Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Woda Kranowa - Mg/Ca



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



31 gru 2014, 14:27 Woda Kranowa - Mg/Ca  (#1)  

Witam Serdecznie, jako że ruszam z nowym projektem przy 5 dniu zauważyłem skręcanie się nowych stożków wzrostu, jako że startuję na Amazonii, dawkuję potas od pierwszego dnia akwarium zdziwiłem się, że czegoś roślinkom brakuję. Na wstępie muszę też wspomnieć, że sadzone roślinki były w opłakanym stanie, do tej pory staurogyne repens stoi w miejscu. Więc pomyślałęm, że problemem może być balance między Magnezem, a Ca(wapń) jako, że lecę na wodzie kranowej.
Tutaj wklejam informację o mojej wodzie kranowej otrzymane z ZGK i proszę o wytłumaczenie wyników odnośnie magnezu i wapnia (punkt 7) mile widziane inne uwagi :)

Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku;)
Załączniki
1 strona.jpg
strona 2.jpg

Avatar użytkownika
KubaGsxR
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 20 lut 2008, 09:09
Miasto: Solec Kujawski

31 gru 2014, 16:06 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#2)  

Z tych danych nie da się odczytać zawartości Ca i Mg.
Z tych informacji wiadomo jedynie, że GH wynosi ok 11.

kudlaty801
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 22 gru 2010, 11:45
Miasto: Lublin

Wspieram stronę kontem Premium

31 gru 2014, 16:12 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#3)  

Nic innego od wodociągów nie dostane;/

a Żelazo wg tej tabelki to jest 0.02002285 ppm ? dobrze to liczę;>

I jeszcze jakbyś mógł dla potomnych powiedzieć jak wyliczyłeś to GH = 11 wg tej tabelki?

Avatar użytkownika
KubaGsxR
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 20 lut 2008, 09:09
Miasto: Solec Kujawski

31 gru 2014, 16:16 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#4)  

Żelazo w ilościach pomijalnych, nie sugeruj się nawet. Twardość masz przecież w przeliczeniu na CaCO3 = 197mg/l. Stopnie niemieckie to tylko zamiana na inna jednostke.

Avatar użytkownika
Searcher
Poznaje temat

Posty: 94
Dołączył: 23 mar 2009, 20:31
Miasto: Poznań

31 gru 2014, 17:02 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#5)  

Dokładnie są to tylko inne jednostki.
GH 1 w stopniach niemieckich odpowiada 17,86 mg/l CaCO3.
Żelazo pomijalne.

kudlaty801
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 22 gru 2010, 11:45
Miasto: Lublin

Wspieram stronę kontem Premium

31 gru 2014, 18:09 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#6)  

Jest sens kupować test Mg+Ca np JBL ?

Avatar użytkownika
KubaGsxR
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 20 lut 2008, 09:09
Miasto: Solec Kujawski

31 gru 2014, 18:38 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#7)  

Oba są prawdopodobnie do wody morskiej więc sensu nie ma. Nie wykryją tak małych stężeń jak u nas.

kudlaty801
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 22 gru 2010, 11:45
Miasto: Lublin

Wspieram stronę kontem Premium

31 gru 2014, 18:42 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#8)  

przy tej twardości nie powinno brakować Mg i Ca jeżeli chodzi o stosunek nie wiadomo jaki ma być 1 do 4 a w mocno oświetlonych akwariach podobno 1 do 8. Tak naprawdę nikt tego nie wie. Przy skręcaniu stożków często mamy problem jeszcze z Zn i Borem. Trudno to zmierzyć. Natomiast częstym błędem który popełniamy jest nagła zmiana parametrów dodanie jednorazowa za dużo jednego składnika nawozu. Rośliny jeżeli już coś się z nimi podziało trudno wyprowadzić szybko na prostą. To trwa. Przy dobrej kondycji roślin o wiele łatwiej zdiagnozować niedobory. Gdy jednak pokryją się glonem i mają mocno zdeformowane liście trudno powiedzieć co im dolega. Często lepiej kupić nowe i na nich obserwować niedobory. Przy Gh poniżej 4 stopni często można przedawkować potas w stosunku do Ca Mg i NO3 więc zalecany poziom 15 mg może okazać się za duży. Sam to przerabiałem. Ale przy 11 stopniach mamy spory zapas wapnia i magnezu więc chyba nie powinny stosunki tu aż tak przeszkadzać

lesniowka
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 31 gru 2012, 18:47

31 gru 2014, 18:47 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#9)  

leśniówka testy wody w akwarium z 27.12.2014

GH -5
KH- 4
Po4- 0
No3 -10
No2 -1 lub 1,5

Cały opis akwa jest w innym temacie, odnośnik jest w 1 poście.

