Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wysokie akwarium.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



17 paź 2006, 19:57 Wysokie akwarium.  (#1)  

Jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium o wymiarach dł.160, szer.53, i wysokość 80 cm. Razem ponad 600 L Akwarium jest z kominem i sumpem.
Proszę rozwiejcie moje rozterki:
1. czy ze względu na wysokość nadaje się ono na akwarium roślinne.
2. jeśli tak to czy 2 zwykłe halogeny po 150w wystarczą, czy raczej konieczne są lampy HQI
3. Jaka jest różnica między światłem z halogenu a światłem z lampy HQI. Czy światło HQI dociera do większych głębokości.

Andrzej-ajt


18 paź 2006, 00:55   (#2)  

Cześć.Czemu nie, wydaje mi się ,że roślinne możesz w nim założyć o ile takie wymiary nie wygladają dość dziwnie - oczywiście rzecz gustu i układu w pomieszczeniu być może wysoki zbiornik będzie wspólgrał z resztą mebli.Światło tylko HQI- jest oszczędniejsze od halogenów i ma bardzo dużą moc o czym nieświadomy przekonałem się na własnej skórze i oku.Jeśli idzie o docieralność do dna to najgłębiej dociera światło niebieskie.Przy odpowiednio dobranej (wysokiej) barwie Ra tej części widma będzie więcej.
Czy dotrze w Twoim akwa do dna na tyle dużo by rośliny denne mogły egzystować tego nie wiem chyba ,że dasz sporo watów.Może osoby bardziej doświadczone ode mnie się odezwą i podzielą się doświadczeniem w tym temacie.
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

18 paź 2006, 08:13   (#3)  

Wojtek B. napisał(a):.Przy odpowiednio dobranej (wysokiej) barwie Ra tej części widma będzie więcej.
.
Koledze chodziło chyba o- K (oddawanie barw w "kelwinach") a nie o stopień oddawania barw-Ra. Czy światełko dojdzie do dna? dojdzie ale będzie go sporo mniej. Wg. kalkulatora który posiadam po podstawieniu dł,szer,wys- Twojego zbiornika przy lampach HQI, krystalicznie czystej wodzie, bez szyb nakrywowych, lampy 10cm nad wodą dla roślin:
- o małym zapotrzebowaniu światła wystarczy- 150W
- o najwiekszym zapotrzebowaniu światła- 500W
To czy brać to na serio- nie wiem. Co do małych zbiorników sie sprawdza. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

18 paź 2006, 08:56 Wysokie akwarium.  (#4)  

Dziękuję za porady. W pytaniu chodziło mi właśnie o to - przy jakich lampach i jakiej mocy, do dna będzie dochodziła wystarczająca ilość światła dla roślin tam rosnących. Akwarium jest takie bo takie udało mi się kupić w miarę tanio. Nie jest nowe a w planach miałem niższe i szersze ale nowe było trzy razy droższe.
Z tego co wyczytałem w literaturze to najważniejsza dla roślin jest ilość światła a dopiero potem inne parametry. Mam akwarium 120L i przekonałem się, że standardowe oświetlenie to za mało. Rośliny ledwie wegetują. Dodałem więcej watów na litr i jest lepiej.
Rozumiem, że oszczędniejsze HQI to znaczy, że przy tej samej mocy lampy halogenowej i HQI lampa HQI daje więcej światła. Nigdzie w literaturze nie znalazłem porównania tych lamp pod względem ich przydatności w akwarystyce.
Dziękuję za przelicznik.
Może ktoś wie gdzie najlepiej kupić w miarę tanie lampy HQI.
Ja pod tym adresem poniżej znalazłem tanie lampy HQI ale nie wiem czy można tej produkcji zaufać:
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID=3 ... 6cbd2b5649

Pozdrawiam.

