Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


EI i inne wątpliwości etruscaDozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
etrusc napisał(a):Na początku pomimo, że pewnie posądzony zostanę o kadzenie muszę skomplementować kolegę spider72 za ogromną wiedzę w temacie oraz nie mniejszą cierpliwość i chęć pomocy. Wiem, że standardowo zripostujesz, iż to zasługa Greene'a i Tom'a Barr'a to prawda, ale jak mówię dokładnie przeczytałem wątek oraz inne wypowiedzi kolegi i nawet taki laik z chemii i biologii jak ja wie doskolane, że wiesz i rozumiesz o czym mówisz :)
Ja pracuję w firmie komputerowej i zajmuję się systemami sprzedaży (komputery, soft, urządzenia fiskalne, wagi elektroniczne, kolektory ...itd.) pomimo, że jestem z wykształcenia magistrem historii :) Jednak chemia nie dla mnie. Ostatnio miałem chemię w szkole podstawowej naprawdę wieki temu. Później pobierałem nauki w innym kierunku tak więc nie pamiętam z chemi nic. Co gorsze nie mam do tego smykałki i te wszystkie MgSO4x7H2O itp. strasznie mało mi mówią.
Najgorsze, że napaliłem się już na początku na baniak roślinny i to w dodatku 160l. Jak czytam o ewentualnych kłopotach to przychodzą chwile załamania i myślę wówczas czy nie zrezygnować z roślinniaka. Ewentualnie czy nie kupić akwarium w granicach 60l.
Początkowo planowałem zupełnie inny biotop. Wogóle zanim trafiłem na to forum moja wiedza i wizja akwarium była "100 lat za murzynami" (sorki za porównanie - to nie ma nic wspólnego z rasizmem). Tutaj pierwszy raz usłyszałem o CO2, małym heńku :) podłożach za 250zł za kilka litrów a w końcu o EI. Z jednej strony mam obawy czy nie wydam sporo jak na nowe hobby i polskie warunki w czasach kryzysu, a z drugiej strony strasznie korci i chce się. Tylko ta obawa czy glony nie wyjdą na ściany, albo po kilku tygodniach czy miesiącach nie wyleję wszystkiego do kanalizacji. Już z miesiąc temu miałem zrobić zakupy i startować, ale tak mi tutaj zrobiliście z mózgu sieczkę, że nadal jestem w lesie. Zanim przystapię do pytań odniśnie EI poproszę o radę czy startować z tą 160l czy zdecydowanie za wysokie progi... Jeżeli jest szansa to:
1. Jaki filtr byłby do taiego zbiornika najodpowiedniejszy. Początkowo myślałem o czymś w stylu Fluval 205 ale później nabrałem ochoty na Eheima i tutaj byłem skłonny wysupłać te ok. 350zł na 2215 czy 2224. Jednak jedną z przyczyn glonów jest:
- Słaba dystrybucja przepływu wody w zbiorniku. To nie wiem już sam czy te filtry będą dla mnie odpowiednie prz tym litrażu. Porszę o poradę jaki przpływ przy takim zbiorniku będzie odpowiedni. Gdzieś kiedyś czytałem że 6-7 krotność litrażu akwarium. W moim wypadku to min 1000l w/g tej metody. Obawiam się że te nie dadzą rady, a nie stać mnie na najdroższe modele tej firmy lub zastosowanie 2 x 2215. Dlatego rozważam teraz zakup czegoś tańszego np. Unimaxa, Tetre, Jbl czy Fluvala.
2. Oświetlenie. Jak dobrze zrozumiałem, czytając ciekawy artykuł na tym forum to jeden z podstawowych czynników uprawy roślin. Mało tego światło i jego natężenie to chyba najważniejszy czynnik stymulujący prawidłowy rozwój roślin. Myślę o zamontowaniu belki aluminiowej na świetlówki T5 na 3 x 30 czy 4 x 30 coś w ten deseń. Czyli nie chcę przesadzać ze światłem i utrzymać je na poziomie 0,5-0,7 W/l. Oczywiście belka czyli akwarium odkryte. I tutaj kolejna wątpliwość. Czy ewentualna obsada a więc krewetki oraz rybki (myślałem o stadzie rasborek albo neonków + do tego jakieś kosiarki) nie będą wyłazić albo wyskakiwać z akwarium? Jak myślicie dać belkę czy mniej estetyczną pokrywę? I czy 90-120W nie będzie za mało?
3. CO2 - a więc coś o czym wogóle nie miałem zielonego pojęcia. Teraz przynajmniej wiem z czego składa się zestaw i jak działa. Tutaj mam tylko pytanie odnośnie dyfuzora. Czy stosować faktycznie dyfuzor a jak tak to jaki? Z tego co czytałem widzę, że lipowy nie wydaje się złym rozwiązaniem. Czy może lepiej podłączyć go pod filtr. A jeżeli tak to o ile powiniem być filtr większy aby podołał i w jaki sposób to zrobić?
4. Podłoże. Nie będę miał kasy na pewno na Amazonie II czy tego typu podłoża. Proszę o jakiś pomysł na coś znacznie tańszego co zawiera pewne związki, które rośliny mogą spożytkować.
5. Odnośnie obsady nie będę już zaśmiecał tematu.
6. Teraz czas na najważniejsze. EI
Rozumiem, że tygodniowe zapotrzebowanie roślin to przy natężeniu 1,3-1,4 W/l czyli 100% więcej niż ja planuję:
Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
Potas (K) 30ppm na tydzień*
Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień
Czy w moim przypadku będzie to w takim razie połowa? (przy moich ok. 0,6W/l) Myślę że nie. Czy jeżeli faktycznie będę obserwował rośliny będę mógł to stwierdzić bez testów?

