Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


witam..czy ktos wie..jaki skład tego nawozu a moze ktos...?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



22 paź 2006, 15:05   (#21)  

Dodam od siebie,że tamta pierwsza aranżacja już nieistnieje.Ostatnio miałem okazje oglądać nową aranżacje Arka i kondycja roślin robi piorunujące wrażenie.Pozdrawiam

Gość


22 paź 2006, 16:41   (#22)  

Jakie jest zastosowane podłoże w 2gim aranżu od dołu? I czy w tym aranzu na koncu po prawej str to didiplis?

aksoglam


23 paź 2006, 11:37   (#23)  

Witam Wszystkich
Widzę że wokół nawozów rozwineła się całkiem solidna dyskusja , spieszę więc z odpowiedziami na posatawione pytania.

robaczek7 napisał(a):Panowie a jakie dawki tego nawozu stosujecie?? Zalecane czy dobieraliscie eksperymentalnie? Wlasnie zakupilem nawozy i zastanawiam sie czy podawac w zalecanych dawkach czy na poczatek mniej i badac testami?



ZAWSZE zmieniając linję nawożenia należy bezwzględnie zmniejszyć ilośc podawanych nawozów przez kilka tygodni dochodząc do dawek przez producenta deklarowanych jako zalecane. Należy przy tym wnikliwie obserwować kondycję roślin i zapamiętywać maksymalnie dużo informacji w trakcie podnoszenia dawek.
Ponieważ może się okazać że dawka zalecana (która jest swego rodzaju średnią krajową z setek róznych zbiorników) jest dla naszego zbiornika zbyt wysoka, lub zbyt niska. Nie ma takiej fizycznej możliwości aby na opakowaniu zalecić dawkę taką aby w każdym zbiorniku, niezależnie od ilości masy roślinnej, ryb, światła, ilości CO2 etc zawsze sprawdzała się jednakowo doskonale.
W tym względzie wszytko w rękach myślącego akwarysty.... :)
Nic nie zastąpi rozsądku i umiejętności wyciągania wnisków.
robaczek7 napisał(a):
kresone napisał(a):sam musisz do tego dojść obserwując rośliny i glony!!!!


Mam zbiornik miesieczny i borykam sie z zielonym nalotem... Zobacze czy uda mi sie ustabilizowac zbiornik tymi nawozami.


Bez najmniejszych problemów każdemu musi się udać proces stabilizacji akwarium uzywając jedynie tej linji nawozowej.
Jednak to co napisałem wyżej, niezbędna jest rozwaga oraz konsekwencja . W przeciwnym wypadku pogubimy się we wnioskach.
Natomiast same nawozy mają tak dobrane poszczególne proporcje pierwiastków aby w każdym dobrze prowadzonym akwarium sprawdzić się równie bezbłednie.
Potwierdzą to wszyscy użytkownicy którzy postępując zgodnie z w/w zalecnieami od baaardzo długiego czasu cieszą się wzorową kondycją roslin a posty grupowiczów o glonach traktują jak mglistą opowiećść s/f.
Zielony pył na szybach najczęsciej jest wynikiem fatalnie odwróconych stposunków na linji NPK.
Pomogą duże i częste podmiany nawet do 80 % (3 razy przez ok tydzień) i rozpoczęcie nawożenia z testami w ręcę nawozem makroelementy, aby przywrócić prawidłową proporcję pomiędzy tymi ważnymi makroelemnetami.
Cały zestaw jest tak opracowany aby w sposób ŁATWY i możliwie najmniej kosztowny móc świadomie i właściwie nawozić każde akwarium.
Dlatego zamiast kupować kilkanaście róznych testów warto będzie zakupić zaledwie 2 testy ale za to naprawdę niezawodne np JBL i są to testy na NO3 PO4 .
Przy czym test na PO4 traktujemy raczej jak apteczkę w aucie dobrze aby była w czasie kłopotów , lecz gdy wszytko jest dobrze to nie za często jest w uzyciu.
A tak sczerze między nami to testy przydają się niezawdonie zawsze przy starcie zbiornika oraz w czasie kłopotów, natomisat po ustabilizowaniu zbiornika raz a dobrze, wiekszość ze znanych mi akwarystów radzi sobie opierając się wyłącznie na obserwacji kondycji roślin.
Kondycję ich roślin można ocenić na licznych zdjęciach w galerii.
aksoglam napisał(a):Czy uzywajac w/w nawozu rośliny w szczególności czerwone calkowicie sie wybarwiają ? ( zakładając ze mamy oczywiscie odpowiednio mocne oswietlenie itd)

