Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


Easy Carbo w walce z glonami.Dozowanie makro- i mikroelementów dla roślin.
Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat

15 mar 2012, 15:20 Easy Carbo w walce z glonami.  (#1)  

Witam Wszystkich. Wielokrotnie na forum spotkalem sie z informacja "aby pozbyc sie glonow nalezy przedawkowac EC". Mam w zwiazku z tym pytania, na ktore nie udalo mi sie znalezc odpowiedzi:
1. Przedawkowac to znaczy ile zalecanych dawek podac za jednym razem?
2. Czy to przedawkowanie ma byc jednorazowe, czy podawac te dawke przez kilka dni?

Minelo 3 dni i nie uzyskalem ani jednej wskazowki dotyczacej moich pytan. No coz, moze moje pytania nie sa warte odpowiedzi.radekr
 

17 mar 2012, 21:17   (#2)  

Czyli tak podawaj 3 krotnie zalecaną dawce codziennie przez tydzień, jeśli glon nie bd chciał od puścić zwiększ dawkę do 5x zalecana dawka aż do jego wykończenia

Ps.Pamiętaj, że samo easycarbo ci nie pomoże musisz wykonywać inne czynności pielęgnujące i czyszczące ale o tym już poczytasz

Pozdrawiamskate2255
Zainteresowany tematem
 
Posty: 157
Dołączył: 07 lip 2011, 23:02

17 mar 2012, 21:33   (#3)  

Szkoda kasy na EC naprawdę..Nie chodzi o to ze nie usunie ci glonów ,ale ze problem leży gdzie indziej .Żeby wygrać walkę z glonem nie pomorze żadne lanie wynalazków , wycinki i inne rzeczy.Musisz zlikwidować przyczynę powstawania a dopiero usuwać skutki.Opisz szczegółowo swoje akwa swój problem, oraz to czym i jak nawozisz,wklej parę fotek,będziemy radzić.Parametry wody mile widziane.

Avatar użytkownika

tao
Znający temat
 
Posty: 1359
Dołączył: 16 mar 2012, 10:44

radekr napisał(a):Witam Wszystkich. Wielokrotnie na forum spotkalem sie z informacja "aby pozbyc sie glonow nalezy przedawkowac EC". Mam w zwiazku z tym pytania, na ktore nie udalo mi sie znalezc odpowiedzi:
1. Przedawkowac to znaczy ile zalecanych dawek podac za jednym razem?
2. Czy to przedawkowanie ma byc jednorazowe, czy podawac te dawke przez kilka dni?

Minelo 3 dni i nie uzyskalem ani jednej wskazowki dotyczacej moich pytan. No coz, moze moje pytania nie sa warte odpowiedzi.


Nic dziwnego, że nie ma zbyt wiele odpowiedzi, bo temat jest poruszany mniej więcej raz na dwa tygodnie... :wink: np. tu: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=

EC przedawkowane skutkuje szczególnie w walce z krasnorostami jako skutkiem innych wcześniejszych błędów mi.in. utrzymywania czystości w akwa. Stosowane w normalnych dawkach EC wspomaga CO2 - węgiel szybciej wychwytywane przez rośliny, EC natomiast wspomaga jako węgiel podany w innej formie, a jeśli rośliny będą w lepszej kondycji to za tym idzie - brak glonów.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

17 mar 2012, 22:01 ec  (#5)  

Godween szczera prawda ale stosując przedawkowanie EC na szybko można pozbyć się nitek i krasnych ale wszystko po tym jest rozregulowane w tym nie dość że parametry to jeszcze najbardziej biologia stosują nawet w normalnych dawkach EC biologia się osłabia
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

17 mar 2012, 22:12   (#6)  

