Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Filtracja


Wkłady do filtra typu Chemi Pure i Purigen.Filtry, wkłady, pompy, cyrkulatory, skimmery i grzałki. Odwrócona osmoza (RO) i lampy UV. + nowy temat
Witam!
Chciałbym się was zapytać o opinię na temat wkładów filtrujących typu Chemi Pure Elite i Purigen. Czy ktoś z was może je stosował?? Czy można ich używać już podczas dojrzewania zbiornika?

Avatar użytkownika

ziulko
Poznaje temat
 
Posty: 104
Dołączył: 20 mar 2010, 10:08

24 wrz 2010, 10:48   (#2)  

Używam Purigen w dwóch zbiornikach. Gdy założyłem w pierwszym to bardzo mnie zaskoczyła uzyskana przejrzystość wody, a nie narzekałem na jej jakość przed użyciem Purigen'u.
W jednym ze zbiorników po restarcie (dojrzały filtr i podłoże) zastosowałem Purigen.
Temat przewijał się już w jakimś wątku. Przeciwwskazań żadnych nie ma, ale niektórzy zadają pytanie dlaczego tak szybko? Ja zadałem sobie pytanie, a dlaczego nie?

Generalnie Purigen z czystym sumieniem polecam.
Obrazek

Avatar użytkownika

Seth67
Aktywny użytkownik
 
Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: Gdańsk

24 wrz 2010, 10:55   (#3)  

gdzieś jest temat o purigenie - wiem jedno - opłaca się. Przed stosowaniem myślałem że mam klarowną wodę - myliłem się. Purigen trzymam w wewnętrznym filtrze.

Co do samego dojrzewania jest jeden szkopuł - purigen nie jest tani i wyłapie cały syf z dojrzewania (barwniki z korzeni itp.) - można go regenerować ale najlepiej czystym podchlorynem sodu.Przepol
Zainteresowany tematem
 
Posty: 251
Dołączył: 15 mar 2010, 18:58

24 wrz 2010, 10:59   (#4)  

Będę startował z Iwagumie więc nie będę miał żadnych korzeni :) no więc chyba mnie przekonaliście do zakupu tego Purigenu :)

I jeszcze mam pytanko czy w kaskadzie FZN-1 do kostki 30x30x30 zda to egzamin??

Avatar użytkownika

ziulko
Poznaje temat
 
Posty: 104
Dołączył: 20 mar 2010, 10:08

18 sie 2011, 01:21   (#5)  

purigen to rewelacja!slyszalem ze w polaczeniu z chemi pure elite jest jeszcze lepszy tylko niewiem jak to sie ma do holendrow i nawozenia!jakby ktos napisal cos na ten temat to bylo by fajnie bo z checia bym sprobowal tego zestawu!torpedoss
 

23 paź 2011, 09:29   (#6)  

Odgrzeje trochę temat.

W jakim stopniu Purigen zmniejsza NO3 w zbiorniku ? Walczę trochę z przejrzystością wody i włożyłem Purigen do filtra i teraz pytanie o ile może zmniejszyć mi NO3 cobym teraz nie miał niedoboru azotu ;)
Pozdrawiam
Piotr

<a href="http://www.akwarysci.com/forum/index.php">Obrazek</a>

Avatar użytkownika

Alchemik
Zainteresowany tematem
 
Posty: 257
Dołączył: 04 sty 2006, 00:08
Miasto: Łódź

23 paź 2011, 10:05   (#7)  

warto tutaja sprostwoać pewną rzecz, on nie tyle klaruje wodę, co pozbawia ją zabarwienia.

Avatar użytkownika

maslo_82
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2994
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

23 paź 2011, 10:30   (#8)  

I nie usuwa NO3, tylko źródło NO3, czyli zanieczyszczenia organiczne.
Pozdrawiam,
Tomek

Nawożenie to nie kwestia wiary, tylko wiedzy.tmaciak
Aktywny użytkownik
 
Posty: 507
Dołączył: 13 sty 2010, 12:29

23 paź 2011, 11:36   (#9)  

Alchemik napisał(a):Odgrzeje trochę temat.

