Karmnik Tetra MyFeeder
Jesteś tutaj: SerwisForumTechnikaFiltracja


Seachem Purigen - kto używa?Dobór modelu filtra i wkładów. Odwrócona osmoza (RO) i lampy UV. Pompy, cyrkulatory i skimmery powierzchni wody.
Witam,
mam pytanie czy ktos z was uzywal/uzywa PURIGEN firmy SEACHEM w swoim filtrze. Czy rzeczywiście jest on tak skuteczny, jest lepszy niz wegiel aktywowany? Z opisu preparatu "Prawie nie wchłania prostych cząsteczek, wychwytując przede wszystkim wielkocząsteczkowe związki zawierające azot, których głównym źródłem w akwarium są odchody ryb i bezkręgowców oraz rozkładające się pędy roślin". Czy będzie usuwac NO3 z akwa?
Technicznie akwa jak w mojej stopce.

Avatar użytkownika

LeweLeweLof
Stały bywalec
 
Posty: 313
Miasto: Łódzkie

 

30 maja 2010, 20:29   (#2)  

Potwierdzam w 100%
Używamy purigena we wszystkich naszych zbiornikach.Aby uzmysłowić wam jak działa purigen dodam tylko,że po podmianie wody woda "wydaje się brudniejsza" a niżeli przed podmianą z purigenem.

P.s W naszych zbiornikach purigen łączymy z chemi purem !Gość
 

 

30 maja 2010, 22:22   (#3)  

Ja uzywam ale w morszczaku i potwierdzam ze woda klarowana az byłem w szoku na poczatku ze az tak przejrzysta moze byc :)matt321
Początkujący
 
Posty: 5

30 maja 2010, 22:30   (#4)  

Potwierdzam bardzo duży spadek amoniaku, a tym samym polecam purigen.
rafau
Aktywny użytkownik
 
Posty: 641
Miasto: Gdańsk

31 maja 2010, 00:40   (#5)  

a jak sprawa wyglda z nawożeniem metodą EI i innymi nawozami skoro purigen wyłapuje azot ?

Avatar użytkownika

Jointela
Poznaje temat
 
Posty: 120
Miasto: Dąbrowa Górnicza

31 maja 2010, 06:09   (#6)  

Tu jest ciekawy wątek nt purigenu, dotyczy malawi ale zawsze http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.p ... 5&start=75.

Część użytkownikow zaobserwowała spadek no3 w zbiorniku inni nie z tym, że oni mają kosmiczne poziomy NO3. Ciekawa jest też treść maila kogoś z seachemu "Seachem says it will not crash the cycle, the cycle will continue but on a lesser level because Purigen does not removal ALL the waste, there will be enough left to feed the nitrogenous bacteria" - czyli wpływa na spadek poziomu azotanów ale nie usuwa go całkowicie. Poza tym informacja oficjalna firmy przytaczana na wszystkich aukcjach: "Usuwając organiczne zanieczyszczenia pozwala na skuteczne wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów".
Sam nie wiem co o tym myslec ale: 1. potwierdzono klarowność wody, 2. ewentualny spadek no3 nie jest na tyle znaczący żeby grozilo to jakimś wyjałowieniem wody.

Avatar użytkownika

LeweLeweLof
Stały bywalec
 
Posty: 313
Miasto: Łódzkie

31 maja 2010, 09:51   (#7)  

Może Sergiusz się wypowie bo oni stosują systematycznie purigen w swoich zbiornikach

Avatar użytkownika

Jointela
Poznaje temat
 
Posty: 120
Miasto: Dąbrowa Górnicza

31 maja 2010, 17:02   (#8)  

Jointela napisał(a):Może Sergiusz się wypowie bo oni stosują systematycznie purigen w swoich zbiornikach

