Świeża dostawa Roślin z wysyłką w 24h     ZOBACZ KATALOG







Lista działów » Sprzęt, technika i akcesoria » Filtracja i ogrzewanie


Filtracja w zbiorniku roślinnym - podstawy



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Jednym z pierwszych pytań które zadają mi doświadczeni akwaryści planujący swój pierwszy zbiornik roślinny jest: "Jaki rodzaj filtra powinienem kupić?" Najczęściej moja odpowiedź brzmi: " A jakim dysponujesz? Większość filtrów jest odpowiednia ". Filtracja w tym momencie jest problemem drugorzędnej wagi w odniesieniu do zbiornika roślinnego. Rośliny i podłoże w zbiorniku stanowią olbrzymią powierzchnię dla osadzania się pożytecznych bakterii.

Dodatkowo, w typowym akwarium roślinnym z odczynem wody pH zbliżonym do 7 lub nieco poniżej, większość związków amonowych wytwarzanych w zbiorniku występuje w postaci jonów amonowych (NH4+). Ta postać związku azotu jest preferowana przez rośliny jako źródło azotu - w ustabilizowanym, gęsto obsadzonym przez rośliny akwarium większość jeżeli nie wszystkie wytwarzane jony amonowe są niezwłocznie zużywane przez rośliny i nigdy nawet nie wchodzą w obieg cyklu nitryfikacyjnego.
To tłumaczy dlaczego wyniki pomiarów azotanów w wielu dobrze zrównoważonych akwariach są ekstremalnie niskie, czasami aż do takiego stopnia że konieczne jest nawożenie azotanami. Częściowo to tłumaczy także, że zbiornik gęsto obsadzony roślinami będący w trakcie dojrzewania usuwa kilka problemów związanych z typowym przebiegiem dojrzewania zbiornika.

Tak więc czego my jako hodowcy roślin wodnych oczekujemy od systemu filtracji? No cóż, dopiero co stwierdziłam, że biologiczna filtracja odbywa się w większości w samym zbiorniku, ale dodatkowa zdolność filtracji biologicznej nie zaszkodzi i może pod pewnymi warunkami zapewnić margines bezpieczeństwa. Najbardziej typowa filtracja chemiczna zużyciem węgla aktywnego jest zazwyczaj niepotrzebna w ciągłym działaniu zbiornika roślinnego i może zabierać z wody mikroelementy.
Są przypadki że filtracja chemiczna jednego typu lub innego może być pomocna w zwalczaniu glonów.

Pozostała nam filtracja mechaniczna. Filtracja mechaniczna jest użyteczna, gdyż usuwa z wody zawiesiny, które mogą osiadać na roślinach oraz redukować ilość światła docierającą do roślin. Nie ma on negatywnego wpływu na system a zarazem to samo urządzenie może zazwyczaj zapewnić konieczny ruch wody wewnątrz zbiornika.

Czego unikać?
 
Filtry napędzane powietrzem: filtry narożne, podżwirowe lub gąbkowe nie są najlepsze dla akwarium roślinnego z prostego powodu, że bąbelki powietrza pękając na powierzchni powodują utratę tak potrzebnego CO2. Oczywiście straty te mogą być uzupełnione dodatkową dostawą CO2.
Zaletą tych filtrów jest ich cena i niska awaryjność. Niektórzy akwaryści przy słabym oświetleniu i wolno rosnących roślinach są w stanie zapewnić odpowiedni poziom CO2 pomimo używania filtrów napędzanych powietrzem. Zazwyczaj używają oni do podłoża ziemi i torfu, które przez swoją naturę dodają CO2 do systemu.
 
Filtry podżwirowe (UGF) nie są takie szkodliwe dla zbiornika roślinnego jak niektórzy twierdzą , ale mają swoje ograniczenia. Główną funkcją filtra podżwirowego jest filtracja biologiczna. Aby to osiągnąć konieczne jest regularne odmulanie dna aby zachował on swoją funkcję filtra biologicznego. Ponieważ nie jest możliwe odmulanie w gęsto zarośniętym zbiorniku głęboko w podłożu, płyta filtra wkrótce zapycha się i filtr traci swoją funkcję biofiltracyjną.

