jeśli masz precyzyjną wagę elektroniczną odmierzaj w g, jeśli nie to w ml za pomocą strzykawki.

Jeśli dasz 30ml suchego KNO3 na 250ml wody destylowanej to otrzymasz roztwór, którego 1ml w 80l wody podniesie poziom NO3 (azot) o 1,022 mg/l czyli ppm oraz K (potas) o 0,645 mg/l czyli ppm.

Zatem aby uzyskać w tygodniu 20ppm N musisz dać ok. 20ml roztworu KNO3. Jednocześnie 20ml tego roztworu podniesie Ci K (potas) o 12,9 ppm. Pozostałą ilość potrzebnego potasu korygujesz za pomocą K2SO4 pamiętając, że jego niewielkie ilości są także w KH2PO4, ale to wszystko wyjdzie Ci z kalkulatora.

Jeśli będziesz miał testy to jesteś w stanie sprawdzić ile czego rośliny pobierają, ale po pierwsze dostępne testy są bardzo nieprecyzyjne, a po drugie metoda EI zakłada, że nie są potrzebne gdyż dajesz więcej niż rośliny potrzebują.

Masz akwarium na ziemii i w przypadku HT może to być faktycznie problemowe. U mnie ciągle wydobywał się metan, a przy restarcie smród był nie do zniesienia.

Jeśli potrzebujesz jeszcze pomocy to pisz tu lub na PW. Wieczorem postaram Ci się pomóc.

Avatar użytkownika

breugnir
Stały bywalec
 
Posty: 301
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Nie no profesjonalnie wytłumaczone :) Dzięki wielkie, ja póki co nie mam problemów z ziemią, może jest to zależne od czegoś. Własnie muszę sobie kupić takie buteleczki z dozownikami dla wygody :)Victhe
Zainteresowany tematem
 
Posty: 253
Dołączył: 11 cze 2014, 06:23
Miasto: Kraków

Ile gramów soli MgSO4 zawiera się w 10 ml objętości?

Wszędzie są podane przeliczniki odnośnie MgSO4*7H2O, a samego siarczanu magnezu nie ma.
MgSO4 w przybliżeniu daje 2 razy mniej niż siedmiowodnego ?

Avatar użytkownika

Josh
Stały bywalec
 
Posty: 385
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice

Czy w rubryce ilość wody , należy podać pojemność zbiornika. ?
Rozsądek podpowiada, że tak.
Jednak wolę zapytać.
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Tomek.

Jeszycze jedno. Dozowanie nazwijmy to tak.
Do akwarium, które ma 7 dni ma sens. ?
Po posadzeniu roślin Eleoharis i Staurogyne Repens, ta ostania ma blade liście. Najwyraźniej to niedobór. Czegoś.
Pytanie tylko czego. Nie chce bawić w testy. Dlatego pytam o sole.
Podłoże help-advanced-soil-plants
Podsypane suplentemai ADA.
Oświetlenie 2 x 175-leddy-smart
Filtracja eheim730
Co2 8,5h na 7,5 h naświetlania.
Fauna - brak. Jak narazie.
Stąd pytanie.
Co ważne. Akwarium ma pojemność 60L.
Jeżeli podałem za mało informacji, pytajcie proszę. Liczę na Waszą pomoc.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam TM.

Avatar użytkownika

TonyMade
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 09 lis 2015, 12:03

W rubryce ilość wody dobrze jest wpisać rzeczywista ilość jaką masz w baniaku- przy twoich 60l wiesz chyba ile weszło ci netto wody do akwa?
Przy aktywnym podłożu raczej to nie braki a prędzej roślina musi się zaaklimatyzować i wstrzymałabym się jeszcze z pełnym nawożeniem...

Avatar użytkownika

Biegronka
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Dziękuję za odpowiedz.
Chciałbym zapytać, tak na marginesie. Gdzie i jakie sole jako gotowe do rozpuszczenia suplementy można kupić?
Gotowe mam na myśli, rozpuszczam mieszankę podstawowych soli w pewnej ilości wody adekwatnie do objętości (netto) wody w zbiorniku i zwyczajnie wlewam.
Czy są gotowe zestawy?
I jak miało by się to kondycji zbiornika, przy nawożeniu Co2 i naświetlaniu 7,5 h na dobę?
Obsad e wymieniłem w postach wyżej.

