Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


A moze K2CO3, zamiast K2SO4 ??



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



25 lip 2003, 13:10 A moze K2CO3, zamiast K2SO4 ??  (#1)  

Jakie widze przeslanki w stosowaniu K2CO3 jako nawozu dostarczajacego potas ?

Mianowicie:

1) Jest tani, czysty w POCH-u to 12zl za kilogram.
2) Jest wydajniejszy w porowaniu do K2SO4 (CO3 ma mniejsza mase molowa od SO4).
3) Jest latwo rozpuszczalny w wodzie.
4) Nie zawiera zadnych pierwiastkow nieporzadanych, np. siarki, ktorej w wiekszosci kranowej wody jest sporo, w warszawskiej wodociagowce SO4 to okolo 100mg/l, a to juz zupelnie wystarczy dla naszych roslinek.
5) poprostu to o co chodzilo

ps. wprawdzie po rozpadzie na K2(2+) i CO3(2-), jon CO3(2-), bedzie chetnie sie laczyl z jonem H(+), dajac jon HCO3(-), a wiec zmniejszy stezenie wolnych jonow H(+) co za tym idzie wzrosnie ph, ale z wazywszy na ilosc wprowadzanego K2CO3, mozna to zaniedbac, tym bardziej, ze w przypadku K2S04 szialo sie podobnie, powstawal jon HS04(-) ktory rowniej podwyzszal ph. Poniewaz K2C03 bedzie sie dozowalo mniej od K2SO4, to proces wychwytu dziala na kozysc K2CO3.
Czekam na opinie.

optyk


25 lip 2003, 13:39   (#2)  

Bardzo mnie to zaciekawiło i zaraz zamówiłem sobie w POCH-u opakowanie 250g w cenie 4,88 zł (czystość farmaceutyczna FP V). W poniedziałek pójdę na spacerek z pieskiem do sklepu firmowego POCH i odbiorę go sobie.
Z karty produktu wynika że K2CO3 jest drażnący skórę , oczy itd. czyli ogólnie trzeba sie z nim obchodzić ostrożnie. Z innych niepokojących rzeczy jest tam stwierdzenie że silnie on alkalizuje wodę.
Pożyjemy zobaczymy - chemikiem nie jestem, ale mam za to pociąg do eksperymentowania.

Witold Sławiński


25 lip 2003, 13:50   (#3)  

hmm. K2CO3 (potaż). Bedzie miał wysokie pH i znacznie będzie zwiększał pH ( sól składa się z mocnego metalu i reszty bardzo słabego kwasu). Trzeba tutaj bardzo uważać przy dodawaniu tej soli. W przeciwieństwie do K2SO4 - składa się z mocnego metalu i reszty mocnego kwasu, więc pH po hydrolizie jest obojętne. Może dobrym pomysłem byłoby rozpuszczenie go w śilnie kwaśnej wodzie po przepuszczeniu jej wcześniej przez kwaśny kationit.
dkarbowy

Avatar użytkownika
Dariusz Karbowy
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 26 cze 2003, 17:40
Miasto: Konin

25 lip 2003, 14:32 K2CO3 a PH  (#4)  

Faktycznie K2C03 mocno podnosi ph, ale na ile mocno? Jak przeczytalem z opisu w POCH-u dodanie 50g do 1litra wody w temp. 20 C da wartosc ph roztworu 11.5 do 12.5. Policzmy ile K2CO3 dodamy do naszego akwarium (na jeden litr). Zakladam, ze stezenie potasu, nie jest potrzebne wieksze jak 40ppm (mg/l). Masa molowa K2CO3 to ok. 2*39+12+3*16 =138. Ile zatem uzyjemy K2CO3 aby doprowadzic do 40ppm K(+), a no uzyjemy okolo 80 ppm K2CO3. Czyli 0.08g/l, ciekawe o ile to podniesie ph, hmmm czyzby to bylo na drugim a moze nawet trzecim miejscu po przeciunku w skali ph ??. Jesli chodzi o sam roztwor TMG, PMDD czy czegokolwiek innego to polecam (zreszta jest to w recepcie na te nawozy), dodanie kwasu solnego. Obnizy ph i zadba o bezpieczenstwo naszych mikroelementow w postaci zwiazkow kompleksowych.
Ja nie widze problemu z dozowaniem poprzez K2CO3, dlatego, ze pamietac nalezy ze wprowadzamy mikroelement jakim jest potas w ilosciach mikro, zatem CO3 tez bedzie w ilosciach mikro.

ps. nie jestem chemikiem, jesli sie myle to prosze o korekte.

optyk


25 lip 2003, 18:03 Re: K2CO3 a PH  (#5)  

optyk napisał(a):Faktycznie K2C03 mocno podnosi ph, ale na ile mocno?


Zrobiłem kilka obliczeń i niestety wyszło mi że K2CO3 słabo nadaje się do nawożenia potasem w akwarium.
Wg karty katalogowej roztwór 50g/l ma pH 11,5-12,5. Do akwarium powinno się zastosować roztwór ok. 1000 razy słabszy, a to powoduje zmniejszenie pH roztworu tylko o 3 jednostki czyli ok. pH 9 :cry:

Zrobiłem szacunkowe wyliczenia jak się będzie zachowywać roztwór KHCO3 i różnica jest znakomita :D
Dzięki za podpowiedź Bartku !

