Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Żelazo 2+ i 3+



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



06 kwi 2006, 13:39 Żelazo 2+ i 3+  (#1)  

Witam
Właśnie dowiedziałem się, że używany przeze mnie chelat żelaza 12% z Intermagu jest na pewno 3+. Mój roztwór żelaza jest koloru czerwono brązowego więc na pewno potwierdza to co napisałem. Zostawia tez trochę osadów w akwarium. Z wątków na forum wynika że powinno się używać 2+, ale z kolei 2+ jest szybko utleniany do 3+. Nie wiem jak jest z chelatem 8% i czy powienienem na taki zamienić? Jak to jest od strony naukowej?
Wydaje mi się że ten 12% "działa" bo po podaniu rośliny "zielenieją". Widać to szczególnie po szybko rosnącej Sagitarii i Hygrophilii.

Kolejna sprawa to jakie z żelazo jest w Symfoni, po kolorze roztworu, wygląda na to że dwuwartościowe.
Pozdrawiam
Grzegorz

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

06 kwi 2006, 14:46   (#2)  

Jeśli żelazo jest chelatowane to musi być 2+. Bo trójwartościowego nie ma sensu chelatować.
Żelazo 3+ wiąże się z DOC (rozpuszczona materia organiczna). Następnie pod wpływem fotoredukcji (promienie świetlne poniżej 520 nm) rozpada się do DOC i Fe2+.
W innych przypadkach Fe3+ tworzy związki nierozpuszczalne, wytrącają się (np FeCO3, FeOOH).
Żelazo jest tez uwalniane z takich zwiazków w warunkach kwaśnych oraz bezltenowych (dno akwarium) do Fe 2+.

W przyrodzie nic nie ginie ;)

Niektóre źródła podają że również Fe3+ również jest przyswajane z wody przez rośliny.

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

06 kwi 2006, 15:25   (#3)  

Teraz to już nic nie rozumiem :shock:
Chelat 12% sprzedał mi użytkownik z Allegro (pewnie wiele osób zaopatruje się u niego) i zapewnił mnie że jest to żelazo 3+.
http://www.allegro.pl/item93596770_chel ... osci_.html
Na zdjęciu jest chyba 8%, bo ten jest inny - proszek jest koloru czerwono-brązowego. Tak jak pisałem u mnie ten chelat działa,tzn. rośliny reagują dość mocno po kilku dniach.
Jeszcze raz zapytam czy ten chelat jest dobry czy lepiej zamienić na Fe2+?

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

06 kwi 2006, 16:11   (#4)  

Jeśli działa to ok. A czy przypadkiem on sie nie pomylił? Piersze słysze by taki był w ofertach.
Chyba na giełdzie wystawie swój z Intermagu ;)

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

06 kwi 2006, 16:25   (#5)  

Jak widzisz:
http://www.allegro.pl/item93596770_chel ... osci_.html
Trzeba by zobaczyć w ofercie Intermagu czy mają?
W opisie aukcji jest że z Intermagu, ale szukam tutaj:
http://www.intermag.pl/pl/rolnicze.html i nie widzę. :?
Czy jest również inny INTERMAG?
Jeśli piszesz, że Fe3+ może rozpadać się do DOC i Fe2+, to chyba nie jest źle. Z innych źrodeł przeczytałem, że rośliny pobierają zarówno Fe2+, jak i 3+.
Z wypowiedzi na forum wnioskuję, że wiele osób narzeka na stabilność 8%. Niestety nie mam porównania, bo kupiłem 12% i tylko tego używam.
Może jeszcze jakiś ogrodnik sie wypowie w tym temacie, bo nie jest w tym mocny, a zrodziło się więcej wątpliwości :?

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

09 kwi 2006, 10:25   (#6)  

Pojawił się ostatnio dość podobny wątek na APC
Niestety nie jestem biegły w tłumaczeniu...
Tomek
Pozdr.
Tomek

rybal
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

09 kwi 2006, 12:13   (#7)  

http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... ake-3.html Może ktoś to przetłumaczy?
Sprawa Fe++ i Fe+++ to jedno, ale druga sprawa która mnie zastanawia to skąd ten chelat 12%, bo nigdzie nie znalazłem producenta tego żelaza :? Może ktoś jednak wie?