Jeżeli używane są kamienie powietrzne to powodują one takie same problemy jak inne filtry napędzane powietrzem - ucieczkę CO2. Ten problem może być jednak rozwiązany poprzez użycie małych pomp wodnych ("powerhead").
Jeżeli przepływ wody przez podłoże nie może być spowolniony bądź przez akwarystę bądź przez same rośliny to filtr podżwirowy utrudnia nawożenie podłoża dodatkami dla roślin odżywiających się głównie przez system korzeniowy.
Filtry te także ograniczają granulację możliwego podłoża do zastosowania do min. 3 mm. Drobniejsze podłoże wpadałoby w szczeliny płyty filtra. (...)
 
Filtry fluidyzacyjne będące ostatnio nowinką akwarystyczną dla zbiorników hodowlanych mają dla naszych celów mało zalet w porównaniu do innych rodzajów filtracji. Szybka przemiana amoniaku (amonu) do azotanu nie jest w zbiorniku roślinnym zbyt wielką zaletą.

Filtry wielozadaniowe

Filtry wewnętrzne mogą z pewnością być użyte w zbiornikach roślinnych, ale muszą być wyjmowane do czyszczenia a także są trudne do ukrycia w zbiorniku ozdobnym. Mogą one jednakże być bardzo pomocne w zbiornikach o specjalnym przeznaczeniu. W paludarium na przykład taki filtr może pracować poziomo co ma znaczenie w tak płytkiej wodzie. Jego użycie ma także sens w akwarium używanym do "wzrostu" roślin gdzie wygląd nie ma takiego znaczenia.
 
Zewnętrzne filtry kaskadowe są chyba najlepszym rozwiązaniem dla mniejszych zbiorników.(...) Dobry kaskadowy filtr zewnętrzny powinien mieć miejsce na media doi filtracji chemicznej na czas gdy są one pożądane. Na co dzień mogą być wypełnione grubym żwirem, gąbką lub "bio-złożem". Filtry te są względnie łatwe do czyszczenia i nie zabierają miejsca wewnątrz akwarium jak to czynią filtry wewnętrzne. Jako że większość z nich jest skonstruowana tak że "zrzucają" wodę z powrotem do akwarium, mają one tendencję do tworzenia turbulencji na powierzchni wody, która powoduje utratę CO2 . Można to zjawisko ograniczyć przez podniesienie poziomu wody w akwarium tak wysoko jak to możliwe - wtedy woda wpada do akwarium łagodnie.
 
Filtry kubełkowe są przypuszczalnie najczęściej wybieranymi filtrami przez hodowców roślin, w szczególności dla większych zbiorników. Filtry różnią się między sobą, ale najlepsze z nich są ciche, względnie niedrogie, mają dobra pojemność na media filtrujące i są wygodne w obsłudze.
Należy tylko upewnić się czy wylot wody może znajdować się poniżej poziomu wody w akwarium tak aby uniknąć powierzchniowych ruchów wody.
 
Filtry zewnętrzne przelewowe są dobrym rozwiązaniem dla największych zbiorników z dużą populacją ryb. Dostępne w handlu filtry tego typu są bardzo kosztowne, ale dla możliwe jest wykonanie we własnym zakresie. Filtry te mogą tracić z wody dużo CO2 jeżeli komora filtra nie jest szczelna, tak więc nawożenie CO2 musi być zainstalowane na powrocie wody z filtra.
Dużą zaletą tego typu filtra jest że grzałki, reaktor CO2 itd. Mogą być ulokowane w sumpie (...)

Filtracja mechaniczna

Wielu akwarystów stosuje filtry gąbkowe do filtracji biologicznej. Dla zbiorników roślinnych z kolei gąbka sprawdza się jako dobry materiał do filtracji mechanicznej. Mogą one być używane do ochrony filtrów przelewowych i kubełkowych przed zapychaniem poprzez montowane na wlocie filtra.
Prefiltr tego rodzaju może być bardzo pożyteczny w walce z glonami. Jeżeli gąbka jest czyszczona co drugi dzień to w ten sposób są usuwane duże ilości materii z systemu, zanim zostaną przemienione przez bakterie na pożywienie dla glonów.
Filtry diatomowe mogą być użyteczne w zbiornikach roślinnych (tak jak i w innych) do "wygładzania" wody po wszelkich zabiegach w akwarium, usuwają spory glonów (...)

