Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Drugi filtr do 250l



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



07 lut 2016, 22:46 Drugi filtr do 250l  (#1)  

Witam,
będę się przenosił z 112l na 250(100x50x50) i potrzebuję drugiego filtra.
Aktualnie mam jbl e901, ale nie spełnia on dobrze swojej roboty. W większym chciałbym połączyć te 2 filtry, nowy byłby jako mechaniczny a e901 zrobiłbym biologiczny. Dlatego potrzebowałbym filtr z średnicą węży 12/16mm. Zastanawiałem się nad tymi dwoma:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtra ... -2275.html
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr- ... 19876.html
ale teraz pytanie, czy jak ten pierwszy będzie miał większy przepływ to e901 nie będzie miał problemów z szczelnością?
Czy może też ich nie łączyć?
W każdym bądź razie, jaki drugi filtr tak, żeby było czysto?:)

Double
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 24 cze 2014, 15:27

08 lut 2016, 00:31 Re: Drugi filtr do 250l  (#2)  

Nie rozważałeś zastosowania wewnętrznego filtra do filtracji mechanicznej?
Kubeł do filtracji mechanicznej jest złym rozwiązaniem. A dlaczego? Ano dlatego, że... najpierw zastanówmy się po co jest ta filtracja mechaniczna. Po to, aby zebrać z całego zbiornika szczątki podlegające rozkładowi i móc je usunąć. Po to należy je usunąć, żeby rozkładając się nie zanieczyszczały wody. Jeżeli do tego zastosujemy kubeł to albo nic nam ta filtracja nie da - bo szczątki cały czas pozostaną w obiegu wody będą ją zanieczyszczać - albo będziemy musieli co tydzień otwierać kubeł i je stamtąd usuwać. Abstrahując od tego, że niektóre kubły bardzo nie lubią częstego otwierania, jest to po prostu problematyczne i niewygodne. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest mocny wewnętrzny mechanik.

Anonim 46444


08 lut 2016, 00:47 Re: Drugi filtr do 250l  (#3)  

A szczątki w takim mechaniku wewnętrznym nie zostaną aby w obiegu wody podobnie jak w kubełku? Mam e900 jako mechanika i ten akurat jest co 2 miesiące otwierany, dobry przez 4,lata nie zdążył się zepsuć. Widać tu dobrą jakość zatrzasków. Oringi tylko na tym otwieraniu cierpią, trzeba raz na dwa lata nowe założyć, a co to za koszt? :D
Można podłączyć te dwa filtry lecz nie szeregowo. Dwa trójniki z 2x wyjściami 12/16 i z jednym 19/21 tu podłączasz wlot i wylot z akwarium. Do jednej 12/16 podłączyć 2 wloty do drugiej 2 wyloty. U mnie był kłopot czasem z odpowietrzaniem po myciu filtra i zrezygnowałem. Teraz mam 2 jbl podłączone osobno po obu stronach akwarium i jest dużo wygodniej. Na Twoim miejscu wybrał bym eheima Classic 2213 z zaworami, u mnie świetnie się sprawował razem z e900.
Z drugiej strony w drugim linku że sklep daje 7,5 kilo węgla jako wkład do filtra a i filtr całkiem, walcz o ten węgiel jak lew. :D Szarpał bym jak Reksio boczek :lol: .

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

08 lut 2016, 11:45 Re: Drugi filtr do 250l  (#4)  

kprusak napisał(a):A szczątki w takim mechaniku wewnętrznym nie zostaną aby w obiegu wody podobnie jak w kubełku?


A Twoim zdaniem wyczyszczenie gąbki z wewnętrznego mechanika jest równie praco/czasochłonne jak wyczyszczenie kubła? ;) Bo moim zdaniem to pierwsze to operacja na minutę, a to drugie to niezwykle irytujące, długotrwałe zajęcie z chlapiącą wodą. Jak lubisz to nikt Ci nie broni, tylko że masz "filtrację mechaniczną", a nie filtrację mechaniczną. Tak naprawdę z takim rozwiązaniem (czyszczenie co 2 miesiące) jest gorzej niż gdyby mechanika w ogóle nie było. A to dlatego, że osadzająca się materia w kuble przez te całe 2 miechy jest narażana na ciągły szybki przepływ wody, co powoduje że rozkłada się jeszcze szybciej i szybciej oddaje różne związki do wody.
W przypadku zastosowania wewnętrznego, gąbkowego filtra, można go czyścić według uznania (bo widzimy jak bardzo zanieczyszczona jest gąbka i możemy idealnie dopasować częstotliwość czyszczenia) i woda się nie zanieczyszcza. Przy takim rozwiązaniu jak masz Ty, te syfki cały czas są w wodzie i filtracja nie spełnia zupełnie swojego zadania - a wręcz pogarsza sytuację.