Tak jak wspominałem purigena używamy we wszystkich naszych zbiornikach (10 zbiorników) +zbiorniki klientów(kilkanaście).Wszystkie zbiorniki "wyposażane" są w purigeny (w nie których łączymy purigen z chemi purem).Wkład purigenu wkładamy zawsze po około miesiącu funkcjonowania zbiornika.W naszych zbiornikach nie są badane systematycznie parametry wody,a więc nie jestem w stanie powiedzieć na ile purigen wpływa na kolumne wody.Purigen stosowany jest w zbiornikach nawożonych nawozami kilku różnych producentów (seachem,easy-life,ADA),oraz zbiorników z różnym podłożem (ADA,Aquatic Nature,Seachem).We wszystkich tych przypadkach nie zauważyliśmy odstępstw od normy (czyt-->jeden zbiornik bardziej klarowny od drugiego).Jedyna uwaga jest taka iż w zbiorniku 360 litrowym częściej musimy purigen regenerować! (zbiornik z aranżacją w stylu ryuboku z dużą ilością drewna i mniejszą obsadą roślinną).Po zastosowaniu purigenu nie zauważyłem żadnym niedoborów-kondycja roślin nie zmieniła się.Wszystkie zbiorniki można zobaczyć u nas na żywo i przekonać się jak klaruje wodę purigen.Gość
 

14 cze 2010, 07:45   (#9)  

Sergiusz Kowalew napisał(a):
Jointela napisał(a):Może Sergiusz się wypowie bo oni stosują systematycznie purigen w swoich zbiornikach

Tak jak wspominałem purigena używamy we wszystkich naszych zbiornikach (10 zbiorników) +zbiorniki klientów(kilkanaście).Wszystkie zbiorniki "wyposażane" są w purigeny (w nie których łączymy purigen z chemi purem).Wkład purigenu wkładamy zawsze po około miesiącu funkcjonowania zbiornika.W naszych zbiornikach nie są badane systematycznie parametry wody,a więc nie jestem w stanie powiedzieć na ile purigen wpływa na kolumne wody.Purigen stosowany jest w zbiornikach nawożonych nawozami kilku różnych producentów (seachem,easy-life,ADA),oraz zbiorników z różnym podłożem (ADA,Aquatic Nature,Seachem).We wszystkich tych przypadkach nie zauważyliśmy odstępstw od normy (czyt-->jeden zbiornik bardziej klarowny od drugiego).Jedyna uwaga jest taka iż w zbiorniku 360 litrowym częściej musimy purigen regenerować! (zbiornik z aranżacją w stylu ryuboku z dużą ilością drewna i mniejszą obsadą roślinną).Po zastosowaniu purigenu nie zauważyłem żadnym niedoborów-kondycja roślin nie zmieniła się.Wszystkie zbiorniki można zobaczyć u nas na żywo i przekonać się jak klaruje wodę purigen.Wtopeczka,

Jakie ilości stosujesz? Wg mnie należy zastosować conajmniej 250ml na 500l akwarium.
Mniejsza dawka oczywiście działa ale często tzreba regenerować.
W swoim 54l wrzuciłem skarpete 100ml. po kilku godzianach woda zrobiła się krystalicznie czysta po prostu nie było jej widać. Zbiornik oświetlony 4x24w i niestety ....
W wyniku dużej ilości światła d. diandra po dwóch dniach rozpadł się. Prawdopodobnie nie zdążyłem wlać nawozu :) Osobiście nie zauważyłem absorbcji związków azotowych ale zdecydowanie działa szybciej i dokładniej niż węgiel jeśli chcemy wyklarować wodę.
Potweirdzam również, że jego trwałość w początkowych fazach życia na AS i z korzeniami akwarium skraca się moemntalnie. Lepiej odczekać 2 miesiace oczywiscie robiąc zalecane podmiany początkowe i dopiero po tym zastosować purigen.
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika

Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem
 
Posty: 283
Miasto: Konstancin - Jeziorna

  14 cze 2010, 09:23   (#10)  

