Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Ile potasu zużyją rośliny w ciągu tygodnia?Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.Ponieważ szukałem długo i namiętnie na tym oraz innych forach i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, więc chciałem po prostu zapytać. Zanim oburzycie się, że przecież fosfor nie szkodzi, ale szkodzi, że można ciągle wylewać wodę, żeby się nie skumulował, że potas to potas, ale ważny jest wapń/magnez, że powinien być poziom 15 - 30 ppm lub mg/l na tydzień, że wystarczy obserwować rosliny, przeczytajcie jeszcze raz uważnie moje pytanie: ile (średnio) potasu na tydzień zużyją rośliny w akwarium z oświetleniem około 0,6W/l ze średnią do umiarkowanie dużej masą roślinną, gdzie większość roślin jest szybkorosnących, woda 100% RO + standardowy uzdatniacz, ~25 mg/l NO3, ~3 mg/l PO4, ~25 mg/l K, światło około 11 h/dobę, CO2 ~75 mg/l przy kH 10*n (sterownik skalar), nawożenie głównie ze słupa wody. Jak wiadomo, testy na potas są drogie - zakładam, że ktoś jednak przeprowadził już jakieś badania wody pod kątem zużycia tygodniowego lub dziennego potasu i mógłby opublikować? Czy będzie to 3 mg/l na tydzień (tak sugeruje kalkulator spider72)? czy 6 mg na tydzień? czy 12 mgl/ na tydzień? czy 20 mg/l na tydzień? czy może 30 mg/l na tydzień?

dwael


19 kwi 2012, 22:54   (#2)  

Przepraszam że trochę odejdę od twojego pytania, ale pośrednio na nie odpowiem, powiem tak z mojego doświadczenia,(można powiedzieć zawodowego bo na codzień pracuje z akwariami i serwisuje je) wynika że trudno dać jednoznaczną odpowiedz każdy zbiornik jest inny, mam na utrzymaniu zbiorniki które cały czas sprawiają mniejsze czy większe problemy i mam też takie które nie sprawiają ich a no i są też takie które mnie zadziwiają(pozytywnie). Nigdy nie będę krytykował zagłebiania się z teorie, liczny, mg/l itd. bo na pewno jest to ważne twórcze a i co większa może przynieść nam oszczędności, ale wracając, przykłąd z mojego życia, gdzie są dwa zbiorniki teoretycznie idetyczne (podłoże rośliny itp. wiadomo inna kopozycja minimalnie inne ilości roślin) jedyna duża różnica to lapa nad jednym świetlówki T5 nad drugim HQI (prawie idetyczna moc (W)), a całkiem inaczej rośliny pobierają substacje, całkiem inne idywidualne nawożenie. Podsumowywując chce powiedzieć, że każdego akwarium trzeba się nauczyć, teorie czasem warto odstawić gdzieś na bok. Co do potasu, do zbiornika 1 leje np 40 ml brighty K raz w tyg, a do drugiego ok 60 ml brighty K .. i weź tu bądz mądry ;).

Avatar użytkownika
Gofer
Zainteresowany tematem

Posty: 164
Dołączył: 06 kwi 2010, 18:06
Miasto: Wadowice

19 kwi 2012, 23:34   (#3)  

Tak jak napisał Gofer każdy zbiornik jest inny, z inną ilością roślin, oświetleniem itd. więc u jednego to będzie 5mg/l tygodniowo a u innego 1mg/l. To pierwsza rzecz.

Druga i chyba ważniejsza jest taka, że nie zmierzysz poziomu potasu w akwarium słodkowodnym testami akwarystycznymi, dlatego nikt tego nie zbadał.

Te drogie testy o których pisałeś stosuje się w akwariach morskich gdzie stężenia potasu są wysokie i przedziały pomiarowe takich testów to zazwyczaj 200-400 mg/l. Podobnie jest z testami na Mg/Ca. Dla nas są bezużyteczne.

Banałami o obserwowaniu roślin itd. nie będę Cie zanudzał, bo znasz temat :roll: .

A jak oszacować bez użycia testów ile potasu tygodniowo pobierają rośliny? A no łatwo, wystarczy doprowadzić do niedoborów i ,,balansować na krawędzi" tych niedoborów.

