Jesteś tutaj: Serwis Forum Technika Filtracja


Filtracja optymalna z filtrem wewnętrznym!Filtry, wkłady, pompy, cyrkulatory, skimmery i grzałki. Odwrócona osmoza (RO) i lampy UV. + nowy temat
Chciałbym zaproponować optymalny sposób filtracji wody w akwarium przy pomocy filtra wewnętrznego.Tak,to nie pomyłka,choć wiem,że prawie wszyscy przy akwariach ponad 100 l używają zewnętrznych.Osobiście stosuję filtr Eheim Biopower 240 ,który posiada 4 koszyki,a każdy zaopatrzyłem w stosowne wkłady:
filtracja mechaniczna
1.JBL Symec XL Filterwatte(WSTęPNA)
2.JBL SymecMicro( Wychwytuje wszelkie cząstki z wody, które są większe niż 1/1000mm (jak np. okrzemki )
filtracja biologiczna
3.wkład Filtus Nitras z wypalanej glinki- mikroporowata struktura stwarza doskonałe warunki do osiedlania się i rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, które wspomagają rozkład azotanów i azotynów.
4..JBL MicroMec-sposób na azotany i amoniak,ale wkład o wiekszej powierzchni 1 litr jest wydajny na 1200 -1500m2 ,czyli na pow .ponad kilometra kwadratowego moga sie zasiedlać pożyteczne bakterie.
Sam filtr i wkłady to za mało-potrzebne specjalne bakterie. Same wkłady zaszczepiam 2 rodzajami bakterii firmy microbe-lift:
Microbe-Lift Nite-Out II
Microbe-lift Special Blend
Taka kombinacja przy powolnym przesączaniu przez złoża (u mnie max 200l/h)powinna dać idealnie przezroczystą wodę wolną od zanieczyszczeń organicznych.Oczywiście regularnie podmianki (u mnie ok 1/3 zbiornika) co tydzień.
Czekam na pytania :)szymon1973
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 01 maja 2010, 20:17

08 mar 2011, 21:17   (#2)  

Łał :shock:
No cóż mogę powiedzieć :shock:
Nadal nic nie mogę jestem w :shock:

Ciekawe jak się sprawdziło by to w moim 300 l

Avatar użytkownika

steehead
Aktywny użytkownik
 
Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

08 mar 2011, 21:36   (#3)  

Jeśli będziesz się trzymał tego ,co napisałem,to nie widzę przeszkód,aby również w większym akwarium to sprawnie funkcjonowało.Polecam Ci -poczytaj sobie o tych złożach,są naprawdę dobre,jak i o bakteriach.Pamietaj-kluczowa jest równowaga biologiczna,a zwłaszcza cykl azotowy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azotowy
Jesli masz jakieś watpliwości i pytania-czekam ...szymon1973
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 01 maja 2010, 20:17

08 mar 2011, 21:56   (#4)  

Powiem tak nie zrozumiałeś ironii mojej wypowiedzi.
Co do twojego rozwiązania to 100 l to max jaki może obsługiwać ten filtr. Te 100 litrów to przy małej ilości roślin. Dlaczego ???
1- Zbyt słaba cyrkulacja
2- Wata JBL SymecMicro po 24 h zapchana nic przez nią nie przejdzie
3- Zalecany przepływ filtra to miń 3 x wielkość akwa więc te 100 l to już przesada (u Ciebie 200l/h)
4- mało tych wkładów
Osobiście jestem zwolennikiem dobrej filtracji mam 2 kubełki (dość duże i o przyzwoitym przepływie) w 300 litrach
IMHO twoja filtracja jest kiepska i na pewno nie obsłuży zbiornika powyżej 100l
Może by obsłużyła większy LT ale cyrkulacja by z pewnością kulała.

Avatar użytkownika

steehead
Aktywny użytkownik
 
Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

08 mar 2011, 22:23   (#5)  

niezłe bzdury piszesz - ciekawe co powiesz o mojej filtracji - 200l i mały fan2 z gąbką. Do tego jup z lampą UV pełniący rolę miksera i cyrkulacji (bez gąbek !). I co ? jeszcze gorzej niż kolega powyżej - jakoś nie mam żadnych problemów.
Obrazek

Avatar użytkownika

AdamW
Znający temat
 
Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

08 mar 2011, 22:30   (#6)  

Co do twojego rozwiązania to 100 l to max jaki może obsługiwać ten filtr. Te 100 litrów to przy małej ilości roślin. Dlaczego ???