Czy u mnie dozowanie będzie następujące:

Niedziela - 50% lub więcej podmiana wody i później dozowanie [6/16 łyżeczki KNO3] + [2/16 łyżeczki KH2PO4] + [1 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Poniedziałek - 2/16 łyżeczki CSM+B*
Wtorek - [6/16 łyżeczki KNO3] + [2/16 łyżeczki KH2PO4] + [1 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Środa - 2/16 łyżeczki CSM+B*
Czwartek - [6/16 łyżeczki KNO3] + [2/16 łyżeczki KH2PO4] + [1 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Piątek - brak dozowania
Sobota - brak dozowania


czyli

Mieszanka makro NPK (Azot + Fosfor + Potas) na zbiornik 160 litrów.
1 miesiąc = 4 tygodnie
3 dawki NPK na tydzień
więc będzie 12 dawek NPK na miesiąc
Pomnóż pojedynczą dawkę w łyżeczkach przez 12 => [6/16 łyżeczki KNO3] x 12 = 4,5 łyżeczki KNO3
[2/16 łyżeczki KH2PO4] x 12 = 1,5 łyżeczki KH2PO4
[1 łyżeczka MgSO4x7H2O] x 12 = 12 łyżeczek MgSO4x7H2O
Wszystko mam dodać do 600ml wody destylowanej?

Teraz, mieszanka posłuży na 12 dawek, więc każda dawka wyniesie 600ml/12 = 50ml

Czy tak? Rozumiem, że tak skoro wartości powyżej już pomnożyłem przez dwa. Jeżeli bym nie przemnożył miałbym 6 dawek po 100ml prawda?

I czy to co podałem wyżej to tzw. MAKRO ? Tak to rozumiem.

Gorzej jest z mikro, gdyż zupełnie tego nie rozumiem. Makro to masakra, ale mikro zupełnie nie rozumiem. Jedyne co rozumiem to, że mam stosowac 1 łyżeczkę na 200ml wody i dwa razy w tygodniu lać po 25 ml. Czy tak?

Teraz gdzie dokonać zakupów. Na przykładznie tej stronki http://akwanawozy.republika.pl - chciałem zapytać jako laik czy do Makro te sole są właściwe? A jeżeli tak to czy oprócz tego coś będzie potrzebne?
KNO3 (100 gram - proszek) - 2,30 zł
KH2PO4 (100 gram - proszek) - 6,00 zł
MgSO4*7H2O (100 gram - proszek) - 1,90 zł
A na mikro co z tamtąd mam kupić? Zupełnie nie mam pojęcia :) Czy obojętnie coś z menu nawozy?