Swoją drogą ciekawe jak w chemii analitycznej oznaczają st. kationów potasu. Znając życie to spektrometrem, więc poza zasięgiem przeciętnego akwarysty, bo spektrometr kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych (nieraz i kilkaset).

PS Oczywiście nie trzeba od razu kupować spektrometru, można zlecić badanie. Dla zainteresowanych takowym zrobię reklamę UW:

http://wlp.chem.uw.edu.pl/strony/10.html

Próbce dostarczanej do analizy powinno towarzyszyć wypełnione zamówienie. Cena analizy jednej próbki ciekłej (do 10 pierwiastków jednocześnie) wynosi 200 zł.


Czyli co najmniej 400zł, żeby zrobić badanie ,,przed" i ,,po".

Już wiesz dlaczego nigdzie nie znalazłeś takich testów? :wink:
Pozdrawiam
Adam

Obrazek

Avatar użytkownika
Scob
Aktywny użytkownik

Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

20 kwi 2012, 08:55   (#4)  

Można taniej zrobić takie testy ale to i tak przynajmniej kilkadziesiąt złotych za jeden pomiar. Co do dawkowania potasu, z informacji znalezionych na forach wynika, że:
- rosliny nie tyle zuzywaja duzo potasu, co potrzebuja jego stosunkowo wyskoiego stezenia w wodzie, bo to warunkuje prawidłowy przebieg procesów biochemicznych , przyjeło się, że 20 ppm jest ok.
- potas trudno jest przedawkowac, znalazlem info o baniakach gdzie poziom potasu (wartość wyliczona pewnie w oparciu o dawkowanie) wynosil 80 ppm i było ok.

W efekcie uznałem, że wystarczy jeśli w wodzie do podmian będę pilnował by było 20 ppm K, w tygodniu podaję ProFito więc również pewną ilość potasu.
U mnie takie podejście się sprawdziło.

pozdr
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

21 kwi 2012, 23:33   (#5)  

Panowie zgodzę się z wami, że każdy zbiornik jest inny itp itd.
Natomiast istnieją zapewne jakieś uśrednione wartości. Przykładowo jeśli rośliny zużywają tygodniowo x mg/l azotu, oraz y mg/l fosforu, to potrzebują tyle i tyle potasu - na zasadzie proporcji.
Wszystko zbiera się do tematu, czy nawożąc KNO3 i KH2PO4 potasu wystarczy, czy trzeba się wspomagać K2SO4 - oraz czy ewentualna akumulacja potasu nie zaszkodzi florze i faunie.


@jedrek1911
Piszesz, że stężenie potasu w zbiorniku powinno być wyższe niż jego asymilacja przez rośliny - i to nie tyle poprzez założenia ewentualnego stosowania metody EI, ale w celu poprawy procesów biochemicznych. Nie ukrywam, z chemii zawsze byłem noga. Mógłbyś rozwinąć ten temat?

klobukos
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 26 gru 2011, 23:34
Miasto: Płock

24 kwi 2012, 18:41   (#6)  

z własnego doświadczenia: - 7 ppm potasu tygodniowo (172 litrów akwa brutto) - objawy braku potasu na nadwódkach - wielonasiennej i błotnej - zwiększenie dawki na 14 ppm na tydzień - objawy przestały się pojawiać i tej dawki się trzymam.

Przepol
Zainteresowany tematem

Posty: 280
Dołączył: 15 mar 2010, 18:58

25 kwi 2012, 18:07   (#7)  

klobukos napisał(a):Panowie zgodzę się z wami, że każdy zbiornik jest inny itp itd.
Natomiast istnieją zapewne jakieś uśrednione wartości. Przykładowo jeśli rośliny zużywają tygodniowo x mg/l azotu, oraz y mg/l fosforu, to potrzebują tyle i tyle potasu - na zasadzie proporcji.
Wszystko zbiera się do tematu, czy nawożąc KNO3 i KH2PO4 potasu wystarczy, czy trzeba się wspomagać K2SO4 - oraz czy ewentualna akumulacja potasu nie zaszkodzi florze i faunie.


