Witajcie! Mam pytanie do bardziej obeznanych w tym temacie. Jak to jest z regeneracją ceramiki np z poprzedniego (innego) zbiornika, która poleżała np kilka tygodni i wyschła. Teoretycznie żywa ceramika po włożeniu do nowego filtra jest nawet lepsza bo biologia jest zaszczepiona, ale w takim przypadku biologia już nie żyje. Kolejną sprawą jest zatykanie się mikroporów i konieczność stopniowej wymiany ceramiki po jakimś czasie. Ktoś potrafi odpowiedzieć na te pytania ?
-

Sola13pl
- Poznaje temat
-
- Posty: 50
- Dołączył: 27 paź 2020, 10:38
Witaj, Temat jak świat stary. Są osoby za stopniową wymianą "starej" ceramiki na nową, a są i zwolennicy nie wymieniania. Według mnie wystarczy dokładnie wypłukać i ładować do filtra. To, że była używana nie zmienia faktu (jak sam stwierdziłeś), że bakterie w porach już są martwe. Także trzeba będzie czekać minimum dwa tygodnie na rozwój biologii i zamknięcie cyklu azotowego.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Ja wymieniłem ceramikę na siporax ,wszystko za 1 razem( trochę trudny dostęp do filtra ) NO2 z 0,05 skoczyło na 0,1. Czyli warto wymieniać stopniowo. Ja na pewno dokładnie bym umył ta starą i sparzył wrzątkiem . Wsadzisz do filtra i wlej bakterie
-

aleksanderwielki
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 175
- Dołączył: 22 sie 2020, 17:52
- Miasto: Kraków
Nie mogę się z Wami zgodzić. Zarówno Nitrosomonas, jak i Nitrobacter (bo to szczepy bakterii nitryfikacyjnych z tego rodzaju są odpowiedzialne za rozkład amoniaku do azotynów, a następnie azotynów do azotanów) nie obumierają, a jedynie przechodzą w stan uśpienia gdy nie są dostatecznie dotlenione. Baterie te nie są jednak niezniszczalne, tzn. nie są odporne na wysoką temperaturę (np. zalanie wrzątkiem) lub środki odkażające znajdujące się w wodzie kranowej (np. chloraminę).
Jak dla mnie ceramika wyciągnięta z poprzedniego zbiornika to prawdziwy skarb, który przyspiesza start nowego akwarium. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pewność, że poprzedni zbiornik był prowadzony prawidłowo (tj. był "zdrowy"), a wraz z używaną ceramiką nie przyniesiemy do nowego akwarium jakiś patogenów.
Bakterie nitryfikacyjne oprócz na ceramice osadzają się również na dekoracjach w akwarium (kamienie, korzenie, podłoże). Śladowe ilości tych bakterii znajdują się również w samej wodzie akwariowej. Niemniej jednak zalewanie nowego zbiornika wodą z poprzedniego akwarium nie jest efektywne, a dodatkowo obarczone ryzykiem wprowadzenia do nowego ekosystemu wody zawierającej zanieczyszczenia.
Reasumując nie regeneruj ceramiki, tylko jeśli masz taką możliwość to uruchamiaj nowy zbiornik na złożu filtracyjnym ze "starego" akwarium, a na pewno znacznie przyspieszysz zamknięcie cyklu azotowego. U mnie zawsze się to sprawdzało.
-