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

09 kwi 2006, 13:09   (#8)  

Originally Posted by averater
first there are two kinds of iron that must be separated Fe++ and Fe+++, i've heard but never found any published document to confirm it that plants only wants Fe++ and not Fe+++.

about Fe+++: it doesnt matter how much phosphate you add the iron solubility wont be affected.

about Fe++: here phosphtes might be a problem and stuff get a lot more complicated.
first, if you have youre iron chelated, it cant bind with the phosphates and that iron can be left out of the equations (kind of... unless you have very high pH).
for unchelated iron the effects of po4 is much more drastic and you can only have 0.00001ppm po4 if you want 1ppm fe++ thats unchelated.
if you want 1ppm of po4 you'll only be able to have 0,0005ppm fe++.

this shows the importanc of chelates and that this talk about 1ppm of iron is a lot of iron.


to completely eliminate the problem: use chelated iron.

the only place these solubilites is an issue i think is in fertilizer solutions. those should be acidic and not a mix including both po4 and iron.

Averater twierdzi, że dwie formy Fe powinny być odseparowane. Słyszał gdzieś, że prawdopodobnie rośliny potrzebują Fe2+ a nie Fe3+, niestety nie znalazł potwierdzenia tego w literaturze.W przypadku Fe 3+ nie ma znaczenia ilość fosforu i tak nie będzie się łączył z P.
Stosując Fe2+ może być duzy problem, schelatowne Fe nie będzie łączyło się z jonami PO4, zaś w czystej postaci (nieschelatowane) będzie łączyło się z jonami PO4 w proporcjach wyżej podanych. [P i Fe tworzą trwałe i nieaktywne związki, . W warunkach beztlenowych mogą ulegac rozpadowi – moje wyjaśnienie]. Autor zaleca więc nie mieszać PO4 i Fe razem. (podobnie twierdzi K. Rataj)

This concurs with everything I know.
The plants can use either Fe2+ or Fe3+, they reduce it on the cell's surface to Fe2+ (or Fe2+ as a free ion-> as we can see, this is a very rare situation, thus plants need remove the chelator on Fe or Fe3+ and then reduces it at the cell 's surface.), or the plant can remove the chelater at the cell's surface and take in the Fe and then the plant has it's own internal chelator once inside the plant.

Odpowiedź Toma:
Zgadza się z powyższym
Rośliny mogą wykorzystać obie formy Fe 2+ i 3+, które są redukowane do 2+ na powierzchni komórek (mogą pobierać również wolny Fe2+, ale to bardzo rzadkie przypadki , w podobny sposób rośliny usuwają chelator z Fe3+ a następnie redukują go na powierzchni komórek. Rośliny mogą również usunąć chelator na powierzchni komórek i pobrać Fe a nastepnie wykorzystać własny chelator.

Sądze, że tłumaczenie choć niedokładne, ale przybliża w skrócie myśl przewodnia dyskusji.
Tomek
Pozdr.
Tomek

rybal
Zainteresowany tematem

Posty: 158
Dołączył: 14 sie 2003, 09:09
Miasto: Olsztyn

09 kwi 2006, 14:40   (#9)  

Ale widomo o co chodzi...
Ale konieczność stosowania chelatów została u mnie podważona :wink:

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

04 maja 2006, 12:33   (#10)  

Zakupiłem teraz zarówno Fe2+ (12%TOP) i Fe3+(8% Forte). Spróbuję jednocześnie stosować te dwie formy żelaza. Może to lepsze rozwiązanie, niech roślinki wybierają co lepsze dla nich? Co o tym myślicie?
Stosując poprzednio Fe3+ zauważyłem, że po podaniu dużej dawki tego chelatu, rośliny reagują mocno (zielenieją) po ok. 1 tygoniu. Czy to jest związane z czasem rozpadu chelatu, czy to inne procesy?

PS. Skąd pochodzi ten 12% TOP, to dalej nie wiem :roll:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

18 wrz 2006, 01:33   (#11)  

GP napisał(a):Jestes pewien że rośliny pobierają tylko Fe2+ :?:
Używałem kiedyś żelaza z Allegro 12%, sprzedawca twierdził, że to jest właśnie Fe3+ i miałem dylemat czy będzie działać, ale działało.
Czytałem w literaturze, że żelazo jest przyswajalne zarówno Fe2+ i Fe3+, chociaż niektórzy piszą że wyłącznie 2+. Komu tu wierzyć?
Pisałem to w tym wątku:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... highlight=

-Rośliny pobierają Fe z gleby w postaci jonów żelazowych Fe3+, żelazawych Fe2+ i chelatu

http://ww.sciagawa.pl/a/1208.html
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

18 wrz 2006, 19:34   (#12)  

