Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Nawożenie


ADA vs. FERKADozowanie makro- i mikroelementów dla roślin. Chemia i parametry wody. Nawozy. + nowy temat
 

Które nawozy uważasz za lepsze?

Nawozy ADA
27
30%
Nawozy Ferka
63
70%
 
Liczba głosów : 90

28 paź 2013, 21:52 ADA vs. FERKA  (#1)  

Nawozy firmy ADA wespół z Ferką wiodą prym w krajowym rankingu nawozów, co ciekawe coraz częściej nie ADA, a Ferka wskazywana jest jako lider w dziedzinie nawożenia, sam doświadczam takich właśnie opinii, niestety nie jestem gotów na weryfikację ponieważ do tej pory używałem tylko kompletnego systemu firmy ADA. Pytanie do użytkowników mających doświadczenie w nawożeniu wskazanymi wyżej systemami, jakie są Wasze opinie ? Jesteście wstanie wskazać lidera ?
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

28 paź 2013, 22:41 ADA vs. FERKA  (#2)  

rafau napisał(a): Jesteście wstanie wskazać lidera ?


..postaram się

"Liderem" w obojętnie jakim systemie nawożenia roślin wodnych jest dokształcony, cierpliwy, sumienny i dokładny akwarysta, który wie co z nimi zrobić.

To co napisałem wyżej Rafau, to nie bagatelizowanie tematu który założyłeś, tylko zwrócenie uwagi na ten najistotniejszy punkt, mam nadzieję że nie masz mi za złe.

Odnośnie samych nawozów to "przerobiłem" wiele marek, począwszy od Sera, Seachem, Brightwell Aquatics, Kent, Eeasy Life itd..., teraz zaczynam z kompletnym ADA, (Ferki nie miałem jeszcze okazji, ale pewnie przyjdzie pora)
Oprócz używania kompletnych zestawów wspomnianych firm do prowadzenia danego zbiornika, tak samo często mieszałem je dowolnie pomiędzy sobą prowadząc ten sam lub następny zbiornik. Jeżeli wiemy jakie zależności występują w zbiornikach roślinnych, jeżeli rozpoznajemy niedobory/nadmiary to mamy szanse udanie poprowadzić każdy zbiornik różnym miksem nawozów.
Niemniej jednak niektóre z nich wydają się być bardziej przyjazne dla człowieka który niezbyt wiele czasu chce poświęcić na zabawę w młodego chemika dokładnie odmierzającego dawki.
Do takich właśnie nawozów należą wspomniane przez Ciebie dwie propozycje, różnice w nich będą polegać na sposobie dozowania (wielkość dawek na objętość zbiornika).

Jedno jest pewne, taki system jak ADA można pozostawić laikowi powierzając mu pod swoją nieobecność prowadzenie zbiornika, nawozy są bardzo bezpieczne i niwelują wiele możliwych błędów takiej osoby. Pewnie podobnie jest z Ferką

pozdrawiam


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3092
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

29 paź 2013, 00:23 ADA vs. FERKA  (#3)  

@aquamento: można by po Twoim poście zamknąć wątek, nie sposób dyskutować z tym co napisałeś :)
Pewnie wskazanie lidera będzie trudne, porównując oba systemy, więc może podejdźmy do tematu troszkę inaczej, jesteście w stanie podać mocne i/lub słabe "punkty" nawożenia Ferką lub ADĄ ? Mam nadzieję, że podzielisz się Aquamento swoimi odczuciami na temat nawożenia "ADĄ", biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie, będą to zapewne cenne uwagi.
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

29 paź 2013, 00:33 ADA vs. FERKA  (#4)  

Odpowiedz sobie na pytanie jakiej wody będziesz używał, twardej kranowej, czy osmozy?
To zasadnicza kwestia, która da odpowiedż na pytanie.
Według moich doświadczeń, takie systemy przy twardej wodzie odpadają, albo zwiększasz ich podaż, co mija się z celem.
ADA ma stężenia dopasowane do bardzo miękkiej wody, Ferka nieco większe, ale zwraca uwagę na systematyczną podaż kapsuł.