Filtracja chemiczna

Moim zdaniem większość chemicznych mediów filtrujących lepiej jest używać do przygotowania wody surowej niż rozwiązywać problemy w samym akwarium. Regularne częściowe wymiany wody (25-30% tygodniowo) powinno być wystarczające aby zapobiec kumulowaniu niepożądanych substancji w akwarium. Jednakże czasami filtracja chemiczna w samym akwarium też może być użyteczna.
 
Węgiel aktywny może usuwać z wody potrzebne chelatowane mikroelementy czego z pewnością chcemy uniknąć. Dlatego nie jest zalecane używanie w sposób ciągły węgla w zbiornikach roślinnych. Ci którzy używają podłoży torfowych większych ilości korzeni mogą zauważyć że ich woda staje się żółtawa lub brązowa. Węgiel w filtrze może ten problem rozwiązać nawet w kilka godzin - po czym powinien być usunięty. Węgiel może być także używany do usuwania w ten sam sposób leków z wody jeżeli (Boże uchowaj!) potrzebujesz leczenia w zbiorniku roślinnych z jakiegoś powodu.
 
Niektórzy hodowcy stwierdzają wysoką zawartość miedzi w wodzie surowej, która to miedź powoduje problemy z niektórymi gatunkami roślin lub ryb. Można wtedy użyć żywic (wymieniaczy jonowych) takich jak "Cuprisorb" w osobnym pojemniku przed wlaniem do akwarium.
Żywice do usuwania związków azotowych lub fosforowych można używać albo do przygotowania wody lub bezpośrednio w zbiorniku z większą niż optymalna obsadą ryb. Tak samo robimy gdy nasza woda surowa zawiera zbyt wysokie poziomy tych związków. (...)
Jednym ze zbiorników dla których korzystne jest użycie żywic usuwających azotany i fosforany jest akwarium z paletkami. Paletki są dużymi rybami odżywiającymi się pokarmami mięsnymi bogatymi w fosforany. Jeżeli nie są chowane w rzeczywiście dużym zbiorniku w którym pływa tylko kilka sztuk to jest prawdopodobne, że będziesz musiał walczyć o obniżenie poziomu fosforanów i azotanów pomimo częstych i dużych podmian wody. Wtedy pomocą są właśnie żywice. Pamiętaj, że zasadą jest utrzymywanie poziomu azotanów i fosforanów na niskim poziomie aby zapobiec problemom z glonami. Nie jest konieczne całkowite usuwanie tych substancji z wody.

W ogóle bez filtracji?

Jest to wielce realna opcja prowadzenia akwarium roślinnego. Pewni akwaryści stwierdzili że zdrowe zbiorniki roślinne, które są całkowicie ustabilizowane funkcjonują całkiem poprawnie bez filtracji.
W takim przypadku używają jednej lub dwóch pomp wodnych ("powerheads") dla zapewnienia odpowiedniego ruchu wody.

Innowacyjne metody filtracji

Pewni innowacyjni akwaryści pracują nad filtrami wykorzystującymi glony lub rośliny ziemne do filtracji. Obie z tych opcji mają duży potencjał korzyści dla zbiorników hodowlanych dla ryb oraz dla tych zbiorników roślinnych, które mają większą niż optymalna ilość ryb. (tak jak paletki wymienione wyżej). Należy pamiętać że rośliny czy też glony w tych filtrach także pobierają CO2 i składniki odżywcze z systemu, tak więc ich użycie w przeciętnym zbiorniku roślinnym przypuszczalnie nie jest zbyt wydajne.




Czytaj węcej »

Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4180
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Witam serdecznie, jako że to mój pierwszy post. Chciałbym rozwinąć temat węgla aktywnego. Jeśli takowy jest to bardzo proszę mnie tam odesłać. Ale powracając do tematu czy węgiel aktywny stosować przez cały czas czy tylko doraźnie. A jednym z portali przeczytałem że stosują cały czas w filtrze. Jeśli będzie to potrzebne to podam link. Proszę o opinie w tej sprawie. Chyba że uważacie że wiadomości przedstawione powyżej są wystarczające to po prostu to napiszcie.

Avatar użytkownika
witia_2005
Zainteresowany tematem

Posty: 232
Dołączył: 04 mar 2015, 12:15
Miasto: Nowy Sącz

Tu jest co nieco o węglu aktywnym:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 52567.html
Tam jest trochę linków, jest co czytać.

