Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Zielony Pył na szybie? Jest sposób!



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,

Wielu z nas w tym i ja zmaga się z pyłem na szybach.
Wg. tego źródła wystarczy nie robić nic i poczekać 10-20 dni, aż glon sam zacznie odpadać od szyby. Pomagamy mu w tym skrobakiem. Wg. autora - Toma Barr`a działa w 100%. Odezwę się za 2 tygodnie i poinformuję o wynikach :wink:

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

28 mar 2009, 17:37   (#2)  

czytalem temat wlasnie na forum Barra, wnioski nie byly optymistyczne, klient przetrzymał miesiąc nie zeskrobując, po czym zeskrobał i pozbył sie wszystkiego ale nic to nie dało po kilku dniach znów pył. Zrobił jeszcze jeden cykl, też bez skutku.
Ja mam wrażenie że w pełni stabilne akwarium nie powozwala na powstawanie pyłu.
Miałem dojrzałe i zrównoważone akwarium i nie narastał ten nalot, natomiast teraz po restarcie totalnym obserwuję kolejne cykle dojrzewania i pył na szybach pojawia sie cyklicznie.

bartf
Początkujący

Posty: 42
Dołączył: 07 maja 2008, 12:50
Miasto: Krynica-Zdrój

28 mar 2009, 18:01   (#3)  

Ok, zgodzę się :wink: . Tyle, że moje akwarium ma już prawie 2 lata i mogę powiedzieć, że jest dojrzałe(stabilne). ~30ppm Ca, ~10ppm Mg, 10-15ppm NO3, 1-1.5 PO4, 0.1-0.2ppm Fe, ~30ppm K, ~30ppm CO2. 2x 30W Arcadia Fresh Water, 1x30W Arcadia Tropica - 0.56W/l

Jest to glon dość "nietypowy" pojawiający się głównie jak wspomniałeś w nowych akwariach. Czasami cały proces "kuracji" trzeba powtórzyć 2 razy. Dobrze jest także po zeskrobaniu zrobić dużą podmianę. [ za http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm ]

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

28 mar 2009, 23:26   (#4)  

Ja zeskrobuję i zeskrobuję i ciągle mi ten nalot powraca :(

Avatar użytkownika
bati
Zainteresowany tematem

Posty: 272
Dołączył: 04 lut 2008, 20:14
Miasto: Uniejów

30 mar 2009, 13:29   (#5)  

Ja zeskrobuję i zeskrobuję i ciągle mi ten nalot powraca


Ja tez tak robie od ... nie pamietam juz nawet ilu lat. Nie umie sie tego pozbyć.
Zvirus trzymamy kciuki

Avatar użytkownika
majes
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 08 gru 2003, 11:25
Miasto: Przasnysz

11 maja 2009, 11:04 Dołączam się!  (#6)  

Witam,

mam go dosyć po wygranych bataliach z innymi świństwami teraz to! No ale do rzeczy: 2 miesiące nie dotykałem akwa zeskrobałem żyletką i znowu to samo, ostatnio zrobiłem zaciemnienie i rośliny prawie odeszły a to ustrojstwo przetrwało...Mam jeden wniosek rzeczywiście nie wolno dotykać każde mimowolne dotknięcie powoduje że uwalnia się tego glona do wody np. ryba która otrze sie o powierzchnię pokrytą tym glonem. Moim zdaniem trudno go zniszcyć w ten sposób ja się poddaje i zaczynam się zastanawiać nad chemią ale nie wiem co wybrać... Gdybym miał kasę kupił bym lampe UV ale też nie mam pewności czy to by pomogło. Może ktoś z forumowiczów zniszczył tego glona za pomocą właśnie lampy lub chemi?

pozdrawiam
arkkab

Avatar użytkownika
arkkab
Zainteresowany tematem

Posty: 226
Dołączył: 21 paź 2004, 18:39
Miasto: Piaseczno

11 maja 2009, 16:32   (#7)  

Witam,

Cóż, złe wieści. Zeskrobałem pył po 12 dniach ale nadal się pojawia, w mniejszych ilościach ale jednak :oops: Obiektywnie patrząc nie jest to tak uciążliwy glon w porównaniu do np. krasnorostów.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

12 maja 2009, 00:28   (#8)  

no cóż ja już od dłuższego czasu stosuje metodę oskrobywania szyb w okresach co kilka tygodni. i faktycznie nie jest to sposób na pozbycie się problemu.