Skąd to wiesz :?: Roslin akurat mam dość dużo.Ja swoją wiedzę opieram na doswiadczeniu ,a Ty?
1- Zbyt słaba cyrkulacja
2- Wata JBL SymecMicro po 24 h zapchana nic przez nią nie przejdzie
3- Zalecany przepływ filtra to miń 3 x wielkość akwa więc te 100 l to już przesada (u Ciebie 200l/h)
4- mało tych wkładów

Ad 1.rozumiem ,że chodzi Ci o przepływ.Wręcz przeciwnie-zbyt szybki powoduje to,że bakterie nie zdążą przerobić toksycznych zw.azotowych(amoniak,azotyny,azotany)w procesach biologicznych Ten proces wymaga czasu,a tylko stosunkowo powolne przesączanie przez czyste złoża zapewnia kontakt wody z bakteriami.Inaczej przy szybkim przepływie bedzie przechodzić przez złoża jak wodospad i liczba efektywnych zderzeń na styku woda/kultura bakterii będzie relatywnie niska.Warto pamietać,że filtr pracuje 24h/dobę-nie ma pośpiechu.
Ad2.Wata jbl Symecmicro jest 2 wkładem mechanicznym.Najpierw jest JBL Symec XL Filterwatte,który wyłapuje wieksze zanieczyszczenia.
Prawda jest ,że jbl Symecmicro jest wkładem niezwykle gęstym .Jak podaje producent wyłapuje on cząsteczki wieksze niż 1/1000 mmm,czyli zbliżone do pierwotniaków i glonów.
Należy go zatem regularnie płukać.Częściej niz pozostałe wkłady(tamte powiedzmy raz na miesiąc),ten raz w tygodniu.W wyjatkowych przypadkach-2 razy w tygodniu.Czy to dużo-kwestia gustu.
Ad.3
Pytanie-kto tak zaleca ,a zwłaszcza dlaczego,w kontekscie tego ,co pisałem w ad1.to mało racjonalne.Mowię to jako chemik.Im wolniej ,tym lepiej,choć bez przesady tzn jak wolno,to tylko doswiadczenie może decydować,czyli czy przy danym przepływie i innych elementach filtra ,daje sie utrzymac prawidłowe parametry wody.
Ad.4 Mało wkładów?Są u mnie 3 biologiczne i 2 mechaniczne ,a wszystkie wysokiej klasy.
Nie ilość,a jakość wkładów ma znaczenie kolego akwarysto
:?szymon1973
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 01 maja 2010, 20:17

09 mar 2011, 00:46   (#7)  

A więc moje twierdzenie opieram na przypuszczeniu podpartym doświadczeniem(przypuszczenie bo nie używałem takiego filtra jak Twój). Miałem w 300l tetre ex 700 oraz fan3 niestety cyrkulacja była za słaba co nas sprowadza do Ad.1 Masz całkowitą racje i zgadzam się z tym co piszesz. Chodziło mi o cyrkulacje a nie o przepływ filtra. Ale o cyrkulacji za chwile. Jeśli chodzi o prędkość obmywania złoży w twoim filtrze przy przepływie 200l/h to jest pewnie podobna jak w kubełku o przepływie 1000l/h Trzeba zauważyć że Eheim biopower 240 ma średnice kosz niecałe 10 cm a średnice kubełków są 2 - 3 razy większe więc prędkość "obmywania" będzie podobna. Co do cyrkulacji to miałem na myśli ruch wody w akwarium czyli nazwijmy to przemieszczanie się wody w nim. W moim przypadku jak miałem te 2 filtry wymienieone na początku posta to była ona niewystarczająca. Tworzyły się strefy beztlenowe i bóg wie jakie jeszcze. Woda niestety miała za mało siły by się przedostać przez zwartą kępę łodygowców (Rotala green, Heteranthera zosterifolia) Kępa zaczeła od środka gnić a zapach był nie przyjemny. Cyrkulacja ma też duże znaczenie w dystrybucji substancji odżywczych oraz CO2. Dlatego Uważam że te 200l/h to zdecydowanie za mało co nas prowadzi do Ad.3 Zalecają to np. K.Rataj i chyba T. Barr (on chyba nawet więcej)
Co do Ad2 to używałem Symec micro (teraz jak zachodzi potrzeba stosuje tańszy zamiennik watę opatrunkową) Owinąłem trzpień Fan 3 tom watą w celu wyłapania najdrobniejszych "syfków" po ok 24h przepływ filtra spadł prawie do 0.
Ad.4 Mało wkładów w sensie pojemności a nie rodzajów. Zgadza że jakość ma duże znaczenie ale nie dajmy się zwariować wydaje mi się że keramzyt nie ma dużo gorszej powierzchni do osiedlania bakterii. A jak chodzi o stabilność akwarium to łatwiej ją osiągnąć jak się ma więcej złożą filtracyjnego...
Tak naprawdę filtracja biologiczna w akwarium roślinnym nie ma wielkiego znaczenia pisała o tym dokładnie Diana Walstad (i nie tylko ona poruszała ten temat) w swojej książce i NH4 zostanie szybko skonsumowany przez roślinki.
Pozdrawiam. (się rozpisałem)