Nie sądzę. Wiele razy skutkowało to spektakularną poprawą. Nic się nie rozregulowało, parametry zawsze były stabilne. Oprócz większej podmiany wody po takim tygodniu, caly czas szło jednakowe nawożenie. Z tym, że ja mam na myśli krasnorosty, więc trzeba było jeszcze zadbać o czystość filtrów i podłoża.
Nigdy nie miałem nitek, więc domyślam się, vatero, że pisząc o rozregulowaniu parametrów i całej biologii masz na myśli przyczynę tychże nitek. W tym przypadku oczywiście EC zbił skutek, a przyczyna - złe parametry, niedokładne nawożenie - pozostała nadal nie rozwiązana, więc w tym drugim przypadku zgodzę się, że EC nie pomoże na dłuższą metę, ale sam w sobie "węgiel w płynie" nie był przyczyną i/lub nie pogłębił tego stanu. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

17 mar 2012, 22:20   (#7)  

No wiadomo że roslina w 70-80% jest zbudowana z węgla tu EC i to jej pomaga aldehyd jest dobry ale nie na długo długie stosowanie nawet w normalnych dawkach pogarsza jej kondycję i biologię w baniaku
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

17 mar 2012, 22:33   (#8)  

Szczerze mówiąc jesteś pierwszy, który o tym pisze - przynajmniej ja się dotąd nie spotkałem z taką opinią. Czy mógłbyś rozwinąć tą tezę? Dlaczego węgiel burzy parametry i biologię w akwarium?

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

17 mar 2012, 22:57   (#9)  

EC zawiera aldehyd po dłuższym stosowaniu wytwarza się białko w roślinach co powoduje karłowacenie stożków lub ich całkowite zniekształcenie czyli minimalne wielkości liści wiesz że roślina to fabryka chemii a więc tu kłania się biochemia ale tu jestem laikiem bo nie skończyłem
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

17 mar 2012, 23:59   (#10)  

Jakie białko?
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika

spajoo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: Gliwice

17 mar 2012, 23:59   (#11)  

vatero

w założeniu wygląda to tak:

EC to roztwór aldehydu glutarowego - OHC-CH2-CH2-CH2-CHO

Normalnie jest to związek mający działanie bakteriobójcze, jednak w roztworze wodnym tworzy polimery, które ze względu na mniej grup aldehydowych są mniej toksyczne i ich działanie bakteriobójcze jest ograniczone. Stopień polimeryzacji zależy od pH, im niższe tym stopień wyższy.

Glutaral stosuje się m.in do sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Z tym, że występuje w takich preparatach jak ALDESAN E w 20-kilku procentowym roztworze etanolu i z aktywatorem w proszku, który służy jako depolimeryzator, czyli powoduje powrót związku do monomerów i zwiększenie liczby grup aldehydowych- zwiększa więc toksyczność.

Dlatego właśnie trzeba uważać z zamiennikami i nie kupować tych z przeznaczeniem medycznym, bo czysty aldehyd to to nie jest a wlanie czegoś takiego skutkuje wybiciem wszystkich bakterii- z nitryfikacyjnymi włącznie.

Ta dygresja obala tezę vatero jakoby normalne dawkowanie EC miało zły wpływ na ,,biologię w zbiorniku". Trzeba byłoby stosować b. duże dawki przy wysokim pH, oczywiście jest to możliwe, dlatego zrobiłem zastrzeżenie- normalne dawkowanie.

Jeśli chodzi o to w jaki sposób wykorzystywany jest przez rośliny, czyli meritum tej kwestii. Sprawa jest stosunkowo ciężka, bo nie znalazłem, żadnych opracowań naukowych na ten temat a jedynie wzmianki jakoby miał się rozpadać na CO2 w komórkach roślinnych.

Można więc spekulować, przyglądając się budowie cząsteczki, co się z nią może dziać.
Różnica polega na tym, że w komórkach roślinnych znajdują się enzymy które są katalizatorami różnych reakcji. W toni wodnej ich nie ma.