Tak więc będę zmuszony zmienić zamówienie w sklepie POCH i pobawić się w eksperymenty. Jak mi z nich coś wyjdzie to dam znać.

Witold Sławiński


25 lip 2003, 20:33   (#6)  

Myślę Witku, że nie będziesz musiał zmieniać zamówienia. Dobrym wyjściem było by jak już napisałem rozpuszczanie w wodzie po kwaśnym kationicie. W ten sposób praktycznie wprowadzalibyśmy do akwarium sam potas, przy umiejętnym dobraniu proporcji odczynników pH było by obojętne.
dkarbowy

Avatar użytkownika
Dariusz Karbowy
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 26 cze 2003, 17:40
Miasto: Konin

28 lip 2003, 12:06 K2CO3 kontra KCL  (#7)  

Jesli chodzi o K2CO3, to pomysl z kwasnym kationitem jest dobry, ale czaso i pracochlonny, prosciej jest dodac odpowiednia porcje HCL. Aktualnie liczy dla mnie kolega ilosc HCL jaka nalezy dodac do 500ml H20+25g K2CO3, aby otrzymac roztwor obojetny. Wprawdzie pomysl z kationitem jest o tyle lepszy, ze dodajemy tylko jony H+, natomiast w przypadku kwasu solnego rownierz jony CL-, ale licze, ze trzeba bedzie dodac stosunkowo niewiele HCL.
Teraz troche o KCL, tu z ph jest znacznie lepiej tzn ze strony POCHU (pH: 5,5 - 8,5 (50 g/l H2O, 20°C)), dodajemy chlor, jednak np. w Warszawskiej kranowce zawartosc chloru (w postaci jonu CL-, a nie gazu CL2) w poszczegolnych miesiacach roku wacha sie od 50 do 150 mg/l. Jesli chcieli bysmy uzyskac stezenie potasu na poziomie 20 ppm to dodali bysmy 17ppm chloru. Po przanalizowaniu wachan stezen chloru w wodzie wodociagowej stwierdzam, ze rzadko w dwoch kolejnych miesiacach miesci sie ono w zakresie 50ppm. Zatem te 17 ppm (moze nieco wiecej w zaleznosci kto ile chce miec potasu) jest tylko czastka tego co dodaja wodociagi.

ps. witku, co do tego o ile zmieni sie ph wraz ze stezniem K2CO3 w wodzie to nie bym byl taki pewien, ze jesli zmniejszysz stezenie K2CO3 o 1000 to zakladajac logarytmiczna skale ph, to wprost proporcjonalnie zmini ci to ph o trzy rzedy wielkosci czyli z ph 12 do 9. Poprostu nawet nie wiem jak ta zaleznosc wyglada. Do takich obliczen potrzeba szeregu stalych proporcjonalnosci takich jak stale dysocjacji, gestosci i jeszcze pare innych ktorych nie pamietam (ktos mi to poprostu ma policzyc to rzuce to wtedy na grupe). Jesli policzyles to wedlug wszelkich zasad chemii analitycznej to ok, jesli poprostu oszcowales skracajac 3 rzedy wielkosci to moze to nie miesc za wiele wspolnego z rzeczywistym stezeniem.

optyk


28 lip 2003, 12:31 Re: K2CO3 kontra KCL  (#8)  

optyk napisał(a):Jesli chodzi o K2CO3, to pomysl z kwasnym kationitem jest dobry, ale czaso i pracochlonny, prosciej jest dodac odpowiednia porcje HCL.


No właśnie - mam HCl, mam kationit, ale naprawdę nie chce mi się już robić takiej ilości zabiegów.
Dzisiaj telefonicznie zmieniłem zamówienie i zamiast K2CO3 będę miał KHCO3, ale dopiero jutro. Cena za obydwa chemikalia jest w zasadzie taka sama, więc po co kombinować?
Z założenia KHCO3 nie ma być podstawowym źródłem potasu w moim akwarium, a jedynie uzupełnieniem wobec KNO3, KH2PO4 i nawozu jakiego dostarczają rybki.

Witold Sławiński


28 lip 2003, 13:16 Re: K2CO3 kontra KCL  (#9)  

[quote="Witold Sławiński" Z założenia KHCO3 nie ma być podstawowym źródłem potasu w moim akwarium, a jedynie uzupełnieniem wobec KNO3, KH2PO4 i nawozu jakiego dostarczają rybki.[/quote]