Avatar użytkownika

steehead
Aktywny użytkownik
 
Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

09 mar 2011, 01:38   (#8)  

to ja tak na szybko podsumuję
filtr ma 3 funkcje
biologicznie filtrować
mechanicznie
i cyrkulacja

i o ile wodę mamy czystą wizualnie,
amoniak przez no2 jest zmieniany w no3 tak szybko(częściowo zjadany też przez rośliny), że jest niemierzalny, a woda się 'rusza' to znaczy, że filtracja jest dobra i wystarczająca

nie ma co generalizować, w jednym akwa będzie to fan mini w innym 2 kubły
ale z tego co widzę większość akwarystów roślinnych wykazuje tendencję do przesadzania z filtracją, co się z niczym złym oczywiście nie wiąże
choć może być uciążliwe dla niektórych portfeli

zwykle wystarcza trochę gąbki (i) byle ceramiki by wszystko działało jak należy
a rozważanie drogich firmowych wkładów uważam ma sens głównie gdy filtr(mały w dużym akwa) ledwie daje sobie rade w akwarium i nie pełni należycie którejś z 3 funkcji
choć osobiście nie do końca wierzę w wyższość firmowej ceramiki, glinki itp nad tymi najtańszymiUsunięto użytkownika 15150
 

09 mar 2011, 11:04   (#9)  

choć osobiście nie do końca wierzę w wyższość firmowej ceramiki, glinki itp nad tymi najtańszymi


nawet zwykły keramzyt z ogrodniczego za kilka zł będzie pełnił takie same funkcje - ale akwarystyka to takze biznes.
Obrazek

Avatar użytkownika

AdamW
Znający temat
 
Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

09 mar 2011, 12:55   (#10)  

Piszecie o dobrej cyrkulacji,ale moglibyscie to skonkretyzować?Woda wychodząc z filtra powoduje na tafli koliste fale,ale czy to oznacza dobra cyrkulację :?:
Dlatego Uważam że te 200l/h to zdecydowanie za mało co nas prowadzi do Ad.3 Zalecają to np. K.Rataj i chyba T. Barr (on chyba nawet więcej)

Z chęcią poznam gdzie o tym pisali i jakich argumentów merytorycznych używali ,twierdząc o przepływie 200l/h jako niewystarczającym .
Symecmicro się szybko zapcha,dlatego trzeba stosować prefiltr mechaniczny np.Symec XL Filterwatte.
Ważne,aby duzo pozytecznych bakterii się zasiedliło ,zarówno nitryfikacyjnych ,jak i denitryfikacyjnych.Nitras i micromec to zapewniają(lawa wulkaniczna też),zreszta każde mediów o dużej pow.własciwej.
Mam akwarium rybno-roslinne,dlatego borykam się z dużą iloscią azotu w baniaku.Aby go przetworzyć potrzebuję sprawnej filtracji biologicznej wspieranej roslinkami.szymon1973
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 01 maja 2010, 20:17

09 mar 2011, 13:03   (#11)  

Piszecie o dobrej cyrkulacji,ale moglibyscie to skonkretyzować?