Warto pamiętać, że te systemy są oparte na bogatym w składniki podłożu.AdamA
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

29 paź 2013, 00:38 ADA vs. FERKA  (#5)  

Oho! Święta Bożego Narodzenia vs. Wielkiej Nocy :!: :?: Oddałem swój głos na Ferkę mimo, że wolę Boże Narodzenie :oops:
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

29 paź 2013, 00:56 ADA vs. FERKA  (#6)  

Wtrącę swoje trzy grosze. Ponad rok używałem ADA -całkowicie pełnego systemu, sumiennie rozpoczynając i krocząc tydzień po tygodniu według podręcznika adowskiego. Nawozy te i cały system jest rewelacyjny, prawie nie ma ciemnych stron, prawie... jedno co według mnie kuleje - i teraz konkret - to pałeczki nawozowe. Po roku, dwóch potrzeba jest użyźnienia podłoża i uważam, że pałeczki nawozowe ADA nie przynoszą takiego efektu, o jakim donoszą użytkownicy kapsułek Ferki. Jednak ten drobiazg nie jest w stanie przysłonić doskonałego systemu ADA, który się świetnie sprawdza dla wygodnych, nie chcących się bawić w odmierzanie soli, czy inne skomplikowane działania z nawozami, co zaznaczył aquamateo.

Cały system od pierwszych dni po rok i dwa od startu, jest doskonalszy w wydaniu ADA, niż Ferka. Pisząc o systemie mam na myśli cały gmach związany z pielęgnacją akwarium, a nie tylko płyny nawozowe. ADA ma przemyślaną strategie działania na lata. Ferka natomiast jest spektakularna, działa natychmiast, jest dobra pod konkurs. Jest jakby bardziej agresywna od ADA.
Ot, te moje trzy grosze :wink: :) :roll:
Pozdrawiam

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 paź 2013, 00:59 ADA vs. FERKA  (#7)  

AdamA napisał(a):Odpowiedz sobie na pytanie jakiej wody będziesz używał, twardej kranowej, czy osmozy?
Warto pamiętać, że te systemy są oparte na bogatym w składniki podłożu.


Czyli nie sposób porównać, zakładając, że stworzymy idealne dla danego systemu środowisko (wodę) ?
Mała uwaga, Amazonia New bardzo dobrze radzi sobie z obniżaniem twardości ( lejąc kranówkę zbija z 22 KH na 4 KH) więc tutaj spory plus dla systemu ADA , podłoże próbuje optymalizować parametry wody. Ciekaw jestem jakie podłoże zaleca producent Ferka ? :)
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

29 paź 2013, 01:03 ADA vs. FERKA  (#8)  

rafau napisał(a): Ciekaw jestem jakie podłoże zaleca producent Ferka ? :)

Świetne pytanie. Pewnie zwolennicy Wielkanocy odpowiedzą, że dzięki kapsułkom Ferki - każde. I tu ADA odniesie przewagę. Każde, bowiem to prawie jak żadne. ADA jest bardziej precyzyjna, dała Amazonię.

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

29 paź 2013, 01:20 ADA vs. FERKA  (#9)  

Godween napisał(a):
Ferka natomiast jest spektakularna, działa natychmiast, jest dobra pod konkurs. Jest jakby bardziej agresywna od ADA.
Ot, te moje trzy grosze :wink: :) :roll:
Pozdrawiam


O! Bardzo cenna opinia, Twoje wnioski na temat użytkowania Ferki pokrywają się w dużym stopniu z zasłyszanymi przeze mnie, ale niestety nikt tego tak zgrabnie nie przedstawił - dziękuję :)
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

29 paź 2013, 01:32 ADA vs. FERKA  (#10)  

Linia FERKI ma wykluczać AMAZONIĘ? Używam właśnie w takim połączeniu i sobie chwalę. :oops: Jakoś nie zauważyłem problemów z prowadzeniem zbiornika nawet po roku ale co ja tam wiem :oops: Jako, że jestem na "wykończeniu" prawie wszystkich nawozów (poza kapsułkami) może się szarpnę na tą ADĘ skoro tak wszyscy zachwalają i będę miał porównanie :?:

Z drugiej strony skoro jedno mi się sprawdza to po co zmieniać? Nie mineralizuję wody a do podmian używam czystej kranówki, która nie jest jakoś specjalnie miękka. Generalnie ja jestem zwolennikiem twardszej wody dla wygody :lol:

