Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Zakładam nowy baniaczek 300 l



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



09 cze 2006, 13:07 Zakładam nowy baniaczek 300 l  (#1)  

Temat jak w tylule. Proszę o jakieś porady i ewantualnie spostrzeżenia. :wink:
Zbiornik 120x50x50,
Oświetlenie 3 x 54 W T5, OSRAM 840 i 865 na starterach elektronicznych 1x54W,
Filtr TetraTec Ex1200, wkłady firmowe (jakieś sugestie co do zmiany :?: ),
Podłoże: Sera Floredepot na dno, a na to 5-8 cm żwirku o zmiennej granulacji, od dołu grubszy, wyżej drbniejszy 1-2 mm,
CO2 z butli 1,5 kg przez kostkę lipową (czy wystarczy?),
Nawozy z serii Planta Garnier Pro (stosuję obecnie w 112 l i jest ok),
Ryby: para skalarów, para akar z Maronii, para zbrojników niebieskich, dwa otoski (dokupię 3), trzy kosiarki, 8 neonków Inessa (dokupię), 8 zwinników jarzeńców, 5 żałobniczek (dokupię), 1 labeo zielony, para pielęgniczek Ramireza, 3 kiryski spiżowe(dokupię).
Roślinki: Echidorusy, Cryptokoryny, Ludwigie, Mały Heniek, Moczarka Argentyńska, Nurzańce śrubowe, Anubias nana, Microrosum, Heternatea, Alternatea (nie mam pod ręką całych nazw). :oops:
Jakieś nasuwające się wam spostrzeżenia?

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

09 cze 2006, 20:44   (#2)  

A tak przy okazji, bo ja też chce założyć takie akwarium ile ono kosztowało i ile zaplacileś za pokrywe? Pytałem się o to w 3 sklepach zoologicznych i akwarystycznych, ale nie mieli pojęcia ile takie coś kosztuje. Mogli mi powiedzieć tylko coś o 240l. ale to za mało i 360 ale to też za dużo :x A wracając do twoich pytań czy ten zbiornik ma być roślinnym? Skalary będą mogły ci wyrywać liście z moczarki, moje ryby ogołociły całą :D :wink:

adamo94


12 cze 2006, 10:25   (#3)  

Koszty:
akwa na zamówienie w sklepie zoologicznym 320 zł,
filtr z Allegro całość z przesyłką 350 zł,
światło ze znanej firmy Aqva light z netu, oprócz zapłonników to z Allegro za jeden 50 zł, całość 300 zł,
pokrywę robię sam z karniszy plastikowych i płyt PCV,
1000 zł to początek. :cry:
Co do skalarów to mam już tą parkę w 112l i nie obgryzają roślin, oprócz młodych listków heternatea jak mają głodówkę w niedzielę.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

12 cze 2006, 19:58   (#4)  

320 zł za to akwarium :shock: to tanio, mi mówili w sklepach, że ok. 450zł. Jaką masz grubą szybe?

adamo94


13 cze 2006, 07:45   (#5)  

Ogólnie ceny u szklarzy są 1-1,2 zł za litr ale jak poszukasz i potargujesz się to zjadą. Sklepy zoologiczne mają jeszcze tańszych dostawców, ale ta marża :shock:
Szyby 8 mm na przedniej i tylnej są poprzeczne wzmocnienia.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

27 cze 2006, 14:10   (#6)  

Od wczoraj baniaczek stoi zalany wodą. Rośliny miałem ze starej 112-tki i 84-ki. Jak dorwę aparat to postaram się coś pokazać.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

28 cze 2006, 05:08   (#7)  

8 mm szkła z tyloma litrami w srodku???
współczuje twojej sąsiadce z dołu
ja 8 mam w 160litrach
w 400 litrach jest 10mm
a w 700 litrach 12mm
i wszędzie są wzmnocnienia nie tylko poptrzeczne

Avatar użytkownika
kresone
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 29 mar 2006, 12:07
Miasto: Świętochłowice

28 cze 2006, 07:57   (#8)  

Grubość szkła zależy przede wszystkim od wysokości i szerokości akwarium. To normalne że w akwariach 120 długości i 50 szerokości są takie szybki i takie wzmocnienia. Popatrz na grubość szkła w akwariach produkowanych przez ogólnodostępne firmy :lol:

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

29 cze 2006, 07:38   (#9)  

Skierowany ciekawością i uwagą zamieszczoną przez użytkownika Kresone sprawdziłem ugięcie szyb w moim akwarium. Otóż na środku zbiornika szerokość jest 4 mm większa niż przy pomiarach przy ścianach bocznych. Zaintrygowany podążyłem do mojej 112-tki i tu ugięcie wynosi 2 mm.
Podsumowanie:
120 cm - 4 mm ugięcia na szybie 8 mm
80 cm - 2 mm ugięcia na szybie 6 mm
Co wy na to? Jak to wygląda u was?