Dużo tego kupić, żeby nie bawić się co chwilę w paczki?

O matko, ale się rozpisałem, a to dopiero wstęp :)

Teraz pora na testy. Czy naprawdę szkoda kasy i mam nie kupować nic czy jednak coś mam zakupić. Jeżeli coś będzie mi potrzebne choćby na początek do tego kalkulatora spidera o którym nawet nie chę myśleć :) to proszę pomóżcie i powiedzcie co kupić konkretnie i jakich pomiarów dokonać koniecznie i jak często. Dziś zadzwoniłem do wodociągów w moim mieście i dostałem od Pani takiego maila:
Obrazek
Czy mam coś jeszcze mierzyć zanim zacznę?

Mam jeszcze wiele pytań, ale nie będę przeginał :) Proszę o ustosunkowanie się szczególnie spidera do mojej wypowiedzi.


Jest to post, który napisałem prawie tydzień temu w temacie związanym z EI. Tam jakoś nie mogę uzyskać odpowiedzi. Wiem, że spider bywa na forum i albo nie chce mu się albo nie może mi pomóc, tak więc zapytam szerszej pubkliczności. Fakt, że od kolegi spidera nie otrzymałem pomocy nie wpływa na to co napisałem w pierwszym zdaniu cytowanego pasta :)
*************************

Pozdrawiam
etrusc

Avatar użytkownika

etrusc
Stały bywalec
 
Posty: 433
Dołączył: 23 sie 2010, 23:45
Miasto: Siedlce

21 wrz 2010, 09:17   (#2)  

1. Jaki filtr byłby do taiego zbiornika najodpowiedniejszy. [ciach] Gdzieś kiedyś czytałem że 6-7 krotność litrażu akwarium. W moim wypadku to min 1000l w/g tej metody. Obawiam się że te nie dadzą rady, a nie stać mnie na najdroższe modele tej firmy lub zastosowanie 2 x 2215. Dlatego rozważam teraz zakup czegoś tańszego np. Unimaxa, Tetre, Jbl czy Fluvala.


Aby mieć duży przepływ nie musisz dokładać mnóstwa filtrów za kupę kasy! To jest jeden z najpowszechniejszych niewłaściwych wniosków, jakie akwaryści wyciągają. Filtr 2215 z deszczownią przez całą długość akwarium to będzie optymalne rozwiązanie dla Twojego zbiornika. Dodatkowy przepływ uzyskasz dodając głowicę (mały filtr zewnętrzny lub falownik) o odpowiednim strumieniu. Warto przy tym zaznaczyć, że lepiej zainwestować w falownik, ponieważ generuje szeroki strumień przy dużym przepływie. Takie urządzenie dostaniesz od ok. 50zł za chińszczyznę po 150zł za mały model firmy Hydor. Na przykład to:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/pompy- ... -6851.html

2. Oświetlenie. Jak dobrze zrozumiałem, czytając ciekawy artykuł na tym forum to jeden z podstawowych czynników uprawy roślin. Mało tego światło i jego natężenie to chyba najważniejszy czynnik stymulujący prawidłowy rozwój roślin.


Tu jest drugie nieporozumienie akwarystyczne :) W Twoim przypadku wystarczy w zupełności jedna belka 2x39W z odbłyśnikami. Przy takim świetle i nawożeniu EI urośnie Ci każda roślina, a dokładanie światła zwiększy tylko tempo ich wzrostu, a więc i poziom trudności prowadzenia akwarium. Innych "zalet" większej ilości światła po prostu nie ma.

Czy ewentualna obsada a więc krewetki oraz rybki (myślałem o stadzie rasborek albo neonków + do tego jakieś kosiarki) nie będą wyłazić albo wyskakiwać z akwarium?


Będą. W mniejszym lub większym stopniu (zależy od gatunku), ale nie ma się co oszukiwać, że żadna rybka nie wyskoczy.