Marcin_M_1977
- Początkujący
-
- Posty: 32
- Dołączył: 05 mar 2015, 09:37
- Miasto: Grota pod środkowym korzeniem
Marcin_M_1977 napisał(a):Nie mogę się z Wami zgodzić. Zarówno Nitrosomonas, jak i Nitrobacter (bo to szczepy bakterii nitryfikacyjnych z tego rodzaju są odpowiedzialne za rozkład amoniaku do azotynów, a następnie azotynów do azotanów) nie obumierają, a jedynie przechodzą w stan uśpienia gdy nie są należycie dotlenione. Baterie te nie są odporne na wysoką temperaturę (np. zalanie wrzątkiem) lub środki odkażające znajdujące się w wodzie kranowej (np. chloraminę).
Jak dla mnie ceramika wyciągnięta z poprzedniego zbiornika to prawdziwy skarb, który przyspiesza start nowego akwarium. Oczywiście pod warunkiem, że mamy pewność, że w poprzedni zbiornik był prowadzony prawidłowo (tj. był "zdrowy"), a wraz z używaną ceramiką nie przyniesiemy do nowego akwarium jakiś patogenów.
Bakterie nitryfikacyjne oprócz na ceramice osadzają się również na dekoracjach w akwarium (kamienie, korzenie, podłoże). Śladowe ilości tych bakterii znajdują się również w samej wodzie akwariowej. Niemniej jednak zalewanie nowego zbiornika wodą ze poprzedniego akwarium nie jest efektywne, a dodatkowo wprowadzasz do nowego ekosystemu wodę zawierającą zanieczyszczenia.
Reasumując nie regeneruj ceramiki tylko jeśli masz taką możliwość to uruchamiaj nowy zbiornik na złożu filtracyjnym ze "starego" akwarium, a na pewno znacznie przyspieszysz zamknięcie cyklu azotowego. U mnie zawsze się to sprawdzało.
Tylko zauważ, że autor wspomina iż ceramika nie była używana przez kilka tygodni i wyschła. W tym przypadku bakterie już nie żyją. A co za tym idzie, warto ją dobrze wypłukać z nieczystości.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Tak jak pisałem powyżej, nie mogę się Krzysztofie zgodzić z twierdzeniem, że bakterie obumierają tylko z tego względu, że złoże, na którym się osiedliły zostanie osuszone, niezależnie od tego czy złoże pozostaje poza obiegiem w akwarium tydzień, miesiąc lub nawet rok. Gdybyśmy szli tym tokiem rozumowania to należałoby uznać, że szczepy bakterii nitryfikacyjnych, które są sprzedawane w formie proszkowej to jedna wielka ściema (np. Tetra, QualDrop, Azoo) Z nieczystości ceramikę wystarczy opłukać w wodzie akwariowej na etapie likwidacji poprzedniego zbiornika.
-

Marcin_M_1977
- Początkujący
-
- Posty: 32
- Dołączył: 05 mar 2015, 09:37
- Miasto: Grota pod środkowym korzeniem
Marcin_M_1977 napisał(a):Tak jak pisałem powyżej, nie mogę się Krzysztofie zgodzić z twierdzeniem, że bakterie obumierają tylko z tego względu, że złoże, na którym się osiedliły zostanie osuszone. Gdybyśmy szli tym tokiem rozumowania to należałoby uznać, że szczepy bakterii nitryfikacyjnych, które są sprzedawane w formie proszkowej to jedna wielka ściema (np. Tetra, QualDrop, Azoo) Z nieczystości ceramikę wystarczy opłukać w wodzie akwariowej na etapie likwidacji poprzedniego zbiornika.
Możesz się ze mną nie zgadzać, bo mogę się mylić. Jednak uważam, że bakterie do sprzedaży są w jakiś sposób przygotowywane. Nie wiem jakie procesy temu towarzyszą ale zauważ, że filtr nie powinien być wyłączony na dłużej niż kilka godzin, z racji obumierania bakterii.
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9037
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
Bazując na książkowej wiedzy trudno się nie zgodzić z tym co piszesz, ale podobnie jak ja Ty, ja również jestem praktykiem i podczas swojej 20 letniej przygody z akwarystyką, staram się w miarę możliwości konfrontować to co jest napisane w książkach z tym co zaobserwowałem podczas swojej dotychczasowej przygody akwarystycznej. Wydaje mi się, że brak działania kubła przez kilka godzin jest akurat najmniejszym problemem w kontekście wpływu tej sytuacji na złoże biologiczne. W zamkniętym kuble, który nie pracuje przez kilka godzin zachodzi szereg procesów (w tym gnilnych), które mogą być bardziej niekorzystne dla ekosystemu w zależności od tego jakie złoża się w nim znajdują. Swego czasu do redukcji azotanów w akwarium używałem biopolimeru Nitra-Guard Bio-cubes, który po kilku godzinach bezczynności kubła (brak prądu) wylał do akwarium substancję, która mi zabiła pół obsady. Natomiast tak jak pisałem powyżej w oparciu o własne doświadczenia - ceramika, która przeleżała kilka miesięcy w pudełku z powodzeniem znacznie przyspieszyła w moim przypadku zamknięcie cyklu azotowego w kolejnym akwarium. Prowadzenie dalszej dyskusji akademickiej tylko niepotrzebnie zaśmieca wątek, a autor wątku niech wyciągnie odpowiednie wnioski i podejmie decyzję wedle własnego uznania 
-