@jedrek1911
Piszesz, że stężenie potasu w zbiorniku powinno być wyższe niż jego asymilacja przez rośliny - i to nie tyle poprzez założenia ewentualnego stosowania metody EI, ale w celu poprawy procesów biochemicznych. Nie ukrywam, z chemii zawsze byłem noga. Mógłbyś rozwinąć ten temat?


Proponuje zapoznać się z metodą EI.

Qxa
Zainteresowany tematem

Posty: 166
Dołączył: 22 paź 2010, 08:58
Miasto: Żywiec

Ciekawy temat i szkoda że się urwał. Testy już są więc może ktoś się podzieli opinią. A propo EI - zużycie potasu obliczono na 30ppm a jak autor tematu pisał to według kalkulatora zużycie jest na poziomie 3ppm. Czy w kalkulatorze jest błąd? I jeszcze jedno pytanko. Jaki powinien być stosunek ca do k? 1:1 ?

Tomucio
Poznaje temat

Posty: 140
Dołączył: 04 lip 2011, 20:29
Miasto: Konin

Zakładając, że zapotrzebowanie na potas jest proporcjonalne do jego zawartości w suchej masie roślinnej, można je oszacować na podstawie zużycia NO3 w naszym zbiorniku. Wg badań D.Walstad ilość N w suchej masie roślinnej to 39000 mg/kg, a K to 45000 mg/kg (może go być o wiele mniej w skrajnych przypadkach). Wychodząc z tego otrzymujemy, że zużycie K to ~0,26 zużycia NO3. I tak na przykład przy tygodniowym poborze NO3 na poziomie 10ppm rośliny pobiorą 2,6ppm K. U mnie przy 19-20ppm NO3 szacuję zużycie K na poziomie 4-5ppm.
Natomiast, czy samo KNO3 wystarczy, żeby pokryć zapotrzebowanie na K? To zależy od wielkości podmian wody i zawartości NO3 w podmianie. Duże podmiany i duża zawartość NO3 - z pewnością nie wystarczy, małe podmiany i niski poziom NO3 - może go być nawet zbyt dużo. ...do określenia tego najlepiej użyć kalkulatora.

maciejforum
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 20 wrz 2013, 21:58
Miasto: Chorzów

Temat potasu jest dla mnie zagadką od wielu lat, niby proste, a ciągle daje do myślenia.
Jak wiemy zużycie jedno, a poziom potasu to drugie. Wszystko zależy od wody jaką stosujemy. Nie można sugerować się dawką jaką ktoś stosuje, tak samo nie można mnie ganić, że podaję za dużo. Moja woda to ok. GH-14, Mg-15-18. Podmiana 50% na tydzień. Mam dużo gatunków szybkorosnących, ale wolniejsze też. Próbowałem za namową innych podawać 15-20 K na tydzień, ale zawsze klapa. Moja dawka to 30-35 K na tydzień. Kumulację mogę mieć nawet 60 ppm. Wiem, że to dużo, ale tyle muszę podawać. Myślę, że wynika to z mojej wody, która zawiera dużo magnezu. Potas i magnez to przecież silni antagoniści. Magnez wpada tylko z mikro PGC, pewnie z 1 ppm. Nie znając skłądu wody, jak próbowałem podawać dodatkowy magnez, to zawsze kończyło się to bardzo źle. Potas podaję ze związków: KNO3, KH2PO4, K2SO4, K2CO3, KCl oraz PGC. Trochę tych związków jest, ale nie chcę przeginać w jedną stronę, wszystko jest w równowadze.
Przy niższych dawkach mam objawy podobne do tych co mają nadmiary:
skręcanie stożków, fragmentacja, zahamowanie wzrostu, słabe krzewienie, miniaturyzacja, dziury, plamy chlorotyczne, a więc cały spektakl niedoborów. Pytanie, czy potas nie blokuje mi jednak mikro?
Czy ktoś podaje tak dużo potasu jak ja?

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

Ha ...
Jako że, temat rozwinął się w kierunku ogólnego nawożenie w oparciu o K,
to pozwolę sobie wypowiedzieć na temat swoich obserwacji.