3. CO2 - a więc coś o czym wogóle nie miałem zielonego pojęcia. Teraz przynajmniej wiem z czego składa się zestaw i jak działa. Tutaj mam tylko pytanie odnośnie dyfuzora. Czy stosować faktycznie dyfuzor a jak tak to jaki? Z tego co czytałem widzę, że lipowy nie wydaje się złym rozwiązaniem. Czy może lepiej podłączyć go pod filtr. A jeżeli tak to o ile powiniem być filtr większy aby podołał i w jaki sposób to zrobić?


Kostka lipowa to półśrodek. Dyfuzory szklane to drogie kostki lipowe. Najlepiej od razu wykonać termoreaktor (polecam :) ). Takie urządzenie pozwala bez problemu osiągnąć nasycenie dwutlenkiem odpowiednie dla EI. Prawidłowo wykonany reaktor z filtra narurowego nie wymaga mocniejszego filtra do napędzania.
Jeśli zamierzasz prowadzić akwarium na EI (a to chyba najrozsądniejszy wybór), to system podawania CO2 powinien być na samej górze Twoich wydatków.

4. Podłoże. Nie będę miał kasy na pewno na Amazonie II czy tego typu podłoża. Proszę o jakiś pomysł na coś znacznie tańszego co zawiera pewne związki, które rośliny mogą spożytkować.


Możesz zastosować substrat Tropica z przykryciem ze zwykłego żwiru lub JBL Manado z jakimś podłożem nawozowym, np. Sera Floredepot lub JBL AquaBasis Plus. W chwili obecnej opcji jest mnóstwo, na pewno znajdziesz coś, co zmieści się w budżecie.

Odnośnie dozowania i obliczania dawek nawozów - najlepiej napisz PW do Spidera :) Od siebie mogę dodać, że nawożenie dawkami 50% EI powinno się u Ciebie sprawdzić - jeśli dodasz za dużo, to nic złego się nie stanie, bo podmiany tygodniowe zapobiegają nieprzewidzianej kumulacji. Gorzej jeśli podasz za mało - wtedy spodziewaj się problemów :)

Na www.akwanawozy.republika.pl masz cały zestaw soli do EI. Jest tani i starczy na długo, a przy tym nie musisz się zastanawiać, czy dobrze dobrałeś sole. Mikro, jeśli zamówisz suche, to koniecznie rozpuść je w wodzie - składniki ciężko równomiernie wymieszać.
Kranówkę masz dobrą, średnio-twardą (10 stopni niemieckich) i bez dodatku chloru. Można lać bez obaw prosto do akwarium.

Teraz pora na testy. Czy naprawdę szkoda kasy i mam nie kupować nic czy jednak coś mam zakupić.


Naprawdę szkoda kasy :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

27 wrz 2010, 11:42   (#3)  

Kadazan

Wielkie dzięki za porady w temacie oraz poza forum.

Kadazan napisał(a):Filtr 2215 z deszczownią przez całą długość akwarium to będzie optymalne rozwiązanie dla Twojego zbiornika.


Co do filtra to odkupiłem ponad rocznego Eheima 2226. Mam nadzieję, że da sobie radę :)

Kadazan napisał(a):W Twoim przypadku wystarczy w zupełności jedna belka 2x39W z odbłyśnikami.


Również tak sądzę. Jeżeli kupię tę 160L to myślę, że 2x39 śmiało wystarczy.

Kadazan napisał(a):Kostka lipowa to półśrodek. Dyfuzory szklane to drogie kostki lipowe. Najlepiej od razu wykonać termoreaktor (polecam )


Tak. Zdecydowanie będę robił reaktor.

Kadazan napisał(a):Jeśli zamierzasz prowadzić akwarium na EI (a to chyba najrozsądniejszy wybór), to system podawania CO2 powinien być na samej górze Twoich wydatków.


CO2 zdecydowanie jest u mnie priorytetem. Co prawda jako pierwszy został zakupiony filtr ale CO2 na 100% będę kupował już na start akwarium.

Kadazan napisał(a):Możesz zastosować substrat Tropica z przykryciem ze zwykłego żwiru lub JBL Manado z jakimś podłożem nawozowym, np. Sera Floredepot lub JBL AquaBasis Plus. W chwili obecnej opcji jest mnóstwo, na pewno znajdziesz coś, co zmieści się w budżecie.


