Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Zmętnienie wody - ciekawa zagadka



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Rfck napisał(a):Dzień drugi ze światłem, wygląda narazie bardzo dobrze, woda czysta, jednak dość dużo tej mazi na szybach. W weekend zrobię podmianę 50%.

A co to za dziwna maź? Myslisz, ze to " odpad" po tym dziwnym zmętnieniu? Ciekawe by było obejrzeć to pod mikroskopem albo dać do analizy. W UK masz taką moźliwośc?
per aspera ad astra

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski

Pod mikroskopem nic nie widać.. ciężko jest złapać ostrość.
W Gdańsku miałem niedaleko laboratorium i od razu bym z tym poszedł, byłoby łatwiej.

To jest film bakteryjny według mnie, to samo jest w wężach od filtra. Jest go zbyt dużo dlatego osiadają wszędzie tj. kamienie, rośiny i szyby. Rośliny w dotyku są śliskie tzn wszystko było ale po wodzie utlenionej już nie ma. W tej chwili jest tylko na szybach, woda póki co klarowna.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Czyli właściwie kurację woda utleniona oceniasz pozytywnie?
per aspera ad astra

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski

Jeszcze nie :) ale na pewno dało to największą poprawę, dodatkowo też dawałem borasol po tej kuracji i zrobiłem reset filtra.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Fazy księżyca :mrgreen:
Pod mikroskopem nie widać żadnego ruchu, co w teorii wyklucza jakiekolwiek bakterie, zielonkawe zabarwienie to glony które dobrze na tym się rozwijają, wcześniej jak ten film pokrywał rośliny to właśnie rosły na tym potem zielenice.

Nie mogę znaleźć żadnych informacji na podstawie tych zdjęć..
mz.jpg
(769.35 KiB) Pobrane 1108 razy

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Czyli to nie pierwotniaki ani nic co porusza się na tyle szybko by to zauważyć?

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Pierwotniaki wykluczyłem już dawno, zbyt długo to trwało..
Ruchu zero... więc nie wiem.. jakiś grzyb może ?!

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

No tak Panowie ale to jak rozumiem zdjecia próbek sluzu wiec to wszystko jest juź martwe. Cokolwiek to było i jeśli oczywiscie co cos było organizmami zywymi.
per aspera ad astra

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski

Dlaczego martwe jak to narasta i narasta ?

Powrót do iwagumi wersja classic :) Waham się nad blyxą lub E.aciculatis za skałami.

odbiwg.jpg
(184.26 KiB) Pobrane 1751 razy

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Pisales, ze woda sie zklarowała,a to bedzie juz chyba czwarty dzien po zaciemnieniu i podminie (jesli dobrze liczę), więc przyjąłem ze plaga czymkolwiek to było ustąpiła. Śluz moze byc ppzostałoscią po niej, ewentualnie czyms nowym
per aspera ad astra

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski

Rób podmiany co pare dni..
Typowa procedura jak przy starcie bo w sumie zrobiles w90% restart wiec musisz sie tez przygotowac teraz na inne plagi typu wlasnie okrzemki nitki zielenice waty itp choc nie zawsze to wystepuje zalezy od zbiornika...
A co do classic iwagumi jestem na TAK skaly masz piekne wiec szkoda zaslaniac łodygowcami czy pnaczami liściastymi wiem ze sie szybko nudzi iwagumi ale ten styl ma cos w sobie...
[color=#408040]043l - NAP - Paweł Sadowski[/color] :arrow: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 73664.html
[color=#BF8040]021l - NAP - Paweł Sadowski[/color] :arrow: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 73655.html
[color=#004000]021l - NAP - Paweł Sadowski - braciaka[/color] :arrow: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 75101.html

Avatar użytkownika
na1910
Zainteresowany tematem

Posty: 174
Dołączył: 28 wrz 2016, 20:14
Miasto: Nowy Sącz

Wygląda na to że zbiornik się zresetował.Ale właśnie ta maź wystepowała jak było ciągłe zmętnienie, była wszędzie; na szkle, kamieniach, roślinach. Póki co była na szybach tylko.

Ja nie miewam problemów z glonami na starcie :) Oprócz cotygodniowych podmian nic nie będę robił, światło jest dalej 10 godzin, dodatkowo przyjdzie jeszcze jedna lampa chihiros do podświetlenia tła.

Zaczynałem akwarystykę roślinną właśnie od iwagumi które zobaczyłem w galerii ADA, muszę jedno mieć u siebie. Mam kilka zbiorników żeby mieć różnorodność ;)

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Wątek już trochę długi i nie wiem czy próbowałeś tym czymś częstować krewetki - wydaje się, że to powinno być dla nich przysmakiem.
Wiem że pomysły "funkcyjnego" stosowania zwierzaków zwykle nie mają sensu, ale może akurat maź okaże się przysmakiem.