W jakim stopniu Purigen zmniejsza NO3 w zbiorniku ? Walczę trochę z przejrzystością wody i włożyłem Purigen do filtra i teraz pytanie o ile może zmniejszyć mi NO3 cobym teraz nie miał niedoboru azotu ;)


Producent nie podaje takich informacji, zwraca jednak uwagę że purigen pochłania głównie materię organiczną, i w ten sposób może mieć wpływ na poziom azotu w wodzie.

Ale nie chodzi tu o nieorganiczny azot w postaci NO2 lub NO3 lecz związanych w formie organicznej jako DON.

Tutaj znajdziesz wypowiedź reprezentanta firmy na ten temat:
http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... rogen.html

Dla przypomnienia 2 pojęcia, pierwsze jest dość znane akwarystom:
DOC - dissolved organic carbon - rozpuszczony węgiel organiczny - znany jako przyczyna wielu plag glonów w akwarium
DON (dissolved organic nitrogen) - rozpuszczony azot organiczny - często pomijany przez akwarystów, wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z występowanie tej formy azotu w wodzie

Azot w formie organicznej (DON) występuje zwykle w postaci aminokwasów, aminów, puryn, pirymidyn, które pochodzą z metabolizmu mikroorganizmów i w wyniku procesów chemicznych zachodzących w wodzie. W akwarium jego głównym źródłem jest rozkład detrytusu (szczególnie w podłożach typu "granulaty", których się nie odmula).

Przy okazji granulatów i DON bardzie ciekawym zjawiskiem jest wpływ humusów na właściwości buforujące i obniżające pH, które cechują dobrej jakości granulaty. Tutaj również jest wiele ciekawostek, szczególnie w kontekście ostatnich dyskusji nt. żyzności granulatów i poziomu emitowanych przez nie azotantów - ale to temat na osobną dyskusję.

Zatem podsumowując:
Purigen przyczynie się do obniżenia stężenia azotu w wodzie, ale nie w formie nieorganicznej (która jest np. NO3).
Czyli według zapewnień producenta nie pochłania NO3 lecz formy DON w tym CON - jego frakcje koloidalne, których eliminacja z wody akwariowej przyczynia się do tak skutecznej krystalizacji wody przez purigen.

Informację nt. purigenu i NO3 można sprawdzić, aby to zmierzyć należy:

1. Uruchomić zbiornik (wystarczy zwykłe wiadro), z jałowym filtrem w którym umieścisz określoną ilość wkładu Purigen.

2. Dodać nawóz azotowy o znanym stężeniu NO3

3. Zmierzyć 3-krotnie poziom amoniaku, NO2 i NO3 przy uruchomieniu doświadczenia
(w warunkach domowych nie dysponujemy środkami, które pozwalają zabezpieczyć próbkę wody w naczyniu przez przechodzeniem poszczególnych form azotu między sobą, dlatego kluczowe jest zmierzenie tych 3 parametrów)

4. Uruchomić doświadczenie na około 4 tygodnie.

5. Wykonać ponownie pomiar (3 powtórzenia dla każdego testu)

6. Wprowadzić wyniki do tabeli, przejrzeć skrajne wartości

7. Przygotować wykres ilustrujący wchłanianie azotu przez wkład Purigen po okresie 4 tygodni :)

Jeśli doświadczenie miało by mieć sens, warto byłoby wykonać 30 powtórzeń doświadczenia, a jeśli testy były by wykonywane testami akwarystycznymi obarczonymi ryzykiem błędu (zarówno testu jak i testera) - wykonać 10 prób dla każdego parametru. Do tego należało by wykonać stosowną ilość prób kontrolnych (bez purigenu w filtrze).

Dopiero tak zebrane dane pozwolą wyliczyć średnią arytmetyczną oraz medianę, które powiedzą nam konkretnie jakie poziomy NH3, NO3, NO3 (jeżeli w ogóle) wchłaniane przez purigen z wyeliminowaniem czynników takich jak emisja i akumulacja azotu w podłożu, odchody ryb, pobór przez rośliny wodne itd. Doświadczenie tego typu wykaże czy takie pochłanianie ma miejsce, czy wyniki mieszczą się w granicy błędu statystycznego.