co więcej osad po dłuzszym czasie trudniej usunąć. karta magnetyczna jest dośc siermiężna gdyż na dłuzszą metę trudno ją utrzymać w łapie.

ja sobie w tym celu swego czasu kupiłem w ikei narzędzie kuchenne do oczyszczania tafli pieców ceramicznych. metalowe z porządnym uchwytem i bardzo ostrym ostrzem i to najlepiej się sprawdza.

szymonw


12 maja 2009, 01:49   (#9)  

W moim przypadku podanie wiekszej ilosci P (w chwili obecnej jakies 4ppm PO4, bo w kranie mam 20ppm NO3) b. znaczaco ogranicza pyl na szybach. Mozna tez jednoczesnie zjechac z Fe, ale tutaj trzeba uwazac aby nie pojawily sie niedobory.

Przez pewien czas byla moda na stosunek Redfielda (N/P 16:1), ale potem akwarysci zorientowali sie ze on badal srodowisko morskie. W akwariach roslinnych 5-6:1 NO3:PO4 wydaje sie byc ok.
Moze w wodzie i niskim NO3 (n.p <5ppm) stosunek NO3:PO4 moze byc wiekszy? Czy ktos ma jakies obserwacje w tym zakresie?

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

12 maja 2009, 07:56   (#10)  

Witam,
Przez pewien czas byla moda na stosunek Redfielda (N/P 16:1), ale potem akwarysci zorientowali sie ze on badal srodowisko morskie. W akwariach roslinnych 5-6:1 NO3:PO4 wydaje sie byc ok.


:) Ups. A ja myślałem, że ww. moda obowiązuje nadal. Aczkolwiek zauważyłem, że zmniejszenie ilości pyłu i "zielonych kropek" nastąpiło po zwiększeniu PO4 do NO3. No i po raz kolejny wychodzi na to, że "ostrożne" nawożenie nie wychodzi na dobre roślinom ale za to glony ruszają do boju. Starałem się utrzymać NO3:PO4 - 10:1 ale teraz poeksperymentuje i zwiększę PO4.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

12 maja 2009, 12:04   (#11)  

potwierdzam Wasze spostrzeżenia - przy zwiększonej ilości P w wodzie ilość pyłu na szybach maleje.
Jak wcześniej pisałem przy stosowaniu EI i ustabilizowaniu nawożenia po jakimś czasie pył został zredukowany do minimum.( czyszczenie powierzchowne co 2tyg.)

bartf
Początkujący

Posty: 42
Dołączył: 07 maja 2008, 12:50
Miasto: Krynica-Zdrój

12 maja 2009, 23:08   (#12)  

zvirus napisał(a):Witam,
:) Ups. A ja myślałem, że ww. moda obowiązuje nadal.


Mysle ze "moda" nadal obowiazuje, tylko w wersji zaadoptowanej do akwariow roslinnych :D
Walka z nalotem byla takze walkowana na forum APC.

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

18 maja 2009, 08:18   (#13)  

To może ja opiszę w jednym zdaniu swoje ostatnie boje z zielonym nalotem.
NO więc zaczęło się od metody EI. Zauroczony opowiadaniami kolegów z forum jaka to fajna metoda postanowiłem spróbować. Dosadziłem sporo szybko rosnących roślin.
Pierwsze 3 tyg to nie było rewelacji ale to co zaczęło się później dziać przerosło moje oczekiwania. Rośłiny odbiły jak szalone. Do tej pory czytałem o tym żeby nie przesadzić z nawozami bo to katastrofa i dawkowałem wszystko, patrząc na obecne dawki, w dosłownie znikomych ilościach a w szczególności mikro. Kładzino mi do głowy że to właśnie mikro powoduje nalot. W tej chwili u mnie nie ma juz prawie nalotu. w niedzielę przed podmianą trzeba naprawdę dobrze się przyjżeć żeby go zobaczyć. Startowałem ze stanu - 3 dni po podmianie nie było widać prawie akwarium. Obecnie stosunek PO4/NO3 wynosi u mnie uwaga 1/4 gdzie wszyscy zalecają 1/16. Przy 1/7 było więcej nalotu na szybie. Zobaczymy co z tego dalej wyjdzie. Narazie wyrzucam co tydzień pół wiadra roślin do kibla, trochę to męczące:)