Na pewno muszę zgodzić się z jednym... kapsułki mają moc! Zdarzało mi się w innych baniakach kompletnie nie nawozić słupa wody mimo sporego oświetlenia a mimo to wszystko rosło a glona nie było. Jedyne co musiałem robić to najdalej co 20-25 dni a już max 30 dni zapodać w podłoże kapsułki.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

29 paź 2013, 02:15 ADA vs. FERKA  (#11)  

Kupiłem ok miesiąca temu 250ml potasu ferki po podaniu jednego kliknięcia woda zrobiła się mleczna.Czekałem 24 godziny na wykrystalizowanie się.Po 3 takich próbach z takim samym skutkiem kupiłem nową butelkę ADA.
Chciałem przesiąść się na tańszy zamiennik niestety albo zbiornik jest przyzwyczajony do innego nawozu albo coś jest nie tak.Jak ktoś się piszę na butelkę potasu nową kliknięta 3 razy to mogę wysłać za darmo.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

29 paź 2013, 10:12 ADA vs. FERKA  (#12)  

rafau napisał(a):@aquamento: można by po Twoim poście zamknąć wątek, nie sposób dyskutować z tym co napisałeś :)
Pewnie wskazanie lidera będzie trudne, porównując oba systemy, więc może podejdźmy do tematu troszkę inaczej, jesteście w stanie podać mocne i/lub słabe "punkty" nawożenia Ferką lub ADĄ ? Mam nadzieję, że podzielisz się Aquamento swoimi odczuciami na temat nawożenia "ADĄ", biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie, będą to zapewne cenne uwagi.Nie wiem czy moje uwagi mogą być w jakiś mierze cenne, w ogóle uważam że do większości "cennych uwag" na forum trzeba odnosić się z rezerwą, a jeżeli któreś z nich wprowadzamy u siebie powinniśmy to robić tylko " z pewną dozą nieśmiałości " jak brzmiała kiedyś pewna reklama. :wink:

Nie jestem jakimś znawcą tematu czy też koneserem nawozów, zwyczajnie większość nawozów różnych firm które podałem wcześniej wypróbowałem:
z ciekawości, z wygody, przez wzgląd na ich transparentność (modne ostatni słowo) czyli podany wszem i wobec skład nawozów, oraz przez sugestie w pozytywnych opiniach słyszanych/czytanych w różnych miejscach świadczących o ich jakości, wydajności itp.
Na temat każdego z nich można było by coś napisać, punktując silne i słabsze strony.

Nawozy firmy ADA używam stosunkowo niedawno więc może wieloletnim doświadczeniem nie grzeszę. Początkowo używałem z nich tylko Step 2 i potas w miksie z nawozami innych firm,co może najlepiej pokazuje mój stosunek do marek jako takich i trzymania się kurczowo którejś z nich.
Obecnie jednak postanowiłem wypróbować tylko nawozy ADA, o nie właśnie całkowicie się opierając.
Z nawozami Ferka nie miałem jeszcze styczności , ale na pewno je wypróbuję w całości, bo kapsułki miałem okazję już spróbować i uważam je za bardzo dobry produkt. W każdym razie na ocenę całej linii Ferka przyjdzie czas, z chęcią ją wypróbuję i opiszę wrażenia.

Wypowiem się zatem tylko o ADA przedstawiając plusy i minusy (tego co wiem na dzień dzisiejszy)

plusy
+ bardzo spokojny i "delikatny" start zbiornika przy tych nawozach, barak znaczących skoków zarówno w kierunku nadmiarów jak i niedoborów.
+ bezpieczny bilans pierwiastków. Pozwala to na znacznie większą lekkomyślność przy stosowaniu niż ma to miejsce u innych producentów. Dla laika wprost wymarzone.
+ nawozy w małych stężeniach ale wysokiej jakości. Przykładem niech będzie np. Step 2. W tych nawozach Fe zaskakuje. Niby nawóz ogólny, ale stosując tą linie i konkretnie ten, mało kiedy można stwierdzić, że koniecznym będzie dodanie osobnego żelaza. Praktycznie to co jest w Step-ach zaspokaja w zupełności minimalny próg dla roślin w tym względzie.
U innych producentów wyraznie widać po dłuższym czasie potrzebę dodatkowej suplementacji żelaza. Tu ogromny plus dla ADA.
+ bardzo dobry potas.
+ stosując te nawozy zdecydowanie rzadziej i w mniejszej ilości niż u innych producentów występuje efekt pyłu na szybach....jak widać przenawożenie mikro do niebezpiecznych poziomów ma tutaj dużo dalej przesuniętą granicę.
+ kompletność systemu (podłoża, nawozy) Wiele innych firm nie posiada tak całkowitej gamy, wymuszone przez to dopasowanie ich do różnych innych podłoży wiąże się niekiedy z koniecznością uczenia się metodą prób i błędów
+ nawozy ADA dobrze korespondują z granulatami innych firm ( obecnie stosuje tą linię na miksie podłoża (substrat Tetra Plant Complete, żwir kwarcowy, Aquatic-Nature Pro-Soil)

