Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne i nowości

Zrób to sam: Elektroniczny dławik - świetlówki 30 i 36W

Aktualności akwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
(Tekst jest cytatem listu z grupy dyskusyjnej pl.rec.awkarium)

n

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Specjalne podziekowania:

n

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Obrazek Ostrzeżenie - na płytce występuje pełne napięcie sieci!!! a nawet trochę więcej - po wyprostowaniu i wygładzeniu na kondensatorze około 310V więc czym to grozi to nie muszę chyba tłumaczyć. Elektrykiem lub elektronikiem z zawodu nie jestem więc być może niektóre terminy nie będą zbyt "fachowe" Do listu dołączam fotkę (zrobioną skanerem - cyfrówki nie posiadam) z płytki którą przerabiałem.

Najlepiej nadają się płytki 24-25W chociaż przerabiałem z 20W. Na płytce 1 zaznaczyłem dławik z którego należy odwinąć "trochę drutu" (30W tam nie pisze- to ja napisałem) niestety trudno napisać ile zwojów, ja mierzyłem miernikiem pobierany prąd i odwijałem co pewien czas wlutowując aż układ z dołączoną świetlówką pobierał 90 mA. (tyle wyszło z obliczeń prądu przy 25W - 72mA) a przy 30W - 90 mA.)

Cyfrą 2 zaznaczyłem transformator przetwornicy - przetwornica musi być na osobnym rdzeniu bo spotkałem przetwornicę spełniającą jednocześnie funkcje dławika i takich nie da się przerobić! Cyfrą 3 oznaczony jest termistor - polepsza on pracę układu w czasie zapłonu - są układy bez tego elementu ale przyczynia się to do szybkiego zużycia świetlówki.

Elektronika mniejszych i większych świetlówek niestety oprócz dławika różnią się też wielkością rdzenia przetwornicy (nie zawsze) i mogą się (te mniejsze) niestety grzać. Jeśli chodzi o ceny to za 20W zapłaciłem więcej niż za 25W - cena dotyczy głównie trwałości i jakości świetlówki - elektronika jest podobna.

Czytaj węcej »

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Kraków

Powiązane tematy

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.