O żelazie m.in. tak pisze Karel Rataj:
".. Nadmiar żelaza powoduje często wybujały wzrost glonów i nieprawidłowości w rozwoju roiślin. Nigdy nie stosować preparatu, który zawiera jedynie żelazo. Szczególnie należy wystrzegać się żelaza dwuwartościowego, które jest znacznie bardziej reaktywne niż żelazo trójwartościowe. Zawsze stosować nawóz, w którym oprócz żelaza znajdują się inne pierwiastki śladowe - Mn, Cu, Zn, Mo, czy B...."
:roll:
Tylko co to znaczy nadmiar żelaza? Rataj zaleca przecieżaby poziom tego pierwiastka nie spadał poniżej 0,5 ppm. Czy faktycznie nie można dodawać np. czystego Fe z Mn, które jak wiemy szybko się wytrąca, chodzi mi tutaj raczej o chelat Intermagu :? No i podważone jest stosowanie Fe2+ :shock:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

08 paź 2006, 02:05   (#13)  

Przy okazji zapytam: ile gram/ml dawać chelatu Fe 12% w postaci proszku do akwa 130 litrowego?
Oczywiście nie bezpośrednio, tylko rozpuszczając wcześniej proszek tuż przed podaniem do akwa.

Pytam, bo nie wiem od jakiej bezpiecznej dawki zacząć, aby po chwili dokonać pomiaru testerem Fe.

Pozdrawiam!

Tadeusz B.












Powiązane tematy
  • Żelazo a dozowanie mikro

    Cześć. Mam Fe 0mg/l. Dozować samo żelazo czy dawać całe mikro? Jak uważacie? Pozdrawiam, R.

    Wyświetlenia: 1132 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zelazo zelazu nierowne?

    Uzywam nawozów na bazie soli. Makro sam mieszam, mikro kupuje wymieszane w sklepie akwarystycznym. Zastanawiam sie czy nad jakoscia swojego nawozu mikro, niby testy pokazuja ze Fe jest sporo ok 0,25 ...

    Wyświetlenia: 800 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Znikające żelazo - czy to jest normalne?

    Czesc mam akwarium na podlozu ADA NEW AMAZONIA +power sand + powder,oswietlenie 4x80w 2 filtry zewnetrzne.Zbiornik jest bardzo gesto obsadzony mozna go obejrzec na tym forum (the simple one).Jako zr...

    Wyświetlenia: 1066 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Żelazo - dawkujecie z mikro czy osobno?

    od kilku tyygodni nawoże zgodnie z EI makro solami, tzn KNO3, KH2PO4, MgSO4*7H2O - BEZ K2SO4, bo zgodnie z tym co pisał Spider K jest wystarczająco dużo w KNO3 i KH2PO4. Jako mikro używałem Ferki, al...

    Wyświetlenia: 2278 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Żelazo rozrobienie soli

    Hej wszystkim :) Pomóżcie mi w rozrobieniu 50g CHELATU ŻELAZA 13%. W jakiej ilości wody destylowanej rozrobić? Jak dawkować?

    Wyświetlenia: 1666 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Żelazo w kranówce ponad 130 mg/l.

    Czy według Was woda z taką ilością żelaza nadaje się do akwarium, a może zrezygnować z podawania Fe w nawozie? http://kzwik-kudowa.pl/2012.html

    Wyświetlenia: 754 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nawóz mikro Intermag i żelazo

    LINK: http://allegro.pl/koncentrat-nawoz-plynny-mikro-plus-intermag-100-ml-i2066932864.html Czy na podstawie danych, ile zawiera ten nawóz żelaza czy ta dawka zupełnie wystarczy roślinom czy lepie...

    Wyświetlenia: 1269 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • brązowe liście - potas i żelazo uzupelnione

    Mam problem z moją roślina. Kupiłem ją 2 miesiące temu i rozsadziłem. Na pocxątku nie miałem z nia problemu. Po czasie zaczeły sie psuć jej liścietzn. robiły się dziurawe i brązowe wieć uzupełniłem po...

    Wyświetlenia: 1593 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • ogrodnicze żelazo w płynie (?)

    cześć Stosował ktoś płynne żelazo ogrodnicze do akwa? Widziałem coś takiego http://www.sioubiz.pl/canna/iron-fe-1l-odzywka/107.html Chelatowany prawdopodobnie DTPA i/lub EDDHA, przynajmniej inne...

    Wyświetlenia: 623 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • żelazo w podłożu i jego wpływ (koci żwir)

    Sprawa dotyczy kociego żwirku z tesco. Akwarium stoi niecały rok, ale wciąż są jakieś problemy (mniejsze bądź większe), ale nie mówię, że to przez koci żwirek, po prostu on jest w tej całej układance ...

    Wyświetlenia: 593 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 373 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.