Dane;
Światło 0,5W/l
pH 6,8
KH 10
GH 15
Podmiana kran ze znikomą ilością azotu, magnez 8-9ppm symbolicznie mikro i wiadomo wapnia sporo.
Gąszcz bardzo duży.

Do wody leję tylko Tropicę Special z N i P.
Dawki sugerowane producencko, słabo działają, więc x2 jest lepiej, ale zieleń jeszcze nie taka jak bywała.

Po przemyśleniach zacząłem aplikować K, w 3-5ppm.
Jakie było moje zaskoczenie kiedy taki zabieg rozjaśnił jeszcze bardziej szczyty łodygowców i wywinął liście do dołu :o

Stwierdziłem, że może magnez, by podać, no ale tu bez wpływu.
Obecnie jest nie najgorzej, ale miewałem lepszą zieleń.
Zwiększanie Tropici skutkuje szybkim pyłem na szybach.
A w layoutach Tropici leją ilości 5-10 krotnie większe od sugerowanych :shock:

Najdziwniejsze jest, że efekt akceptowalny pojawia się po podmianie wody i bez aplikacji czegokolwiek :roll:

Nawiązując do K , kiedyś pisałem do wodociągów i podali mi sporo informacji, ale poza potasem w wodzie, mimo że chciałem ogólną informację czy jest obecny i mniej więcej ile.
Magnezu w kranie jest napewno 8-9ppm, a wiadomo, że magnez z potasem musi się zgadzać w odpowiednich proporcjach, bo się wzajemnie blokują.
Po obserwacji tego co się dzieje po podaniu K wnioskuję,że w kranie jednak jest i to niesymbolicznie.

I niech mi ktoś odpowie, jak to możliwe, że przy twardej wodzie potasu aż tyle nie trzeba?
Albo jak to jest, że ADA leje przy miękkiej wodzie obowiązkowo 20-30ppm K ???

Nawoziłem różnie, solami, Easy Lifem, Tropicą, nie ma recepty na udany jednorodny system, zawsze coś gdzieś się rozjeżdża.
Pozostaje obserwacja.
Jedno co u mnie służy to lepiej miec mniej pierwiastków w wodzie niż więcej, tej zasady narazie się trzymam.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

AdamA napisał(a):Dane;
Światło 0,5W/l
pH 6,8
KH 10
GH 15
Podmiana kran ze znikomą ilością azotu, magnez 8-9ppm symbolicznie mikro i wiadomo wapnia sporo.

Mam podobną wodę co do twardości, ale magnezu 2x więcej. Przy niższym potasie kręciło mi Hygrophilę Corymbosę, obecnie jest wzorcowa :) Alternanthera Splendida nie jest jednak idealna, raz kręci, raz nie.
Mam obecnie dużo pyłu, ale to może być inny problem, niż potas. Czegoś innego brak. Ludwigia repens ma jasne szczyty, ale co ciekawe, inne Ludwigie, jak Brevipes i Arcuata są pięknie wybarwione. I bądź tu mądry :roll: Mimo wskazań testu, że NO3 jest sporo, podam go jednak więcej. Tak sobie myślę, że Repens jest szybszą rośliną i brakuje jej azotu, z kolei Brevipes wolniejsza i daje sobie radę.

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

Warto mieć dobry wskażnik w postaci rośliny znanej i miarodajnej odnośnie składników mineralnych w wodzie.
Dla mnie zawsze jest to łodygowiec.
Np. Rotundifolia szybko rosnąca łodyga pokaże braki mikro szczytem, dołem braki azotu lub potasu, słaba łodyga, bladość starszych liści.
A np. braki magnezu obserwuje po jaśniejących anubiasach.
Każdy ma wypracowane oko, w jakiś sposób zna swoje szkło.
Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja tabletek pod korzenie, wtedy podlewanie można ograniczyć.