Co do podłoża to nie mam naprawdę zdania. Oczywiście kupiłbym chętnie Amazonie II czy nawet I ale dla mnie za droga. Korci mnie najbardzie spróbować na ziemi - mogę nawet z lasu ją przytargać. Na wierzch chętnie bym dał żwirek Filtus Floran - bardzo mi się podoba.

Kadazan napisał(a):Odnośnie dozowania i obliczania dawek nawozów - najlepiej napisz PW do Spidera Od siebie mogę dodać, że nawożenie dawkami 50% EI powinno się u Ciebie sprawdzić - jeśli dodasz za dużo, to nic złego się nie stanie, bo podmiany tygodniowe zapobiegają nieprzewidzianej kumulacji. Gorzej jeśli podasz za mało - wtedy spodziewaj się problemów


Co do spidera to jakoś nie mam szczęścia, albo poprostu nie chce mu się ze mną gadać :/ Próbowałem już na PW i na forum - trudno. Mówisz, że 50% dawki powinno mi wystarczyć? Też myslałem o tym, aby nie przesadzić zbytnio w żadną stronę z solami. Wiem również, że łatwiej zejść w dół niż sypać za mało i mieć kłopoty. Może spróbuję tak ok 3/4 dawki i będę obserwował. Najwyżej na początek będą jakieś częstsze podmiany wody.

*********

Na koniec jeszcze raz zapytam, może w końcu ktos zechce mi odpowiedzieć. Oczywiście dotyczy to akwarium 160L.

etrusc napisał(a):Czy u mnie dozowanie będzie następujące:

Niedziela - 50% lub więcej podmiana wody i później dozowanie [6/16 łyżeczki KNO3] + [2/16 łyżeczki KH2PO4] + [1 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Poniedziałek - 2/16 łyżeczki CSM+B*
Wtorek - [6/16 łyżeczki KNO3] + [2/16 łyżeczki KH2PO4] + [1 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Środa - 2/16 łyżeczki CSM+B*
Czwartek - [6/16 łyżeczki KNO3] + [2/16 łyżeczki KH2PO4] + [1 łyżeczki MgSO4x7H2O]
Piątek - brak dozowania
Sobota - brak dozowania

czyli

Mieszanka makro NPK (Azot + Fosfor + Potas) na zbiornik 160 litrów.
1 miesiąc = 4 tygodnie
3 dawki NPK na tydzień
więc będzie 12 dawek NPK na miesiąc
Pomnóż pojedynczą dawkę w łyżeczkach przez 12 => [6/16 łyżeczki KNO3] x 12 = 4,5 łyżeczki KNO3
[2/16 łyżeczki KH2PO4] x 12 = 1,5 łyżeczki KH2PO4
[1 łyżeczka MgSO4x7H2O] x 12 = 12 łyżeczek MgSO4x7H2O
Wszystko mam dodać do 600ml wody destylowanej?
Teraz, mieszanka posłuży na 12 dawek, więc każda dawka wyniesie 600ml/12 = 50ml

Czy tak? Rozumiem, że tak skoro wartości powyżej już pomnożyłem przez dwa. Jeżeli bym nie przemnożył miałbym 6 dawek po 100ml prawda?

I czy to co podałem wyżej to tzw. MAKRO ? Tak to rozumiem.

Gorzej jest z mikro, gdyż zupełnie tego nie rozumiem. Makro to masakra, ale mikro zupełnie nie rozumiem. Jedyne co rozumiem to, że mam stosowac 1 łyżeczkę na 200ml wody i dwa razy w tygodniu lać po 25 ml. Czy tak?
*************************

Pozdrawiam
etrusc

Avatar użytkownika

etrusc
Stały bywalec
 
Posty: 433
Dołączył: 23 sie 2010, 23:45
Miasto: Siedlce

28 wrz 2010, 21:44   (#4)  

Ale błagam nie wszyscy na raz.
*************************

Pozdrawiam
etrusc

Avatar użytkownika

etrusc
Stały bywalec
 
Posty: 433
Dołączył: 23 sie 2010, 23:45
Miasto: Siedlce

02 paź 2010, 23:01   (#5)  

Wierzyć się nie chce, że na forum, którego bywalcy w większości mieli bądź mają styczność z EI nie potrafią a raczej nie chcą odpowiedzieć na proste pytanie.