Andrzej-ajt


18 paź 2006, 10:46   (#5)  

Z pewnymi poglądami się nie zgodze. Jeśli mamy np. 0,5W na litr oswietlenia bez odpowiedniego nawożenia- to roslinki bardziej wymagające będą zdychały. Co innego jak bedziesz odpowiednio nawoził zbiornik. Wtedy będą bujnie rosły i przepięknie wyglądały. Tak więc nie wszystko zależy od światła ;) Poziom PH, CO2, PO4,NO3, Fe też ma swoje znaczenie. O lampach halogenowych w akwarystyce nic nie ma bo sie tego żródła światła nie stosuje i nie bedzie stosować ze wzgledu na parametry itp. Jesli chodzi o firmę podana w linku możesz byc na 100% pewny, że to dobry towar. Nikt jeszcze z tego co wiem nie miał do Pana Aleksandra Warwockiego zastrzeżeń, sam chce w tym sklepie kupić HQI. Niejednokrotnie kupowałem w nim świetlówki także jest spox. Co do obliczeń to nie traktuj tego jako pewniak. Liczy sie to co w praktyce a nie to co nam kalkulator oświetlenia pokaże. także poczekaj na wypowiedzi właścicieli głębokich zbiorników. Pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

18 paź 2006, 12:25   (#6)  

Posiadam akwarium o wysokości 70cm, najpierw miały być palety ale potem było roślinne.
Przy tej wysokości stosuję hqi 70W oczywiście nie jedną i nie mam problemow z ilością światła. Hodowalem limnophila aromatica (rosła super), rotala green, glosia, blyxa. Teraz sprawdzam jak będzie rosła eusteralis stellata.
lampy powieszone ok. 11 cm nad lustrem wody, hqi kupione w aqva-light - nie mam zastrzeżeń.
Pozdrowienia

the_source
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 31 lip 2005, 22:47
Miasto: rzeszowskie, bliżej tarnobrzega

18 paź 2006, 15:36 Wysokie akwarium.  (#7)  

Piotrze. Zgadzam się w 100%. Ja zaczynam poważną przygodę z akwarium roślinnym. Do momentu wysłania tego postu jeszcze się wahałem czy nie postawić na pysie. Teraz już zdecydowałem. Jestem na etapie decyzji jakie oświetlenie. Cała reszta za chwilę. Cieszę się, że inni też mają takie wysokie zbiorniki. Dziękuję za opinię o lampach. W takim razie kupię we wskazanym sklepie. Dzięki - the_source.
A propos całej reszty co myślicie o metodzie pana Wojtaszka i jego akwagruncie. Kupiłem film na płytce o panu Wojtaszku i „szafie” którą zrobił. Podoba mi się jego technika (system) urządzania akwarium.

Andrzej-ajt


18 paź 2006, 17:02   (#8)  

Cześć. Nie wiem o czym myślałem ale rzeczywiście chodziło mi o K czyli barwę światła a nie o współczynnik oddawania barw Ra. :cry:
Powodzenia Wojtek B.
http://szwajcar.com/page1.php

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

18 paź 2006, 17:26 Wysokie akwarium.  (#9)  

Zamierzam kupić żarniki do lamp HQI o temperaturze barwowej 5500K by światło w akwarium było ciepłe. Wypowiedź Wojtka zaniepokoiła mnie bo zrozumiałem z niej, że im wyższe K tym więcej światła niebieskiego docierającego głęboko. Napiszcie proszę o jakich parametrach kupić żarniki do lamp HQI. Najlepsze dla roślin oczywiście.

Andrzej-ajt


18 paź 2006, 17:45   (#10)  

Wojtku każdy ma prawo się pomylić :) co do widma to najlepiej jak oswietlenie emituje najwięcej widma fioletowego po błekitny i żółtego po głęboką czerwień bo tego widma rosliny najwięcej potrzebują. Zielonego może prawie nie być. Tak więc przy wyborze rodzaju żarnika warto na to zwrócic uwagę. Jeśli takie oświetlenie ma ponizej 5200K to bedzie więcej widma ciepłego czyli> żółty po czerwień a jeśli powyżej 6500K to więcej zimnego> fiolet po błękitny. Osobiście skłaniam się ku 5200K czyli mniej więcej wyrównane widmo zimne z ciepłym. pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

18 paź 2006, 18:41 Wysokie akwarium.  (#11)  

Kamień z serca bo raczen nie chcę mieć zimnego światła w pokoju. Dziękuję Piotrze.

Andrzej-ajt


18 paź 2006, 19:31   (#12)  

ale nic nie będzie zimne. pozatym IMo w chłodniejszej barwie wszystko sie lepiej prezentuje :)pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 111 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3267 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2076 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 798 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 374 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 252 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 344 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 444 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki i 602 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.