Jesteś tutaj: Serwis Forum Społeczność Seachem


Seachem - jak utrzymać stabilne pH?Dział dedykowany użytkownikom produktów marki Seachem i Aquavitro. + nowy temat


Materiał udostępniony przez dystrybutora Seachem Polska.

Większość z Was pewnie wie, ale najpierw wyjaśnijmy różnicę między poszczególnymi terminami :)
KH jest częścią alkaliczności i jest miarą węglanów i wodorowęglanów w wodzie. Alkaliczność i KH pomagają stabilizować pH, więc zawsze chcemy utrzymać ich odpowiedni poziom.

GH jest to twardość ogólna i jest miarą jonów wapnia i magnezu w wodzie. Ryby i inni mieszkańcy akwarium potrzebują tych minerałów w wodzie, aby móc odpowiednio regulować osmozę (utrzymywanie stałego ciśnienia osmotycznego w płynach organizmu poprzez kontrolę stężenia wody i soli), więc utrzymanie tego elementu w akwarium jest również bardzo ważne.

Na przykład, jeśli używamy wody RO, która jest całkowicie pozbawiona wszystkich elementów i uważana za wyjątkowo miękką i czystą, dodajemy suplement GH, aby zwiększyć poziom tego parametru. W przypadku większości tropikalnych akwariów słodkowodnych właściwy poziom GH wynosi od 4-8 dGH.
Przejdźmy do odpowiedzi na główne pytanie. Przyjmijmy, że chcemy utrzymać pH na poziomie 6,8 w akwarium słodkowodnym o pojemności 100L.

Jeżeli woda z kranu jest bogata w wodorowęglany (np. pH 7,8), najpierw użyjemy Acid Buffer, aby obniżyć pH do pożądanego poziomu. Na 100 litrów dodajemy do wody pojedyncze dawki nieco ponad 1/4 łyżeczki (dokładnie 5/16), dopóki nie uda się obniżyć wartości pH do około 6,8-7,0.

Gdy osiągniemy pożądane pH, dodajemy 2 bufory, aby zablokować pH.
Na 100 litrów dodajemy następujące wielkości:
1 i 1/4 łyżeczki Alkaline Buffer
3/4 łyżeczki Acid Buffer

Należy pamiętać, że te dawki są przyjęte dla wody RO, więc jeśli używacie wody z kranu, być może będziecie musieli korygować dawki, aż osiągniecie pożądane rezultaty. Jeśli okaże się, że pH jest za wysokie, należy zwiększyć dawkę Acid Buffer, jeśli okaże się, że pH jest zbyt niskie, należy zwiększyć dawkę Alkaline Buffer.

Po znalezieniu własnej dawki dla wody z kranu najlepiej ją zapisać, aby znać te wartości dla przyszłych podmian.
W zależności od obsady i użytych elementów dekoracyjnych takie buforowanie wody może mieć trwałość od paru tygodni do około miesiąca. Czyli czynności z uzupełnianiem Alkaline Buffer i Acid Buffer mogą być konieczne nie tylko przy podmianach wody. Jeśli pH zmienia swoją wartość, tzn. że jest już czas na ich uzupełnienie. Regularne stosowanie obu buforów pozwala utrzymać pH na stabilnym poziomie.

Zobacz opisywane produkty tutaj
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10964
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.