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

W artykule warto wspomnieć o hydroponice, sumpach, filtrach narurowych oraz denitryfikatorach.

Avatar użytkownika
Mesjah
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 24 lis 2012, 16:31
Miasto: Strzelce Opolskie

Ja mam pytanie do autora odnośnie tej części tekstu:
Filtry zewnętrzne przelewowe są dobrym rozwiązaniem dla największych zbiorników z dużą populacją ryb. Dostępne w handlu filtry tego typu są bardzo kosztowne, ale dla możliwe jest wykonanie we własnym zakresie. Filtry te mogą tracić z wody dużo CO2 jeżeli komora filtra nie jest szczelna, [b][b]tak więc nawożenie CO2 musi być zainstalowane na powrocie wody z filtra[/b]. ....[/b]

Nie do końca rozumiem czemu nawożenie w tym wypadku powinno być montowane na powrocie ? Wydaje mi się bardziej logiczne montaż na wylocie (narurowo) gdzie CO2 rozpuszcza się jeszcze w wężu i trafia do samego zbiornika gdzie jest pochłaniane przez rośliny i w niewielkim stopniu wraca do filtra. Jeśli się mylę chętnie wysłucham przeciwnego argumentu :?:
Umysł jest jak spadochron, działa świetnie kiedy jest otwarty

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

A powrót i wylot to nie to samo? :?

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1483
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Racja, troche sie zafixowałem na powrocie, a to faktycznie może być powrót = do akwa, no nic to przynajmniej jest jak trzeba, ale warto by w treści to opisać poprawniej
Umysł jest jak spadochron, działa świetnie kiedy jest otwarty

Avatar użytkownika
gandalf15
Zainteresowany tematem

Posty: 261
Dołączył: 10 sie 2013, 21:58
Miasto: Toruń

Ja chciałbym poprosić natomiast o poradę. Mam akwarium 60L i w sumie do dyspozycji mam filtry aquaela FAN1 (wewnętrzny) z deszczownią oraz aquael FZN 1 (kaskadowy). Pytanie w jaki sposób najlepiej filtrować wodę w akwarium roślinnym? Puścić 24h/dobę kaskadowy i dodatkowo na noc włączyć sobie deszczownię? Czy zostawić sam kaskadowy filtr? Akwarium jest na etapie dojrzewania. Mam zamiar w najbliższych dniach uruchomić bimbrownię i dosadzić trochę roślinek. Ryb póki co nie ma. Oczywiście moje pytanie dotyczy już stanu po wpuszczeniu ryb. Przypuszczam, że póki co w zupełności wystarczy mi kaskada. Czy sama kaskada + tlen od roślin będzie wystarczający dla rybek w nocy?

kennypoland
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 14 wrz 2017, 12:09

Odpowiedz jest prosta - im lepsze filtrowanie wody, im większa pojemność filtracyjna, tym lepiej.
Do 60 litrów to aż się prosi o kubełek. Choćby nawet jakiś mały. Kaskada dla ruchu wody, kubełek jako dodatkową mechaniczną filtrację ale przede wszystkim jako biologiczną.

Avatar użytkownika
antipathiQue
Aktywny użytkownik

Posty: 687
Dołączył: 29 gru 2013, 20:40
Miasto: Rybnik

Bardziej interesowałoby mnie sama kwestia napowietrzania. Na kubełek nie bardzo mam miejsce już, poza tym wydaje mi się, że kaskada z wkładami, która jest przeznaczona do 100L powinna sobie poradzić na 60L. Kiedyś miałem tylko ten filtr wewnętrzny i problemów nie miałem w akwarium.

Muszę zobaczyć jak bimbrownia mi będzie chodzić, jakoś ją wyregulować i może będę obserwował na początku poziom CO2 i pH. Ustawię samą kaskadę póki co, wpuszczę za jakiś czas ze 2 rybki i zobaczę jak sobie radzą, wtedy pomyślę o włożeniu ewentualnym tego wewnętrznego filtra z napowietrzaniem. Albo po prostu ustawię włączanie go w nocy ze 3 razy po 20 min.

kennypoland
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 14 wrz 2017, 12:09

kennypoland napisał(a):Czy sama kaskada + tlen od roślin będzie wystarczający dla rybek w nocy?

