Tetra oczko wodne
Jesteś tutaj: SerwisForumTechnikaCO2


Bimbrownia akwarium 240lNawożenie dwutlenkiem węgla. Dobór zestawu i sposobu rozpuszczania gazu Pomiar poziomu CO2 w wodzie.

12 gru 2017, 11:58 Bimbrownia akwarium 240l  (#1)  

Witam
Chciałbym uruchomić w moim akwarium bimbrownie i mam kilka pytań. Wydatek związany z profesjonalnym zestawem i butla mnie przerasta w chwili obecnej.

Całość ma składać się z 2 butelek 2,25l po coca coli bo podobno są bardzo wytrzymałe. Sam roztwór to cukier, woda, drożdże. Podobno dodanie łyżeczki sody pomoże w ustabilizowaniu całej reakcji.

Między butelkami a dyfuzorkiem zastanawiam się czy nie rozciąć wężyka i wcisnąć w niego mniejszy z regulatorem od kroplówki bo podobno dzięki temu można tym jakoś sterować. Mógłbym wtedy przez pierwsze dni kiedy reakcja jest najsilniejsza przykręcać ją troszkę. Nie wiem jakie ciśnienie powstaje w tych butelkach i czy taki wężyk wciśnięty ile się da na przykład nie wyskoczy? Czy regulować potem ręcznie podawanie gazu w czasie świecenia, czy podawać całodobowo? Tu może być problem ze względu na wyjazdy, godziny pracy, co chwilę byłyby różne godziny więc chyba to nie jest dobry pomysł?

Jeśli chodzi o dyfuzorek czytałem różne tematy. Zastanawiam się nad kupnem kostki lipowej lub zrobienie samemu tzw dyfuzorka typu dzwon. Nie wiem co byłoby lepsze. Dzwon podobno jest stabilniejszy jeśli chodzi o tempo rozpuszczalności ale rozpuszcza znacznie mniej co2 w baniaku. Kostka lipowa natomiast rozpuszcza lepiej ale gwałtownie w pierwsze dni. Jeśli połączyłbym ją z tym regulatorem od kroplówki i przykręcał na początku mogłoby wyjść dobrze. Czytałem też, że można włożyć mały filterek wewnętrzny, podłączyć do niego bimbrownie i na timerze uruchamiać go na kilka godzin dziennie w tych samych godzinach. Wtedy ta rozpuszczalność jest większa w godzinach świecenia a mniejsza w nocy.

W jaki sposób kontrolować cały proces. Czy wydać pieniądze na test całodobowy JBL czy po prostu obserwować akwarium?

Rozumiem, że po dodaniu CO2 w zbiorniku może być potrzeba dodatkowego nawożenia, co polecacie? Są jakieś mieszanki mikro makro warte polecenia, czytałem o zastosowaniu pałeczek nawozowych do wciskania w podłoże.klimek234
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył: 27 lis 2017, 12:14
Miasto: Gdynia

 

U mnie 200L mam trzy butle, dwie zacier w jednej filtracja + kostka lipowa. zacier wymieniam naprzemiennie co 7 dni, czyli każda pracuje 14dni. Gaz leci 24h 3-4 bąble na sekundę.
clintoons
Poznaje temat
 
Posty: 110
Dołączył: 16 lis 2006, 21:30

 

Stały test dużo nie kosztuje a śpisz spokojnie. 20zł indykator + 8zł płyn do niego. Polecammanjaro
Zainteresowany tematem
 
Posty: 174
Dołączył: 06 lis 2017, 14:58
Miasto: Kościan

Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: mariusz178, timitu, yamo12