Według mnie to nie tylko spory ruch wody przy tafli ale także przy podłożu, choć tu nie może być spory aby nie podmywał np substratu.
Obrazek

Avatar użytkownika

AdamW
Znający temat
 
Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

09 mar 2011, 14:06   (#12)  

Jeszcze dołożę swoje 3 grosze o cyrkulacji,
trzeba spowodować tak duży ruch by powodował przemieszczanie sie wody w zwartych kępach roślin, najłatwiej to osiągnąć mocując deszczownie pod wodą przez całą długość akwarium, z dyszami skierowanymi pod katem w dół by nie powodować zbędnego ruchu lustra wody

Ewentualnie jak ktoś nie chce deszczowni to mozna zrobić małą pralke w akwarium, niektóre rybki to uwielbiają, rosliny też .. 8)

Co do samej filtracji to w akwariach z dużą ilością roślin najważniejsze jest rozkładanie DOC, amoniakiem jak już wspomniano rozprawiają się rośliny które przedkładają go jako źródło N nad NO3.

Co do filtracji mechanicznej to w akwarium z roslinami które porastają całe dno zachodzi sedymentacja, brud uwięziony jest miedzy łodygami i korzeniami a woda jest klarownie czysta
można sie obyć bez tej filtracji
przez pare miesiecy nie usuwałem brudów z filtra tylko odsączałem na siatce i rozsypywałem między rośliny. Rośliny dobrze reagowały, ładnie rosły, glonów nie byłoPethro
 

09 mar 2011, 20:16   (#13)  

Przyznaję,że jbl symecmicro się szybko zatkał-już po 2 dniach przepływ spadł do max 100l/h i nadal spadał.Zamieniłem go na woreczek stylonowy( MHK FILTUS )-wyciąłem 2 paski i taki podwójny wkład włożyłem do pierwszego kosza,aby oddzielić watę od nitrasa.
Symecmicro jest wybitnie gęsty i warto go stosować na początku np pierwszy dzień po podmianie,a potem wymienić-jak komus sie chce na ten sam,albo na inny rzadszy.Symecmicro daje wodę cudownie przezroczystą ,zobaczymy jak poradzi sobie woreczek filtusa.szymon1973
Poznaje temat
 
Posty: 98
Dołączył: 01 maja 2010, 20:17Powiązane tematy
 • Filtracja do dużego zbiornika (?)

  Planuję duże akwarium roślinne (chociaż nie holender). Zbiornik o wymiarach 320x 75 x 60 (?) . Nie mogę sie zdecydować na filtracje . Sump - obawiam sie odgłosów . Przez chwilę rozważałem FX6 ale tr...

  Wyświetlenia: 775 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

 • Filtracja a glony

  Mam taka zagwozdkę. W filtrze zewnętrznym gdzie mam tylko mechaniczne wkłady (2gi biolog) powinno być więcej gąbek czy fliseliny? Na ten moment mam 3 gąbki o różnej gradacji i na końcu cienki plaster...

  Wyświetlenia: 240 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Filtracja w zbiorniku roślinnym - podstawy

  Jednym z pierwszych pytań które zadają mi doświadczeni akwaryści planujący swój pierwszy zbiornik roślinny jest: "Jaki rodzaj filtra powinienem kupić?" Najczęściej moja odpowiedź brzmi: &quo...

  Wyświetlenia: 29933 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

 • Juwel Lido 120 - filtracja

  Witam, tym razem post odnośnie filtracji. Posiadam zestaw lido 120 61x41x58 i zastanawiam się jaki filtr będzie najlepszym rozwiązaniem. Zdemontowałem wbudowany juwel bioflow bo jednak zabiera sporo p...

  Wyświetlenia: 434 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Filtracja do akwarium roślinnego 125l

  Witam, Chciałbym się poradzić odnośnie filtra do akwarium 125l. W akwarium planuje dużo roślin i zastanawiam się nad odpowiednim filtrem do takiego zbiornika. Myślałem o Oase 250 lub 350 w wersji Ther...

  Wyświetlenia: 2047 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: cossac1, Łukasz Thiede, makaveli12382, mwwmck i 45 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.