Anonim 46444


08 lut 2016, 12:00 Re: Drugi filtr do 250l  (#5)  

Wiadomo że wewnętrzny mechanik łatwiej wyczyścić. Kubeł czyszczę z 10 min, bo mam dobre warunki ku temu.
Nigdy nie miałem większych kłopotów z doc, krasnalami czy filmem białkowym. Skimmer już dawno przeszedł do lamusa, ale był pomocny. Może u mnie sprawę rozkładu załatwiają bakterie w niemal 3 letnim podłożu i mega bio filtracja w jbl e1501 cały w bio złożach( matrix, sera i kulki jbl.) Porządki robię tylko po przycince zbieram syfki z powierzchni dna, potem podmianka i tak to wszystko hula kilka lat.
Przejrzyj moją galerię i napisz coś negatywnego o klarowności wody. Kryształ po prostu i jedyne co widzę w wodzie to pęcherzyki tlenu.

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

08 lut 2016, 12:32 Re: Drugi filtr do 250l  (#6)  

Powiem Ci, że klarowność wody mnie zupełnie nie interesuje, bo skupiam się na składzie chemicznym wody ;)
Oczywiście ja nie piszę, że przy takim rozwiązaniu będą kłopoty z doc, krasnymi czy filmem białkowym - absolutnie nie będą. Ale takie rozwiązanie po prostu nic nie daje w kwestii biologicznej i chemicznej czystości wody. Zwyczajnie bez tej "mechaniki" również takich kłopotów by nie było ;) Moim zdaniem bez sensu jest pakować pieniądze w rozwiązanie, które nie spełnia swojego zadania.

Anonim 46444


08 lut 2016, 13:11 Re: Drugi filtr do 250l  (#7)  

Rozczaruję Cię, to rozwiązanie stosuje spora grupa akwarystów i spełnia swoje zadanie.
Zakup drugiego filtra był dużo wcześniej przemyślany.
Nie interesuje Cię klarowność wody tylko jej skład chemiczny, hmm mechanik dba o klarowność wody a składem chemicznym zajmuje się u mnie mega biofiltracja. Jak na razie kłopotów nie było.

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

08 lut 2016, 13:36 Re: Drugi filtr do 250l  (#8)  

Ja u siebie mam dużą nad filtrację, chociaż z mojego doświadczenia musze powiedzieć, że ile by nie było, zawsze lepiej jak jest więcej, niż jak ma braknąć. Tetra ex 1200 jako biolog i aqua nova 1500 jako mechanik. Pod Aqua nowa jest podpięty atomizer co2. Zastanawiając się na tym logicznie, nie wyobrażam sobie prowadzić baniaka 250litrów w obiegu na jednym kuble.
No chyba że byłby to np unimax 700 lub 500 z dwoma wylotami i wlotami.
Tyle że ja mechanika otwieram raz na mc. W nim siedzi purigen i co 1mc zamieniam saszetke na oczyszczoną, widzę też w nim, jednak sporo roślin po cięciu (pomimo że zawsze tne na wyłączonym filtrze i staram się wszystko wyłowić). I co mogę powiedzieć że pomimo wyrzutu podłoża w pierwszych mc u mnie NO3 stabilne 10. Przy Paletach kiedyś tam tez na 2 filtrach, nie znam problemów typu wysokie no3 czy po4, więc chemicznie tez spełnia swoje zadanie. Ogólnie to mogę powiedzieć że jednak najlepszym rozwiązaniem był dla mnie sump, jak dla mnie z perspektywy czasu praktycznie bezobsługowe urządzenie, bez odpinania, noszenia i wszystko można było w niego władować. Ale akwa 240l latało na pompie 3000l.
Ostatnio edytowano 08 lut 2016, 14:05 przez Lali75, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