minusy
- brak informacji na temat składu
- brak oddzielnych nawozów No3, Po4 co w niektórych przypadkach wiąże się z posiłkowaniem się tymi dodatkami od innych firm
- Step1 można traktować z przymrużeniem oka, szczególnie w zbiornikach nie opartych na starej Amazonii I
- mało ekonomiczny system w przypadku dużych zbiorników

na razie więcej dobrych uczynków i grzechów nie pamiętam :wink:, dodam jak sobie coś przypomnę

pozdrawiam


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3092
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

29 paź 2013, 12:57 ADA vs. FERKA  (#13)  

Prospero napisał(a):Linia FERKI ma wykluczać AMAZONIĘ?


Prospero, nie padło takie stwierdzenie ;)
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

29 paź 2013, 22:35 ADA vs. FERKA  (#14)  

Dla mnie połączenie ADA i prosoli jest ok.Potas jest super .Stepy posiadam ale praktycznie podałem może z 10 razy
przez rok . Prawie nie używam więc się nie wypowiadam.Można powiedzieć że w ogóle nie podaję mikro. Tylko żelazo regularnie.Największym minusem jak dla mnie jest zbyt niska zawartość PO4 w
ADA Green Brighty Special Lights uzupełniam go codziennie innym gotowcem .
Chociaż jest to jedyny nawóz jaki podaję do zbiornika z makro wszystko rośnie w miarę ok.Jednym słowem można potwierdzić to co napisał kolega wyżej przedawkowanie i kłopoty w tym związane są mało prawdopodobne. Trzeba się już naprawdę postarać.
Zbiornik prowadzi się w miarę bezproblemowo.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5264
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

29 paź 2013, 22:55 ADA vs. FERKA  (#15)  

rafau napisał(a):
Prospero napisał(a):Linia FERKI ma wykluczać AMAZONIĘ?


Prospero, nie padło takie stwierdzenie ;)


Padło, nie padło. Już nie pamiętam o co mi chodziło... człowiek chory to i ten tenteges... mniejsza o to.

W każdym bądź razie nie uważam aby FERKA była zła a do tego jest znacznie tańsza niż ADA oraz bardziej wydajna. Ja wiem, że jak ktoś już jest fanbojem ADY to za Chiny Ludowe go nie przekonam i nawet nie próbuję bo ja nie twierdzę, że ADA jest Fee tylko, że przegina z cenami i to jest jej jedyna chyba wada. Dziś nawet chciałem zakupić ADowskie nawozy ale w lokalnym Rybarium prawie niczego nie mieli zresztą K Ferki też nie było jak na złość i wyszedłem ze wszystkim tylko nie z tym co chciałem.

Wracając do określenia FanBoy - zaraz pewnie dostanę po głowie ale powiem o co chodzi i co mnie wkurza... ano te ich pęsety po 500zł czy nożyczki. Jak raz się nasłuchałem jak kolega z NA zachwycał się jakie to och i ach to nie powiem co mi się robiło. Cenowe przegięcie i tyle. Co nie znaczy, że jest złe. Gdybym miał płacić 150zł za worek Amazonii to pewnie był odpuścił ale, że płacę stówkę to po co mam brać ProSoila, który notabene wcale nie jest zły.

Tak więc ADA - tak ale w granicach zdrowego rozsądku - przez cenę.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

30 paź 2013, 13:12 ADA vs. FERKA  (#16)  

Z moich doświadczeń.

Nawozy ADA są świetnie dopasowane do działania Amazonii i cały system można właściwie stosować bez zastanowienia z dobrymi efektami (szczególnie przy wodzie RO). Pod tym względem ADA nie ma żadnej konkurencji - żaden producent nie zapewnia komplementarnego systemu, który dawałby takie efekty.