  Przychylam się do Twoich stwierdzeń Tomku.Dzisiaj zregeneruje purigena w "drewniaku",gdzie widać,że drewno przestało barwić-dam znać na jaki czas wykrystalizuje wodę purigen.  Gość
   

  03 lip 2010, 10:28   (#11)  

  w moim przypadku ( 27 l) jedna saszetka nie wyklarowała wody, choć tak jak wspomniałem amoniak zbiła fenomenalnie, dołożyłem jeszcze 2 saszetki i woda krysztaliczna, spróbuję dodać chemi pure. Panowie, czym regenerujecie purigen ?
  rafau
  Aktywny użytkownik
   
  Posty: 641
  Miasto: Gdańsk

  03 lip 2010, 11:59   (#12)  

  rafau napisał(a):w moim przypadku ( 27 l) jedna saszetka nie wyklarowała wody, choć tak jak wspomniałem amoniak zbiła fenomenalnie, dołożyłem jeszcze 2 saszetki i woda krysztaliczna, spróbuję dodać chemi pure. Panowie, czym regenerujecie purigen ?


  W jakim przepływie umieściłeś saszetke? W swoim akwarium (54brutto) trzymałem ją w kaskadzie fzn-3 i w ten sposób położyłem na łopatki akwarium. Jedna saszetka wystarczy do 100l akwarium na mniej wiecej 1-2 miesiące. Potem regeneracja (w moim przypadku) ACE o naturalnym zapachu chloru :)
  Pozdrawiam
  Tomasz Kurek

  Avatar użytkownika

  Tomasz Kurek
  Zainteresowany tematem
   
  Posty: 283
  Miasto: Konstancin - Jeziorna

   03 lip 2010, 14:05   (#13)  

   W sklepie firmowym w Krakowie rewelacyjnie zbiła zabarwienie wody od korzeni, zaczynam testy u siebie we Wrocławiu, zobaczymy jaki będzie efekt.


   Avatar użytkownika

   Piotr Baszucki
   roslinyakwariowe.pl
    
   Posty: 9944
   Miasto: Nowa Ruda

   04 lip 2010, 18:02   (#14)  

   @Tomasz Kurek: w filtrze zewnętrznym (na dole kubełka trzymam, choć wątpię by miało to jakieś znaczenie dla samego działania preparatu) . W moim akwarium tak jak wspomniałem 1 paczka zbiła amoniak, a dodatkowe dwie wyklarowały wodę, no i nic złego się nie dzieje po zastosowaniu purigenu.
   rafau
   Aktywny użytkownik
    
   Posty: 641
   Miasto: Gdańsk

   04 lip 2010, 18:32   (#15)  

   rafau napisał(a):@Tomasz Kurek: w filtrze zewnętrznym (na dole kubełka trzymam, choć wątpię by miało to jakieś znaczenie dla samego działania preparatu) . W moim akwarium tak jak wspomniałem 1 paczka zbiła amoniak, a dodatkowe dwie wyklarowały wodę, no i nic złego się nie dzieje po zastosowaniu purigenu.


   Wtopeczka

   Ja nie napisałem, że cos złego działo się. Miałem zawieszone nad akwarium prawie 100w swiatla i nie nadazylem z nawozeniem. Purigen wyczyscil wode i w zwiazku z tym uzyskalem wieksze natezenie swiatla. Zdziwilem sie, ze napisales o saszetce i 27litrowym akwarium. W moim zbiorniku nie bylo amoniaku i pewnie Twoja saszetka szybko nim sie nasycila i zabraklo jej mocy na wykrystalizowanie wody. 1 saszetka rowniez dziala juz kolo 3 tygodni w dojrzałym 100l akwarium i działa tzn krystalizyje stąd tym większe moje zdziwienie.
   Jak rozumiem umieściłeś saszetke w początkowej fazie istnienia zbiornika?
   Pozdrawiam
   Tomasz Kurek