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

29 cze 2006, 14:46   (#10)  

mees napisał(a):Skierowany ciekawością i uwagą zamieszczoną przez użytkownika Kresone sprawdziłem ugięcie szyb w moim akwarium. Otóż na środku zbiornika szerokość jest 4 mm większa niż przy pomiarach przy ścianach bocznych. Zaintrygowany podążyłem do mojej 112-tki i tu ugięcie wynosi 2 mm.
Podsumowanie:
120 cm - 4 mm ugięcia na szybie 8 mm
80 cm - 2 mm ugięcia na szybie 6 mm
Co wy na to? Jak to wygląda u was?

U mnie 100cm - 2 mm ugięcia na szybie 8mm :twisted:
Pozdr.
Kuba

Avatar użytkownika
Qba.
Zainteresowany tematem

Posty: 152
Dołączył: 14 sty 2005, 13:45
Miasto: Jaworzno

06 lip 2006, 08:09   (#11)  

No i się stało. Roślinki po dwu dniach adaptacji ruszyły z bąbelkowaniem i puszczają nowe listki i pędy. Od tygodnia akwarium było filtrowane przez filtr uprzednio dojrzewający w 112 litrowym drugim akwarium. Stopniowo przenosiłem do niego obsadę rybek, a wczoraj ostanią parę Akar z Maronii i skalarów. Rybcie są szczęśliwe w nowym większym baniaczku. Akwarium zalane jest z konieczności odstaną kranówką. Co ciekawe w Puławach podobno jej nie chlorują bo jest wystarczająco czysta mikrobiologicznie. Rzeczywiście na www wodociągów parametry co do liczby bakteri są wporządku. Z chemią gorzej.

Parametry na starcie:
pH 7,4
TwO 21 n
TwW 19 n
NO3 5-10 mg/l (test Zooleka)
PO4 0,5 mg/l (test Zooleka)

Na start dodałem 1/2 dawki PG Classic, po tygodniu po spadku NO3 1/4 dawki PGP Macro, teraz czekam na spadki NP i zacznę powoli dodawać PGP ferro+.
Po starcie miałem trochę okrzemków i nitek zielenic, ale tylko (narazie):( dwa otoski i 3 kosiarki poradziły sobie z nimi. Później za gloniska wziął się jeszcze wpuszczony Labeo zielony.
Oświetlenie od początku 11h od 11:00 do 22:00, 3x54W T5, 45 lmn/l. CO2 z butli przez kostkę lipową pod wylot deszczownicy 24 h.

Rośliny rosną dobrze, np. moczarki strzeliły od razu gęstym pióropuszczem, Ludwigie również, Echinodorus bolivianus już się rozkrzewia, dojdą jutro jeszcze Echinodorus tenelus i Elocharis na pierwszy plan. Jak dorwę aparat to się podzielę z Wami.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy











Powiązane tematy
  • Nowy Eheim Classic

    Na stronie Eheima pojawił się baner z zapowiedzią nowej odsłony serii Classic. Widzieliście? Aż się portfel do mnie uśmiechnął i czule zakłapał. Image1705528146.411211.jpg Wysłane z iPhon...

    Wyświetlenia: 1912 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1181 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 806 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20933 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Monte Carlo - nowy zbiornik

    Witam serdecznie 16.09 po wieloletniej przerwie wystartowałem z nowym zbiornikiem. Baniak od Growisa 75l - bez nawożenia CO2. W zbiorniku: bacopa Carolina i monte carlo. Cykl azotowy dopiero w trakci...

    Wyświetlenia: 967 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Nowy zbiornik - co zrobić, żeby wszystko naprawić...

    Witam wszystkich serdecznie Dzisiaj dołączyłem... Zanim napiszę o moich problemach z góry dziękuję za każdą pomoc. Do tej pory miałem mniejsze zbiorniki na podłożu aktywnym i jak na powrót po ponad 20...

    Wyświetlenia: 15778 | Odpowiedzi: 142 czytaj więcej...

  • Nowy pokarm wakacyjny Tetra Holiday Menu

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/miniaturki/thumb-fp-newsmenu2-f5e8a5223c11f1cdc595798b34fe1a22.jpg Marka Tetra wprowadziła na polski rynek nowy, wieloskładnikowy pokarm do stosowania p...

    Wyświetlenia: 3171 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Stary Eheim 2180 thermo czy nowy Fluval FX6

    Witam. Co byście wybrali 10 letni Eheim czy nowy Fluval? Akwarium 450 litrów. Czekam na Wasze komentarze. Pozdrawiam

    Wyświetlenia: 2125 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Nowy kolor zestawów akwariowych JUWEL

    Dostępny pod koniec roku. IMG_7171.JPG

    Wyświetlenia: 1994 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kubos i 488 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.