08 lut 2016, 13:54 Re: Drugi filtr do 250l  (#9)  

kprusak napisał(a):Rozczaruję Cię, to rozwiązanie stosuje spora grupa akwarystów i spełnia swoje zadanie.
Zakup drugiego filtra był dużo wcześniej przemyślany.
Nie interesuje Cię klarowność wody tylko jej skład chemiczny, hmm mechanik dba o klarowność wody a składem chemicznym zajmuje się u mnie mega biofiltracja. Jak na razie kłopotów nie było.


Powyżej udowodniłem Ci, że jest inaczej. Ale jeśli tego nie widzisz, to Twoja sprawa. Zadaniem mechanika jest zmniejszenie ilości odpadów w obiegu wody, a nie w jej toni. Ba - rolę filtracji mechanicznej może pełnić rolę nawet odpowiednio dobrana cyrkulacja wody w akwarium, powodująca zbieranie się zanieczyszczeń w jednym punkcie i możliwość ich zebrania/odessania.
To co Ty polecasz to tylko ukrywanie problemu, bo syf jest cały czas w obiegu. Jeśli jesteś geekiem klarowności wody - proszę bardzo, doskonale. Tylko nie twierdź, że Twoje rozwiązanie to wydajna filtracja mechaniczna. Sorry, ale argument, że "stosuje to spora grupa akwarystów" jest żadnym argumentem. Spora grupa Amerykanów żywi się fast foodami, co nie oznacza, że należy przejść na taką dietę ;)
Po raz kolejny zwrócę Ci uwagę, abyś czytał uważnie. Piszesz, że "Jak na razie kłopotów nie było". To po raz kolejny Ci przypominam, że to iż kłopotów nie było nie świadczy o tym, że filtracja mechaniczna spełnia dobrze swoje zadanie. Bo bez niej również byś tych kłopotów nie miał ;)

Konkludując: dla mnie sytuacja, gdzie wydam grubą kasę, a projekt nie będzie spełniał swojego zadania, jest idiotyzmem.

Anonim 46444


08 lut 2016, 16:06 Re: Drugi filtr do 250l  (#10)  

Ba - rolę filtracji mechanicznej może pełnić rolę nawet odpowiednio dobrana cyrkulacja wody w akwarium, powodująca zbieranie się zanieczyszczeń w jednym punkcie i możliwość ich zebrania/odessania.

Mając dwa filtry cyrkulacja w w takim 250 akwarium jest lepsza i nie potrzeba wewnętrznego mechanika.

I właśnie tak to u mnie działa, a nie wszystko co złe wciąga filtr.
Zwykle wyłączam filtry na czas cięcia i wyławiam dokładnie resztki, wloty są w połowie wysokości akwarium, więc syfu z dna nie zaciągną na bank. Są dwa punkty gdzie się zbierają się osady i są przy podmianie odsysane wężem.
Resztki roślin zaplątane z czasem zawsze wyjdą na taflę i też gromadzą się w dwóch punktach, rzadko widzę w filtrze grubsze zanieczyszczenia, są założone grube prefiltry.
Może na wyrost nazwałem ten filtr typowym mechanikiem ale jak? Siedzi w nim tylko gąbka, wata i jeden kosz keramzytu. Pod e1501,mam podpięty reaktor i słabo dmucha ale e900 z grubymi gąbkami jest od robienia wiru.

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

08 lut 2016, 16:30 Re: Drugi filtr do 250l  (#11)  

Wewnętrzny nie wchodzi w grę raczej. :D
Co do czyszczenia kubła, akurat mam czas. Nie rozumiem twierdzenia, że kubełek to słaby mechanik? Albo źle zrozumiałem. Co do jbl'a, przez jego budowę niedokładnie czyści i część brudnej wody wraca do obiegu i to jedyny mankament.