Gdyby więc związek ten rozpadał się na CO2, wyglądałoby to następująco:

OHC-CH2-CH2-CH2-CHO czyli brakuje nam cząsteczki tlenu- O2, żeby otrzymać dwie cząsteczki CO2. Pozostaje nam propan który może być substratem do otrzymania jakieś triozy- np. aldehydu glicerynowego, czyli najprostszej aldozy. Nie dość, że otrzymujemy węgiel z CO2 to jeszcze z reszty tego związku.

Co do toksyczności i złego wpływu na rośliny- ja nie byłbym na tyle odważny żeby stawiać taką tezę, bo należałoby ją najpierw poprzeć czymkolwiek, a najlepiej doświadczeniami. Wiele osób korzysta z EC, także ja od kilku miesięcy i nie zauważa złego wpływu tego związku na rośliny. Nie rozumiem co miało znaczyć w dłuższej perspektywie- zakładasz kumulację tego związku? To akurat przy normalnym nawożeniu jest bardzo mało prawdopodobne, efekt ten może mieć miejsce przy znacznym przedawkowaniu, dlatego producenci tego nie polecają- może niszczyć rośliny i wybijać bakterie nitryfikacyjne.

Przeciętnemu akwaryście ta wiedza nie jest do szczęścia potrzebna, ale z tego co czytałem to sporo dyskusji się na ten temat toczyło w necie. Może się to komuś przyda jako wskazówka, bo tak jak piszę, te procesy biochemiczne są tylko przypuszczeniami i poszlakami, może się okazać, że biochemiczną herezją :P.

Pozdrawiam

Aha, i dołączam do pytania Spajoo- jakie białko?

Avatar użytkownika

Scob
Aktywny użytkownik
 
Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

18 mar 2012, 00:22   (#12)  

Wiadomo co np. w Polsce jest herezją!!!!!! skończyłem tylko 2 klasy w tym kierunku i jest mi przykro wypadek ale live ale jedno jest pewne i to jest pewne EC nawet w umiarkowanym stopniu odkłada białko w roślinach a to ciągnie za sobą problemy jak wyżej napisałem EC stosowałem tylko jak miałem nitki i krasnorosty teraz nie muszę i mam kondycję roślin zadowalającą i trzeba pamiętać że stosowanie EC jest profilaktyką na nie dolegliwości baniaka nie na lepsze bujanie roślin a wiadomo profilaktyka to na krótko a czy ktoś kiedyś napisał EC podawać cały czas???nieeeeeeee profilaktycznie jak się boisz glonów
Ostatnio edytowano 18 mar 2012, 00:37 przez vatero, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

18 mar 2012, 00:36   (#13)  

Jeszcze raz napiszę częste są problemy z paleniem stożków i ogół z karłowaceniem roślin i tu jak ktoś długo stosuje EC to to jest zgromadzenie się białka w komórkach roślin ale może masz rację jak ktos stosuje bo dobre czyli 10% zalecanej dawki to jest ok byle nie więcej ja tylko stosowałem jak miałem glony-pomogło teraz nie muszę jak daje połowę dawki EI na tydzień na pro soil a baniak ma 5 miesięcy uczyłem się na ada new to jest inne ale jedno jest pewne nie popełnisz błędów nie musisz EC ewentualnie profilaktyka
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

18 mar 2012, 00:36   (#14)  

Wybacz, ale niewiele z twojej odpowiedzi zrozumiałem. :roll:EDIT: z drugiej już trochę więcej, ale nadal mnie nurtuje kwestia tego białka. O jakie białko chodzi? Skąd to białko się odkłada?

Wydaje mi się, że przesłanie twojego posta rozumiem- bez EC też da się prowadzić baniak roślinny z dobrymi efektami.