KNO3 i KH2PO4 nie mozna nazwac tak naprawde zrodlem k+. Pewnie wiesz dlaczego. Jesli dodam KNO3 w takim stezeniu aby NO3- = 5ppm, to stezenie potasu okolo 3ppm. Ja bym wiecej nie dodawal rybki produkuja glownie NO3-. Jesli chodzi o KH2PO4 to jest jeszcze gorzej, tzn. przy dodaniu do stezenia 1ppm PO4 -, stezenie K+, to ponizej 1ppm, z fosforanami bym tez nie przesadzal, szczegolnie jak karmi sie suchym pokarmem, a nawet jesli w ogle nie, to 2ppm to absolutne max dla PO4-, co daje mniej jak 2 ppm K+. Zatem od KNO3 dajemy 3ppm i od KH2PO4 lepiej nie wicej jak 1ppm K+, czyli 3+1=4, ja wole dodawac kolo 20-30ppm potasu, bo nie karmie suchym pokarmem.
Warto byloby wiec znalezc substancje z ktorej mozna pozyskac kolo 20ppm K+.

ps. Jesli chodzi o KHCO3 to wprawdzie jest znacznie mniej zasadowyod K2CO3, ale i mniej wydajny, nie chodzi mi tu o cene, ale o to ze aby spozadzic te same stezenia tych dwoch roztworow, KHCO3 bedziesz musial uzyc dwa razy tyle, wplynie to rowniez na wzrost twardosci.

Jesli chodzi o zmiekczanie to ja proponowalem dolanie wprost do roztworu K2CO3 kwasu HCL. Tzn. Roztwor wodny K2CO3 traktuje HCL, tak aby otrzymac rozwtwor obojetny lub lekko kwasny, a nastepnie dodaje reszte pierwaskow nawozu. Wazne jest to aby wpierw zobojetnic roztwor K2CO3, a pozniej dodawac zwiazki kompleksowe, bowiem wersaniany ktore dopeniaja wiazania tych pierwiaskow nie sa zwykle (zalezy od chelatora)stabilne w ph>8.

optyk












Powiązane tematy
  • Niskie PH, co może byc przyczyną?

    Witam, Posiadam akwarium 72l które ma ponad 5 tyg. Obsada to 4 gupiki i jeden glonojad. Wpuszczone po zakończeniu cyklu azotowego. Karmione minimalnie. Testy kropelkowe: Kh 3 Gh 12 No2 0 No3 10 Akw...

    Wyświetlenia: 571 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Easy-life Profito + Ferro zamiast Vimi All in One?

    Witajcie. Po kilkuletniej przygodzie z Vimi All in One przyszedł czas na zmianę nawozu uniwersalnego. Zmiana najzwyczajniej jest wymuszona bardzo bliskim wyczerpaniem butli z Vimi. Ponadto - mimo, iż...

    Wyświetlenia: 1463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Sole zamiast mineralizatora.

    Czy warto jest kupować mineralizator dla roślin np. w planach miałem kupić od qualdropa gh plant, jeśli kupie sole MgSo4 i CaCO3 zamiast tego mineralizatora? Czy wyjdzie to na to samo czy to coś inneg...

    Wyświetlenia: 3296 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czy nawóz może spleśnieć?

    Cześć wszystkim! Zauważyłam coś dziwnego w butelce Balance-N z Ferki. Na początku pomyślałam że to osad, jakiś składnik się wytrącił, ale po dokładniejszych oględzinach jestem bliższa stwierdzenia, że...

    Wyświetlenia: 1897 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Co może pochłaniać NO3??

    Witam. Proszę o poradę. Akwarium 200l ma 3 tygodnie. NH3 i NO2 już dawno nie ma. Rośliny rosną ładnie. Rybki też już są ale niestety cały czas mam NO3 praktycznie na 0. Generalnie zaczynają pojawiać ...

    Wyświetlenia: 2515 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • KNO3, KH2PO4, K2SO4- jaki producent/sklep w UK lub PL

    Witam, używam u siebie makro, które nabywałem od osoby która chwilowo zamknęła swój "domowy sklepik" i poszukuję sprawdzonego producenta lub sprzedawcy (UK lub Polska) który ma w swojej of...

    Wyświetlenia: 1362 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • CSM+B i K2SO4 na 30l

    Witam temat pewnie z 1000000 albo i więcej przerobiony ale jak czytam to mętlik mam w tych wyliczeniach pewnie na forum są tacy co z akwarium nie mają problemów więc proszę o prostą pomoc z konkretn...

    Wyświetlenia: 780 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Co zamiast Ferki

    Niestety wracam z entuzjazmem do akwarystyki roślinnej a tutaj dowiaduje się że nie ma już Ferki w PL:( Co zatem wychodzi podobnie cenowo i jest sprawdzone. Akwarium HT na Amazonii.

    Wyświetlenia: 3664 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Aromatica - czego może brakować

    Witajcie Od jakiegoś miesiąca próbuje się z aromaticą i chyba polegnę . Może ktoś podda jakiś pomysł czego dodać żeby bylo lepiej. Jest tak DSC_1326_1.JPG Parametry akwarium. Litraż 86 Podłoże już...

    Wyświetlenia: 5215 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Czy drewno może "nasiaknać" PO4?

    Witam, czy jeśli korzeń leżał miesiacami w akwarium o wysokim PO4 to czy jest możliwe, że po restarcie jakieś fosforany sie uwalniaja jeszcze z jego szczelin, czy to kompletna bzdura?

    Wyświetlenia: 677 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: NanoFan i 337 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.