Marcin_M_1977
- Początkujący
-
- Posty: 32
- Dołączył: 05 mar 2015, 09:37
- Miasto: Grota pod środkowym korzeniem
Ja w życiu bym nic nie wrzucił do akwarium nie myjąc tego. Na takiej brudnej ceramice jest pewnie każdy syf tylko nie pożyteczne bakterie.
-

aleksanderwielki
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 175
- Dołączył: 22 sie 2020, 17:52
- Miasto: Kraków
Krzysztof Radziszewski napisał(a):Marcin_M_1977 napisał(a):Tak jak pisałem powyżej, nie mogę się Krzysztofie zgodzić z twierdzeniem, że bakterie obumierają tylko z tego względu, że złoże, na którym się osiedliły zostanie osuszone. Gdybyśmy szli tym tokiem rozumowania to należałoby uznać, że szczepy bakterii nitryfikacyjnych, które są sprzedawane w formie proszkowej to jedna wielka ściema (np. Tetra, QualDrop, Azoo) Z nieczystości ceramikę wystarczy opłukać w wodzie akwariowej na etapie likwidacji poprzedniego zbiornika.
Możesz się ze mną nie zgadzać, bo mogę się mylić. Jednak uważam, że bakterie do sprzedaży są w jakiś sposób przygotowywane. Nie wiem jakie procesy temu towarzyszą ale zauważ, że filtr nie powinien być wyłączony na dłużej niż kilka godzin, z racji obumierania bakterii.
Ktoś kiedyś poruszał tutaj temat wyłączonego kilka tygodni filtra. Kiedy już podłączył go na nowo do nowego świeżego akwarium i sprawdził cykl azotowy, ten zamknął mu się niewyobrażalnie szybko...Po tym jak nie ma kilka godzin prądu zaleca się umycie filtra w wodzie akwariowej co wskazywało by na to, że bakterie jednak żyją a samo umycie ma jedynie usunąć nadmiar ewentualnie gnijącej materii. Z drugiej strony #Marcin_M_1977 napisał aby nie zalewać świeżego akwarium wodą z poprzedniego aby nie przenieść niepotrzebnych problemów a dobrze natomiast jest podłączyć dojrzały filtr-uważam, że problem może być zarówno w wodzie jak i filtrze, choć z filtrem i związaną z nim pojemnością problemu przeniesiemy mniej.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
-

gazownik
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 3351
- Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13
aleksanderwielki napisał(a):Ja w życiu bym nic nie wrzucił do akwarium nie myjąc tego. Na takiej brudnej ceramice jest pewnie każdy syf tylko nie pożyteczne bakterie.
Hehe Gdzieś tutaj "roślinyakwariowe" wrzucili film jak zakładają nowy zbiornik a na końcu zalewają to wiadrem mułu z poprzedniego...uważam, że ma to więcej dobrego niż złego.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...
-

gazownik
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 3351
- Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13
aleksanderwielki napisał(a):Ja w życiu bym nic nie wrzucił do akwarium nie myjąc tego.
Mycie to pojęcie bardzo szerokie. Dla jednego umycie ceramiki będzie oznaczać opłukanie jej w wodzie akwariowej, dla drugiego wymycie pod wodą bieżącą z kranu i wyparzenie, a dla innego jeszcze wyszorowanie wybielaczem. Pojęcie "czystości" w przypadku czegoś co ma służyć celom akwarystycznym jest diametralnie inna aniżeli pojęcie czystości w takim powszechnym rozumieniu związanym z czynnościami życia codziennego (np. czyste naczynia, czysta podłoga, czysty człowiek). Swego czasu, w latach 80-tych mój Tata hodując ryby w akwarium, co 2-3 tygodnie czyścił zbiornik w ten sposób, że wylewał ryby do słoika, akwarium wkładał do wanny i wszystko równo szorował pod wodą wodociągową, a jak glony nie chciały odchodzić od szyby to wspomagał czyszczenie płynem do naczyń. Filtr również był starannie czyszczony pod kranówką. W tamtym okresie nikt nie zadawał sobie pytania dlaczego po takim czyszczeniu woda w akwarium staje się mleczna, a część obsady nie dożywa do kolejnego czyszczenia. Daleki jestem od wlewania wiadra mułu do nowo zakładanego zbiornika, ale jeśli dążymy do tego, żeby używana ceramika wyglądała jakby została przed chwilą wyciągnięta z nowego opakowania to poniekąd prosimy się sami o problemy. Z punktu widzenia funkcjonująego ekosystemu nie są to zjawiska porządane.
-