Avatar użytkownika

Scob
Aktywny użytkownik
 
Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

18 mar 2012, 00:43   (#15)  

Też mi wybacz ale albo alchemia albo czary mną kierują poczytaj oj to Ci nic nie da do szkoły pewnie za stary ok obserwuj bez urazy pewnie się ktoś odezwie na ten temat i więcęj napisze o odkładającym się białku w roślinach po stosowaniu EC
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

18 mar 2012, 00:45   (#16)  

W jednym baniaku stosuję od 5miesięcy 300% zalecanej dawki(zalecana to 2ml/100l/dzień) a w drugim od 2miesięcy (czyli od startu) ponad 300% zalecanej dawki i nie ma żadnego karłowacenia roślin, zamierania stożków czy rozwałki biologi :roll: ....wg. Twoich vatero teorii to tam już powinno nic nie rosnąć a łodygowcom powinny się wręcz rozpłynąć stożki...

czary....
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika

Norbert Sabat
Znający temat
 
Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

18 mar 2012, 00:54   (#17)  

biochemi nikt nie lubi może bio masa :D temat rzeka uwierz mi nie sposób to na skrót to ogarnąć chyba że ktoś lubi pisać bo nocka z głowy jak na białko ja teraz staram się tylko o kondycję roślin na aranż może pora przyjdzie jak by co to jestem stary i ciągle głupi a zwłaszcza w tej dziedzinie ale uczę się :D i już wiele potrafię ale jest to zawsze ale więć można pisać i miło mi żę zawitałeś
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

18 mar 2012, 01:00   (#18)  

Twoje wyjaśnienia mogłeś zastąpić tym:
http://www.youtube.com/watch?v=t7e0777z7AY

Jeżeli nie potrafisz czegoś wyjaśnić to znaczy, że tego po prostu nie rozumiesz. Po co więc zabierać głos w tej sprawie?
Ostatnio edytowano 18 mar 2012, 01:02 przez Scob, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika

Scob
Aktywny użytkownik
 
Posty: 539
Dołączył: 23 gru 2011, 12:13

18 mar 2012, 01:01   (#19)  

Witam po dłuższym stosowaniu u Ciebie np pół roku to jest wszystko zależne od filtracji biologicznej nie tylko filtry ale podstawa a jak wiem Ty masz sporą nad filtracje i pasuje ale ciekawe jak długo być może będzie ok herezja :wink:
Pozdrawiam
Krzysztof
300L
216L
128L
http://www.photoblog.pl/vatero/11770025 ... -soil.html

Avatar użytkownika

vatero
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył: 06 lip 2010, 11:41
Miasto: Golub-Dobrzyń

18 mar 2012, 02:17   (#20)  

vatero, powtórnie pytam: jakie białko? Poza tym weź się najpierw naucz zrozumiale pisać, a potem sprzedawaj sensacje. Wtedy może ktoś w nie uwierzy. I skończ jeszcze ze dwie klasy, może zrozumiesz o co chodzi z filtracją, nadfiltracją, podfiltracją i innymi ciekawymi sformułowaniami.

Po pierwsze, glutaral łatwo się polimeryzuje (właściwie dimeryzuje), tworzy izomery z różnymi związkami w wodzie akwarium. Przy różnych pH i temperaturze ten proces jest odwracany lub katalizowany. Te właściwości pozwalają mu się łączyć z pewnymi rodzajami białek w komórkach tworząc ich różne formy przejściowe. Stąd też ubija większość glonów denaturyzując ich białka (czyli doprowadzając je do utraty aktywności biologicznej lub zmieniając tak ich właściwości, że stają się trujące), ponieważ im prostszy organizm, tym większy ma on wpływ na procesy biochemiczne. Im bardziej skomplikowany, tym większy wpływ odgrywają enzymy i inne mechanizmy obronne, które neutralizują jego toksyczność rozkładając go na prostsze związki lub wprost przeciwnie - tworząc inne złożone formy przejściowe, które następnie są rozkładane na prostsze związki możliwe do przyswojenia lub bezpiecznego wydalenia.