Ale pełna linia Ferki również sprawdza się bardzo dobrze, szczególnie w zestawieniu z granulatami (np. Amazonia, Pro Soil) no i ma tą przewagę, że jest wydajniejsza.

Obie linie nawozów są bardzo wysokiej jakości, wiadomo, że w konkretnym akwarium jedna będzie sprawdzać się lepiej a druga gorzej, ale jednoznacznego zwycięzcy raczej wskazać się nie da. Także ja bym głosował na obie opcje ;)Anonim 1811
 

30 paź 2013, 14:25 ADA vs. FERKA  (#17)  

chester napisał(a):Nawozy ADA są świetnie dopasowane do działania Amazonii i cały system można właściwie stosować bez zastanowienia z dobrymi efektami (szczególnie przy wodzie RO). Pod tym względem ADA nie ma żadnej konkurencji - żaden producent nie zapewnia komplementarnego systemu, który dawałby takie efekty.


dodałbym, że jedynie przy RO.
I faktycznie jest to system kompletny.
A Ferka zwróćcie uwagę, poza stężeniem, dozuje 1 naciśnięcie = 2mlAdamA
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2208
Dołączył: 15 lis 2010, 17:32
Miasto: Warszawa

30 paź 2013, 21:38 ADA vs. FERKA  (#18)  

Prospero napisał(a):
W każdym bądź razie nie uważam aby FERKA była zła a do tego jest znacznie tańsza niż ADA .


kondycja roślin w Twoim zbiorniku jest dowodem słuszności Twoich racji :) znaczy to mniej więcej tyle, że Ferka działa i to cieszy, biorąc pod uwagę cenę nawozów ADY - jest jakaś alternatywa, co chieszy ... :-) ciekaw jestem, czy w Twojej ocenie prowadzenie zbiornika jest bezproblemowe ? Są jakieś "plusy ujemne" prowadzenia akwarium Ferką ?
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

30 paź 2013, 21:40 ADA vs. FERKA  (#19)  

AdamA napisał(a):
chester napisał(a):dodałbym, że jedynie przy RO.


Adam, nie prawda.
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

30 paź 2013, 22:34 ADA vs. FERKA  (#20)  

rafau napisał(a):
Prospero napisał(a):
W każdym bądź razie nie uważam aby FERKA była zła a do tego jest znacznie tańsza niż ADA .


:-) ciekaw jestem, czy w Twojej ocenie prowadzenie zbiornika jest bezproblemowe ? Są jakieś "plusy ujemne" prowadzenia akwarium Ferką ?


Nie prowadziłem mniejszych zbiorników niż 150L więc ciężko mi się odnieść jak działa FERKA w małych ale w dużym nie widzę problemów. Nie mam atrakcji z glonami, rośliny są zielone i nie wykazują oznak niedoborów.

Jedynie z czym miałem czasami problem to z brunatnicami, które potrafią często się pojawiać na starcie zbiornika na Amazonii chodź nie zawsze. Zawsze chciałem rozpocząć baniak tak jak ADA nakazuje wysypując na dno pełno specyfików za sto parę zł ale jak widać AQUABASE Ferki wcale nie jest gorszy. W sklepie zawsze widzę pewną dozę ironii jak pytam o FERKĘ bo np. dlaczego to skoro tańsza linia EasyLife wcale nie jest gorsza ale nigdy nie chce mi się im tego tłumaczyć. Biorę co mi pasuje.

Tak samo bakterie na start... używam Microbe-Lift - Special Blend
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

19 lis 2013, 22:28 ADA vs. FERKA  (#21)  

Już rok prowadzę zbiornik 375 l na ferce pełna linia i jestem z tych nawozów bardzo zadowolony ,woda jak to w górach twarda a nie daję żadnej wody z ro .Z adą nie miałem na razie do czynienia bo nie było potrzeby pełna linia ferki sprawdza mi się idealnie .Startując z tym akwarium zastanawiałem się nad adą ale wybrałem ferką z dwóch powodów pierwszy względy ekonomiczne a drugi zniechęcił mnie trochę "fanatyzm kultu"ady .Co nie zmienia faktu czytając opinie ,akwarystów stosujących adę,że jest to bardzo dobry nawóz .Reasumując obydwa nawozy są bardzo dobre ale stosunek ceny do jakości działa na korzyść ferki .Na koniec jakie nawozy by nie były dobre jeżeli ktoś nie dba o akwarium czy będzie stosował ferke czy adę czy inny nawóz to efekty bedą mizerne.