Linja nawozowwoa Planta Activ prze okres ok 3 lat była testowana z bardzo pozytywnymi rezultami przez setki akwarystów na terenie całej Polski oraz czasem poza jej granicami :)
Sam osobiście prowadziłem obserwacje kondycji 98% gatunków roślin wodnych dostępnych w Polsce i nawet gatunki uważnae powszchnie za bardzo trudne nie wykazywały żadnych kaprysów mnożac się licznie i często, a ich kondycji nie można było niczego zarzucić.
Co do roślin czerwonych i kolorowych np filotetowych, intensywność barwy jest w dużym stopniu uzależniona od ilości światła, oraz od jego jakości.
Rośliny czerwone i kolorowe najczęciej należą do grupy roślin problemowych i duże znaczenie ma jakośc podłoża i jego możliwości pracy bilogicznej.
Wielokrotnie obserwowałem problemy u akwarystów z tymi roślinami, typu słabe wybariwenie , miezrny wzrost etc i okazywało się że problem zazwyczaj tkwił w podłożu i jego mizernej pracy bilogicznej.
I najczęstszym błędem w tych wypadkach było ciagłe podnoszenie dawek mikroelementów, taki zabieg faktycznie gwarantował widoczną poprawę barwy i wzrostu ale w dłuższej perspektywie doprowadzał do kumulacji mikroelementów co szkodziło wyraźnie innym roślinom.
Natomisat gdy bilogiczna praca podłoża byla odpowiednia, dawka mikroelementowego nawozu Planta Activ rzędu 1 ml na 200l (czyli połowa zalecanej) jest wystarczająca do zapewnienia doskonalej kondycji wszytkim kolorowym roślinom.
Pozdrawiam
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Arkadiusz77
Poznaje temat

Posty: 79
Dołączył: 16 gru 2003, 19:03
Miasto: Sosnowiec











Powiązane tematy
  • Mój filtr ro nie robi wody RO, czy to zesputa membrana?

    Siemka. Jakieś 4 miesiace temu kupiłem filtr ro Arka myaqua 1900. Filtr był polecany przez paru znanych mi ludzi. Ma dużą wydajność, ma fajny wygląd i jest kompaktowy, ale też nie jest tani.Ale do ...

    Wyświetlenia: 140 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • W jaki sposób odratować korzeń ze zdjęcia

    Cześć, Załączam poniżej zdjęcie, na kamieniu sinice i inne paskudztwa. Co ma w sobie korzeń? Nie mam pojęcia. Czy da się go odratować, czy zostaje śmietnik?

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 853 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Kilka rodzajów podłoży jaka kolejność i ile tego dać.

    Hej zsinspirowalem się pewnym akwarium. Człowiek który je aranżował użył takich podłozy -piasek kwarcowy 1,3 mm -Rotala maflora light -Aquaforest lava soil black -Substrat jbl aqua basis plus Probl...

    Wyświetlenia: 1253 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Jaki dobry dyfuzor przepływowy?

    Witam, do tej pory używałem reaktora z filtra narurowego, ale chciał bym spróbować dyfuzora przepływowego, może ktoś używa, albo mogli byście coś polecić ? Dyfuzor na wąż 16/22.

    Wyświetlenia: 1151 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Co może dolegać skalarowi

    Witam od długiego czasu próbuje zwalczyć chorobę mojego skalara jak na dołaczonych zdj ale nie skutecznie próbowałem już go leczyć w mniejszym akwarium podając Zoolek Bactocaps C oraz protosolem i nie...

    Wyświetlenia: 550 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1607 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1282 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1609 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 619 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 317 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.