Avatar użytkownika
bkoz
Poznaje temat

Posty: 124
Dołączył: 22 mar 2010, 00:19
Miasto: Kraków

Zmiany na lepsze. Dzień 5 światło normalnie, woda super. Pojawiły się oczliki w akwarium nawet :)
Chyba woda utleniona zrobiła swoje. Jedynie Hemianthus z wierzchu pożółkł, ale to nie szkodzi bo wystarczyło go lekko przyciąć i już ma się lepiej.

d5.jpg
(455 KiB) Pobrane 1620 razy


Przy okazji małe zmiany, wyleciała H.pinnatifida, będzie B.japonica.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

I na plus bez tego "3 planu" bardziej pro classic Iwagumi
per aspera ad astra

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski

Przemyslałbym nawet dodanie B
per aspera ad astra

ArturTraffic
Stały bywalec

Posty: 367
Dołączył: 01 wrz 2017, 16:49
Miasto: Pruszcz Gdanski

Dla odmiany ;) będzie w dwóch miescach za skałami, potem ewentualnie wymienię na E.Vivipara w to samo miejsce.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Chyba wygrałem, woda utleniona załatwiła sprawę, tydzień bez podmianki, światło normalnie jak zwykle wszystko jest ok. Dodatkowo zacząłem podawać carbo to i ta maź na szybach znika.

Ogólnie to w drugim zbiorniku o którym wspominałem że zmętnienie również się pokazuje, wystarczyło przez 2 dni podawać carbo i woda jest wręcz niewidoczna.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Kurła, chyba jednak powraca... coraz więcej mazi na szybach, woda nie jest już tak super krystaliczna... będę dawkował carbo i wodę utlenioną...

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Nowa próba: Ozonator ( dzięki Krzychu za pożyczenie)
Włączam 2 razy dziennie po godzinie lub więcej, czyli dużo nie zauważyłem jednak zmiany.

Akurat w piątek dostałem chiński Purigen https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 76136.html + gęsty wkład do sumpa, gęstszy niż typowa włóknina filtracyjna.
Wczoraj zaaplikowałem wszystko do filtra, rano patrzę.... :shock: :shock: Idealnie czysta woda.
Ciekawe na jak długo to się utrzyma i co faktycznie zrobiło taką różnicę...

Mimo tego maź na szybach narasta z dnia na dzień i dalej nie wiem co jest tego przyczyną..

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34











Powiązane tematy
  • Wylot kielichowy a przepływ wody

    Pytanie do tych którzy maja taki wylot. Czy macie jakieś obserwacje, że kielichowy wylot znacznie ograniczył przepływ wody w filtrze? Chodzi mi o litry/h bo że siła strumienia na wylocie jest mniejsza...

    Wyświetlenia: 7944 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 201 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78683 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Pomiary chemii wody minifotometrami Hanna

    Dzień dobry!. Witam serdecznie Forumowiczów po długiej przerwie!. Mam pytanie do Was, tych którzy wykonują pomiary tymi miernikami, a zwłaszcza do tych, którzy mają już większe doświadczenie. Przechod...

    Wyświetlenia: 827 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Mineralizowanie wody preparatem Quarldrop

    Witam Postanowiłem że cotygodniowe podmiany wody będe robić tylko wodą ro. Więc będe zmuszony stosować mineralizator Quarldrop. Podmieniłem dziś 20 litrów wody całościowo wodą ro. Jest tylko jeden pr...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Świeży zbiornik i czy już podmiana wody?

    Witam Mam świeżo co założony po restarcie zbiornik. Dzisiaj ma on dokładnie tydzień. Mam pytanie. Czy powinienem albo bardziej czy moge już podmienić 25% wody czy poczekać aż całkowicie dojrzeje? Nie...

    Wyświetlenia: 1082 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy do wody RO należy podać mineralizator?

    Witam Mam już filtr RO i mam pytanie. Chciałbym obniżyć GH i ph wody w moim akwarium. Jako że wode w kranie mam średniotwardą i alkaliczną a chciałbym mieć kwaśną i miękką. Niech mnie poprawi ktoś je...

    Wyświetlenia: 821 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Przechowywanie wody z filtra RO

    Witam Dzisiaj odebrałem z paczkomatu filtr RO o wydajności 100 galonów. I mam takie pytanie. Na temat przechowywania wody ro a bardziej mówiąc jej magazynowanie. No bo wody z kranu takiej do picia ni...

    Wyświetlenia: 1366 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

    Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

    Wyświetlenia: 967 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mąteusz179 i 382 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.