Ale potas to dla mnie nadal zagadka.
Teoria EI mówi o proporcjach N:K 1:2
W Tropice Special jest N:K 5:1
W ADA to już kompletnie niezrozumiałe >20ppm/7dni, przy minimalnym N i P w wodzie.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Rózne nazewnictwo. W przemysle na duza skale te dane sa bardzo czytelne , w akwarystycznych nawozach mysle ze niektóre rzeczy podaje sie celowo by wprowadzac w blad. :idea:
Sa firmy które piszac N mysla o NO3 i na odwrót, sa tacy co mysla o stosunkach atomów danych pierwiastków i tak np.:
Podajac KNO3 (wg. Barr'a nie potrzeba podawac wiecej K) mamy stosunek N:K 1:3 ale NO3:K 1.6:1 atomowo 1:1.
Typowy nawóz do roslinnego z mala obsada bedzie mial atomowo stosunek w granicach 1.5K:1N natomiast przy duzym zarybieniu i karmieniu ryb wiecej K. To tyle co ja zaobserwowalem.
ADA wydaje mi sie robi nawozy glównie pod swoje substraty gdzie jak wiadomo jest duzo azotu z uwagi na zmineralizowana ziemie. :roll:
Ze wzgledów ekonomicznych i praktycznych nie jest sie w stanie zrobic komercyjny nawóz akwarystyczny który bedzie pasowal do wszystkich podlozy. Ale ma to sens jesli sprzedaje sie pewna grupe produktów pod swoim szyldem.
Dlatego tez ludzie którzy maja ADASoil i podawaja oryginalne nawozy ADA maja dobre rezultaty. Inni tacy jak ja uzywajacy jedynie soli moga miec zupelnie inne doswiadczenia. idac dalej masz Manado kup Aquabasis pod to i podawaj nawozy JBL. :x
Ostatnio edytowano 02 gru 2015, 15:56 przez DTANK, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

Czyli stosunek w Tropice Special to N:K to 5-6:1 czyli nieporozumienie?
Nikt nie sugeruje z Tropici dawkowania dodatkowego K przy Specialu, jedynie dodatkowo Premium.
Według moich obserwacji i czytając kolegów, nie da się iść na samej Tropice Special o czym marzyłem, by mieć jeden dobrze zbilansowany nawóz.
Poprostu mało K, zbyt mało Fe, stąd konieczność dodatkowego Premium, bowiem jak podbijamy Fe samym Specialem to mocno w górę idzie też NO3.
A zaobserwowałem też, że kliknięcie czasem P robi roślinom dobrze.

Także to zbilansowanie Tropici, choć nadal używam, trzeba raczej korygować.
Zapewne wrócę powoli do soli, co wcale mnie nie cieszy, pozostając przy Tropice jako mikro same, czyli Premium.

Przy umiarkowanie zarośniętych zbiornikach, ze spokojnym światłem, zapewne Tropica Spec się sprawdzi.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

Z moich obserwacji Adam wszystko rozchodzi sie o mikro. Od dawna przestalem sie interesowac Makro. Mam GH 10, KH 0-3. Mierze jedynie NO3 jak nic nie ma to sypne z pare gramów KNO3 raz na 2-3 tyg i do tego odpowiednio PO4.
Mikro dorabiam sam z chelatów. I powiem ci ze rosliny potrafia zmieniac swoj ksztalt lisci wysokosc niektore czasami potrafia sie zmienic jakby byly zupelnie inne tylko stosujac rozne proporcje mikro. I wcale nie prawda jest jak to kiedys sam myslalem ze Fe mozna dawac ile sie chce.

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

DTANK napisał(a):Z moich obserwacji Adam wszystko rozchodzi sie o mikro. Od dawna przestalem sie interesowac Makro. Mam GH 10, KH 0-3. Mierze jedynie NO3 jak nic nie ma to sypne z pare gramów KNO3 raz na 2-3 tyg i do tego odpowiednio PO4.

Potas tylko z KNO3?
DTANK napisał(a):Mikro dorabiam sam z chelatów. I powiem ci ze rosliny potrafia zmieniac swoj ksztalt lisci wysokosc niektore czasami potrafia sie zmienic jakby byly zupelnie inne tylko stosujac rozne proporcje mikro. I wcale nie prawda jest jak to kiedys sam myslalem ze Fe mozna dawac ile sie chce.

Musisz mieć dobre chelaty. Bawiłem się kiedyś z chelatami Intermagu i kiepsko było :?