Double
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 24 cze 2014, 15:27

08 lut 2016, 16:33 Re: Drugi filtr do 250l  (#12)  

Double napisał(a):Wewnętrzny nie wchodzi w grę raczej. :D
Co do czyszczenia kubła, akurat mam czas. Nie rozumiem twierdzenia, że kubełek to słaby mechanik? Albo źle zrozumiałem. Co do jbl'a, przez jego budowę niedokładnie czyści i część brudnej wody wraca do obiegu i to jedyny mankament.

Chyba koledze chodziło o to że jak jest otwierany za rzadko to nie pełni roli mechanika tylko bardziej biologa, ale w moim odczuciu to nic nie zmienia, czy mechanik czy już biolog to i tak usuwa nie tylko mniejsze ale i większe zanieczyszczenia. Przecież gąbka w filtrze wewnętrznym tez posiada biologie, no chyba że ktoś ją parzy wrzątkiem a to już inna historia ;)
Powiem jeszcze jedno, dla mnie przez zwykła estetykę zbiornika filtr wewnętrzny nie ma racji bytu.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

08 lut 2016, 18:23 Re: Drugi filtr do 250l  (#13)  

Lali75 napisał(a):Chyba koledze chodziło o to że jak jest otwierany za rzadko to nie pełni roli mechanika tylko bardziej biologa, ale w moim odczuciu to nic nie zmienia, czy mechanik czy już biolog to i tak usuwa nie tylko mniejsze ale i większe zanieczyszczenia. Przecież gąbka w filtrze wewnętrznym tez posiada biologie, no chyba że ktoś ją parzy wrzątkiem a to już inna historia ;)


Nie chodzi o to, że nie pełni roli mechanika - pełni ją doskonale, ale połowicznie, bo wyłapuje zanieczyszczenia. Problemem jest druga część - usuwanie tych zanieczyszczeń z obiegu - do tego się zupełnie nie nadaje.
Tak czy siak każdy filtr nieczyszczony będzie pełnił w głównej mierze biologa. Tylko regularne czyszczenie (np. cotygodniowe czyszczenie gąbki wewnętrznego) nie pozwoli się biologii rozwinąć.

Double, podstawowe pytanie brzmi: czy potrzebujesz tego mechanika dla picu, żeby usuwał z toni wody malutkie cząstki, czy po to, aby pomagał Ci utrzymać lepszy stan wody? Jeżeli to pierwsze wystarczy Ci kubełek. Natomiast tenże kubełek nie zapewni Ci tego drugiego - pomocy w utrzymaniu wody w czystości chemicznej/biologicznej. Z kolei wewnętrzny, z możliwością częstego czyszczenia zapewni Ci jedno i drugie.
Dla mnie wybór byłby jednoznaczny, zwłaszcza patrząc na cenę, ale decyzja należy do Ciebie ;)

Anonim 46444


08 lut 2016, 18:58 Re: Drugi filtr do 250l  (#14)  

Po prostu nie chcę wewnętrznego. :D
Chcę ten drugi kubełek dla krystalicznej wody. A za biologię odpowiadałby e901.

Double
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 24 cze 2014, 15:27

08 lut 2016, 19:53 Re: Drugi filtr do 250l  (#15)  

Ja nie pisałem o tym, że ten dodatkowy kubełek miałby odpowiadać za biologię. Chodzi o to, że mechanik ma wspomagać biologa poprzez zmniejszanie ilości syfków w obiegu. Kubeł jako "mechanik" po prostu tego nie zrobi.

Anonim 46444












Powiązane tematy
  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32141 | Odpowiedzi: 61 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20628 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 693 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 869 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 291 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • jaki niski filtr wewnętrzny do paludarium

    Szukam czegoś co zapewni filtrację w paludarium, w którym poziom wody będzie wynosił 5-6 cm. Jednocześnie woda nie może spadać z góry i hałasować. Czy są jakieś sensowne gotowce, czy będę musiał sam ...

    Wyświetlenia: 161 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • k1 i filtr narurowy

    Witam podlaczylem filtr narurowy do filtra zewnetrznego z k1 ,[ male doswiadczenie] podpiolem powietrze i nic ,gdy go wylaczylem powietrze lecialo zastanawiam sie czy dobrze wszystko podlaczylem al...

    Wyświetlenia: 565 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 615 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.