Temat do zamknięcia.
*************************

Pozdrawiam
etrusc

Avatar użytkownika

etrusc
Stały bywalec
 
Posty: 433
Dołączył: 23 sie 2010, 23:45
Miasto: Siedlce

03 paź 2010, 05:52   (#6)  

Witaj.. Zobacz co znalazłem na tym forum w 5 minut :)
Co do tego, który nawóz mikro kupić:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=32772

czyli mowa tu o tym nawozie w płynie:
http://akwanawozy.republika.pl/mikro1.html

Jak go rozrobić i dawkować, również dla akwarium 160l znajdziesz w jednym z postów spidera na tej stronie:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... =intermagu

czyli:
spider72 napisał(a):jeżeli mamy zbiornik 2x większy, np. 160 litrów, to do 180ml wody dodajemy 20ml "Mikro" i dozujemy 2x w tygodniu po 25ml.


Co do MAKRO to wyliczyłeś to ok.. Poprostu podwoiłeś dawki zalecane przez T. Barr'a do baniaka 80l, czyli do twojego akwarium 160l będzie jak najbardziej ok.

I koniecznie przeczytaj to(bardzo ważne):
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... ystrybucja
Pozdrawiam Sebastian.
80x40x40
Obrazek

Avatar użytkownika

bastek76
Poznaje temat
 
Posty: 78
Dołączył: 19 lut 2009, 01:56

10 paź 2011, 18:34   (#7)  

etrusc napisał(a):Wierzyć się nie chce, że na forum, którego bywalcy w większości mieli bądź mają styczność z EI nie potrafią a raczej nie chcą odpowiedzieć na proste pytanie.

Temat do zamknięcia.

Witam, i co ruszyłeś to akwa ??marsinoino
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył: 19 wrz 2011, 00:52
Miasto: Gl

10 paź 2011, 18:50   (#8)  

dżisas co za data :oops:

EDIT: Zmieniłem bo nie zobaczyłemkyzak
Zainteresowany tematem
 
Posty: 207
Dołączył: 03 maja 2006, 11:23
Miasto: Kościan

14 paź 2011, 17:33   (#9)  

kyzak napisał(a):dżisas co za data :oops:

EDIT: Zmieniłem bo nie zobaczyłem


dżisas tu nie widać roku tych postów ???
przepraszammarsinoino
Poznaje temat
 
Posty: 60
Dołączył: 19 wrz 2011, 00:52
Miasto: GlPowiązane tematy
 • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

  Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

  Wyświetlenia: 93081 | Odpowiedzi: 320 czytaj więcej...

 • Mały heniek nie rośnie, inne rośliny słabo.

  Mam chyba mały problem. Akwarium założone na początku stycznia, podłoże amazonia, co2 z butli + filtr narurowy. pH 6,8 NO2 0,05 NO3 20 Fe >1,5 K > 15 PO4 < 0,02 Co tydzień przy podmianie wo...

  Wyświetlenia: 3372 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

 • PO4 a NO3 i inne

  Witam, Zrobiłem testy wody na PO4 i NO3 Fe i PH (testy zooloka) PO4 około 07 (wyszło między 0,5-1,0 N03 około 20 Fe wyszło 0,0-0,1 PH wyszło 6,8-7,0 (staram się utrzymywać do 7.0 z bimbrowni) I moje p...

  Wyświetlenia: 899 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Uporządkowanie nawożenia,oraz inne problemy

  Witam. Zbiornik 30l stoi od 4 tygodni. Przed podmianą badam parametry: Ph - 7 NO3 - ok.20 PO4 - 0,25 Nawożenie: CO2 z butli wysokociśnieniowej AquaGainer,AquaMakro,AquaCarbo<--rozrobione w butelk...

  Wyświetlenia: 407 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Poskręcane liście i inne objawy

  W moim akwarium zawsze gościły rośliny mało wymagające i nawożenie było dobierane głownie pod nie. Ostatnio do akwarium zawitały rośliny o większych wymaganiach więc nawożenie się zmieniło a stare roś...

  Wyświetlenia: 9845 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.