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

DTANK napisał(a):Z moich obserwacji Adam wszystko rozchodzi sie o mikro. Od dawna przestalem sie interesowac Makro. Mam GH 10, KH 0-3. Mierze jedynie NO3 jak nic nie ma to sypne z pare gramów KNO3 raz na 2-3 tyg i do tego odpowiednio PO4.
Mikro dorabiam sam z chelatów. I powiem ci ze rosliny potrafia zmieniac swoj ksztalt lisci wysokosc niektore czasami potrafia sie zmienic jakby byly zupelnie inne tylko stosujac rozne proporcje mikro. I wcale nie prawda jest jak to kiedys sam myslalem ze Fe mozna dawac ile sie chce.


Ale to naturalne, bowiem mikro ma wpływ na genetykę rośliny, azot na tempo na wzrost, a fosfor na tempo wzrostu, tak według mnie w uproszczeniu.

Ale mówimy o potasie ten składnik wraz z magnezem jest nieco zagadkowy.

Tu mamy kalkulator http://rotalabutterfly.com/
Według niego przy Fe na tydzień 0,16ppm mam 14ppm azotu, 0,7 fosforu i 2,5ppm K
Widać zatem, że chcąc więcej Fe trzeba by azot zawyżyć mocno, ale potasu ciągle mało :?

Sporo rozmawiałem o K na forach i wynika, że minimum to N:K 1:1 , a najlepiej
1:1,5
Mając Mg w kranie na poziomie ok.10ppm powinienem dolewać co najmniej 10ppm K, a u mnie małe dawki dają dziwne objawy u roślin.
Mam K w postaci AA, KCL i KHCO3.
Najlepiej działa AA.

Tak przyszło do mnie, że może jaśniejące szczyty łodyg mimo dawkowania Fe z Tropici, jednak są spowowdowane zbyt małym K, który jest niezbędny do przyswajania Fe ?

Natomiast nie rozumiem czemu, po zastosowaniu K nawet w ilości 2-3ppm jednorazowo, listki wywijają się do dołu, jakby zwiędły?
Po podmianie wszystko wraca do normy.

AdamA
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

GP napisał(a):
DTANK napisał(a):Z moich obserwacji Adam wszystko rozchodzi sie o mikro. Od dawna przestalem sie interesowac Makro. Mam GH 10, KH 0-3. Mierze jedynie NO3 jak nic nie ma to sypne z pare gramów KNO3 raz na 2-3 tyg i do tego odpowiednio PO4.

Potas tylko z KNO3?
DTANK napisał(a):Mikro dorabiam sam z chelatów. I powiem ci ze rosliny potrafia zmieniac swoj ksztalt lisci wysokosc niektore czasami potrafia sie zmienic jakby byly zupelnie inne tylko stosujac rozne proporcje mikro. I wcale nie prawda jest jak to kiedys sam myslalem ze Fe mozna dawac ile sie chce.

Musisz mieć dobre chelaty. Bawiłem się kiedyś z chelatami Intermagu i kiepsko było :?


Moje przemyslenia. Moje przemyslenia. Moje przemyslenia. Moje przemyslenia.

Watpie by firmy akwarystyczne robily swoje chelaty,raczej mieszaja chelaty innych firm. wiadomo jedne sa trwalsze inne mniej glownie chodzi o Fe ale to wkoncu jeden i ten sam zwiazek chemiczny EDTA, DTPA, czy H...cos tam
reszta to i tak jak podasz zwykle to przy ilosci chelatu w wodzie polaczy sie z nim i stworzy silne zwiazki.