W akwarium roślinnym wystarczy. No chyba że roślin będzie 2 a ryb 20
Przy dużej ilości dobrze rosnących roślin i nie za dużej obsadzie nie będzie problemów z brakiem tlenu w nocy.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Kontynuuje wątek żeby nowego tematu nie zakładać:)

W filarze zewnętrznym gdzie mam tylko mechaniczne wkłady (2gi biolog) powinno być więcej gąbek czy fliseliny? Na ten moment mam 3 gąbki o różnej gradacji i na końcu cienki plaster fliseliny (najszybciej się zabrudził)

Mam delikatny problem z brunatnymi glonami i zastanawia mnie to czy nie ma to czasem wpływu na ich rozwój?

Szymon871
Poznaje temat

Posty: 106
Dołączył: 30 lip 2020, 01:03











Powiązane tematy
  • Akwarium 300l 120x50x50 -filtracja

    hej, zakładam akwarium 120x50x50, szukam filtra zewnętrznego i mam absolutny mętlik w głowie, za duży wybór ;) Do tej pory w 200 miałem Tetrę 700, ale jest teraz tyle nowości, że nie wiem sam. Z recen...

    Wyświetlenia: 1132 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Filtracja 200L

    Cześć posiadam akwarium ok 200L wymiary 100x 50x40 w panoramie. Niestety przegiąłem z karmieniem , dodatkowo ściągnąłem sobie chore ryby bez kwarantanny co spowodowałem armagedon w akwarium . Obsada...

    Wyświetlenia: 821 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja z UV

    Siemanko, ostatnio oglądałem film na YT o serwisie dużych akwarium, co zauważyłem, dość często stosowane jest tam UV, jakie jest wasze zdanie na ten temat w akwarium z Paletami, roślinami? Pomyślałem...

    Wyświetlenia: 889 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtracja do kostki 8L?

    Czołem. Mam problem z filtracją do miniaturowej kosteczki 20X20X20. Przez jakiś czas chodziła tam kaskada FZN-mini. Niestety albo mój egzemplarz jest wadliwy, albo robię coś nie tak, bo filtr wpada w ...

    Wyświetlenia: 998 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Filtracja

    Witam, Z góry sorki jeżeli jest taki temat a go nie widziałem. Pytanko mam, czy jest sens zrobic fiktracje w taki sposób: Prefiktr jako fiktr narurowy a następnie pompa co a za pompa przejście równ...

    Wyświetlenia: 926 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtracja SUMP w garażu oddalonym o 20m od zbiornika

    Witam wszystkich, jestem akwarysta od lat. Jak dotąd zbiorniki 50-100 roślinne HT. Buduje dom w , którym będzie stał już większy zbiornik w salonie około 500 l. Już na etapie wybierania projektu domu ...

    Wyświetlenia: 2678 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Sump w roślinnym

    Witam, na początku chciałbym wszystkich przywitać ponieważ nie zaglądałem na forum od jakiś 10 lat. Mam zbiornik 200x65x65 cm po paletkach i chciałbym zrobić roślinny. Posiadam pompę obiegową Aquamedi...

    Wyświetlenia: 1664 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Filtracja do 300L - już jest Ultramax2000 ale czy wystarczy?

    Witajcie Posiadam akwarium 300L (wymiary zewnętrzne 120x50x50) - netto wyjdzie może z 260-270L. Akwarium średnio zarośnięte roślinami, ze dwa korzenie, kilka kamieni. Jako podłoże jest na dnie substr...

    Wyświetlenia: 754 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja w akwarium 63l

    Cześć. Posiadam akwarium roślinne wraz z rybami. Planuje zmienić mój obecny filtr kaskadowy Aquael FZN-2 na filtr kubełkowy. Chce uzyskać większą powierzchnię filtracyjną. Zależy mi na tym, aby filtr ...

    Wyświetlenia: 1249 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • filtracja do 240l.

    Dzień dobry, Po wielu latach przerwy od akwarystyki l, chciałbym ponownie założyć akwarium tym razem 240 litrów. Obsada mieszana, z większą ilością roślin. Proszę o pomoc w doborze pełnej filtracji. B...

    Wyświetlenia: 1718 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 108 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.