Oczywiście jak każdy środek normalnie trujący jest mniej lub bardziej toksyczny, ale jego wpływ na organizmy w stężeniach stosowanych w akwarium jest minimalnie szkodliwy, tym bardziej, że w EC to nie jest roztwór czystego chemicznie glutaralu, tylko stabilny i w miarę bezpieczny złożony polimer opisany przez producenta jako polycycloglutaracetal. Poza tym organizmy mniej prymitywne od glonów poradzą sobie z takim niskim stężeniem wykorzystując je lub neutralizując i wydalając.

Po drugie, rośliny wytwarzają białko w takiej lub innej postaci. Wytwarza bo musi. I magazynuje je tak samo, jak prostsze związki chemiczne, które będą jej potrzebne kiedyśtam. Tylko, że doprowadzenie rośliny do wytworzenia nadmiaru białka, które musi zostać odłożone, jest relatywnie mało realne, bo różne białka są wykorzystywane głównie w procesach rozmnażania ale też i wzrostu. Sama bochemia rośliny jest na tyle cwana, że wzbrania się przed wytwarzaniem na tyle dużego zapasu białka, żeby się nim zadławić, ponieważ ten proces wymaga utraty energii, a to już jest regulowane różnymi mechanizmami obronnymi. To jest coś zupełnie innego niż odkładane na zapas pobranych prostych związków chemicznych. Owszem, pewnie się da, ale trzeba się bardzo postarać i wiedzieć jak. Tak przy okazji: enzymy to zwykle też białka.

Po trzecie, glutaral rozpada się w roślinie na prostsze związki węgla za pomocą m.in. enzymów. Dopiero na samym końcu procesów redukcji tworzą się grupy C-O-O- lub prędzej -C-H-O, które roślina może zasymilować w procesie fotosyntezy i odzyskać część energii włożonej w rozkład złożonego związku chemicznego. Samo CO2 tam raczej się nie tworzy, chyba że w formie już związanej lub zjonizowanej.
_________________________________________
Obrazek

Avatar użytkownika

spajoo
Zainteresowany tematem
 
Posty: 182
Dołączył: 31 sie 2011, 18:33
Miasto: GliwicePowiązane tematy
 • Easy Life Profito

  Cześć mam pytanie używam w akwarium nawozu Profito z racji tego, że w butelce było ga już zbyt mało, żeby dozownik nawozu dał sobie z nim radę ostatnio podawałem go ręcznie. Dziś kupiłem nową butelkę ...

  Wyświetlenia: 811 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Problemy z wodą, glonami po restarcie

  Dzień dobry Po wymuszonym restarcie spowodowanym rozszczelnieniem akwarium zacząłem mieć problemy z glonami (wcześniej było raczej OK). Akwarium 160l wody, restart przed miesiącem. Wyniki pomiarów: P...

  Wyświetlenia: 645 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Easy-life nowy producent nawozów w sklepie SRWiA

  Miło nam poinformować, że do oferty sklepu dołączyć kolejny producent - holenderska firma Eeasy-life znana z dobrej jakości nawozów Nawozy tej firmy wypełnią lukę między profesjonalnymi nawozami AD...

  Wyświetlenia: 41779 | Odpowiedzi: 91 czytaj więcej...

 • Przedawkowanie carbo

  Czy mega przedawkowanie węgla w płynie mogło rozpuścić dużego Henia , dziecko mi wlało do zbiornika easylife czego, próbowałem ratować przez podmiany wody ale nic z tego nie wyszło. Roślina wygląda j...

  Wyświetlenia: 2657 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Carbo - kiedy podawać do akwarium?

  Witam. Zastanawia mnie pewna sprawa. Zbierając informacje o nawożeniu carbo natknąłem się na dwie skrajne porady. Pierwsza mówi, że carbo najlepiej podawać przed zgaszeniem światła, a druga, że po j...

  Wyświetlenia: 7567 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.