Wiem,
rozpędziłem się, ale mam nadzieję iż powyższy przykład propozycji doświadczenia rzetelnego pod kątem wiarygodności i powtarzalności wyników, uwrażliwi wiele osób na wiarygodność informacji podawanych w internecie nt. ilości azotanów wchłanianych przez Purigen jeśli nawet takowe by wystąpiły.

Nikt tego nie zbadał a informacje podawane na podstawie subiektywnej obserwacji akwarium i pojedynczego pomiaru nie mogą być podstawą do opiniowania o ewentualnych poziomach granicznych. Posługujemy się jedynie obserwacjami.

Po prostu - wiemy, że purigen wyjaławia wodę z azotanów (w specyficznych warunkach obserwujemy to po roślinach), niestety nie wiemy w jakim stopniu.

Wszystko zależy też od parametrów samego akwarium, temperatury wody i kilkuset innych czynników, które będą miały na to wpływ (jak chociażby prędkość przepływu wody, wysokość słupa wody, długość węży, ilość ryb w zbiorniku itd. itd.).

Mając to na uwadze, jeśli posiadamy akwarium typowo roślinne z oświetleniem powyżej 0.7W/l (w przybliżeniu), na pewno warto zwiększyć ilość nawozu azotowego, aby zwiększyć pulę azotu w wodzie, ale dawkę musimy już dobrać eksperymentalnie i indywidualnie pod każde akwarium.

Natomiast w zbiorniku "ogólnym" z mniejszą obsadą roślinną i dużą ilością ryb, może nie być takiej potrzeby o czym też informuje producent w linku podanym przeze mnie na początku wypowiedzi.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10964
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

20 lut 2012, 15:34   (#10)  

Czy ktoś może wie, czy Chemi Pure można regenerować?
Jeżeli tak to jak?
Obrazek

Avatar użytkownika

Seth67
Aktywny użytkownik
 
Posty: 614
Dołączył: 07 mar 2010, 18:30
Miasto: GdańskPowiązane tematy
 • Kupno filtra RO

  Witam zastanawiam się nad instalacją na stałe filtra ro z powodu wysokiego fosforu w kranie 3mg. Miałby być zainstalowany pod zlewem i podpięty tam do wody i odpływu + obok w szafce wstawił bym zbiorn...

  Wyświetlenia: 419 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

 • Buczenie filtra zewnętrznego

  Witam. Pomyślałam, że na forum na pewno znajdzie się ktoś z większym zacięciem technicznym niż ja i być może będzie mógł mi pomóc. ; Mam 50-litrową kostkę i niedawno wymieniłam filtr na Multikani 800...

  Wyświetlenia: 165 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Recenzja filtra Oase Biomaster Thermo 350

  oase-002.jpg oase-003.jpg Otrzymaliśmy do testów filtr kubełkowy BioMaster Thermo 350 firmy Oase. Producent, znany dotychczas z asortymentu przeznaczonego do oczek wodnych, wchodzi na rynek pro...

  Wyświetlenia: 34903 | Odpowiedzi: 37 czytaj więcej...

 • Wydajność filtra RO

  Właśnie uruchomiłem moj filtr RO. Membrana jaka posiadam ma 150 gpd. Po uprzednim przefiltrowaniu prefiltrow przyszedł czas na włożenie membrany. Po kilku minutach czas na test wydajności. RO/odpad 1...

  Wyświetlenia: 659 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Seachem Purigen - kto używa?

  Witam, mam pytanie czy ktos z was uzywal/uzywa PURIGEN firmy SEACHEM w swoim filtrze. Czy rzeczywiście jest on tak skuteczny, jest lepszy niz wegiel aktywowany? Z opisu preparatu "Prawie nie wchłania...

  Wyświetlenia: 57954 | Odpowiedzi: 151 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Łukasz Thiede, Pita, Timi312 i 46 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.