Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Filtracja


Wylaczac filtr na noc czy nie?Filtry, wkłady, pompy, cyrkulatory, skimmery i grzałki. Odwrócona osmoza (RO) i lampy UV. + nowy temat

31 lip 2012, 16:05 Wylaczac filtr na noc czy nie?  (#1)  

Zastanawiam się czy należny filtr zewnętrzny wyłączać na noc czy musi on pracować 24h/dobę.
Dodam iż posiadam tylko filtr wewnętrzny, ale planuje wymienić go na zewnętrzny i chciałbym wiedzieć jak powinien pracować.

Avatar użytkownika

flyingcircus
Zainteresowany tematem
 
Posty: 184
Dołączył: 27 gru 2011, 00:30

31 lip 2012, 16:18   (#2)  

Filtr musi pracować 24h/dobę 365 dni w roku. Nie ma innej opcji :)ZielonyAmator
Aktywny użytkownik
 
Posty: 585
Dołączył: 30 maja 2011, 20:01

31 lip 2012, 16:42   (#3)  

Każdy filtr musi pracować cały czas, ze względu na zasiedlające jego wkłady kolonie bakterii biorące udział w procesach biologiczno-chemicznych - rozkład produktów przemiany materii na materię dostępną dla roślin.

Poczytaj sobie, obowiązkową dla początkujących literaturę zanim założysz więcej tematów które były już poruszane: Artykuły i porady

Avatar użytkownika

droser
Aktywny użytkownik
 
Posty: 621
Dołączył: 03 kwi 2010, 16:16

31 lip 2012, 17:34   (#4)  

Jeśli filtr ma być wyłączony na dłużej niż 30 minut to powinien zostać opróżniony z wody lub powinien mieszać wodę w innym zbiorniku.

Avatar użytkownika

Marcin Wnuk
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

31 lip 2012, 18:15   (#5)  

mcten napisał(a):Jeśli filtr ma być wyłączony na dłużej niż 30 minut to powinien zostać opróżniony z wody lub powinien mieszać wodę w innym zbiorniku.


A to niby dlaczego ? chyba trochę trzeba się dokształcić i poczytać.
Dr. Tim Hovanec udowodnił coś o czym powinieneś poczytać a nie patrzeć tylko na mity dotyczące braku prądu.
Udowodnił on w skrócie że bakterie nie umierają ale wchodzą w stan hibernacji i po dopaleniu filtra wychodzą ze stanu hibernacji.
Na forum Klubu Tanganiki oraz kilku innych w tym bułgarskim była o tym mowa.

Cały artykuł o tym będzie niedługo w sieci z dokładnym wyjaśnieniem wszystkich.

Ale filtra się nie wyłącza !Hathor
 

31 lip 2012, 18:52   (#6)  

@Hathor pamiętam, że już kiedyś czytałem o tym zdaje się na Twoim blogu. Nie mniej jednak to co napisałem to są praktyki wielu ludzi w tym także T. Amano. Tym samym każdy będzie musiał wybrać czy zastosuje się do nowej, czy starej szkoły.

pzdr,
Marcin

Avatar użytkownika

Marcin Wnuk
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

31 lip 2012, 19:32   (#7)  

Jeśli kogo zainteresował ten temat, polecam wykład ze Zlotu Klubu Miłośników Roślin Wodnych (KMRW):
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... aneca.html

Dyskusja na forum:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?t=43089
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10962
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

31 lip 2012, 19:35   (#8)  

mcten napisał(a):@Hathor pamiętam, że już kiedyś czytałem o tym zdaje się na Twoim blogu. Nie mniej jednak to co napisałem to są praktyki wielu ludzi w tym także T. Amano. Tym samym każdy będzie musiał wybrać czy zastosuje się do nowej, czy starej szkoły.

pzdr,
Marcin


Sorrki ale T.Amano jest Aquascaperem a nie dr. i człowiekiem który się specjalizuje właśnie w tym. I to nie jest nowa szkoła tylko fakt potwierdzony doświadczeniami. Wiele było mitów które zostały obalone zobacz chociaż by na EI gdzie też było początkowo uważane za herezję w akwarystyce chociaż dzisiaj ta metoda jest stosowana przez wielu.

I proszę was nie róbcie boga z Pana Amano bo jest nim nie jest i na wielu rzeczach też się nie zna bo ma od tego ludzi i laboratoria. Jest dobry w tym co robi i chwała mu za to.

