Watek stary ale chcialem odswiezyc poniewz zainstalowalem ogrzewanie z co do akwarium i efekt przeszedl najsmielsze moje oczekiwania dlatego stwierdzielm ze podziele sie dla chetnych.
Ze wzgledu na fakt iz akwarium jest na klatce schodowej ktora jest zbudowana z pojedynczej cegly to w trakcie zimy jest tam dosc chlodno. Akwarium z roslinami i paletkami taka to oto fantazja co nie jest chyba najlepszym sposobem z wielu powodow nie tylko jesli chodzi o temperature. No ale tak mi sie zachcialo i tak zrobilem. Oczywiscie utrzymanie 28 stopni przy -14 na dworze pochlonelo jakies dodatkowe 200zl za prad miesiecznie
dlatego w trosce o portfel domowy postanowilem cos wymyslic i chyba sie udalo choc na przyszla zime doloze nastepną rzecz by grzalke elektryczna wyeliminowac calkowicie no ale do tego musze wywiercic dziure w akwarium a to juz nie taka prosta rzecz jak w tym przypadku.
No ale do rzeczy uklad bardzo prosty i nie myslalem ze tak dobrze bedzie sie sprawowal .
Pod centralne ogrzewanie podlaczylem wymiennik ciepla 12 plytowy lutowany za 120 zl w jeden obieg wymiennika wpiete jest co (na piecu 58st ) na drugim ciagu wąż z akwarium z zainstalowaną pompką 400l/h. Dodatkowo kupilem regulator temperatury RT2 za jakies 30 zl i podpialem pompkę pod regulator a czujnik do wody

Gdy temp spada pompka pcha wode z akwarium przez wymiennik ogrzewając ją przez płyty z wymiennika ciepła woda z co.
I w taki oto prosty sposob grzalka elektryczna ktora ma ustawiony 1 stopien mniej niz regulator prawie sie nie wlacza w ciagu dnia. W nocy zalacza pare razy ale bezwlad masy wody jest na tyle duzy ze nie bije strasznie po kieszeni.
Załaczam zdjecia dla zainteresowanych.