Zdziwisz sie jak ci powiem ze duzo firmowych nawozów nie uzywa chelatow takich mineralów jak Cu,Mn,Zn a jedynie ich sole CuSO4,ZnSO4,MnSO4 z uwagi na lepsza przewidywalnosc. Duzo jest publikacji na temat tego ze uzywanie szczególnie chealtu Mn moze powodowac niezamierzone dostanie sie ich do nieodpowiedniej czesci rosliny lub zastapienie innym atomem takim jak Ca lub Mg. Tak wogole to EDTA w wielu publikacjach zostalo uwazane za toksyczne dla roslin w duzych ilosciach.
i tak np.dajmy na to podajesz FeEDTA 7% 93% to EDTA .Jest to bardzo duzy syntetyczny molekularny zwiazek chemiczny ktory jak twierdza niektórzy wiele roslin nie jest w stanie pobrac. podajesz np. 0.5ppm Fe tygodniowo to podajesz 7ppm EDTA.(w którego skad miedzy innymi wchodzi Na) ,po kilku dniach z reguly masz metna wode i dalej :P lampa UV 3-4 dni potrzebuje zeby rozlozyc uzyte chelaty na czesci pierwsze a jak nie lampa to cos sie do tych 7ppm EDTA przyczepi innego i i stworzy sie np. Ca-EDTA, Mg-EDTA, jak masz w wodzie kranowej duzo Cu czy innych ciezkich metali ktore tworza trwale polacznia z EDTA nie jak Fe to dostajesz w wodzie dodatkowo zchelatowana miedz.

zródlo: http://www.spectrumanalytic.com/doc/lib ... /mn_basics
NOTE: It has been reported that if a Mn-chelate (EDTA) is added to the soil to correct an apparent deficiency problem, the most common result is increased Mn deficiency.


Wejdz na AquaticPlantCentral i poczytaj Barr'a jak mówi ze uzywanie KNO3 wystarcza jako zrodlo K i NO3. Nie jestem w pelni zwollennikiem jego teorii. Kiedys bylem w wiekszym stopniu.

Avatar użytkownika
DTANK
Zainteresowany tematem

Posty: 186
Dołączył: 02 cze 2011, 14:48
Miasto: Poza krajem

DTANK napisał(a):
GP napisał(a):
DTANK napisał(a):
Zdziwisz sie jak ci powiem ze duzo firmowych nawozów nie uzywa chelatow takich mineralów jak Cu,Mn,Zn a jedynie ich sole CuSO4,ZnSO4,MnSO4 z uwagi na lepsza przewidywalnosc.


Bo tych się nie chelatuje, nie ma takowej potrzeby :twisted:
Zawodowa specjalistka od trucia :D Miłośniczka biotopowych.
Ze zgrzytem ale dzięki paru kolegom akceptująca tzw. akwaria towarzyskie :wink:

Avatar użytkownika
Amelka7
Poznaje temat

Posty: 135
Dołączył: 22 lis 2015, 12:55
Miasto: WarszawaPowiązane tematy
 • Co ile ja lać

  Witam chciałbym się dowiedzieć czy ktoś może mi pomóc z nawozami a mianowicie chodzi o? Czy po podmianie wody nawozy lejemy tylko na tyle ile litrów podmieniliśmy wody, czy na cały litraż akwarium. ...

  Wyświetlenia: 1292 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Ile Nawozic i jakie Nawozy

  Witam, Mój zestaw Kostka- 31L brutto-30x30x35 netto-pewnie jakieś 25L Światło- Twinstar III 300C 16W 1028 lm świece 7godz akwarium ma 1 miesiąc CO2 TROPICA System Nano na noc zakręcam Filtracj...

  Wyświetlenia: 1113 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

 • Rośliny pobierają tylko fosfor

  Witam, - Akwarium 112L na jałowym + substrat podżwirowy. Zalane ponad 6 tygodni temu. Brak ryb i innych żywych stworzeń. - 3700lm białe, niebieskie, czerwone. - co2 ok. 40 (gazowałem nitki) - filtr u...

  Wyświetlenia: 949 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Rośliny stanęły problemy z nawożeniem

  Akwarium 1,5 roku na ziemi ogrodowej 204 l, filtracja prefiltr z wkładem z włókniny, za nim JBL 1502 za nim filtr do wody gdzie rozpuszczam CO2 z butli około 2bąble/s Oświetlenie CHIHIROS LED PLUS RGB...

  Wyświetlenia: 625 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Nawożenie po restarcie - jałowe podłoże, rośliny niekorzenne

  Witam, wiele naczytałem się o rozpoczęciu prowadzenia akwarium po jego restarcie. Zwykle mówi się o częstych podmiankach wody na początku, o podawaniu jedynie potasu, carbo i bakterii przez pierwszy ...

  Wyświetlenia: 1503 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 171 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.