A Piotrze dziękujemy za link do filmu.Hathor
 

31 lip 2012, 19:55   (#9)  

Nie jest dr, ale dzięki niemu np podajemy co2, podajemy nawozy, a nasze akwaria nie wyglądają jak w czasach prlu.

Avatar użytkownika

Marcin Wnuk
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

31 lip 2012, 20:12   (#10)  

mcten napisał(a):Nie jest dr, ale dzięki niemu np podajemy co2, podajemy nawozy, a nasze akwaria nie wyglądają jak w czasach prlu.


i znowu pomyłka w czasach PRL podawano już CO2, a akwarystyka była ciut inna, bardziej nastawiona na ryby a nie rośliny. Chociaż jak byś postudiował i był w Ogrodzie botanicznym we Wrocławiu i zobaczył jego historię to byś wiedział że tak nie jest jak mówisz.
Amano nie odkrył to by podawać CO2 dzięki niemu tylko rozpropagował się styl akwarystyki, który w jego wykonaniu jest OK ale już prac na konkurs z TOP 200 co nie których NIE !Hathor
 

31 lip 2012, 20:16   (#11)  

A jak nazwiesz siłowanie przez niego wody gazowanej do akwarium w czasach kiedy nikt tego nie robił?

Avatar użytkownika

Marcin Wnuk
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

31 lip 2012, 20:43   (#12)  

Ehh nie będę prowadził tej dyskusji bo i tak bo to nie na temat a nie docierają do ciebie argumenty związane z Panem Amano bo nie jesteś zwykłym użytkownikiem a sprzedawcą w sklepie i właścicielem sklepu który handluje produktami ADA więc jest to nie na rękę tobie gdy ktoś mówi o GURU nie tak jak byś chciał.
Dlatego ucinam tą dyskusję.Hathor
 

31 lip 2012, 20:54   (#13)  

U mnie wiele razy nie było prądu po kilka godzin, nie opróżniałem filtra przed ponownym uruchomieniem i wszystko gra i furczy.
Też czytałem o hibernacji bakterii nitrifikacyjnych. Tak samo jak i czytałem o hibernacji owych kolonii bakterii w biostarterach, którymi mcten zapewne też handluje ;)Anonim 22456
 

31 lip 2012, 22:49   (#14)  

Dyskusja ciekawa, niemniej jednak nie radzę Autorowi wątku wyłączanie jakiegokolwiek flitra (zewn., czy wewn.) na noc :twisted:

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

01 sie 2012, 07:54   (#15)  

Hathor napisał(a):Sorrki ale T.Amano jest Aquascaperem a nie dr. i człowiekiem który się specjalizuje właśnie w tym. I to nie jest nowa szkoła tylko fakt potwierdzony doświadczeniami. Wiele było mitów które zostały obalone zobacz chociaż by na EI gdzie też było początkowo uważane za herezję w akwarystyce chociaż dzisiaj ta metoda jest stosowana przez wielu.


Hmm...a czy przypadkiem, w świetle tego co się od kilku lat uważa, przedstawiciel Tetry z filmu sam nie szerzy zabobonów? :wink:
Fosfor przyczyną glonów? Warstwa fosforu na powierzchni podłoża blokuje dostępność NO3 dla roślin? Przecież prawie każdy rośliniarz podaje do wody NO3 więc jest on dostepny przez liście i nie ma znaczenia że np. w podłożu bakterie nie rozkładają związków azotu do azotanów.
Tyle się pisze/pisało na forum: pył na szybach? - dowal fosforu; zielenice kropkowe? - dowal fosforu; słabe bąbelkowanie? - dowal fosforu :P

Piszecie o hibernacji bakterii w filtrze - OK ale chyba tylko tlenowych skoro wyczerpuje się tlen w złożu filtracyjnym (nie ma przepływu natlenionej wody). A co z bakteriami gnilnymi, które podwajają swoją ilość co 20min (kilka razy szybciej niż tlenowe)?

ps. Wykład przedstawiciela Tetry niezmiernie ciekawy swoją drogą :)
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika

Norbert Sabat
Znający temat
 
Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

01 sie 2012, 08:30   (#16)  

Norbercie ja tylko mówiłem że da się nawet do 6-8 godzin normalnie funkcjonować filtrom które nie miały przepływu wody i bakterie nie giną, bo o to mi chodziło.