Avatar użytkownika

wacio
Zainteresowany tematem
 
Posty: 157
Dołączył: 22 sty 2012, 13:33
Miasto: Podhale

19 lis 2013, 23:06 ADA vs. FERKA  (#22)  

wacio napisał(a): Na koniec jakie nawozy by nie były dobre jeżeli ktoś nie dba o akwarium czy będzie stosował ferke czy adę czy inny nawóz to efekty bedą mizerne.


Nic dodać nic ująć.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

25 lis 2013, 23:29 Re: ADA vs. FERKA  (#23)  

Niedawno skończyły mi się nawozy ADA, absolutnie wyczerpałem wszystkie zasoby : Stepy, ECA, Green Gain (bez którego nie wyobrażam sobie dobrej kondycji roślin) Zmusiłem się do Ferki i ... po 14 dniach użytkowania mogę stwierdzić, że przyrosty są przyzwoite, niedoborów nie widzę, jest podobnie jak u ADY. Obecną aranżację mam zamiar prowadzić jeszcze przez kilka miesięcy, w tym czasie powinienem wyrobić sobie zdanie na temat konkurencyjnej dla ADY linii nawożenia.
rafau
Znający temat
 
Posty: 1221
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

25 lis 2013, 23:38 Re: ADA vs. FERKA  (#24)  

rafau napisał(a):Niedawno skończyły mi się nawozy ADA, absolutnie wyczerpałem wszystkie zasoby : Stepy, ECA, Green Gain (bez którego nie wyobrażam sobie dobrej kondycji roślin) Zmusiłem się do Ferki i ... po 14 dniach użytkowania mogę stwierdzić, że przyrosty są przyzwoite, niedoborów nie widzę, jest podobnie jak u ADY. Obecną aranżację mam zamiar prowadzić jeszcze przez kilka miesięcy, w tym czasie powinienem wyrobić sobie zdanie na temat konkurencyjnej dla ADY linii nawożenia.


Używasz także kapsułek, czy tylko płyny?
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 11512
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

26 lis 2013, 00:26 Re: ADA vs. FERKA  (#25)  

Nie wiem jak z płynami ale na samych kapsułach da się także nieźle prowadzić zbiornik ale nie wolno przekraczać bariery 20 dni bo w oczach widać niedobory.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!


Avatar użytkownika

Prospero
Znający temat
 
Posty: 1933
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56
Powiązane tematy
 • Nawożenie nowo założonego akwarium na podłożu Ada Amazonia

  Witam, zrobiłem restart akwarium 112L na podłożu Ada Amazonia Aqua Soil II Akwarium ma 8 dni, od pierwszego dnia podaje sam potas, zdaje się, że wszystkie rośliny ruszyły, dotychczas wszystko jest w p...

  Wyświetlenia: 2448 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

 • Ferka - niedobór fosforu

  Witam szanownych kolegów ;) Tydzień temu we wtorek przeszedłem z linii AA (najpierw rhizoclonium, później oedogonium, zielenice itd. ;) na pełną linię Ferki. Do końca tygodnia byłem zadowolony ze sta...

  Wyświetlenia: 10040 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

 • Opakowania Ferka 500 ml

  Witam, ostatnio tak sie zlozylo ze z racji posiadania menzurki laboratoryjnej 500 ml naszla mnie chec sprawdzenia pojemnosci butelki na nawozy FERKA 500ml, po odmierzeniu 500 ml wody w menzurce i prze...

  Wyświetlenia: 3684 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

 • Nawożenie ferka

  Moje akwrium o pojemności 43l ma już 8 dni nawożone jest ferka na razie podaje tyko Ferka Balance K w dawkach 0,50 ml codziennie czy mogę już przejść do nawożenia Ferka Aquatilizer w tej samej dawce...

  Wyświetlenia: 900 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Podłoże aktywne + ferka

  Witam wszystkich. Potrzebuje pomocy: od tygodnia moje rośliny zaczęły tracić liście marnieją mi w oczach (listki z pięknie zielonych żółkną i odpadają). Akwarium 200l, 4 tydzień, podłoże aktywne Ama...

  Wyświetlenia: 887 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...cron

Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...
Ładowanie...


Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.