Avatar użytkownika

TonyMade
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 09 lis 2015, 12:03

Jaką wodę lejesz do akwa- kranówkę?

Avatar użytkownika

Biegronka
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Tak.
Woda była odstana i napowietrzana przez 4h.
Ph wody 7.
Dziś zrobiłem dolewkę tylko z 5 L żywiec zdrój. NG.
Wybrałem tą wodę ponieważ jest najbardziej optymalna nie tylko pod względem ph. Jej ph to też 7.

Avatar użytkownika

TonyMade
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 09 lis 2015, 12:03

Jeżeli lejesz kranówkę to dobrze byłoby znać jej parametry, dzięki temu łatwiej będzie dobrać sposób i ilość nawożenia...

Avatar użytkownika

Biegronka
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Ok. Jakieś polecane testy podstawowe mam rozumieć?
Czy coś o większym spektrum?

Avatar użytkownika

TonyMade
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 09 lis 2015, 12:03

A nie masz na stronie swoich wodociągów albo gminy jakich informacji o składzie wody? Jakbyś chciał kupować jakieś testy to wystarczą Zoolek-a, na NO3,PO4,Ca-Mg,Kh-Gh,pH no i Fe i K też jest przydatny...

Avatar użytkownika

Biegronka
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Pomoże ktos?

Avatar użytkownika

TonyMade
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 09 lis 2015, 12:03

Coś mieszasz w tych postach- albo sole albo osad!
Brązowy osad to mogą być okrzemki jeżeli masz świeże akwarium, albo brunatnice jeżeli światło za słabe. Ewentualnie jakiś syfek, może z podłoża, jeżeli nie odmulasz i filtr słaby...

Avatar użytkownika

Biegronka
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Polecane bakterie przez Was to?

Avatar użytkownika

TonyMade
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 09 lis 2015, 12:03

Microbe lift special blend albo sera bio-nitrivec.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek


Avatar użytkownika

mirek5566
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4054
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice LublinaPowiązane tematy
 • Niedobory. Glony. Czy zacząć nawozić?

  Witam Akwarium 170l Podloze: pokruszona lawa i ceramika, podsypka denerle deponitmix 6w1 (2cm), żwir bazaltowy 2-5mm Filtr ultramax 1400l/h Oswietlenie led 6500k, 80w, 55lm/l + barwa czerwona/niebiesk...

  Wyświetlenia: 3265 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

 • Dawkowanie potasu - sole czy gotowce?

  Hej! Zauważam niedobór potasu na liściach lodygowców, co za tym idzie chciałbym uzupełnić te niedobory. Na n moment używam tylko Aquaflora N z zooleka opartego na KNO3 ale potasu to on niewiele uzup...

  Wyświetlenia: 605 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Testy Jbl jak obniżyć GH

  Witam zrobiłem test paskowy i kropelkowy Jbl wychodzą tak samo mianowicie twardość GH wychodzi dość wysoko czy bez RO da się to jakoś skutecznie trochę obniżyć? Poniżej zdjęcie paskowych zaznaczę ze ...

  Wyświetlenia: 478 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Kalkulator nawożenia NPK (Excel)

  Witam serdecznie. Przeszukując internet i kolejne fora akwarystyczne w poszukiwaniu upragnionej odpowiedzi na odwieczne pytanie "ILE NAWOZIĆ I JAK CZĘSTO ABY NIE ZACHWIAĆ W AKWARIUM STOSUNKÓW NPK...

  Wyświetlenia: 897 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Jak zbić Ca?

  Witam. Od 3 tygodni borykam się z nadmiarem Wapnia, co objawia się na roślinach popalonymi stożkami, zachwianym wzrostem, ale nie u wszystkich roślin. Glony też polubiły ten klimat , są zielenice, ale...

  Wyświetlenia: 355 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.