CYTAT Z Bloga w 4 szybach
http://4szyby.blogspot.com/2010/07/awar ... cznym.html

Powstało jednak sensowne pytanie - czy można ten fakt analogicznie przełożyć również na przypadek filtra biologicznego? Czy nie będzie to zbytnie uproszczenie sprawy i lekkie nadużycie? Czy bakterie w naszym "kubełku" są w stanie same przejść w taki sam stan uśpienia, tak jak przechodzą w laboratorium w odpowiednich warunkach i przygotowanej do tego buteleczce? A może potrzebne są do tego jakieś specjalne laboratoryjne zabiegi, które to umożliwiają, a w zwykłym akwarium bakterie nitryfikacyjne, zamiast przejść w taki stan, po prostu zaczną umierać? Zbyt pochopna odpowiedź na te istotne pytania mogłaby przynieść dużo szkód, więc by informacje były wiarygodne, konieczne okazało się sięgnięcia do źródła - zapytałem o to samego dr Tim'a.

Zwróciłem się do niego z pytaniem, co się stanie, gdy filtr biologiczny zostanie odłączony na dłuższy okres z obiegu akwarium i również z prądu. Na przykład podczas awarii prądu lub gdy zapomnimy uruchomić ponownie filtr po jego czyszczeniu (to mi się już zdarzało...).

Dr. Hovanec okazał się świetnym gościem, bardzo skorym do pomocy i odpowiedzi na błahe pytania zwykłego polskiego akwarysty :) Na początku zaznaczył, że ta kwestia jest dosyć złożona z punktu widzenia naukowca, ale postara się to opisać w sposób przyswajalny pod kątem odbioru przez akwarystów.

Potwierdził, że bakterie zaczną w odłączonym filtrze zaczną spowalniać swoje funkcje i "usypiać", ale nie ginąć. Szybkość procesu usypiania zależna będzie od wilgotności i stanu złoża, na którym osiadły bakterie nitryfikacyjne - im mniej wilgotne złoże (np. nie zalany na powrót wodą filtr), tym uśpienie następuje szybciej.

Naturalnie również ilość tlenu w wodzie, w której znajduje się złoże i jego stopień zabrudzenia będzie kluczowy.

1. Jeśli złoże jest stosunkowo czyste (np. przepłukaliśmy je) a woda jest natleniona, to bakterie przetrwają nawet kilka dni bez zauważalnego ubytku w ich kondycji.

2. Jeśli złoże zostanie wyciągnięte z wody i pozwolimy mu wyschnąć, bakterie zaczną przechodzić w stan uśpienia natychmiast - brak wody to bardzo złe warunki dla bakteri, dlatego od razu na to reagują.

3. Jeśli w odłączonym od prądu filtrze znajduje się dużo materii organicznej (brudu, mułu), w tym momencie zaczną namnażać się inne bakerie - odpowiedzialne za rozkład tej materii. Bakterie te rozprzestrzeniają się szybciej od bakterii nitryfikacyjnych, zużywając przy tym tlen z wody i tym samym "stłamszą" je zmuszając do ustąpienia pola i przejścia w stan uśpienia.

Tak opisał tę sytuację znany na świecie autorytet do spraw nitryfikacji w akwarium. Jako naukowiec badający tego typu procesy, musiał się pewnie nieźle wysilić, żeby opisać to zagadnienie w takim uproszczeniu, jednak dzięki temu możemy wyciągnąć przydatne dla nas wnioski.

Dla mnie najważniejszy jest fakt, że wiadomo jak zachować się w przypadku, gdy dotyka nas wielogodzinna awaria prądu (a takie zdarzają się chyba każdemu przynajmniej raz do roku). Należy wtedy wypłukać złoże z filtra z brudu, opróżnić kubełek z brudnej wody i mułu, zalać wodą z akwarium i spokojnie czekać na powrót energii elektrycznej. A gdy to się w końcu stanie, nie podłączajmy filtra od razu. Najpierw jeszcze raz wylejmy wodę z kubełka, która w nim była podczas awarii i dopiero podłączmy go do obiegu i prądu.