Nawoże narazie tylko potas i carbo. 2 razy wlałem Po4 do 0,7 ppm żeby troche No3 spadło ( było 40)

Avatar użytkownika
KubaGsxR
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 20 lut 2008, 09:09
Miasto: Solec Kujawski

31 gru 2014, 19:22 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#10)  

Jeżeli masz takie parametry to musisz uważać zarówno na Mg jak i na potas. Gdy u siebie podałem jednorazowo za dużo Mg chciałem doprowadzić stosunek 1 do 4 to leciały stożki to samo było z potasem nagle nie wiem czemu znikał mi Zn /mierzyłem go fotometrem/ pomagało podanie Ca.To co piszą na forach z potasem u mnie przy Gh 4 się nie sprawdziło zjechałem z potasem do 8-10 mg i obecnie nie mam problemów ze stożkami większości roślin . Problem ten od początku dotyczy jedynie Nesaea pedicellata z tą rośliną nie mogę sobie poradzić. Jeżeli chodzi o test na Mg to już można kupić test JBL do wody słodkiej na Ca niestety mają tylko do morskiej. Głównie chodzi o to że możesz mieć Mg około 3 mg a wapnia około 35-40 tak jak ja miałem i to trochę za mało Mg nie chodzi już o stosunek tylko ogólnie lepiej mieć Mg 5 mg lub więcej . Z Mg jeżeli się zdecydujesz dodawać to bardzo ostrożnie właśnie przy małej twardości dzieją się często cuda ze stożkami .Gdy miałem twardą wodę i słabsze oświetlenie nigdy nie miałem takich problemów. Co2 utrzymuję około 25-30 mg więc to nie było raczej przyczyną palenia stożków tylko coś innego.

lesniowka
Poznaje temat

Posty: 90
Dołączył: 31 gru 2012, 18:47

31 gru 2014, 19:34 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#11)  

Oby to nie był Mg, bo nawet nie mam jak tego sprawdzić...Problem jest z rotalami (green i indica) stożki wzrostu poskręcane i nowe liscie popalone. Micro dopiero będę najwcześniej dawkował 3 tygodnie po starcie akwarium (czyli jeszcze 2).
Potasu dodaje codziennie po - 2.86 ppm( na tydzien wychodzi 15ppm ). Ale też co 2 dni robie podmiane, więc narazie wszystko musi się dograć, narazie wstrzymam się z kombinowaniem i poczekam, aż akwarium dojrzeję, bo chyba i tak nic nie wymyślimy.

co2 - jest na poziomie 30 ppm
światło 3x39W 8godzin na 162l (netto wody okolo 140?)

Avatar użytkownika
KubaGsxR
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 20 lut 2008, 09:09
Miasto: Solec Kujawski

31 gru 2014, 22:12 Re: Woda Kranowa - Mg/Ca  (#12)  

Mg i Ca możesz zbadać oddając wodę do labu jeśli bardzo chcesz znać. Koszty nie będą raczej wielkie.

kudlaty801
Poznaje temat

Posty: 113
Dołączył: 22 gru 2010, 11:45
Miasto: Lublin

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1016 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Woda RO a zmiękczacz

    Witam , pytanie odnośnie montażu filtra RO , mam zastosowany zmiękczacz i zamontować filtr przed zmiekczaczem czy za?

    Wyświetlenia: 752 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Mętna woda rano w baniaczku

    Po zwiększeniu CO2 do 5 b/s po włączeniu oświetlenia około 12.30 woda jest lekko mętna, widać jakby mgiełkę gazową. Popołudniu jak wymiana gazowa działa normalnie, bąbelki wydostają się z podłoża woda...

    Wyświetlenia: 28306 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Start akwarium ...woda

    Część Może głupie pytanie ale skąd bierzecie wodę destylowaną na start akwarium? Kupujecie czy jakoś zbieracie z własnego filtra RO? Będę startował z 240 litrami i się zastanawiam skąd wziąć tyle...

    Wyświetlenia: 412 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Siwa woda

    Napisze tutaj, choć nie jestem przekonany czy to glon. Do rzeczy: Kostka 27L zalana 11 sierpnia. Na drugi dzień woda zmętniała. Pomyślałem normalka - pierwotniaki, przejdzie. Jednak nie przeszło do dz...

    Wyświetlenia: 492 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Woda kranowa do akwarium

    Witam chciałbym przejść z wody Ro do wody kranowej czy takie parametry odpowiadały by roślina ma być to HT Dodam ze kiedyś lalem ta wodę i był wysyp zielenic na szybach i kamieniach jeżeliby się nadaw...

    Wyświetlenia: 2000 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Dolewki wodą RO

    Witam, chciałbym się dowiedzieć czy odparowaną wodę w akwarium (UF UPAŁY :D) dolewkę wody RO, uzupełniać czystą czy zmineralizowaną

    Wyświetlenia: 1106 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Twarda woda w kranie

    Co zrobić na tą dolegliwość? Słyszałem że woda destylowana jest rozwiązaniem, ale w sytuacji podmiany wody, dlatego zastanawiam się czy są metody zmiękczenia jej bez podmiany?

    Wyświetlenia: 973 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Problem z mleczną wodą,

    Hej, piszę tutaj ponieważ nie mogę sobie poradzić z mleczną wodą w moim zbiorniku, powoli tracę cierpliwość już, a więc kilka słów o moim zbiorku. Gdy wleje Tetra Crystal Water woda klaruję się na 1 d...

    Wyświetlenia: 5366 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: MacGyver i 398 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.