Marcin_M_1977
- Początkujący
-
- Posty: 32
- Dołączył: 05 mar 2015, 09:37
- Miasto: Grota pod środkowym korzeniem
Ja to już wiem😉 tak bym zrobił na miejscu pytającego. Ta ceramika ( jak i ta ze sklepu ) leżała kilka tygodni,jest brudna ,pal licho te pożyteczne bakterie z poprzedniego akwarium,kupi chłopak nowe i po sprawie. Odnoszę wrażenie,że pytający wie jak postępować ,tylko chyba chciał pogadać 🙃
-

aleksanderwielki
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 175
- Dołączył: 22 sie 2020, 17:52
- Miasto: Kraków
Tak racja, chciałem po prostu zaczerpnąć różnych opinii. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Widzę że temat jest teoretycznie prosty, ale jednak są różne metody. Trzeba wyrobić sobie własną 
-

Sola13pl
- Poznaje temat
-
- Posty: 50
- Dołączył: 27 paź 2020, 10:38
Moja ceramika jest już pełnoletnia i nie widzę potrzeby wymiany. Płuczę ją od czasu do czasu z osadów w filtrze. Nowe akwaria zalewam częściowo starą wodą z innych swoich zbiorników. Cykl domyka się bardzo szybko, widać to po wodzie w zbiorniku.
-

bobi200
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2325
- Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
- Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki
Marcin_M_1977 napisał(a):Dla jednego umycie ceramiki będzie oznaczać opłukanie jej w wodzie akwariowej, dla drugiego wymycie pod wodą bieżącą z kranu i wyparzenie, a dla innego jeszcze wyszorowanie wybielaczem.
Jeśli chcecie myć ceramikę, to polecam zalanie jej wodą ( najlepiej RO żeby uniknąć odłożenia się kamienia wapiennego, ew. do kranówki można dodać kwasku cytrynowego lub octu ) w jakimś częściowo przykrytym naczyniu ( żeby nie zaparowało kuchenki ale pozwalało ujść ciśnieniu pary z gotującej się wody) i wygotowanie w kuchence mikrofalowej. Wówczas drobne pęcherzyki powietrza będą się pojawiały także wewnątrz ceramiki czyszcząc jej pory. Jeśli ktoś chce sprawdzić, jak gotująca się w mikrofali woda działa czyszcząco, proponuję wypróbować na szczoteczce do zębów ( włożyć główką w dół do szklanki wypełnionej w 1/3 wodą najlepiej RO i włączyć mikrofalę na ok. 3 minuty). BTW świetny sposób do odnawiania końcówek szczoteczek elektrycznych ( cała końcówka powinna być zanurzona, metalowe elementy nie przeszkodzą), także tych którymi czyścimy nasze akwaria  .
-

j666
- Aktywny użytkownik
-
- Posty: 618
- Dołączył: 12 gru 2007, 17:07
- Miasto: W-wa [NW]
-
Witam, czy ktoś może mi podpowiedzieć jak zregenerować Matrix?
Szukałem i nie znalazłem
z góry dziękuję!
Wyświetlenia: 1461 | Odpowiedzi: 16
czytaj więcej...
-
Witam,
Chciałbym się upewnić, ponieważ odpowiedzi już poniekąd udzielił mi bodajże Krzysztof Radziszewski na forum, że nie ma potrzeby regeneracji tytułowych wkładów filtracyjnych w inny sposób niż ty...
Wyświetlenia: 1924 | Odpowiedzi: 2
czytaj więcej...
-
Dwa miesiące temu wystartowałem akwa, niestety głowica filtra kubełkowego wydaje się nieco źle działać ( błędy elektroniki ) i wymaga wysłania do serwisu, co potrwa pewnie tydzień lub dłużej. W kubełk...
Wyświetlenia: 1596 | Odpowiedzi: 1
czytaj więcej...
-
Witam już zdecydowałem się na filtracją do 54 l. Będzie to Hw 302.
Teraz muszę tylko dobrać odpowiednie wkłady filtracyjne. Pierwszym z nim jest ceramika. Tylko ceramika ceramice nie równa. Jedną je...
Wyświetlenia: 3766 | Odpowiedzi: 9
czytaj więcej...
-
Od dłuższego czasu walczę z zakwitem w akwarium. Zbiornik ma 160 l, został założony ponad 3 lata temu, a ostatni restart robiłem przed 2 laty. Przez 1,5 roku od restartu było dobrze, a potem zaczęły s...
Wyświetlenia: 569 | Odpowiedzi: 1
czytaj więcej...
|
|
|