Oczywiście pominięta została tu kwestia tego, że nasze ryby to nie bakterie i bez tlenu w wodzie długo nie pociągną. Pamiętajmy o tym :) Ale to już inna historia...
[/url]Hathor
 

01 sie 2012, 08:36   (#17)  

Hathor napisał(a):Norbercie ja tylko mówiłem że da się nawet do 6-8 godzin normalnie funkcjonować filtrom które nie miały przepływu wody i bakterie nie giną, bo o to mi chodziło.

CYTAT Z Bloga w 4 szybach
http://4szyby.blogspot.com/2010/07/awar ... cznym.html


Oki, dzięki za info :wink:
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika

Norbert Sabat
Znający temat
 
Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

01 sie 2012, 09:12   (#18)  

mcten napisał(a):Nie jest dr, ale dzięki niemu np podajemy co2, podajemy nawozy, a nasze akwaria nie wyglądają jak w czasach prlu.


O, i to jest właśnie budowanie mitu. Podawanie CO2, nawozów i rolę podłoża znali akwaryści holenderscy już w latach 70tych. Amano zawdzięczamy stworzenie dla akwarystyki nurtu "Nature" oraz eleganckiego designu sprzętu. W kwestiach stricte naukowych nie wniósł niczego, czego nie znano by wcześniej.

Co innego doświadczenia osobiste - wzrost popularności produktów ADA zbiegł się w czasie ze wzrostem popularności internetu - i dlatego dla wielu osób kontakt z materiałami tej firmy był pierwszym zetknięciem z akwarystyką HT :) Ja na przykład jestem taką osobą, ale poświęciłem trochę czasu na zgłębienie procesu "tworzenia" akwarystycznego know-how i rozwoju dziedziny. Z tych poszukiwań wynika jedno z moich ogólnych spostrzeżeń o akwarystyce - wiedza raz wypracowana podlega cyklicznemu zapominaniu i odkrywaniu na nowo. Stąd traktowanie metod stosowanych przez T.Amano jako nowości.
Ostatnio edytowano 01 sie 2012, 09:18 przez Kadazan, łącznie edytowano 1 raz
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

01 sie 2012, 09:16   (#19)  

Akwarysci holenderscy podawali nawozy już w latach 30-40, a pierwsze wzmianki o co2, można znaleźć na początku lat 60 jeśli już...

Avatar użytkownika

Marcin Wnuk
Stały bywalec
 
Posty: 426
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

01 sie 2012, 09:32   (#20)  

mcten napisał(a):Akwarysci holenderscy podawali nawozy już w latach 30-40, a pierwsze wzmianki o co2, można znaleźć na początku lat 60 jeśli już...


Ha, czyli wiedziałeś o tym i na dodatek dotarłeś do wcześniejszych źródeł! :)
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika

Kadazan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / BydgoszczPowiązane tematy
 • Filtr kaskadowy Seachem Tidal

  Cześć! Prezentujemy Wam rewelacyjny filtr kaskadowy Tidal! Bez zbędnego mydlenia oczu wypiszemy Wam jego zalety: Występuje w 3 rozmiarach, wymiary i pojemność znajdziecie na naszej stronie: http:/...

  Wyświetlenia: 3166 | Odpowiedzi: 44 czytaj więcej...

 • Uszkodzony filtr

  Przed chwilą odebrałem od kuriera filtr Eheim 2275, kupiony na roslinyakwariowe.pl Po wyjęciu z pudełka okazało się, że pęknięta jest jedna z klapek do zdejmowania pokrywy. Dodatkowo po zdjęciu pokr...

  Wyświetlenia: 178 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

  Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

  Wyświetlenia: 6929 | Odpowiedzi: 45 czytaj więcej...

 • Filtr gabkowy

  Witam posiadam filtr gąbkowy wewnętrzny T-Head 550 do akwarium 112l. wodę podmieniam co tydzień 20% po ok 3 dniach na gąbce robi mi się brązowy/ rdzawy nalot na gąbce co powoduje następnie że filtr wy...

  Wyświetlenia: 550 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Czy JBL e1501 wydoli

  Witam, proszę o poradę chodzi o filtr JBL e1501 chcę zrobić prefiltr z korpusu filtra narurowego 10' podłączyć do kubła a za kubłem dać grzałkę przepływową i reaktor Co2 tak samo na korpusie 10', i tu...

  Wyświetlenia: 234 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: foela, FullObcyk, RB23SMRT, Riqe, wojtacho i 58 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.