   Avatar użytkownika

   Tomasz Kurek
   Zainteresowany tematem
    
   Posty: 283
   Miasto: Konstancin - Jeziorna

    04 lip 2010, 21:38   (#16)  

    Jak rozumiem umieściłeś saszetke w początkowej fazie istnienia zbiornika?


    tak jest, początkowo purigen miał zbić amoniak w mojej kostce, dodałem więc saszetkę na próbę i zadziałało, zauważyłem wyraźny spadek amoniaku, lecz klarowności nie przybyło, tutaj należy uzupełnić wypowiedź o Twoje spostrzeżenie, mianowicie: purigen pochłonął amoniak i nie miał możliwości krystalizować. Zgadzam się z tym, jak i również z tym, że pewnie w zbiorniku dojrzałym / bezproblemowym jedna saszetka obniży i wyklaruje. Jako, że purigenu mam pod dostatkiem postanowiłem dodać jeszcze 2 opakowania i ... efekt mnie zaskoczył - woda stała się kryształowa. Nie zmienia to faktu, że w moim wypadku saszetka na start nie wystarczyła i dalej będę się upierał, że paczka na startujący zbiornik 27l i większy to zdecydowanie za mało.
    rafau
    Aktywny użytkownik
     
    Posty: 641
    Miasto: Gdańsk

    05 lip 2010, 07:31   (#17)  

    rafau napisał(a):
    Jak rozumiem umieściłeś saszetke w początkowej fazie istnienia zbiornika?


    tak jest, początkowo purigen miał zbić amoniak w mojej kostce, dodałem więc saszetkę na próbę i zadziałało, zauważyłem wyraźny spadek amoniaku, lecz klarowności nie przybyło, tutaj należy uzupełnić wypowiedź o Twoje spostrzeżenie, mianowicie: purigen pochłonął amoniak i nie miał możliwości krystalizować. Zgadzam się z tym, jak i również z tym, że pewnie w zbiorniku dojrzałym / bezproblemowym jedna saszetka obniży i wyklaruje. Jako, że purigenu mam pod dostatkiem postanowiłem dodać jeszcze 2 opakowania i ... efekt mnie zaskoczył - woda stała się kryształowa. Nie zmienia to faktu, że w moim wypadku saszetka na start nie wystarczyła i dalej będę się upierał, że paczka na startujący zbiornik 27l i większy to zdecydowanie za mało.


    Być może masz racje tylko po co w początkowej fazie zbijać chemicznie amoniak? :)
    Osobiście wrzucam na start amoniak by szybciej i mocniej zaczęło się kręcić :)
    Pozdrawiam
    Tomasz Kurek

    Avatar użytkownika

    Tomasz Kurek
    Zainteresowany tematem
     
    Posty: 283
    Miasto: Konstancin - Jeziorna

     05 lip 2010, 12:54   (#18)  

     nieźle "przeczyściło" dziś spróbuję z ace.

     @Tomasz: ilość amoniaku w moim akwarium wydawała się mi ogromna, ale z moim doświadczeniem i wiedzą, wolę nie dyskutować o niedoborach (nie mniej jednak, wiedzę postaram się uzupełnić, dzięki za cenne info :)
     rafau
     Aktywny użytkownik
      
     Posty: 641
     Miasto: Gdańsk

     06 lip 2010, 12:09   (#19)  

     Czy efekt działania Purigenu jest podobny do Easy-life Fluid Filter Medium?     Gość
      

     06 lip 2010, 14:21   (#20)  

     a ja mam pytanie czy takowa regeneracja jest dożywotnia, czy np. po kilku regeneracjach należy kupić nowy produkt???     nazer
      

     Serwis roslinyakwariowe.pl


      
       Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

     Sklep internetowy

     Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
     bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
     pielęgnacji akwarium.
     idź do sklepu


     Użytkownicy przeglądający ten dział: diablo22, pogestemon, sokol66