Avatar użytkownika
majes
Zainteresowany tematem

Posty: 284
Dołączył: 08 gru 2003, 11:25
Miasto: Przasnysz

23 maja 2009, 23:34   (#14)  

nie wsadzaj do kibla bo sie zatka :twisted:

Ja tez zauwazylem ze *czasami* przy podaniu wiekszej ilosci mikro nalot na szybie przyrasta szybciej. No ale oczywiscie rosliny tez Wiec nie sklanialbym sie ku opini ze mikro *powoduje* nalot na szybach. Powiedzialbym raczej ze *przyspiesza" ich wzrost, jesli glony sa juz obecne ;o)

Ale tylko do czasu. Nalot niech sobie rosnie przynajmniej 2-3 tyg a nastepnie dokladne skrobanie szyb i duza podmiana wody (>50%). U mnie ta metoda dziala, jednak wymaga kilku cykli (2-3).

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

24 maja 2009, 13:35   (#15)  

Witam,

Potwierdzam. Mam teraz NO3/PO4 6/1 i pył jest znikomy. Zastanawiam się nad zwiększeniem PO4. Ku przestrodze innych przy takich poziomach jak u mnie [NO3 15ppm, PO4 ponad 2ppm] CO2 musi być stabilne i wysokie! Inaczej glony ruszą do boju.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

27 maja 2009, 00:13   (#16)  

Opcji z Niskim CO2 przy moich poziomach makro nie rozpatruje :lol:
NO3-15-20ppm, PO4-3-5ppm, CO2-25-35ppm

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25











Powiązane tematy
  • Glon zielony ciągle wraca

    Cześć wszystkim, mam problem z glonami zielonymi, w piątek usunąłem prawie wszystkie z roślin mechanicznie, dodałem też zeolit do filtra, gdy wróciłem w niedziele akwarium znowu było zielone, rośliny ...

    Wyświetlenia: 1569 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 679 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Matrix czy Qualdrop oto jest pytanie

    Witam szanowna akwa brać! Powiem krótko, dwa lata nie miałem zbiornika i teraz przyszedł czas na założenie. Baniak 240L + Skylight L + Biomaster 600. Wypadłem trochę z tematów i chciałbym się dowiedz...

    Wyświetlenia: 9699 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Kurz/pył w wodzie, nic nie pomaga.

    Walczę z kurzem/pyłem w wodzie już od kilku dni. Nie wiem co to jest, czy coś wypyliło od lawy czy to jakaś pozostałość po pierwotniakach a może śluzowce zaczynają się rozpadać. Woda jako tako jest c...

    Wyświetlenia: 7858 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...

  • Nawożenie nawozem Tropica zielony

    Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

    Wyświetlenia: 1159 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to jest?

    Witam Czy ktoś się spotkał z białą pianą w wodzie z kranu po dodaniu Aquasafe od Tetry. Czy to efekt usuwania chloru z wody? Fotka trochę niewyraźna. Macie jakieś pomysły co to może być.

    Wyświetlenia: 903 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jak sprawdzić instalację CO2 czy jest szczelna?

    Witam Jakie macie sposoby na sprawdzenie szczelności instalacji CO2? Wczoraj nabiłem butlę a dzisiaj jest pusta. Zastanawiam jak sprawdzić reduktor bo mam podejrzenia że to na nim się ulatnia gaz. Jes...

    Wyświetlenia: 2380 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Pylenie na szybie, kamieniach i piasku - ogólne problemy

    Cześć. Od pewnego czasu mam problem z pyleniem szyb ale nie mogę znaleźć rozwiązania. Obecnie podaję (dawki tygodniowe, dzielone na 7 dni) 20mg NO3, 1mg PO4, K 25mg przy podmianie i korekta raz na ok ...

    Wyświetlenia: 11601 | Odpowiedzi: 94 czytaj więcej...

  • Jaki sposób na oczyszczanie nowych roślin?

    Macie jakiś sprawdzony sposób na dezynfekcję kupionych roślin pod kątem ślimaków? Same w sobie nie są trudne do usunięcia, ale problem leży w tym, że to zawsze są jednak jajka, których nie widać, a wi...

    Wyświetlenia: 5375 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy ryba jest w ciąży ?

    JesCze jeden wątek zakładam , z pytaniem czy to danio może być w ciąży ? Czy to takie jest z brzuszkiem ? Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

    Wyświetlenia: 754 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: AquaMolitor, Grzegorz Geming i 431 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.